Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?

Anketler - Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır? ...

Anketimiz: Grafikerin olmanın yaş sınırı var mıdır?
Grafikerin yaş sınırı yoktur. 317 87,33%
Grafiker 40 yaşından sonra mesleğini yapmamalıdır. 46 12,67%
Katılımcı sayısı: 363. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Cevapla
Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?
sedat17 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sedat17

Forumdan Uzaklaştırıldı

Standart
Alt 04-09-2008 #21
Sponsorlu Bağlantılar

"sedat17" ahanda bu yazacaklarım sana Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?

öncelikle, "1 sene önce ne iş yapıyormuş? yoksa bu işte para var diye mi gelmiş çok merak ediyorum." bunlar ağır ithamlar, bence biraz daha dikkatli seçilmeli cümleler Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?

ardından, patron çalışana emir vermez, iş hayatına böyle bakman hiç hoş değil, bir yerde çalışıyor musun, çalıştın mı bilmiyorum.. kimse sana emir veremez, senden parasının karşılığını ister, nitekim sende ona parasının karşılığını vermekle yükümlüsündür...

neyse ben tasarımın yaş sınırlaması olmadığına inanıyorum, belki belirli bir yaştan sonra yaratıcılık azalıyordur, fakat o yılların insana getirdiği tecrübe, isteğe cevap verebilio olmaktan, doğru iş yapıyor olmaktan alı koymasa gerek, bilinç yerinde olduğu sürece.. henüz bugün "İpek Kıramer" adından bir bayanla tanıştım, bir iç giyim firması var kendi adında, yaptıkları işler dünya çapında satılıyor, bayan 60 lı yaşlarında ve açıkçası zehir gibi çalışabilen, halen doğrunun ne olduğunu bilen, uygulama konusunda çok başarılı birisi...

ayrıca, illa ki tasarımcılığı bıraktığınızda patron olmak zorunda değilsiniz, "art director" denilen bir iş tanımı var, güzel bir seçim olabilir Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?
ona moda tasarımı deniyor. tamam arkaşlar beni hep yanlış anladınız üstüne basa basa söylememe ragmen sölemek istediğim şeyi sağolsun nükhet abla kenfi fikirleriyle yarattı.böle giderse izdiham olcak evet haklısıınız ben yanlış düşünüyormuşum siz ve sizler haklısınız sizin ve sizlerin dediği gibi olsun rahatladınızmı? demediğim etmedğim şeye yargı yapıyorsunuz tabi sizde suç yok zaten daha bu konuyada mesaj yazmıyorum bilgilerinize arz ederim..

lütfen forumdan soğutmayın beni rica ediyorum..yalan yanlış kelimelerle tartışmayın.

Son Nokta mı da koyuyorum sorulu cevaplar yöneltmezseniz sevinirim..
Bu mesajdan alıntı yap
erdemirs isimli Üye şimdilik offline konumundadır

erdemirs(33)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 04-09-2008 #22
                             Sponsorlu Bağlantılar
ona moda tasarımı deniyor. tamam arkaşlar beni hep yanlış anladınız üstüne basa basa söylememe ragmen sölemek istediğim şeyi sağolsun nükhet abla kenfi fikirleriyle yarattı.böle giderse izdiham olcak evet haklısıınız ben yanlış düşünüyormuşum siz ve sizler haklısınız sizin ve sizlerin dediği gibi olsun rahatladınızmı? demediğim etmedğim şeye yargı yapıyorsunuz tabi sizde suç yok zaten daha bu konuyada mesaj yazmıyorum bilgilerinize arz ederim..

lütfen forumdan soğutmayın beni rica ediyorum..yalan yanlış kelimelerle tartışmayın.

Son Nokta mı da koyuyorum sorulu cevaplar yöneltmezseniz sevinirim..
Öncelikle moda tasarımının ne olduğunu biliyorum Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır? Ardından, allasen cümlelerimde kötü herhangi bir şey sezdin mi? Ayrıca ben demediğin herhangi bir şey için de yargıda bulunmadım, aksi olmuşsa affola... Nedendir üstüme alınmam savunmam dersen benim yazıma alıntı yapıp eklemişsin, tamamen bundan..!

