Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?

Anketler - Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır? ...

Anketimiz: Grafikerin olmanın yaş sınırı var mıdır?
Grafikerin yaş sınırı yoktur. 314 87,22%
Grafiker 40 yaşından sonra mesleğini yapmamalıdır. 46 12,78%
Katılımcı sayısı: 360. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(44)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 03-09-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Başka bir forum sayfasında,
Sevgili üyemiz,
sedat17,
"grafikerlik bir futbol oyuncusuna benzer yaş ilerledikçe avrupa külüplerinde top oynayamassın futbol senin için artık bitmiştir.Ya teknik direkdör olursun ya da emekli olup torunlarınla her pazar balık tutmaya akşamları 5 çayı içmeye kahvede tavla atmayı bahçede bitkilerle yaşarsınız.bu durumda grafiker yaş ilerledikçe iş bulmaz olur yanlışmıyım bakın bakalım piyasaya 40-50-60 yaşlarında grafiker varmı bi yaş süresinden sonra kendi işlerini kuruyorlar.dinlediğiiniz okdugunuz anlayışınız için teşekür ederim herkese iyi forumlar..."
Cümleri üzerine bu sayfayı açmaya karar verdim?
Grafiker olmak için yaş sınırı varmı acaba?
İş ilanlarında genellikle 30 yaşını doldurmamış kişiler tercih sebebi oluyor.
Bunun nedeni ne olabilir acaba?
A) Genç ve taze beyin daha verimlidir?
B) Tecrübesiz eleman çok daha ucuzdur?

Sizler görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Matbuu.com Reklamları

tirEdsOuL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tirEdsOuL

Grafiker / Düzce

Alt 03-09-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
şıklar değişti, yorum da değişti..

bence ikiside değil, 40 yaşindan sonra bu işi yapan insana napiyorsun sen diyemeyiz, ki hocam sizin yaş yaklaşmiş Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?) bu işin yaşi yok da diyemeyiz herkezin bi noktasi var, heran herkezin pili bitebilir..
Bu mesajdan alıntı yap
Sonay Görkem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Sonay Görkem

ℂ⋆

Yrd. Grafiker / İzmir

Alt 03-09-2008 #3
Tasarımın , hayal gücünün bir sınırı olduğunu düşünmüyorum.

Bir kişiden 40 yaşından sonra tasarım yapamaz diye nitelendiremeyiz.

Sonuçta o kişinin benliğine kalmış birşey. Eğer verim alınabiliyorsa neden olmsasın.

Ben 20 yaşındayım daha yolun başında olduğumu düşünüyorum. bu işi 40 ımda ya 50 imde biticeğini düşünerek başlamadım. bence bi yaş sınırı yoktur.
Bu mesajdan alıntı yap
sedat17 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sedat17

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 03-09-2008 #4
konu madem benim üzerime açılmış cevabını veriyorum..o zaman dediklerim halen geçerlidir.grafik tasarımcılar ne kadar başarılı işler çıkarsalarda iş vernelerin tercihi 30 yaş altı olur.üzgünüm ama şartlar bunu gösteriyor bende isterim ömürümün sonuna dek bu işi yapmayı ama gerçekler acıdır..
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(44)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 03-09-2008 #5
Meslegimle, 16 yaşımda tanıştım...20'li yaşlarımda sedat17 gibi telaşlanmıştım.... Çok iyi hatirliyorum. Bu meslek mankenlige benziyor elimi çabuk tutmam gerek fobim olmuştu Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?
Eh doğanın gereği bende yaşlanıyorum...Benim için yaş tecrübe demektir.
Her meslekte oldugu gibi bizim meslegimizdede yaş ilerledikçe tecrübe kazanan kişi meslek hayatında da yükseliyor. Art oluyor, iş sahibi oluyor gibi...Bu doğal bir süreç.
Bende meslegime, masa silerek, çay servisi yaparak fotokopi çektirmeye giderek başladım. 10 yıl bu meslege ben verdim. ikinci 10 yılık bölümü bitirmek üzereyim. Bu dönemde artık maddi ve manevi olarak ben kazanmaya başladım.
Meslek hayatim boyunca çok çeşitli grafiker modelleri gördüm...En güzelide tekloji gelişmesi aşamasini birebir yaşadım. Ben meslege basladigimda bilgisayarlar sektörümüze yeni yeni giriyordu. Bir takım grafikler korktu ve bu bilgisayar programlarını red ederek mesleki hayatlarına son verdiler...
Yeni nesil ise çok daha sanslı 5 yasinda bilgisayar oyunu oynarak el pratigi olarak bu meslege basliyor. Tek hatasi ise mesleginin tamanını bilgisayar ötesine götürememek...
Gençler benim nesilimden çok daha uzun süre bu meslekte kalacaklar. Çünkü benim nesilimden çok daha cesurlar ve kendilerine güveniyorlar.
Uzun lafın kısası,
Günümüzde bir patron,
35 yasında tecrubeli bir elemana ödeyecegi yüklü maas yerine, 3 tane toy grafikeri tercih eder... (bende tercih ederim). Nedeni ise, güç her zaman kutsaldır. Günümüzde ucuz ve genç grafiker bulmakta çok kolay...
İstisna gerçeklerde var. Benim yakın cevremde var olan meslektaslarım ne yazik ki bu forum sayfalarına henuz gelmediler. 35 ile 50 yas arası hala sektorde çok iyi firmalarda çok güzel fiyatlara sanat yönetmeni, müdür, şef biçiminde emek veriyorlar. Sessiz sakin kendi köselerinde....
İnsanlar ne yazıkki ki bütün hayatı kendi yaşadıkları kadar, çevreleri kadar biliyor... Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?

Benim görevim, yeni yetisen nesile yol vermektir. Hatta benim yanımda üç beş kişi alıp yetiştirmemdir. Gerçekten innandim kişiler bulursam bunu yapacagimdan emin olabilirsiniz..
Bu mesajdan alıntı yap
Ömer DEMİRBAŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ömer DEMİRBAŞ

Hiç Biri / Kocaeli

Alt 03-09-2008 #6
şuan 40 yaşındaki insan psikolojinisi yaşayamıyorum. İnşallah O günlere gelince bunun cevabını verebilirim Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?
Bu mesajdan alıntı yap
sedat17 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sedat17

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 03-09-2008 #7
nükhet abla haklısın ben buna bişey demiyorum ki..
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(44)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 03-09-2008 #8
nükhet abla haklısın ben buna bişey demiyorum ki..
niye üzerine alınıyorsunki, Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?
Benim için bu site Türkiye' de olmayan bir açığı kapatıyor. Burası benim için bir meslek kuruluşu gibi... Bir dayanışma noktası... Sorunlarımınızı burada konusuyoruz... Sen vesile oldun çok güzel bir konuya değindik.....
Bu mesajdan alıntı yap
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Alt 03-09-2008 #9
Anketin sonucuyla aynı fikirde olduğumu söylemek isterim. En azından şu anki anket sonucu benim düşündüğüm gibi.

Ne olduğunu merak edenler ankete oy vererek sonucu öğrenebilirler. Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?

..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
Özlem BAYIR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Özlem BAYIR

Fotoğrafçı / İstanbul

Alt 03-09-2008 #10
istedikten sonra hiçbir işte ve meslekte yaşın sorun olacagını düşünmüyorum..basit bir örnek;Kemal Sunal onca yaşına ragmen marmara üniversitesi ni bitirip diplomasını almıştı....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Reklam

Tags
grafiker, midir, mıdır, olmanin, olmanın, siniri, sınırı, var, yas, yaş