grafiker ücretleri

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - grafiker ücretleri ...

Cevapla
grafiker ücretleri
illustrasyonist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

illustrasyonist(43)

Ressam / İzmir

Standart
Alt 20-05-2009 #151
Sponsorlu Bağlantılar

Şu 1000 adet kartvizit 25 tl olayı çıktığından beri artık ortalık katliamcı (ben katliam diyorum çünkü bu işin ücretlerini katlettiler ) doldu. 25 tl ye aldığı kartvizit siparişini gelip matbaada zavallı grafikere 2,5 tl karşılığı grafiğini yaptırıyor.Ve bu esnada logo bille yapılıyor en baştan. Bana da çoğu zaman kartvizit siparişi geliyor.En düşük 60 tl fiyat çekiyorum.Aldığım cevap "Ne yaptın ya 15 liraya yapıyorlar."
15 lira...Hatta geçenlerde duydum 12 tl ye yapıyorlar.4,5 lira karla.
Adam benden kartvizit istiyor üstelik logosu bile yok.Logoyla beraber 12 liraya yapmamı bekliyor.Bende şu cevabı verdim."Beyfendi ben bu ücrete yapamam ama ortalık aç katliamcılarla dolu.Siz onları bulmasanızda onlar sizi bulur."
İnanın çoğu zaman kartviziti müşterime hediye ederim.Ama hangi şartta; Eğer bana iyi para kazandırmışsa reklam işlerinin hepsini bana vermişse değil bin onbin taneyi bile hediye ederim.Kitap kapağını 300 tl ye yapıyorum.İş yaptığım yayınevine gidip 10 lira fiyat vermişler. (Gerçi hala o kitap kapaklarını yapıyorum.) Yani ortalık iki grafik hareketi öğrenip düşük paraya iş yapan sözüm ona grafikerlerle!!! dolu. Bu yüzden grafik ücretleri ilerde dahada düşecektir.Aynı web işleri yapanlar içinde geçerli.Biz site için en düşük 400 tl fiyat çekerken ortalık bir kasa biraya web sayfası yapacak katliamcılarla dolu.
Bu mesajdan alıntı yap
hayalzamanı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hayalzamanı

Grafiker / Sakarya

Standart
Alt 20-05-2009 #152
                             Sponsorlu Bağlantılar
vay benim sanatçı kardeşlerim ne kadar ucuza çalışıyorlar yapmayın arkadaşlar böyle parça başı çalışsanız daha çok kazanırsınız hem vaktinizde size kalır
Bu mesajdan alıntı yap
grafiturka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiturka

Grafiker / Bursa

Standart
Alt 28-05-2009 #153
teker teker okudum yazılanları
bu arkadaşlar hic bir sey bilmiyor anlaşılan grafikerlik namına...

ankarada 400 lira izmirde 600 lira alan varrr
o arkadaslar grafikerlik yaptıklarına emin olsunlar
sonra da oturup dsünsünler karar versinler ne iş yapıyorlarr

bir arkadaş şöyle dedi:
yaşadığın şehire göre değişir maaşlar
kesinlikle katılıyorum ona
ama hiç bir şehirde 400-500 l,raya bu is yapılmaz


uzun lafın kısası ben inegöl de çalışıyorum
ve 1500 lira + ssk + yemek + prim kazanıyorum

oturup düsündüm hakkımı alamıuyorum ama benbir grafikerim
Bu mesajdan alıntı yap
CoLL_HaRD isimli Üye şimdilik offline konumundadır

CoLL_HaRD

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 01-06-2009 #154
arkadaşlar ben ankarada 750+sigorta alıyorum aslında az ama semtin durumuna göre birasda
Bu mesajdan alıntı yap
neo32 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

neo32

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 03-06-2009 #155
Herkese Selamlar.
Yorumları okudum. Ve bir çok arkadaşımın bu konuda sıkıntılı olduğunu zaten biliyorum.
Değerinin altında iş yaptırmaya kalkan çantacı tabir ettiğimiz kişiler, grafikerin işine karışan patron ve müşteriler, uzaktan sizi görenlerin " vay be ne güzel oturarak iş yapıyorlar sabahtan akşama kadar sözleri", hiç anlamayan birinin " şu yazıyı sağ tarafa koysak daha güzel durur sanki" polemikleri, grafiker mi sekreter mi olduğumuzu anlayamadığımız durumlargrafiker ücretleri)), işinizin ortasında atölyeden birilerinin gelip size iş onaylatmaya kalkması, baskı adetini sorması vs. bir çok örnek daha ekleyebilirim.

