Grafikerlerin iş konusundaki genel sorunları ve çözümleri

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Grafikerlerin iş konusundaki genel sorunları ve çözümleri ...

Cevapla
Grafikerlerin iş konusundaki genel sorunları ve çözümleri
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Grafikerlerin iş konusundaki genel sorunları ve çözümleri

Alt 23-12-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Grafikerlerin iş konusundaki genel sorunları ve çözümleri.

1) Cv hazırlarken işlerimizi, bizi hiç bilmeyen ve tanımayan birine göre hazırlamak, detaylara girerek anlatabilmek, kendimizi doğru sunabilmek önemlidir. Bire bir görüşmeye çağrıldığımızda elimizi kolumuzu sallayarak gitmek yerine, iş örneklerimiz ile ve en önemlisi iyi bir izlenim bırakmak adına benliğimizin dışına çıkmadan orada bulunmak.
- Bunların bize getirisi nedir?
İşveren sıradanlığın dışına çıkmış sunumu, her zaman aklında tutar ve iki grafiker arasındaki farkı işveren daha rahat algılar. Kendi benliğimiz ile kendimizi ifade edersek ( giyim tarzı, kullandığımız kelimeler...vb. ) bulunduğumuz alanda üretkenliğimizi daha da arttırır.

Yapabildiklerinizi anlarsanız yapacaklarınızıda anlarsınız!

Bu konuda en güzeli örnek bir cv sunmak.. ekte örnek bir cv mevcut, bu cv’nin tasarımı vs. önemli değil dikkat edeceğimiz unsurlar Programlar hakkında işverene detaylı bilgi vermek
Bu bizleri diğer meslektaşlarımızdan ayırt edeceği gibi işvereninde sizlere yapacağınız iş hakkında daha açıklayıcı bilgiler vermesine olanak tanır..

Örnek Cv: http://www.ajansreklamca.com/grafikerler/ornekcv.rar

* Büyük İskender savaşlarını, kendinden öncekilerin savaştıkları tarzda olsaydı, ne canını kurtarabilirdi nede bizim böyle birinden haberimiz olurdu.
* Beethoven müzik yapıtlarını Haydn’ in tarzında besteleseydi, şimdi ondan devler arasında bir dev olarak değil, önemsiz bir besteci olarak söz edecektik.
* Picasso, yalnızca Van Gogh gibi resim yapsaydı, sanatçılar panteo’ sunda ulu bir varlık olarak yer alacağına, sadece sanat tarihinin ilgilenmediği bir kopyacı sayılacaktı.

Unutmayın yaratıcılık “ farkındalık” diye tanımlanabilir. Sizde farklı olun!

2) İşverenle bütün kriterlerimizi konuşup anlaşmayı yaptıktan sonra bunu sözde bırakmayalım. Konuştuğumuz tüm detayları kağıt üzerinde aktaralım ve işverenimize sunalım. Bundaki amacımızda işverenimize kırıcı olmadan, onlara güvenmediğimizden değil de kendimizdeki bir kritermiş gibi yansıtalım.
- Bunların bize getirisi nedir?
Olası bir anlaşmazlıkta ne yazık ki haksızlığa uğrayabiliyoruz.
Hayır biz bu şekilde anlaşmamıştık, al şu kadar parayı git denilebiliyor. Ve ortada hakkımızı arayacak ne bir imza nede sözleşme olmuyor. Bizde, ortada yapmış olduğumuz karşılıksız emeklerimizle kalıyoruz.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sözleşme örneği: ( Kendi kriterlerinize göre hazırlayabilirsiniz. )


Sayın; Ali Ermiş
11.10.08 tarihinde grafikerlik pozisyon boşluğunuz için işyerinize başvuruda bulundum.
11.11.08 tarihinden itibaren aylık 1,500 ytl. ücretle, bir aylık deneme süresi sonunda sigortamı ve işe başlama tarihinden itibaren yol+yemek giderlerimin karşılanacağı doğrultusunda işe başlamayı kabul ettim. İlginize teşekkür eder iki tarafa da hayırlı olmasını dilerim
.

