Grafik Tasarimcilar Kendinizi Yenileyin.

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Grafik Tasarimcilar Kendinizi Yenileyin. ...

Freelens isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Freelens

Grafiker / Yurtdışı

Alt 03-06-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Digital hayat, kagit dunyasindaki ablukayi her gecen gun daraltiyor.

Bir butunuyle olmasada kagit baski donemi kapaniyor.
Artik yuksek maliyet gerektiren dergi, kitap ve gazete olayi belkide 10 yil sonra hayatimizda olmayacak.

Listemiz uzun,
Banka dekontlarindan, mektuplasmaya, kitaptan, kullanim klavuzlarina, mektup kagidindan, faturaya kadar her seyin bir donem sonra dijitallesecegi bu donemde, kagit baski ihtiyaci gun gectikce onemini yitiriyor.

Bu yuzden kagit endeksli tasarim olayini bitirip kendiniz yenileyin. Herbiriniz,
webtasarim noktasina yonelmeniz ve ordanda web programci olmaniz icin zaman gecmis degildir.

Grafiker Tasarimci, kendisini web tasarimci ve web programci olarak yenilemezse, sanirim gelismelerin disinda kalip, issizlik kaderine boyun egmek zorunda kalacaktir.

Ozetle durum bu....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Erkan ERGEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Erkan ERGEN

Özel

Grafiker / Karabük

Alt 03-06-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Sevgili meslektaşım: insanların kendini geliştirmeleri konusundaki fikrine katılmakla beraber, Kağıt baskı döneminin biteceği yönündeki safsatalara hiç bir şekilde inanmıyorum. Bir çok kişi gibi tabansız bir açıklama yaparak görüş beyan etmek yerine sana sebeplerini de sıralıyorum. Birinci neden bir çok deneysel yöntem sonucunda ortaya çıkmıştır ki dijital ortamda görülen ya da okunan reklamların hafızada kalma süresi bir günün altındadır, insanlar elinin altında ve daima görebildiği şeyleri hafızalarına kazımaktadırlar. Örneğin bir kişi niternetten okuduğu ve çok beğendim diyerek nitelendirdiği bir eserin sahibinin adını bile hatırlamamaktadır. Dijital olarak hazırlanan reklamların geçerliliği çok çabuk sona ermektedir. İkinci neden : Dijital olarak sunulan reklamların kitlelere ulaşımı sırasında doğan sorunlar diyebilirim. Şöyle ki her insan masa başında oturarak ya da tüm gününü reklamın yayın saatini bekleyerek ya da internette bugün ne var diyerek sürdürmemektedir. Ayrıca internet başında kalmayı önleme amaçlı bir çok program düzenlenmektedir. Bu nedenle dijital reklamlar yerine ulaşamazken basılı olarak gelen reklamlar her zaman kitlelere istemesede ulaşmaktadır. Örnek verecek olursak internetten haber okumak gibi kolay bisey varken hala gazetelerin tirajları yüksektir.
Sayılabilecek bir çok neden var daha. yani kısacası yeni bilgi evet sektörde sizi bir adım daha ileri götürür ama yok olan birşey yoktur. Unutmayın hala promosyon dünyasında dijital baskı olmasına rağmen serigrafi denilen yöntem asla ölmemektedir.
Bu mesajdan alıntı yap
ma®tin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 03-06-2010 #3
Sevgili meslektaşım: insanların kendini geliştirmeleri konusundaki fikrine katılmakla beraber, Kağıt baskı döneminin biteceği yönündeki safsatalara hiç bir şekilde inanmıyorum. Bir çok kişi gibi tabansız bir açıklama yaparak görüş beyan etmek yerine sana sebeplerini de sıralıyorum. Birinci neden bir çok deneysel yöntem sonucunda ortaya çıkmıştır ki dijital ortamda görülen ya da okunan reklamların hafızada kalma süresi bir günün altındadır, insanlar elinin altında ve daima görebildiği şeyleri hafızalarına kazımaktadırlar. Örneğin bir kişi niternetten okuduğu ve çok beğendim diyerek nitelendirdiği bir eserin sahibinin adını bile hatırlamamaktadır. Dijital olarak hazırlanan reklamların geçerliliği çok çabuk sona ermektedir. İkinci neden : Dijital olarak sunulan reklamların kitlelere ulaşımı sırasında doğan sorunlar diyebilirim. Şöyle ki her insan masa başında oturarak ya da tüm gününü reklamın yayın saatini bekleyerek ya da internette bugün ne var diyerek sürdürmemektedir. Ayrıca internet başında kalmayı önleme amaçlı bir çok program düzenlenmektedir. Bu nedenle dijital reklamlar yerine ulaşamazken basılı olarak gelen reklamlar her zaman kitlelere istemesede ulaşmaktadır. Örnek verecek olursak internetten haber okumak gibi kolay bisey varken hala gazetelerin tirajları yüksektir.
Sayılabilecek bir çok neden var daha. yani kısacası yeni bilgi evet sektörde sizi bir adım daha ileri götürür ama yok olan birşey yoktur. Unutmayın hala promosyon dünyasında dijital baskı olmasına rağmen serigrafi denilen yöntem asla ölmemektedir.
Arkadaşımı aynen katılıyorum ayrıca herkesin (özellikle yaşlılar) internete girme gibi şansı ya da lüksü yoktur ama gazete ve dergi okuyabiliyorlar. Basın camiası (gazete dergi vs.) var oldukça o dediğin biraz zor gerçekleşir.
Bu mesajdan alıntı yap
Freelens isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Freelens

Grafiker / Yurtdışı

Alt 03-06-2010 #4
Kendimden baslayayim
10 yil oncem ve 10 yil sonram.

