Grafik tasarımında dile getirilmeyen kurallar - sorunlar

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Grafik tasarımında dile getirilmeyen kurallar - sorunlar Sponsorlu Bağlantılar Sanırım dünyanın neresinde olursanız olun, yaratıcıların çektiği sorunlar hep aynı kalacak. Fontlarınız , işinizi üzerinde gösterdiğiniz bilgisayarda bulunan, muhtemel en kötü font olarak varsayılacaktır. Eğer elinizde iki adet ...

irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 09-01-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Sanırım dünyanın neresinde olursanız olun, yaratıcıların çektiği sorunlar hep aynı kalacak.

1. Fontlarınız , işinizi üzerinde gösterdiğiniz bilgisayarda bulunan, muhtemel en kötü font olarak varsayılacaktır.
  2. Eğer elinizde iki adet fotoğraf varsa, kötü olanı yazıcıya gidecektir.
  3. Ne kadar az vaktiniz varsa, bilgisayarınız o kadar işe yaramaz olacaktır.
  4. Satış bölümündeki elemanlar tarafından verilen sözlerin gerçekte hiçbir dayanağı yoktur.
  5. Satış bölümü elemanları her şeyi söz verebilirler.
  6. Eğer bir metin iki sözcük içeriyorsa bir tanesi yanlış yazılacaktır.
  7. Hız. Kalite. Karşılanabilirlik. Herhangi bir tanesini secin.
  8. İş yanlışsa bu asla grafik operaötürün suçu değildir.
  9. Sildiğiniz “içindekiler", müşterinin ilk bakacağı ilk şey olacaktır.
  10. OCR (Optik Karakter Tanıma) iyi bir komedidir.
  11. Eğer müşteriye üç adet tasarım gösterilecekse, sizin en az favoriniz olan veya her birinin herhangi bir en kötü kombinasyonu seçilecektir.
  12. Eğer iki adet tasarım gösterilecekse, başka bir üçüncü istenecektir. Bu da sağlanırsa, ilk ikisinden biri seçilecektir.
  13. Daha fazla kopya talep ederseniz, bunlar .jpg olarak gönderilecektir. Eğer resim isterseniz, powerpoint sunumları gönderilecektir.
  14. Müşteriler, kurumsal logolarını kullanılabilir, çıkışa hazır şekilde bulundurmazlar, bu yüzden sormanıza gerek yok.
  15. En iyi tasarımlar asla müşteri ile etkileşimden sağ çıkamazlar.
  16. Müşterinin eşinin adını yanlış telaffuz edeceksiniz.
  17. Sahip olduğunuz en iyi fikir daha önceden tescillidir.
  18. Kodunuzdaki hataları bulmanın en iyi yolu müşteriye, „bir yenilik“ göstermektir.
  19. Kafanızdaki imaja uygun bir (stok) fotoğraf daha çekilmemiştir.
  20. Yaratıcı ilham stüdyoya olan uzaklıkla ters orantılı olarak gelir.
  21. İşi bitirmek için izin verilen zamanla, müşteri tarafından şikayet edeceği şeyler üzerinde çalışması gereken zamanlar ters orantılıdır.
  22. Doktorlar, astronotlar ve tesisatçılar işlerini yapmak icin eğitime ihtiyaç duyarlar, fakat bilgisayarı olan herhangi bir kişi grafik tasarımcısıdır.
  23. Teknik destek SSS’si (FAQ) ne kadar ayrıntılı olursa olsun hiç kimse sizin sorunuzu daha önce duymamıştır.
  24. Müşterinin bir tasarımındaki renklerin sayısı orijinal spesifikasyonlardakinden (original bid specs) iki tane fazladır.
  25. Müşterinin diski sizin donanımıınızda çalışmaz & çalıştığı zaman ise kullanılamaz halde tescilli resimler barındırır.
  26. Eğer müşterinizin diskini okumak için yeni donanım satın alırsanız, bu, alacağınız bu tipteki disklerin en sonuncusu olacaktır.
  27. Müşteriniz çoğu zaman tasarımınızı beğenmeyecek ama neden olduğunu pek de bilmeyecektir.
  28. Bilgisayar çökmeleri her zaman işinizi kaydetmeden 30 saniye önce gercekleşir.
  29. Ne istediğini kesinlikle bilen bir müşteri, hiçbir fikri olmayan müşteriden daha kötüdür.
  30. Sağlayacak içerikleri olmayan müşteriler Lorem Ipsum’un kullanımı hakkında şikayet edeceklerdir.
  31. Her şey bir an önce yapılmalıdır, son tarihler inanılmaz önemlidir, ta ki müşteriniz malzeme sağlayıp, işinizi onaylayana kadar.
  32. Müşteri her zaman haklıdır. Ve aptaldır.

Sizin de ekleyeceğiniz maddeler kesinlikle vardır diye düşünüyorum...

Not: alıntıdır.