İş veren imza Çalışan İmza

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3) İşyeri donanımsal olarak hazır mı?
- Sadece iş görüşmesinde kendimizi ifade etmekle sınırlı kalmayıp, bizleri ablukaya almalarına izin vermeyelim. Çalışacağımız iş yerinin bize ne sunup ne sağlıyacağı da bizim açımızdan çok önermlidir. Özellikle iş hayatına yeni atılan meslektaşlarımız için bu dahada fazla bir önem taşımaktadır.
Belli bir noktadan sonra konuşan değil dinleyen siz olun!

4) İş vereni ezmeden kendimizi nasıl ezdirmeyiz?
- Hemen hemen çoğumuz kendi işimizin dışında bir çok iş sınıfında işyerimiz yardımcı olmuşuzdur. Ya çay getirmişizdir, ya toz almışızdır, ya harman çekip teneke takmışızdır...
Örnekler oldukça geniş kapsamlıdır. Bir kısmımız o bölümlerin eleman eksikliğinden yada zorunluluktan yardımcı olmuşuzdur. Bu gayet normal karşılanabilinir. Önemli olan nokta bu yardımlarımızın eziyet ve süreklilik boyutuna gelmemesidir. Hiçbir temizlik elemanının işini biz yürütemiyeceğimiz gibi onların da bizim işimizi yürütmesini bekleyemeyiz. İş verenlerimizin bu olayın bilincine varmalarını sağlamalı ve belli bir noktadan sonra, kendimizden ödün vermeden kendi işimize odaklanıp, iyi niyetimizi içimizde saklamalıyız.
Unutmayın işimiz tasarlamak!

5) Kendimizi nasıl tasarlarız ve sunarız? ( Tabi ki A4 formatında değil Grafikerlerin iş konusundaki genel sorunları ve çözümleri )
Özellikle şunu kabul etmeliyiz. Bizler beynimizi, hayal gücümüzü, emeğimizi, öğrendiklerimizi kısacası her şeyimizi iş verenlerimize sunuyoruz. Ne verebileceğimizi ve ne istediğimizi en doğru şekilde ifade etmeli ve emeklerimizin karşılığını da bunun paralelinde en doğru şekilde alıp istemeliyiz.
Mesleğimizle orantılı iş alanlarımız şu son zamanlarda çok büyük bir maddi kayıp yaşamakta. Buda sonuç itibari ile belli bir noktadan sonra bizim elimizde. Çünkü maddi kayıba belli bir noktadan sonra evet kabul diyoruz. Çalışmanın maddi boyutunda tamam kabul ediyorum demeden önce kendinizi nasıl tasarlayıp sunduğunuzu unutmayın!
Göz ardı etmeyin ki hem hak ettiğinizi alın hem de ilerdeki zamanlarda başkalarının tasarı ve sunum yöntemlerini de ayaklar altına almayın.

6) Çiziktirin, Çiziktirin!
Birşey düşünürken veya canınız sıkıldığında elinizin altındaki bir kağıda birşeyler çiziktirmek, bir zamanlar tıpkı hayale dalmak gibi yoğunlaşma eksikliği sayılıyordu. Bu, aslında ne kadar bastırmaya çalışırsanız çalışın, dünyaya çıkmanın yolunu bulan bastırılması olanaksız hayal gücünüzdür. Yalnızca kendinizi koyuverip çiziktirmekle kalmayın, çiziktirirken kullandığınız çizgileri gölgelendirmeleri, biçimleri çeşitlendirerek bunu yaratıcı bir sanata dönüştürün.