Burda tartışılıyor ve tartışan insanlar kendi savunduklarının elbet de ki doğru olduğunu düşünüyor, yanlış ise bunu çevirmekte senin, benim, onun elinde, görüş paylaşıyoruz hani...

Tahmin edersin ki seni forumdan soğutmak gibi bir düşüncemiz olmaz, en kaba tabirle forum benim değil, banane Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?

Bunlara da tekabulen, insanların seni yanlış anladığını yazmışsın, tüm konuları bir yana bırakalım, yaşın cidden 18 ise, burada bir bölüm insan senin abin ablan sayılır, kendimi geçiyorum direkt.. Senden daha fazla tecrübe sahibi, daha çok görüp geçirmiş insanlar, belki sadece onlar seni yanlış anlamıyor, belki kendini yeterince ifade edemedin... Ama sadece bu konu için söylemiyorum bunu, anlatmaktan vaz geçme, soğumak zorunda değilsin, çabala, eğer olmuyorsa çekip gitmek değildir çözüm, kesip atmak hiç değildir...

Kolay gelsin sedat, umarım ben kendimi ifade edebilmişimdir Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?
Bu mesajdan alıntı yap
erdemcagla isimli Üye şimdilik offline konumundadır

erdemcagla

Webmaster / İstanbul

Standart
Alt 05-09-2008 #23
Tasarım yapmanın yaşı yoktur. 20 yaşında grafik bölümünde okuyan veya kendini geliştirmekte olan birisi de tasarım yapabilir, mesleğe 30 yılını vermiş tecrübeli bir grafiker de tasarım yapabilir.

1990 ların başında ilk maclerle iş yapan mac operatorleri yaklaşık 40 küsür yaşlarındadır günümüzde. Bu kişilerin eli ayağı tutuyorsa gene 64 sayfa katalogu hızlı bir şekilde yapabiliyorsa iş bulabilir ama belli başlı faktorler var.

Kültürsüz patronlar 35-40 yaşında bi grafikere maaş vermektense 2 tane genç eleman alıyorlar. Pekş 35-40 yaşındakinin tecrubesi hatalı işi baskıdan önce görüp düzeltmesi müşteri ilişkileri ve bunun gibi özellikleri ne olacak?? Bu konunun açılma sebebi iş verenlerdir. iş verenler : yaw 35 yasında adam evlidir çocuğu vardır çok para ister diyerek gençlere yöneliyorlar.

Tecrübeli grafiker bize çok şey kazandırır bi bunun tecrübelerinden yaralanalım diyen iş verenler çok azdır. Patronların görüşleri değişmesse 40 yaşından sonrakiler için piyasa maaşlı iş için zorlaşacaktır, freelance çalışmaya veya kendi ajanslarını açmaya doğru itileceklerdir.
Bu mesajdan alıntı yap
farukcagla isimli Üye şimdilik offline konumundadır

farukcagla(60)

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 05-09-2008 #24
GRAFİK TASARIMDA USTA ve ÇIRAK İLİŞKİSİ veya SERBEST ARABESK PİYASA

1- Grafik tasarım konusunda kimin usta, kimin çırak, kimin kalfa olduğu belli değildir, her şey iç içe geçmiştir. Bu durum ucuz emek arayan patronların işine yaramaktadır. Reklam verenin kültürsüzlüğü de bunu körüklemektedir.

2- İki aylık kurs bitiren de, 3 yıllık meslek lisesi bitiren de, 2 yıllık veya 4 yıllık fakülte bitiren de grafiker (grafik tasarımcı) sayılmaktadır. Sorun sadece piyasanın ekonomik şartları değil, grafik sanatının ne olduğunun bilinmesinin engellenmesi sorunudur. Sorun eğitim ve kültür sorunudur.

