Grafiker olmanın cinsiyeti varmi?

Anketler - Grafiker olmanın cinsiyeti varmi? ...

Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 07-09-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Ben ileri düzeyde Escher hayranıyım. Sonra Dali ye bakmaya doyamam...Picasso mühteşem yetenekli bir adam... Evime Klee ler almak istiyorum. Zaman zaman düşünüyorum bu büyük yetenekler neredeyse hep erkek. Ne kadar az kadın var... Türk tarihinin tanimış kadın grafikeri varmi acaba? Düşündüm bir tek Şule Sönmez geldi aklıma...Acaba erkekler kadınlardan dahamı iyi çizerler? Elebette degildir ama niye kadınlar tarihte bu kadar az acaba derden? bir iş ilanı okuyorum, acil bayan grafiker araniyor...Grafiker olmanı elbette cinsiyeti yok... peki niye özelikle bayan grafiker ariyorlar acaba? Buna benzer bir konu açılmıştı aslında fakat o konu biraz kadinlara tepkili idi o sayfa üzerinden devap etmek istemiyorum.Konu umarım kadın erkek kavgasina dönüşmez....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

C3ng0 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

C3ng0

Grafiker / Ankara

Alt 07-09-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
bayanlar cezbedici geldiği için tercih ediyorlar olabilir (:
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 07-09-2008 #3
bayanlar cezbedici geldiği için tercih ediyorlar olabilir (:
Ben bu cezbedilicik durumunun benim meslegimde olmasindan hosnut degilim...
Presentable grafikere gerek yoktur diye düşünüyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
asit isimli Üye şimdilik offline konumundadır

asit

Webmaster / Ankara

Alt 07-09-2008 #4
belki müşteriyle muhattap olma durumu varsa ondan dolayı presentable istenebilir yada bayan grafiker gerçi işini iyi yaptıktan sonra problem yokGrafiker olmanın cinsiyeti varmi?
Bu mesajdan alıntı yap
tirEdsOuL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tirEdsOuL

Grafiker / Düzce

Alt 07-09-2008 #5
şuana kadar çaliştiğim bütün firmalarda bayanlar çoğunluktaydi.. hatta şuanda çaliştiğim firmada tek erkek benim Grafiker olmanın cinsiyeti varmi? ve benim fark ettiğim izlenim bayanlar kendinilerini erkekler kadar savunamiyorlar, herhangi bi olayda, haksizlikta susup kaliyorlar, haklarini savunamiyorlar ya da savunmuyor.. bu da iş verenin işine geliyor diyebilirim..
Bu mesajdan alıntı yap
asit isimli Üye şimdilik offline konumundadır

asit

Webmaster / Ankara

Alt 07-09-2008 #6
şuana kadar çaliştiğim bütün firmalarda bayanlar çoğunluktaydi.. hatta şuanda çaliştiğim firmada tek erkek benim Grafiker olmanın cinsiyeti varmi? ve benim fark ettiğim izlenim bayanlar kendinilerini erkekler kadar savunamiyorlar, herhangi bi olayda, haksizlikta susup kaliyorlar, haklarini savunamiyorlar ya da savunmuyor.. bu da iş verenin işine geliyor diyebilirim..
mantıklı bak aklıma gelmemişti
Bu mesajdan alıntı yap
:::AmbrosiA::: isimli Üye şimdilik offline konumundadır

:::AmbrosiA:::(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 07-09-2008 #7
harika tasarımlar ortaya çıkaran erkeklerde gördüm bayanlarda... hatta çevremde grafiker bayanlar çoğunlukta... işinde iyi olduğu müddetçe grafiker olmanın cinsiyeti olduğunu düşünmüyorum... mesleğimiz cinsiyete değil, yeteneğe bağlı olan bir meslek...
Bu mesajdan alıntı yap
Selim MERCANO isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Selim MERCANO(38)

Grafiker / İstanbul

Alt 07-09-2008 #8
bayan grafiker aranmasında birazda şirket icinde baska meslekteki sahışların bayan olup araya erkek alarak uyum sorunlarının meydana gelmemesi icin bir sebeb olarak biliyorum cünkü benden önce aynı sebebten dolayı bayan grafiker aranıyordu. 2nci sebebte arkadaslarımızın dediği gibi bayan grafikerlerin üzerinde daha kolay baskı yaratılabilcegi ve daha kolay motive edilebilcegi olgusu vardır bu bir gerçek. Ama mesleki olarak baktığımızda meslektaşlarımda cinsiyet ayrımı yapılabilcek bir sebeb göremiyorum.Herkesin olgusu farklıdır.Fakat düşünce yapısına geldiğimde özellikle yaratıcılık birazda aykırılık olmayı gerektirir ; Hangi meslek dalına bakılırsa bakılsın olmayan bir olguyu oluşturma , protest gibi insanlara yansıtıp paylaşma ve cevreye aktarırken tepkilerin,kısıtlamaların ve ön yargıların olmasından dolayı ünlü ressam ve benzeri dallarda erkeklerin ön planda olmasına etken olduğunu biliyorum.Bu gözle baktığımızda kısmende olsa tabular değiştikçe bu dengenin zamanla yerine oturdugunuda görebiliriz.
Bu mesajdan alıntı yap
LuNaTiC isimli Üye şimdilik offline konumundadır

LuNaTiC(35)

Grafiker / İstanbul

Alt 07-09-2008 #9
Kadınlar eski zamanlarda bu kadar özgür değildi, bu yüzden meslek edinmeleri, sanat yapmaları, bilgi edinmeleri çok zor, yada imkansız idi. Günümüze baktığımızda iş ilanlarında genellikle bayan grafiker aranır. Bunun nedeni arkadaşların dediği gibi uyum sorunu veyahut daha kolay sindirme olabilir. Yaratıcılık konusunda ise cinsiyetin bir etkisi olduğunu zannetmiyorum, son derece kötü işler çıkaran yada harika tasarımlar yapan şu cinsiyettir demek kadar yanlış birşey yok.
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 07-09-2008 #10
Benim dilegim, grafiker aranıyor iş ilanlarında, cinsiyet unsuru belirtilmemeli...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
cinsiyeti, grafiker, olmanın, varmi