Grafikerler.net'in tasarımı veya terzinin söküğü

Forum Hakkında - Grafikerler.net'in tasarımı veya terzinin söküğü ...

Cevapla
Grafikerler.net'in tasarımı veya terzinin söküğü
parantez isimli Üye şimdilik offline konumundadır

parantez

Grafiker / Antalya

Standart
Alt 06-11-2009 #11
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşımız site hakkındaki fikrini söylemiş. sanırım sorun ilk cevabın üyeden, yönetici edası ile gelmesi. şayet ilk cevap yöneticiden gelmiş olsaydı bu tatsızlık olmazdı kanısındayım. siteyi sahipleneceğiz tabiki ama bir üyenin diğer üyeye beğenmezsen başka sitelere git demeside gayet tuhaf. sitemizi seviyoruz ve her fikre saygılıyız. ayrıca arkadaşımızın yazdığı gayet faydalı ve cesurane bir yorum. dikkate alınmalı bence..
Bu mesajdan alıntı yap
tirEdsOuL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tirEdsOuL

Grafiker / Düzce

Standart
Alt 06-11-2009 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar

(Sitede kaldıkça, sık sık giriş yapmak zorunda kalmakta ayrı ve acaip bir problem?)

Kolay gelsin.
diğer söylediklerin yeterince tartışılmış, o konuda bir yorumda bulunmak istemem... ama alıntı yaptığım konunun çok basit bir çözümü var, giriş yaparken beni hatırla kutucuğuna tıklarsanız "Çıkış" diyesiye kadar bir daha düşmezsiniz Grafikerler.net'in tasarımı veya terzinin söküğü bunu bir problem olarak görmekte ayrı bir problem olsa gerek Grafikerler.net'in tasarımı veya terzinin söküğü
Bu mesajdan alıntı yap
yazarcizer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yazarcizer

Grafiker / Kocaeli

Standart
Alt 06-11-2009 #13
Parantez, sağduyulu yaklaşımın için sağol.
(Evet tiredsoul, o kutucuğu farketmedim, haklısın. Karmaşadan belki... Kutucuğu işaretlemeyip, sık sık giriş yapmayı tercih edenler var mı onu da bilmiyorum.)
Bu mesajdan alıntı yap
katalizor isimli Üye şimdilik offline konumundadır

katalizor

Grafiker / Kütahya

Standart
Alt 06-11-2009 #14
Arkadaşlar "yazarçizer" bir eleştiride bulunmuş ve yetkili kişide buna güzelce cevap vermiş.
Diğer kişilerin yönetici edasında bir tavır sergilemesine hiç gerek yok keza site yetkilisi sizin kadar gaddar cevap vermemiş iken Grafikerler.net'in tasarımı veya terzinin söküğü


Herkese iyi çalışmlar
Bu mesajdan alıntı yap
g.ecglr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

g.ecglr(31)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 06-11-2009 #15
Öncelikle bizim siteyi eleştiriyorsunuz fakat sitemizin temelinden bile haberdar değilsiniz...
O beyenmediğiniz; "basit" buldunuğunuz banner larda ne yazdığını okudunuz mu hiç?
BİZ TÜM RENKLERİYLE BİRER AİLEYİZ!!!!
Elbetteki gerekirse AVUKATLIĞINI da yapacağız!!!
Ayrıca; bir insanın her hangi bir konuda eleştiri yapabilmesi için; "en az onun seviyesinde" bir iş çıkarmış olması gerekir!!!
Hadi sizde bir forum sitesi hazırlayın; verin linkini...
O zaman eş değerde olursunuz ve eleştirmeye de hakkınız olur!!!
Hadi hazırlayın bizde görelim; girip bir güzel eleştirelim...

Aşağıda yer alan cümlenizde geçenleri bir daha görelim:

Şimdi eleştiriye tahammülü olmayana ne denirdi?
a- Çocuk.
b- Ya da pişmesi gereken bir çiğ.
c- Sayın polemik.
Hangisisin?

Evet ben hepsiyim ozaman!!!
Hatta sitenin avukatıyım; bende bir rengiyim; siteyi var eden yaşatan canlı tutan herhangi bir bireyinden biriyim!!!Yani cevap verme hakkına da sahibim!!!
Var mı bir itirazınız?