3- Duvarcı ustası, elektrikçi, veya muhasebeci grafikerlik yaptığı gibi; tekstil mühendisi, mimar, bilgisayar mühendisi gibi kariyerli mesleklerden diploma sahibi olup da grafikerliğe gönül verenler de grafik tasarımcılığı yapmaktadır. Sorun; alet işler el öğünür ata sözü ile; eli görmeyen yazıyı kalem yazdı sanır sözü arasındaki dengenin kurulamayışıdır.

4- Burada sıkıntı; alaylı veya mektepli olup olmamak değil, kimin ne kadar usta ne kadar kalfa olduğunun saptanamayışından kaynaklanmaktadır. Sorun; hiç bilenle bilmeyen bir olur mu, veya emaneti ehline veriniz sözlerinin unutulmuş olmasındadır.

5- Kısaca mesleğin niceliği çok genişlemesine rağmen, mesleğin NİTELİĞİ konusundaki diyagram eğrisi bu nicelik artışına göre yukarıya doğru bir kalite doğrultusu göstermemektedir.

6-Bunu serbest piyasa ekonomisi ile, ne yapalım koşullar böyle şeklinde adam sendeci bir yaklaşımla kabullenmek mümkün değildir.

7-Düşük ücretle çalışmaya razı olup, kendine grafiker payesi verilmiş, aslında usta grafiker olmadığını bilip, kendinin usta grafiker gibi gösterilmesine itiraz etmeyip, deneye yanıla meslek öğrenen gençlerin bu çabalarına hak verip, desteklemek; aslında bu piyasa koşullarını desteklemektir. Zulmü görmemek ve ortak olmaktır.

8-Bu yanlış anlayışın en önemli ürünü; “teknoloji o kadar gelişmiştir ki bir kişi 5 kişinin bildiği programları bilmelidir, 5 kişinin işini tek kişilik maaşa, hatta onun da yarısına da yapmalıdır, çünkü koşullar artık böyle”, anlayışıdır. Bu bizi dünyayı teknoloji yönetiyor mantığına götürür, oysa teknolojiyi de insan yönetir.

9- Şimdi tam bu konuda filmcilik sektörden örnek vermek isterim; Filmcilik sektöründe senaryo; İbrahim Tatlıses, Müzik; İbrahim Tatlıses, Baş Rol; İbrahim Tatlıses, Yönetmen; İ.Tatlıses ve Yönetmen İ.Tatlıses olursa ve film yapmak artık İbo yöntemi ile gerçekleşir hale gelirse, (ki burada İbo malı götürüyor, 1 kişinin maaşına bu işleri yapmıyor, tek fark bu. Ayrıca herkes İbrahim Tatlıses gibi 5 işi birden yapamaz) inşaat sektöründe de; bir gökdelenin statik ve çelik hesaplarının aynı mimar tarafından yapılması, çeliğin en ucuzunun bulunup alınması, şehrin göbeğinde arsa bulunması, belediye ve bakanlık ile ilişkilerin bu mimar tarafından yürütülmesi, binanın iç dekorasyonunun iç mimar tarafından değil de yine aynı mimar tarafından bir çırpıda yapılması, binanın elektrik donanımlarının da elektrik mühendisi tarafından değil bu mimar tarafından yapılması ve tüm bunların, bir kişinin yarı ücretine yapılması anlamına gelir.

10-Yine devam edersek; çizgi film sektöründe bir ressamın karakter tipi oluşturması, onun her türlü hareketini gerek manuel gerek computer graphicte vermesi, elbisesinin içini boyamasını, arka plandaki manzaraların back-ground ressamlığını yapması, 3D max animasyonlarını, after effect’lerini, senaryosunu, metnini, müziğini, vesair her şeyini tek başına yapmaya kalkıp bir de bir kişinin yarı fiyatı ücret talep etmesine benziyor. Her şeyi ekonomi belirlemez. Her şeyi teknoloji de belirlemez. Hepsinin arkasında hepsini belirleyen bir zihniyet vardır. Bu zihniyete kimi politika der, kimi siyaset der. Ülkelerin bağımsızlılığı ve ne kadar bağımlı olduğu bu zihniyet üzerinde ne kadar hak sahibi olduğu ile ölçülür. Bu zihniyeti yöneticiler belirler, erk'i, idareyi elinde bulunduranlar belirler. Doğru düşünen doğru yönetir.