Ama şunu bilmenizi isterim ki komple bir grafikeri kimse kaybetmek istemez. Yaptığı işin baskıda nasıl çıkacağını, bir işi filme gönderirken extra renk, serigraf diğer baskı tekniklerini yapabilen, yaptığı işi her aşamada baskı, selefon, kesim, lak, yaldız vb. nasıl yapılması gerektiğini söyleyen ve yönlendiren bir eleman olmak için yıllara ihtiyaç var.

Şahsen ben alaylıyım. Herhangi bir okul mezunu değilim. Ama şunu çok iyi biliyorum ki; herhangi bir kursu bitirip arkasından da bir işyerinde işe başlayan bir arkadaşımın kendini grafiker olarak addedmesini kabul etmem mümkün değil. Çünkü ben bile kendime grafiker demiyorum. Bu okul okuyup dirsek çürüten arkadaşlarıma haksızlık olur. Ama bu sektörde kendini yetiştirebilmek çok önemli. Macintosh LCII ile başladım bu işe, şu anda G5 kullanıyorum. Aradan geçen zamanda çok şey öğrendim ama önemli olan bildiklerini paylaşmak. Benim başladığım zamanda kimse sorulan sorulara cevap vermiyordu.

Sonuca gelince, bizim işimiz komple bir iş. Çalışmayı yapıp filme göndermekle olmuyor. Bizler ne kadar kendimizi geliştirirsek hem yazılımsal, hem de baskı sonrası ile ilgili o kadar önemli ve deneyimli bir eleman olabiliriz. Hiçbir zaman istediğimiz maaşları ya da rahat ortamı bulabileceğimizi sanmıyorum. En azından bilgili olursak, bilgimiz en büyük silahımız olur.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın.
Bu mesajdan alıntı yap
MDURUKAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MDURUKAN

Hiç Biri / Eskişehir

Standart
Alt 08-06-2009 #156
Merhaba Arkadaşlar,
39 yaşındayım. Bir sürü işle uğraştım. Yaklaşık 13 yıldır satış işiyle uğraşıyor ve 3 yıldırda yöneticilik yapıyorum. Yaklaşık 1 ay önce Ps ile tanıştım ve yaklaşık 15 yıldır her gün elime almadan yaşayamadığım gitarımı bir aydır çalmıyorum. Baktım ki daha öğrenebileceğim ve aynı keyfi alabileceğim 3DS, Ae, Ai gibi bir sürü program var. 3 yıla kadar hepsini belli düzeyde öğrenip kafamda şimdiden şekillenmeye başlayan projeleri hayata geçirir ve keyif aldığım işten yüksek paralar kazanırım diye umuyordum. Hala da umuyorum. Zira yaptığım iş ne olursa olsun en yüksek fiyata yapmanın yollarını çok iyi biliyorum. Verdiğim eğitimlerde işi ile ilgili sizler gibi sorunlar yaşayan bir sürü insan tanıdım ve onlara tavsiyelerde bulundum. Ancak pareto kuralı diye tabir ettiğimiz 20'ye 80 kuralı her sektörde olduğu gibi burada da geçerli. (Kuralın ne olduğunu merak edenler araştırıp kendisi bulabilir.)
Ancak bi arkadaşın dediği gibi asgari geçim düzeyinin altında yapılan bir iş keyif olmaktan çıkarak ızdıraba dönüşür.
İş değiştirmek isteyen arkadaşlara bir kaç tavsiye de bulunmak isterim;
1. Yaptığın işte çok iyi olduğundan emin misin ? Gelişimin son noktasında mısın :-)
2. Bulunduğun bölgede alınan rakamlar nasıl ve gerçekten vazgeçilmez misin?

Eğer yukarıdaki sorulara cevabın evet ise ya egoların çok güçlü ya da gerçekten çok iyisin (bunu yaptığın işlere aldığın eleştirilerle teyit etmelisin)

Eğer gerçekten çok iyi işler çıkartan bir vazgeçilmez isen, iş değiştirmeden önce yapman gerekenler şunlar olabilir;