Ayrıca; arı kovanına çomak sokarsanız; bütün arılar dışarı çıkar; sizi elbette ısırır!!!
Durup dururken bunu başlatan sizsiniz!!!

Hem baştada dedik ya; kimseyi zorla tutmuyoruz!!!
Buyrun efendim; binlerce site mevcut!!!
Gelene merhaba; gidene elveda efendim; gerisi boş!!!
Bu mesajdan alıntı yap
Cahit GÜLDEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Cahit GÜLDEN(55)

Eğitimci Grafiker

Grafiker / İstanbul

Standart

cevap hakkı

Alt 09-11-2009 #16
Farkeden var mı bilmiyorum ama sitede bir kakofoni var; kalabalık, dağınık, dikat dağıtıcı. Fazla kalmaya gelmiyor; boğuluyorsun. Şu bannerdaki arı maskotu mesela, anında gözümüze "batıyor", olmamış. Grafikerler.net logosu, banner tasarımları, reklam alanları, falanı filanı hep amatörce; bu işe daha dün başlamış arkadaşların yapacağı kalitede gerçekten. Tıpkı her telden çalan "abur cubur forumların" görsel kalitesi var karşımızda... Görsel hiyerarşi de yok; ne renk kontrastı, ne tipografik düzen ve ne iyi tasnif edilmiş pencereler.. Belliki hazır şablonlar -güya- uyarlanmaya çalışılmış.

Lütfen yanlış anlaşılmasın ama gerçeği görelim, önce kendi söküğümüzü dikmeyi öğrenelim...

(Sitede kaldıkça, sık sık giriş yapmak zorunda kalmakta ayrı ve acaip bir problem?)

Birkaç iyi örnek:
********************

Kolay gelsin.

Logoyu tasarlayan ve maskot çalışması ekibindeki, amatör tasarımcı olarak sanırım bana bir cevap hakkı doğdu.

Ama aşağıdaki soruların cevaplarını almadan, eleştirilerinize cevap vermeyeceğim. (çünkü eleştirileriniz çok sığ ve dayanaksız.)

Mesleğinizde grafiker yazdığına göre sanırım sanat eseri eleştirisi üzerinde bilginiz vardır. Eğitimli bir grafiker, "ıı ıh bu olmamış" eleştirisi yerine, nedeniyle, niçiniyle kapsamlı bir açıklama ile gerekçelerini sunar.

Logodan başlayarak açıklama getiriseniz sevinirim.

1-Logo hangi özelliklerden dolayı amatörce olmuş? (Bunun yanına Amatörlük anlayısınızı açıklarsanız sevinirim.)
2-Maskot gözünüze batmış ve amatörce diyorsunuz, sizce göze batmayan maskot nasıl olmalı, maskotun hangi özellikleri sizi böyle düşündürmeye itti?
3-Sitenin arayüzünün, çalıntı olduğu suçlamasında bulunmuşsunuz. Böyle bir suçlamayı hangi delillere dayandırdınız?
4-Eleştirilerinizi ve suçlamalarınızı hangi objektif kritere dayandırdığınızı çok merak ettim, açıklarsanız sevinirim. Bu sefer maskot olmamış gibi sığ bir eleştiri değilde şöyle doyurucu bir açıklama bekliyorum sizden.

Eğitime ve tecrübeye önem verdiğiniz anlaşılıyor, kısaca eğitimim ve tecrübem hakkında bilgi vereyimde bu konu kapansın.
4 Yıl lisans düzeyinde grafik eğitimi.
23 Yıl profesyonel eğitimcilik ve grafik tasarımcılık.

Dilimize sahip çıkalım.
Takıldığımız yerlerde alttaki linki tıklayalım.

TIKLA

'Basit bir kimse en küçük bir eleştiriye çıldırır,
akıllı adam ise kendini eleştirenlerin,
kendisiyle tartışanların düşüncelerini kapmaya çalışır.'

L. Ron Hubbard

Bu mesajdan alıntı yap
Cahit GÜLDEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Cahit GÜLDEN(55)

Eğitimci Grafiker

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 16-11-2009 #17
Sayın yazarçizer sanırım suçlamalarına sağlam bir dayanak bulamadığı veya zamanı olmadığı için cevap vermedi.
Eğer biraz araştırma yapsaydı konu üzerinde ayrıntılı bir bilgiye sahip olacaktı. Logo üzerinde bir üyemizin yaptığı eleştiri üzerine aşağıdaki açıklama yapılmıştır. Bunun dışında maskot ve arayüz hakkındaki açıklamalarımız gelecektir.