11-Şimdi piyasa bunu istiyor diyenler, aslında kendileri böyle istiyor demektir. Bunları böyle yapmak isteyen gençlere destek olalım vs. gibi yuvarlak laflar bu sorunları çözmez.Gençlerin önünün açılması onları usta diye kandırıp çırak maaşı ile aldatmakla olmaz. Onları ustanın ekmeğine göz dikmeden layık olduğu kadroda layık olduğu maaşla çalıştırarak, onlara iyi bir ustanın yanında çalışma şartları sağlayarak ve onları meslek içi eğitimden geçirmekle olur.Bunu da ne üniversiteler, ne de dershaneler yapmaktadır. O halde grafiker örgütleri yapacaktır.

12- Bu örneklerdeki gibi grafiker, sinemacı, mimar, çizgi filmci yok mudur? Vardır ama az sayıda. Ya bunlar işletme sahibi olmuştur, ya da istisna olarak müstesna yerlerinde isimleriyle marka olmuş meşhur kişilerdir. Firma sahibi olmasalar bile isimleri firma gibidir ve zaten artık her işi de yapmazlar, yaptırırlar. Böyle 1-2 müstesna kişinin çıkmış olması bu sorunları yok etmez.

13-Bu sorunların tek çözümü kaliteyi arttırmaktır. Fabrikalardaki gibi kalite kontrol sistemleri geliştirmektir. O zaman kaliteli usta, elinin altındaki çıraktan kaliteli kalfa yetiştirir. Bu kalite artışı nasıl sağlanır?

14-Bunun için grafikerlere iş veren sektörlerin temsilcileri, ile alaylı veya mektepli, usta veya çırak; grafikerlik (aslında grafik tasarımcılık) mesleğinden ekmek yiyenler, grafik tasarım eğitimi veren eğitim kurumları, devlet ve özel üniversiteler, grafik programı eğitimi veren dersaneler bu nitelik artışı için çare aramalıdırlar.

15-Doğru düşünenin doğru yönetmesi için güçlü de olması lazımdır.Grafikerlerin doğru bir hedefe doğru, haklı oldukları isteklerle, güç kazanmaya ihtiyaçları vardır. Ve elbette bu sorunları "dürüstçe" tartışmaya ihtiyaçları vardır.

Yukarıdaki 15 maddede açıkladığım nedenlerle ART DİREKTÖRLÜK yok edilmiştir. Mac operatörü grafik tasarımcının işini, grafik tasarımcı art direktörün işini yapar hale gelmiş, EKİP ÇALIŞMASI YOK EDİLEEK, bireysel çalışma TERCİH edilir hale getirilmiş. Tasarım kalitesi düşmüştür. Bir adet genç grafikerden 3 kişilik iş istenir hale gelmiştir. (herkes İbo olamaz, bu özendirilmektedir) Yaşlılar ise ya taş yesin ya patron olsun denmek istenmektedir. Grafik piyasası arabeskleşmiştir.

Faruk Çağla

konu madem benim üzerime açılmış cevabını veriyorum..o zaman dediklerim halen geçerlidir.grafik tasarımcılar ne kadar başarılı işler çıkarsalarda iş vernelerin tercihi 30 yaş altı olur.üzgünüm ama şartlar bunu gösteriyor bende isterim ömürümün sonuna dek bu işi yapmayı ama gerçekler acıdır..
RUSYA'da 40 yaşından genç olanların art direktörlük başvurusu kabul edilmiyormuş. Art direktör ilanlarında 3 yıl ajans tecrübeli değil, 40 taş ve üstü aranıyormuş, neden acaba?

