Grafik tasarımda yeteneğin önemi???

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Grafik tasarımda yeteneğin önemi??? ...

Cevapla
Grafik tasarımda yeteneğin önemi???
gulum352 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gulum352

Grafiker / Kayseri

Standart
Alt 16-02-2009 #11
Sponsorlu Bağlantılar

yetenek ve hayal gucu onu calısmaya uygulama ayrılmaz parcalardır bunlar butunu olusturur...
kolay gelsın Grafik tasarımda yeteneğin önemi???
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(39)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 17-02-2009 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
Üstün zekadan hiç bahsetmedim. Güzel Sanatlar mezunlarının üstün zekalı olduğunu da söylemedim. Güzel Sanatlar'dan mezun olmak gerektiğini söylemedim. Bu işleri en iyi güzel sanatlar mezunlarının yapabildiğini de söylemedim. Tam tersine çizim yeteneği olmayan kişilerin de tasarımcı olabileceklerini söyledim. Hatta eğitim alınacaksa bu eğitim Güzel Sanatlar Fakültelerinde olmasının da şart olmadığını söyledim.

"Grafik tasarım yapabilmek için iyi bir çizim yeteneği olması şart değildir. Bunun gerekli olmadığını gösteren tasarımcılar yetiştirdim." cümlesinden bunu anlamak gerekiyor. Bu kişiler güzel sanatlara girmemiş kişilerdi. Bazıları operatördü ve tasarımcı olarak işlerine devam ediyorlar.

Operatörlüğü küçümsemedim. Operatörlük bir seviyedir. İsteyen istediği ya da becerebildiği seviyeye çıkar. İyi bir operatör, kötü bir tasarımcıdan çok daha hayırlıdır. Her seviye için, her meslek için aynı şeyi söyleyebilirsiniz.

Okullar öğrencilerini usta tasarımcı olarak mezun etmezler. Onlara belli bir formasyon verirler. Ustalaşmak ancak iş başında gerçekleşir. Çok çalışma ustalık getirir.

"Güzel sanatlar fakültesinde 300 kişiden 270 inin çöpten adam çizemediği"ni belirtmişsiniz. Bu bilgiye nasıl ulaştınız? Benim bildiğim kadarı ile Güzel Sanatlar fakültelerine binlerce aday başvurur ve bunların içinden mümkün olduğunca en iyileri seçilir. Yani gelenlerden en iyileri bunlar. Bunlar dışında bir yerlerde gizlice yaşayan ve harika yetenekleri olan birileri var mıdır?
Konu gittikçe uzar da uzar..Konuşulacak tartışılacak çok şey var..Bunu siz eğitimci yönünüzle zaten biliyorsunuz..Olay tartışmak değilde paylaşmak olduğundan sanırım ben size sadece torpilli öğrencilerin, yetenekliyide yeteneksizide aynı kefede tutan Yetenek sınavlarında torpilli sınav düzmecesini hatırlatmadan PEKİ SİZ HAKLISINIZ diyorum..
Bu mesajdan alıntı yap
tarius isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tarius

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 17-02-2009 #13
Eğitimin gerekliliğine inanan biriyim "altang" arakadaşımızın dediği gibi bunun okulda olması kesinlikle şart değil, (bu biraz şans işi tabi =>) gerçekten bu işi bilen insanlarla birlikte çalışmak grafiker olabilecek kapasiteye sahip birine (ki bunu o kişiye eğitimi veren ya da vererenler gayet iyi anlayacaklardır) inanılmaz yol katettiriyor, o insanların deneyimlerinden bilgi birikiminden çalışma strateji ve tarzlarına kadar aklınıza gelebilecek herşeyden nasipleniyosunuz Grafik tasarımda yeteneğin önemi??? tabi, tasaramıcı olabilmek için bir parça da olsa yeteneğiniz olması size çok daha hızlı yol aldırıyor mesleğinizde, ha yetenek olmazsa olmaz demiyorum "creedwar"ın dediği gibi eğitimin bünyede verdiği reaksiyon herkese göre değişmektedir... sözüde gözardı edilemez ki bu insanlar aldığı eğitimle çok başarılı olabilmektedirler saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
_oZe_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

_oZe_(29)

Fotoğrafçı / Samsun

Standart
Alt 28-03-2010 #14
yetenek önemlidir bence....ama sizce yetenek zamanla aşınır mı_? bir kaç reklam kampanyası fikrim var acaba tutar mı dersiniz_?
Bu mesajdan alıntı yap
sevgiden-iz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sevgiden-iz

Hiç Biri / Ankara

Standart
Alt 29-03-2010 #15
İstediğiniz kadar yeteneğiniz olsun diplomanız ve şansınız yoksa herşey boş. Eğer kendinizde bu eğilimi görüyor ve başarabileceğinize inanıyorsanız eğitiminizi aldıktan sonra zaten kapılar kendiliğinden açılacaktır. Biraz girişimci ruh da gerekli tabii.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
grafik, grafikte, onemi, tasarimda, yetenegin

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Görsel Reklam İletişiminde Algılamanın ve Grafik Tasarımın Önemi Yasemin Reklam Sektörü 12 02-03-2012 09:40:58
Grafik Tasarımda Kullanılan Öğeler shedesign Grafik Sözlük 11 21-09-2010 13:23:08
(özellikle marmara grafik tasarımda) yetenek sınavlarının mülakatlarında ne sorulur grafiker adayı Temel Tasarım İlkeleri 29 20-04-2010 13:32:03
Çağdaş Tipografinin Temelleri (Görsel İletişim ve Grafik Tasarımda) mavitayfa Basılı Yayınlar 8 22-02-2010 10:22:34
Reza Abedini : Grafik Tasarımda Esen Fars Rüzgarı mavitayfa Biyografiler 5 24-10-2008 23:33:24

Kapat
Şifremi Unuttum?