7) Portfolyomuzun alternatifleri
Basılı meteryaller dışında ilave edilebilecek alternatiflerimiz cd ve digital ortamlarda olan sunumlardır. Bu dijital sunumların kopyalanmaması için şifreli pdf dosyaları oluşturmalı hatta görsellerin üzerine bir %20 lik Şeffaf imza eklenmelidir.

Şifreli Pdf Oluşturma Anlatımı: Korumalı PDF Dosyası Yaratmak


"III. İzmir Buluşmasına katılan arkadaşlara katkılarından dolayı teşekkür ederiz"
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

émmst isimli Üye şimdilik offline konumundadır

émmst(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 23-12-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Gerçekten ama gerçekten her madde çok yararlı.
paylaştıgın için teşekkurler irm.art
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(35)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 23-12-2008 #3
Not Olarak ekleyim arkadaşlar... Bu Maddeler III. İzmir Buluşması eseridir.. Her grafiker arkadaşımızın önerilerini şikayetlerini dinleyip ortak vardığımız konular..

Ellerine sağlık irm.art... Teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
émmst isimli Üye şimdilik offline konumundadır

émmst(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 23-12-2008 #4
bence tüm maddeler çok dogru ve yasanan seyler.
Bu mesajdan alıntı yap
a.g.s.l isimli Üye şimdilik offline konumundadır

a.g.s.l

Öğrenci (Grafik) / Samsun

Standart
Alt 23-12-2008 #5
Ayy cnm her madde çok degerli ve önemli
bir yeri var böyle degerli bilgileri... önerileri
gerçekleri...[paylaştıgın için]çok teşekkür
ederim cnm_Grafikerlerin iş konusundaki genel sorunları ve çözümleri
Bu mesajdan alıntı yap
purple isimli Üye şimdilik offline konumundadır

purple(32)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 23-12-2008 #6
Bence bu bilgiler çok işimize yarayacak.Herkes bu maddelerdeki önerilere uyarak üzerine düşeni yaparsa kendimizi çok daha iyi ifade etmiş olur ve doğacak haksılıklara karşıda önlemimizi almş oluruz.
Çok yararlı maddeler Teşekkürler İrm.art:smile:
Bu mesajdan alıntı yap
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 23-12-2008 #7
Ben teşekkür ederim arkadaşlar sonuçta sizlerin sayesinde bunlar ortaya çıktı. Amacımız daha iyi şartlarda kendimize olanak sağlamak umarım okuyan arkadaşlarımız bu maddeleri baz alırlar.
Bu mesajdan alıntı yap
donie isimli Üye şimdilik offline konumundadır

donie

Grafiker / İzmir

Alt 25-12-2008 #8
irm.art eline sağlık buluşmamızın meyveleri sanırım çıkıyor yavaş yavaş ve daha iyi olacak, sonuçta meslekteki sorunlarımız ortak bunları da birlikte aşacağız.
Bu mesajdan alıntı yap
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 25-12-2008 #9
Teşekkür ederim. Evet buluşmamızın meyveleri çıktı ortaya işimiz uygulamakta Grafikerlerin iş konusundaki genel sorunları ve çözümleri orda bulunup bunlarla meslektaşlarımıza yön vermek inan çok keyifli birşey. Bana yardım eden arkadaşlarımada minnettarım.
Bu mesajdan alıntı yap
damla1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

damla1(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 25-12-2008 #10
iremım bencede her maddesi çok önemli.Yararlı bir toplantı olmuş emeği geçen herkese birkez daha teşekkürler sanada paylaştığın için teşekkürler canımcım:kiss1:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Tags
cozumleri, genel, grafikerlerin, konusundaki, sorunlari

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
QuarkExpress sorunları poseidon QuarkXPress 378 13-06-2016 20:45:46
Grafikerlerin Düşleri Gerçek Oluyor checomandante Graficafe 15 30-12-2009 03:10:37
Grafikerlerin eski teması Qesta Forum Hakkında 0 27-06-2008 14:18:01

Kapat
Şifremi Unuttum?