Rusların kafası çalışmıyor mu?
Siz hiç 25 yaşında profesör gördünüz mü,Oktay Sinanoğlu'ndan başka?

Niye Türk patronları 30 yaş altı tercih eder?
Şartlar niye böyle gösteriyor ki? Bu şartlar doğru şartlar mı?
Bu mesajdan alıntı yap
Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 05-09-2008 #25
Faruk bey bir çirpida uzun bir yazı ile bizi yüz yüze biraktınız...Ben bir Melih Yongaci bu kadar uzun yazar derdimGrafiker olmanın yaş sınırı var mıdır? Forum başlığımızı ilgilendiren kısmı simdilik okusaydik, sizi yavaş yavaş daha iyi anlardık...
Sorunlarımız hakkinda yaptınız yorumlar için teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
farukcagla isimli Üye şimdilik offline konumundadır

farukcagla(60)

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 05-09-2008 #26
Usta çırak konusu yaşlı genç konusu ile bağlantılıdır diye yazmıştım.

Evet Melih dostum uzun yazar.Ben de kısa yazamıyorum.
Ama uzun yazanlar çok konuşur, gevezedir, boş konuşur, boş teneke çok ses çıkarır anlamında uzun yazabiliyoruz demiyorum, elbet. Kimse de o manayı kastetmiyor, biliyorum.

Bazı şeyler kısa anlatılmıyor Nüket hanım.

Arabesk piyasa, İbo usülü tasarım, bir kişiden 5 kişilik iş bekleme, yaşasın gençler, yok olsun moruklar, biz grafikerin ucuzunu, gencini ve tasarım bilmeyeyini ama çok program bilenini severiz anlayışını daha kısa anlatamazdım.

Bakın ne demişim uzun yazımda;
Şimdi piyasa bunu istiyor diyenler, aslında kendileri böyle istiyor demektir. (Bu da Rusya konusu ile bağlantılı ve Sedat 17 kardeşimize cevaptır. Uzun yazımın her paragrafı bir yaraya parmak basar niteliktedir).

Ama uzun yazı kültürümüz yok, diyenlere de kültürü olanlar okur kardeşim, grafik tasarımcı zaten kültürlü olmak zorundadır. Badanacı ve sıvacılıktan gelen grafiker kardeşlerimiz de kısa yazılarımızı okusun diyoruz. ( Şimdi badanacı ve sıvacılar kızacak biliyorum ama grafikerlikten badanacılığa geçiş yapan yok da onlardan grafiğe heveslenen çok, ne kolaymış değil mi bu grafikerlik?)

Bırakın kısa mektup yazmayı, bir çok arkadaşımız chat yapar gibi 3 kelime yazıyor...

Becerebildiğmiz zaman kısa da yazabiliyoruz Rusya bahsinde gördüğünüz gibi.

Hepimize kolay gelsin. Niyetimiz temizdir.Doğru yoldayız Allah yardımız olsun.
Saygılar.
F.Ç.
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(39)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 06-09-2008 #27
konu hakkında yorumda bulunmuştum ve bu yazım şuanda burada yok sebep öğrenebilirmiyim?
Bu mesajdan alıntı yap
farukcagla isimli Üye şimdilik offline konumundadır

farukcagla(60)

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 06-09-2008 #28
Faruk bey bir çirpida uzun bir yazı ile bizi yüz yüze biraktınız...Ben bir Melih Yongaci bu kadar uzun yazar derdimGrafiker olmanın yaş sınırı var mıdır? Forum başlığımızı ilgilendiren kısmı simdilik okusaydik, sizi yavaş yavaş daha iyi anlardık...
Sorunlarımız hakkinda yaptınız yorumlar için teşekkürler...
Nüket Hanım, ben Melih beyi 20-22 yıl öncesinden tanırım. Aynı işyerinde 1 yıl kadar beraber çalışmıştık. Kretuar ve letraset dönemiydi. Bileği olan konuşurdu.