Grafikerler.net'in tasarımı veya terzinin söküğü

sansiri Adlı arkadaşımızın sitemizin logosu ile ilgili eleştirileri nedeniyle aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duydum. Kesinlikle düşüncenizi saygısızlık olarak algılamadım Ayrıca bu arkadaşımız vesilesi ile eleştirisini ve beğenisini sunan herkese teşekkür ederim.

ellerinize sağlık .
fakat bu logoyu ben ilk gördüğüm andan beri pek beğenmedm bunu lütfen saygısızlık olarak aldılamayın, daha iyisini yaparımda demiyorum ama üzerinde son bir kez düşünülmesi gereken bir logo.
lisedeyken defter ve kitap kenarlarına çalıştığımız çini desenleri andırıyor.
sanki burayı ve sizin gibi ustaları daha iyi yansıtacak daha grafiksel bir logotype lazım.
saygılar.Bu logo ilk defa sizin tarafınızdan eleştirildi. Eleştirilmesinede sevindim. Bu logonun tasarlanmasının arkasında birçok neden ve fikir var logoda gördüğün tüm ayrıntıların bir anlamı ve mesajı var. Örneğin burda sadece bir tanesini açıklıyorum. İlk olarak insanların dikkatini ölçtük. sol tarafta altta küçük bir örnek koyduk. Orada kasıtlı olarak, orjinal logonun baş harfi G ile yanlış logonun G harfi arasında farklılıklar yarattık. Buraya girip inceleyenlerin farketmelerini ve eleştirmelerini istedik. (Tabii kimse farketmedi ayrı mesele) Bu logo sanıldığının aksine, çok ince eleklerden ve filtrelerden geçmiştir. Aşağıda bu logonun tasarım aşamaları ve amaçları hakkında kısa bir sunum bulacaksınız ama tüm sorulara cevap vermeyeceğim.
  • Bu çalışmada hiçkimse şunu farketmedi. Farkedilmeyende şu: Bu logo bitmiş bir logo değil ve hiçbir zamanda bitmeyecek.
  • Bu logoda kasıtlı çirkinlikler vardır, örneğin net ibaresinde yer alan e harfi gibi. Burada amaç grafik tasarımdaki fikir çeşitliliğini simgelemek ve uyumsuz bir parçanın ana gövde kompozisyonuna başarıyla entegre edilebileceğini göstermektir.
  • Grafik tasarım tamamen kültür işidir, tasarım yapıbilmek için kültür ne kadar gerekliyse, işleri anlamak içinde belli bir kültür seviyesi şarttır. Bu logoda kullanılan tüm biçimlerde, sezgisel anlamda bir gönderme ve mesaj vardır. Eğer bu mesajı sezemediyseniz, bu tamamen sizin kültürel birikiminizle alakalı bir olgudur.
  • Bu çalışma ticari bir çalışma değil tamamen sanatsal bir çalışmadır. Bu nedenle, çalışmayı arçelik veya SONY nin logosu gibi değerlendirirsen aşırı derecede yanılırsın.
  • Bu çalışma bir anlamda protest özellikler gösteren bir çalışmadır. Bu çalışmada 3 farklı r, 3 farklı e vardır. Hem kural, hemde kuralsızlık, hem uyum, hem uyumsuzluk, bir arada kullanılarak bazı kesimlere bazı mesajlar verilmiştir. Örneğin yatay düzlemdeki açısal eğim tüm tipolojide aynıdır.
  • Bu logotype'da hiçbir hazır öge (font vs) kullanılmamıştır. Tüm ögeler tarafımca çizilip tasarlanmıştır. Bu yönüyle hiçbir logotype ile benzerlik göstermez. Verilen mesajlardan biride şudur. "Özgünlük için gerekirse, başka olgulardan taviz vereceksin."
  • Bir tasarımcı özgür olmalıdır, yaptığınız işi herkese beğendiremezsiniz. Bu nedenle içinden geldiği gibi hareket etmelidir.
  • Grafik tasarımcı yaptığı işlerle eğitici olmalıdır. Eserler üreterek toplumu eğitmelidir. Bu grafik tasarımcının en büyük işlevlerinden biridir. Umarım bu logotype sayesinde öğrendiğiniz şeylerin, özgün ve özgür tasarımcı olma yolunda size faydası dokunur.


