Grafik Tasarımcısınız, Uzmanlık Alanınız Ne?

Anketler - Grafik Tasarımcısınız, Uzmanlık Alanınız Ne? Sponsorlu Bağlantılar Merhaba, Uzun yıllardır reklamcılık sektörünün içindeyim. Bir yurt dışı seyehatimde, bir reklam ajansı ziyaret etme fırsatım oldu. Gördügüm beni şaşkına çevirmişti, söyleki, ajans içinde her grafikerin bir uzmanlık ...

Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 22-02-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba,
Uzun yıllardır reklamcılık sektörünün içindeyim. Bir yurt dışı seyehatimde, bir reklam ajansı ziyaret etme fırsatım oldu. Gördügüm beni şaşkına çevirmişti, söyleki, ajans içinde her grafikerin bir uzmanlık alanı vardı.Bir grafiker vardı,sadece afiş yapiyor, bir grafiker vardı sadece kartvizit yapıyordu. Bir digeri ise sadece kurumsal çalışmalar yapıyordu. Sordum, bana her grafikerin eğitiminin uzmanlık alanına göre farklı oldugunu ve kendilerini bir alanda pratikleştirerek, uzmanlaştırdıkları cevabını aldım. Zaman içinde bu fikir benim çok aklıma yattı ve koşularım buna uygundu kendime birtek yön belirledim ve sadece bu yönde çalışıyorum.
Türkide bu mümkünmü derseniz? Şu günlerde mümkün olmadını bende çok iyi biliyorum, Bir reklam ajasına iş basvusunda bulunduğunuz zaman uzmanlık alanım, "broşür" derseniz kimse işe almaz... Biraz web, biraz 3d, biraz fotoğraf, vs. vs. bilmeniz gerek.
Yarınlar için neler düsünüyorsunuz? Bizler böyle herseyi bilmeye devam mi etmeyiz? Yoksa artık kendi içimizde ufak parçalaramı ayrılmalıyız? İlk parçayı veriyoruz, Web tasarımcıları zaman içinde kopuyor gibi.
Siz, GRAFİK TASARIMCISINIZ, UZMANLIK ALANINIZ NE?
Sorusuna cevabınız varmı? Hangi konuda uzmanlaşmak isterdiniz?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 22-02-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Ben tasarımcıyım uzmanlık alanım "Digital Fotoğraf"
Bu mesajdan alıntı yap
By_Desıng_Omer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

By_Desıng_Omer(33)

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 22-02-2008 #3
evet yurd dışında öyle hatta hepsi ayrı ayrı dersini alıyor

burda uzmanlık alanı olarak düşünemeyiz çünkü bu işi tam olarak yapan kartta yapıyor broşürde katalogta afişte logoda yani sadece bir iş olarak alamayız
Bu mesajdan alıntı yap

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 22-02-2008 #4
Peki doğru olan hangisi ? Neden burda herkes her işi yapabiliyor ?
Bu mesajdan alıntı yap
By_Desıng_Omer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

By_Desıng_Omer(33)

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 22-02-2008 #5
bizim insanlarımız cok yetenekli bir kaç şeyi bir arada öğrenebiliyor belki onların beyni almıyordur Grafik Tasarımcısınız, Uzmanlık Alanınız Ne?
Bu mesajdan alıntı yap

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 22-02-2008 #6
Yani düşüncenize göre türkiyede olan ve gelişen işlemler doğru bunumu söylüyorsunuz?
Bu mesajdan alıntı yap
ufukdural isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ufukdural(52)

Hiç Biri

Alt 22-02-2008 #7
insanımızın genel yapısıdır ve bu ülke bu sebepledir ki ilerleyemez.
Bunu bir cümle ile anlatabilirim o da.
"Türkiye'de herkes vaktini bir başkasının işini yapmakla ya da bozmakla uğraşarak geçirir"
her birimiz diğerinden mutlaka daha iyi yapacağımızı düşünürüz, oysa yaptıklarımız ortadadır. Daha doğrusu yapamadıklarımız.

Çok sevdiğim arkadaşımın bir lafı var.."İş aynasıdır kişinin lafa bakılmaz" der.
güzel de söyler.

saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Alt 22-02-2008 #8
Onu bunu bilmem de bu ülkede herkes grafik tasarımcıdır. :S

insanımızın genel yapısıdır ve bu ülke bu sebepledir ki ilerleyemez.
Bunu bir cümle ile anlatabilirim o da.
"Türkiye'de herkes vaktini bir başkasının işini yapmakla ya da bozmakla uğraşarak geçirir"
her birimiz diğerinden mutlaka daha iyi yapacağımızı düşünürüz, oysa yaptıklarımız ortadadır. Daha doğrusu yapamadıklarımız.

Çok sevdiğim arkadaşımın bir lafı var.."İş aynasıdır kişinin lafa bakılmaz" der.
güzel de söyler.

saygılarımla
"İş aynasıdır kişinin lafa bakılmaz" bir atasözüdür.

..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
Alt 22-02-2008 #9
Ziya Paşa' nın bir sözüdür. Doğrusu ise; "ayinesi iştir kişinin, lâf-a bakılmaz" dır...

Konu hakkında benim de söylemek istediğim bir kaç söz var. Bu yaşanan ikilim belki üçlem her iş kolu için geçerli, sadece grafikerlik olarak değil. Benim hep savunduğum birşey vardır. İnsan ya bir işi iyi yapar ya da iki, üçüncüyü de yapar belki ama yarım yamalak. Nedense Türk insanı ya da işverenleri diyelim, genelde parasal nedenlerle ve çalışanı, tabiri caizse ucuza getirmek için, bu yolu deniyorlar. Ülkemizdeki bu denli büyük işsizlik problemi devam ederse de, zaten bunun düzelmesi bana göre mümkün değil.

Umarım düzelir diyelim ve herkes sevdiği alanda uzmanlaşır, emeğinin karşılığını da alır.
Bu mesajdan alıntı yap
gülümser isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gülümser

Grafiker / Kırklareli

Alt 23-02-2008 #10
Güzel bir konuya değinilmiş.Ben bir iki şey söylemek istiyorum. Uzmanlaşmak biraz zor bence çünkü hergün yeni birşeyler isteniyor. Bugün totem yapıyorum yarın bilboard ne yaptığım belli olmuyor. Ayrı ayrı uzmanlık için maliyet gerekiyor buralar için söyleyebilirim birkaç uzman alınamıyor. Her işin yapılması bekleniyor.Uzman değilim,bu gidişle de uzman olmam zor. Denildiği gibi bir dalda uzman olmak yetmiyor
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
alaniniz, alanınız, grafik, grafiker, tasarimcisiniz, tasarımcısınız, uzmanlik, uzmanlık