Melih bey kutu bıçağı çizme ve kutu ambalaj maketi yapma konusunda çok ama çok uzmandı.

Kendisine halen hayranlık duyarım. Sonra izimizi kaybettik.

20 yıl sonra kendisi İstanbulda bir taksiye biniyor, taksici ona ne iş yaparsın abi diyor... O da grafikerim, sen grafikerin ne olduğunu bilir misin diyor.

Taksici de bilmem mi ya bir grafiker abimiz vardı onu tanırım diyor. Melih kimdi o diyor. Taksici (inanılmaz ama gerçek) Faruk Çağla diyor. Melih bey kulaklarına inanamıyor. Nerden tanıyorsun onu sen yaaaaaa ? diyor. Moldovaya giderken aynı otobüsteydik, oğlunu da yurtdışına götürüyordu diyor, istersen telefonunu vereyim diyor ve veriyor.

Melih beyle 20 yıl sonra buluşmamız böyle olmuştur... Ve 12-13 milyonluk kentte bu taksici ile tesadüf, taksicinin beni unutmaması, telefonumu ona vermesi bunlar müthiş şeylerdir...İnsan ömründe bir kez yaşanabilir ancak.

Sonra Melih bey şu yakın zamanda grafikerlerin dayanışma içinde olması çabalarımızda bana destek vermiştir.

Evet o da uzun yazar, ama boş yazmaz.

Özellikle onun yaşında bir grafiker olarak onun olgunluk çağında yazdıklarından öğreneceğimiz şeyler var diye düşünüyorum.

Aslında batıda ve japonyada bizlere danışmanlık veya eğitmenlik görevi veriyorlar, matbaa ve ajanslarda günde 12 saat çalışmak zorunda bırakmıyorlar.

Bu bile ayrı forum konusudur. Yaşlı grafikerleri ne yapmalı???? İtip kakıp işsiz bırakmalı? Yoksa ne yapmalı?

Sizlere ve ona tekrar selam ederim, umarım uzun yazılarımla sıkmıyorumdur.
Saygılarımla.
Faruk ÇAĞLA
Bu mesajdan alıntı yap
Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(45)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 06-09-2008 #29
Melih beyinde böylelikle kulaklarını cınlatmiş olduk.
51 yasındasınız ve mesleginizi sevgi ile sürdürmekteniz. Bu konu basligimiza sizin yazmanız beni sevindirdi... Eminim sizin yazılarınızı gören, başka ustalarımızda buraya yazmak isteyeceklerdir...
Bu mesajdan alıntı yap
tirEdsOuL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tirEdsOuL

Grafiker / Düzce

Standart
Alt 06-09-2008 #30
Sizlere ve ona tekrar selam ederim, umarım uzun yazılarımla sıkmıyorumdur.
Saygılarımla.
Faruk ÇAĞLA
hocam bu meslekte yeni sayilirim, hatta başka bir konuda bu kadar üstadın arasında kendime grafiker bile diyemiyorum demiştim.. ve sizi hiç tanımama rağmen yazilarinizi hiç usanmadan sonuna kadar okuyorum, ki uzun yazıları okumaktan hiç haz almam Grafiker olmanın yaş sınırı var mıdır?
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
grafiker, midir, mıdır, olmanin, olmanın, siniri, sınırı, var, yas, yaş

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
CNC için türkçe program var mıdır? maxsimus CNC 11 14-08-2015 11:47:41
Bir Grafiker Nasıl Olmalı? / Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ? / AnıL Karahan AnıL Karahan Graficafe 17 06-12-2014 17:08:59
illustrator de freehandde olduğu gibi tints seçeneği var mıdır? sinkul Illustrator 12 24-06-2014 16:37:53
İnsan olmanın temel malzemesi Mehmet NAS Graficafe 2 10-07-2008 20:46:01

Kapat
Şifremi Unuttum?