1. Reklamını bütün sektörde iyi bir şekilde yapacak yöntemler bulmalısın. Reklam tanınmanın olmaz ise olmazıdır.
2. İş değişikliği yapmadan önce bazı maddi sıkıntıları bahane ederek (Ör. elektrik faturası v.s.) avans talep etmelisin.
3. Mümkünse işlerin en çok yoğunlaşacağını hissettiğin bir dönemde kuvvetli mazeretlerle izin alıp yokluğunu geçici olarak patronuna yaşatmalısın.
(Bunlarla patronuna kırıcı olmadan şu mesajı verirsin; ben iyi, tanınan ve tercih edilen bir çalışanım, paraya ihtiyacım var ve ben olmazsam para kaybedersin)
*** Bu tavsiyeler bazı arkadaşlara çok etik gelmeyebilir. Ancak Liberal bir dünya da bizleri modern kölelere dönüştürmeye çalışıp sanatı ve üretkenliği asgari geçim düzeyinin altına hapseden patronlardan emeğinin karşılığını istemenin yollarından biridir bu yazdıklarım.
Bununla birlikte açgözlü ve yetersiz isen sana kimse bir şey yapamaz. Ve patronunun para kazanmadığı, belki de kendi faturalarını dahi ödeyemediği bir sıkıntılı dönemde onu yalnız bırakmak aynı zamanda iş arkadaşlarını da yanlız bırakmak ve ORTAK KAZANCI zora sokmak bence çok affedilir bir şey değil. Ve Unutmayın ki dünya çok küçük; bir yandan para kazanırken bir yandan da insan biriktirmeyi, sektörde hem yarattığı işlerle hem de kişilik özellikleriyle tercih edilen birisi olmayı öğrenmek KARİYER yapmaktır. Yaptığınız işin sanatsal değerini sizden başkası ölçemez, ancak kazanacağınız parayı piyasa koşulları etkiler.

Umarım hepiniz (bu işi öğrenebilirsem; hepimiz diycem) bir gün tatmin edici düzeyde paralar kazanabilir ve yaşam kaygısından uzakta yaratım süreçleri yakalarız. Bu ara da büyük sanatçıların en sağlam eserlerini de kıtlık ve sıkıntı dönemlerinde ortaya koyduklarını da hatırlamak lazım :-))

Hepinize sevgiler, saygılar.
Bu mesajdan alıntı yap
pokumagaan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pokumagaan

Forumdan Uzaklaştırıldı

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 09-06-2009 #157
evet patronlar herşeyi çok biliyor ve çok burunlarını sokuyor bide kriz var bahanesiyle fiyatları dahada düşürüyorlar kurstan çıkan arkadaşlarda iş bulmak için 800 e 900 e işe giriyor olan ben ve benim gibi 15 20 yıldır emek verip işi bilenlerlere oluyor herkes mesleği bırakıyor yakında piyasada adam bulamayacaksınız İŞ VERENLER o zaman iyi elemanlara vermediğiniz paralar size ucuz eleman yüzünden zarar olarak yansıyacak sonra niye böyle hatalar oluyor diye uğraşıp müşterinizi de kaçıracaksınız vede vereceğiniz maaşın 3 5 mislini vereceksiniz sonra iflas edeceksiniz ( piyasada çok var) ucuz eti yahnisi pek olur sonra iş verenlik yerine iş arayan konumuna gireceksiniz iyi arabaya para vermekten korkmadığınız gibi iyi elema da para vermekten korkmayın denecek çok şey var ama buradan yetmiyor malesef.
Bu mesajdan alıntı yap
pokumagaan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pokumagaan

Forumdan Uzaklaştırıldı

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 09-06-2009 #158
bizim meslek ezbere bilgisayar kullanmak değil (piyasadaki deyimle iki tula basmak) yaratıcılık, tecrübe, kabiliyet işidir EMEĞE ve TECRÜBEYE SAYGI İSTİYORUZ
Bu mesajdan alıntı yap
serdem1974 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serdem1974

Hiç Biri / Antalya

Standart
Alt 09-06-2009 #159
bende 600 le başladımgrafiker ücretleri bakalım ne olcak. gerçi ben yeniyim benim için staj oluyorgrafiker ücretleri
Bu mesajdan alıntı yap
rebirth isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rebirth

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 10-06-2009 #160
durumlar vahim gibi
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
ayliklari ucretleri, grafik, grafik tasarimci ayligi, grafik tasarimci ucreti, grafikci ayliklari, grafiker, grafiker ankara, grafiker ayligi, grafiker maaslari, grafiker ucretleri, maaslari, tasarimci ayliklari, tasarimci maaslari, ucret, ucretleri

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
katolog ücretleri GRAFİMERVE Graficafe 2 17-05-2012 13:37:57
2008 grafik tasarım ücretleri alimyus Graficafe 4 24-10-2010 20:20:22
Tasarımcı grafiker (part time)ve uygulamacı grafiker! aranmaktadır [email protected] Sonuçlanan İlanlar 28 15-09-2009 15:04:16
grafiker ve stajyer grafiker aranıyor Twinsadhouse Sonuçlanan İlanlar 22 22-07-2008 09:35:05

Kapat
Şifremi Unuttum?