Sitelerde dolaşırken içerikler hoşuma gittiği için sizlerle de paylaşmak istedim.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

émmst isimli Üye şimdilik offline konumundadır

émmst(31)

Grafiker / İstanbul

Alt 09-01-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
33. Siz işi Jpeg olarak atarsınız müşteri mutlaka maketini de görmek ister.
34. Yanınızda oturduklarında tasarıma katkıları olduklarını sanıp sürekli konuşurlar.
35. Yanınızda oturup sizi sinir ettikleri yetmiyormuş gibi tasarım parasından indirim isterler ve bahane olarak beraber yaptık derler!
36. Her işi göndermeden önce mutlaka ACİL ibaresi konulur işi onaya gönderirsiniz en üstten en alta herkes bir yorum yapar çorba olur 1 hafta toplayamazsınız.
Bu mesajdan alıntı yap
efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 09-01-2009 #3
Bunlar Murphy Kanunları gibi olmuş...
Bu mesajdan alıntı yap
Önder Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 09-01-2009 #4
Güzel paylaşım, teşekkürlerGrafik tasarımında dile getirilmeyen kurallar - sorunlar

Çaresiz kaldığım bir durumu da ben eklemek isterim,
Müşteri sizden "farklı", "değişik", "ilginç" gibi havada kelimeler kullanarak tasarımlar ister, bunu ancak deneme yanılma yöntemiyle gerçekleştirebilirsiniz ki bu onlarca tasarım anlamına gelir Grafik tasarımında dile getirilmeyen kurallar - sorunlar
Bu mesajdan alıntı yap
limoni isimli Üye şimdilik offline konumundadır

limoni

Grafiker / Kocaeli

Alt 09-01-2009 #5
37.Tasarım bitmiştir.Müşteriye sunulur beğenilir ama son anda mutlaka düzeni bozacak bir resim veya yazı yazılması istenir.Bu bazen ufak kaydırmalarla halledilebilir ama bazen sil baştan yapmanız gerekebilir.Hem işide baskıya göndermeniz gerekiyodur.
Bu mesajdan alıntı yap

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 09-01-2009 #6
Güzel paylaşım, teşekkürlerGrafik tasarımında dile getirilmeyen kurallar - sorunlar

Çaresiz kaldığım bir durumu da ben eklemek isterim,
Müşteri sizden "farklı", "değişik", "ilginç" gibi havada kelimeler kullanarak tasarımlar ister, bunu ancak deneme yanılma yöntemiyle gerçekleştirebilirsiniz ki bu onlarca tasarım anlamına gelir Grafik tasarımında dile getirilmeyen kurallar - sorunlar
devamı olarak düşünüyorum
... ve bu çıkan onlarca tasarımın hiçbirininde maliyetini alamayız. Neden? ben bu kadar istemedim ki farklı değişik vb istedim. E kardeşim biz nerden bilelim senin farklılık anlayışını...
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(34)

Grafiker / İzmir

Alt 09-01-2009 #7
Teşekkürler paylaşım için.. Bu liste 9999 taneye çıkarılabilir.. Ama çok güzel bi konuya parmak basmışsın.. Grafik tasarımında dile getirilmeyen kurallar - sorunlar
Bu mesajdan alıntı yap
Önder Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Önder Adem(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 09-01-2009 #8
devamı olarak düşünüyorum
... ve bu çıkan onlarca tasarımın hiçbirininde maliyetini alamayız. Neden? ben bu kadar istemedim ki farklı değişik vb istedim. E kardeşim biz nerden bilelim senin farklılık anlayışını...
Ben genelde etiket ve ambalaj tasarımı yapıyorum, bir gün şunu deneyeceğim, benden "farklı", "değişik" tasarım istendiğinde örnek veriyorum ürün beyaz peynirse, ortaya kocaman uçan daire veya E.T. resmi koyacağım, herhalde bundan daha farklı bir çalışma olamaz Grafik tasarımında dile getirilmeyen kurallar - sorunlar
Bu mesajdan alıntı yap
levograf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

levograf

Grafiker / İzmir

Alt 09-01-2009 #9
Kutluyorum İrem çok güzel irdelenmiş konular bunlar. Ortak problemlerimiz
Bu mesajdan alıntı yap

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 09-01-2009 #10
Ben genelde etiket ve ambalaj tasarımı yapıyorum, bir gün şunu deneyeceğim, benden "farklı", "değişik" tasarım istendiğinde örnek veriyorum ürün beyaz peynirse, ortaya kocaman uçan daire veya E.T. resmi koyacağım, herhalde bundan daha farklı bir çalışma olamaz Grafik tasarımında dile getirilmeyen kurallar - sorunlar
Grafik tasarımında dile getirilmeyen kurallar - sorunlarD kesinlikle bu şekilde davranmalıyız. Sonunda ya iş bizim olur evet bu gerçekten bu işi biliyor denilir yada manykamıdır nedir bu adam...Grafik tasarımında dile getirilmeyen kurallar - sorunlar

teşekkür ederim levograf
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
dile, getirilmeyen, grafik, kurallar, sorunlar, tasariminda