Bu logo hakkında bir kitap dolusu düşünce yazabilirim. Çünkü bu logonun tasarımı için en az 200 tane taslak yaptım. Çıkan sonuçtan gayet memnunum, çünkü logotypemiz yaptığımız işi çok iyi ifade eden bir logotypedir. Farklı bir noktada bu çalışma sadece benim düşüncem değildir ben sadece hareket verdim, bu harekete ivmeyi Gökhan ve Volkan sağladı. Bu logonun arkasındaki felsefeyi sezememeniz tamamen sizinle ilgili birşey.
Bir sanat eserini incelerken bir benzerliğe takılırsanız, sonuçta "beğenmedim ama neden?" gibi kısır bir sonuç çıkar.

Dilimize sahip çıkalım.
Takıldığımız yerlerde alttaki linki tıklayalım.

TIKLA

'Basit bir kimse en küçük bir eleştiriye çıldırır,
akıllı adam ise kendini eleştirenlerin,
kendisiyle tartışanların düşüncelerini kapmaya çalışır.'

L. Ron Hubbard

Bu mesajdan alıntı yap
shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Standart
Alt 16-02-2010 #18
Farkeden var mı bilmiyorum ama sitede bir kakofoni var; kalabalık, dağınık, dikat dağıtıcı. Fazla kalmaya gelmiyor; boğuluyorsun. Şu bannerdaki arı maskotu mesela, anında gözümüze "batıyor", olmamış. Grafikerler.net logosu, banner tasarımları, reklam alanları, falanı filanı hep amatörce; bu işe daha dün başlamış arkadaşların yapacağı kalitede gerçekten. Tıpkı her telden çalan "abur cubur forumların" görsel kalitesi var karşımızda... Görsel hiyerarşi de yok; ne renk kontrastı, ne tipografik düzen ve ne iyi tasnif edilmiş pencereler.. Belliki hazır şablonlar -güya- uyarlanmaya çalışılmış.

Lütfen yanlış anlaşılmasın ama gerçeği görelim, önce kendi söküğümüzü dikmeyi öğrenelim...

(Sitede kaldıkça, sık sık giriş yapmak zorunda kalmakta ayrı ve acaip bir problem?)

Birkaç iyi örnek:
********************

Kolay gelsin.

çok afedersiniz ama siz kimsiniz? hangi hak hangi sıfat hangi tecrübe ile bunları yazma cesaretinde bulunabiliyorsunuz? bu sitenin herhangi bir konu başlıgına dahi atıfta bulunarak sözde eleştiri ile yermek demek sitenin tüm kullanıcılarına hakarettir. sizi kınıyorum..
Bu mesajdan alıntı yap
rhinokurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rhinokurt

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 12-07-2010 #19
Bu sitenin bunca üyesi var. Muhakkakki grafikerlik mesleğinde uzman ve tecrübeli üyeler de vardır. Onların sitenin logosu ve maskotu hakkında düşünceleri nasıldır?
Bu mesajdan alıntı yap
Graphic_master isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Graphic_master(33)

Grafiker / Sakarya

Standart
Alt 12-07-2010 #20
konuyu acan arkadaş fikirlerini düşüncelerini tavsiyelerini paylaşmak tabiki seninde hakkın sen bunu yetkili birine mesaj yada bildirim olarak yazsaydın sorun olmazdı sen ortaya konu acıyorsun sonra yönetici ye soyledim diyosun bu yanlıs sana gelen bu sert cevaplarda yaptığın yanlışın bence bedeli herkez biraz daha sağduyulu olsun
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
İstanbul Anadolu Yakası deneyimli veya Stajer grafikerler... egin Sonuçlanan İlanlar 15 02-11-2009 18:24:13
İstek : Grafikerler.Net'in maskotu Hazerfen Dilara GENÇYILMAZ Logo İstek 10 22-06-2009 14:46:39
Aylık Gazete Tasarımı Yapacak Grafikerler curegen Sonuçlanan İlanlar 6 14-03-2009 00:05:24
grafikerler.net'in Background'nu Nasıl Yapabilirim seliim Photoshop 2 25-07-2008 14:19:12
grafikerler.net'in yeni yüzünü beğendiniz mi? N/A2 Anketler 34 30-05-2008 17:55:01

Kapat
Şifremi Unuttum?