Iki gazete ve iki dergi alirdim. Yilda en az 3 kitap alirdim.
Meslek dergileri veya kitaplari saymiyorum ve almiyorum.
Internet bu ihtiyacimi karsiliyor.
10 yil once aldigim bilgisayarda, bilgisayar kalinliginda kitaplar yanina verirlerdi.
Vermediler. CD yanina eklemisler.

Canon fotograf makinasi aldim. Makina ve 1 CD verdiler. Birde garantie icin kucucuk bir kitapcik verdiler.

Gecmisten daha fazla muzik dinliyorum. Hic CD almadim. Indirmedimde. Cunku internet 24 saat acik kalsa ne olacak. Satilmayan CD nin kapagini basmak yuklu gelir degilmi?

Yilda belki 8-10 kocan banka dekontlari kullaniyordum. Gerek kalmadi. Kagit uctu.
Artik seninle mektupla yazismiyorum. Internetten yazisiyorum.
Artik Playboy dergisi en cok satan dergi unvanini yitirdi.
Gonul ablaya artik mektup yazmiyoruz. Mail atiyoruz.

Cogaltabilirim kagidin daha hangi alanlarda uctugunu.

Ama senin yazdiklarini okuyunca 10 yil sonra degilde bir 20 yil sonrami deseydim diye dusunmedim degil? Ama hayat bu saka kaldirmiyor.
Bu mesajdan alıntı yap

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 03-06-2010 #5
Kendimden baslayayim
10 yil oncem ve 10 yil sonram.

Iki gazete ve iki dergi alirdim. Yilda en az 3 kitap alirdim.
Meslek dergileri veya kitaplari saymiyorum ve almiyorum.
Internet bu ihtiyacimi karsiliyor.
10 yil once aldigim bilgisayarda, bilgisayar kalinliginda kitaplar yanina verirlerdi.
Vermediler. CD yanina eklemisler.

Canon fotograf makinasi aldim. Makina ve 1 CD verdiler. Birde garantie icin kucucuk bir kitapcik verdiler.

Gecmisten daha fazla muzik dinliyorum. Hic CD almadim. Indirmedimde. Cunku internet 24 saat acik kalsa ne olacak. Satilmayan CD nin kapagini basmak yuklu gelir degilmi?

Yilda belki 8-10 kocan banka dekontlari kullaniyordum. Gerek kalmadi. Kagit uctu.
Artik seninle mektupla yazismiyorum. Internetten yazisiyorum.
Artik Playboy dergisi en cok satan dergi unvanini yitirdi.
Gonul ablaya artik mektup yazmiyoruz. Mail atiyoruz.

Cogaltabilirim kagidin daha hangi alanlarda uctugunu.

Ama senin yazdiklarini okuyunca 10 yil sonra degilde bir 20 yil sonrami deseydim diye dusunmedim degil? Ama hayat bu saka kaldirmiyor.
Tabi ki geçmişe bakarsak bugün geldiğimiz yeri kimse bilemezdi ve ayrıca da siz ne kadar ciddiyseniz ben (kendi adıma) o kadar ciddiyim, ama siz şaka yaptıysanız benim yazdığımı da şaka olarak algılayın lütfen.

Sizdeki imkanlar herkeste var mı ya da herkesin eline geçer mi?
Bu yazdığınız alanlara gazete satışlarını, playboy değilde national geographic dergisini, neden aceba birçok kişi hala hafta sonları evine gazete alıyor, neden maçın ertesi günü gazete tirajları artıyor da gazetelerin internet siteleri fazla ziyaretçiden dolayı çökmüyor, güzin ablaya mektup gelmiyor mail geliyor doğru peki insanlar cevaplarını nereden okuyor ya da güzin abla nerede yazıyor, gazetelere reklam vermek neden bu kadar pahalı aceba hala değeri var diye mi vs... bende size karşıt olarak bir sürü neden sayabilirim.
Bu mesajdan alıntı yap
muratcdemirci isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muratcdemirci

Grafiker / İstanbul

Alt 03-06-2010 #6
İkinizde kendinize göre haklısınız ama şu varki artık dünya gelişmekte ve dijital ortama daha çok bağımlı hale gelmektedir. Bu gerçek gözardı edilemez. Ancak şuda varki dijital ortamın gelişmesi demek diğer yaşam tarzının yok olması demek değildir. Her ikisi birlikte yaşantımızda hayatlarını sürdürmektedirler.

Muhabbetle
Bu mesajdan alıntı yap

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 03-06-2010 #7
İkinizde kendinize göre haklısınız ama şu varki artık dünya gelişmekte ve dijital ortama daha çok bağımlı hale gelmektedir. Bu gerçek gözardı edilemez. Ancak şuda varki dijital ortamın gelişmesi demek diğer yaşam tarzının yok olması demek değildir. Her ikisi birlikte yaşantımızda hayatlarını sürdürmektedirler.

Muhabbetle
:alkis::alkis:

Evet üstad biz o kadar uzattık ama çok güzel özetlemişsin. Grafik Tasarimcilar Kendinizi Yenileyin.
Bu mesajdan alıntı yap