grafikerlik mesleği nereye kadar

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - grafikerlik mesleği nereye kadar ...

Cevapla
grafikerlik mesleği nereye kadar
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(39)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 11-04-2012 #11
Sponsorlu Bağlantılar

Bir tarafta yeteneğinizi devlet veya üniversite de diplomayla sertifikalamak, diğer tarafta yine yetenekli olup işin temelinden yetişmek ve kendini geliştirmek; illaki lazımsa sertifikayla kendini tescillemek... Çok gereksiz iki kavram.

her ne şekilde olursa olsun, yurt dışı mantığıyla değil, ticari amaçla kazanç prensibi ile çalışma yapıyoruz.
* 3D çalışmalar standart evet iki inşaat firmasını kıstırırsam devamı gelir şeklinde başlıyor..
* İllustrasyon çizimler ise yayın evlerinde çocuk kitaplarına endeksli..
* Grafik tasarım, masaüstü yayıncılıkla alakalı dergi, katalog, broşür gibi aparatlarla çeşitleniyor...
.... Alternatifler sıralamak ile bitmez.

Nereye kadar değil, neyle tatmin olduğumuzla bu iş biter..

Şu da var ki; diplomalı ile diplomasız arasında fark yoktur. Fark sadece yeteneğini uygulayabilen insandadır. Grafikerim diye dolaşan insanlara bundan 20 sene önce bilgisayar yoktu, tasarımlar elde yapılıyordu denilse eminim hadi len durumuna geçerler..

Hiçbirimiz yeterli düzeyde grafiker yada tasarımcı değiliz. Takilt, esinlenme, gördüğünü bilinç altında kendi ürünüymüş gibi çeşitlendiren operatörleriz. Bu kadar basit.
Bu mesajdan alıntı yap
RD3S1GN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

RD3S1GN

Sanat Yn. / Konya

Standart
Alt 11-04-2012 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
creedwar a katılıyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
seruma isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seruma

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 11-04-2012 #13
Okulun teorik bilgi ile kişiyi disipline ettiğini, yetenek ve deneyim veremeyeceğini göz önünde bulundurmanızı öneririm.
Okulda “yetenekli insanlar” kişiye “bu, şu şekilde yapılır” der, kişi zaten var olan yeteneğine, uygulamayı ekleyerek hayatı deneyimler.
Bir önceki yazımda, tüm okulların aynı verime sahip olmadığını yazmıştım, okursanız..
Sektör eğitim almış kişiye, “hata yaptın ama neyse, sen okullusun” demez. Eğitimin kapının önüne konulmaması için engel olduğu yargısına nasıl vardığınızı anlayamadım.
Eğitimli olan kişi de deneyim sürecinde aynı stresi yaşar. Her gün yüzbinlerce baskı çalışması gönderen birinin bu stresi “eğitimliyim nasıl olsa” diyerek yaşamaması mümkün müdür?
Sektörün çoğunluğu alaylı olan geçmişinin, şimdiki zamanın kıdemlileri olmasını şu an için garipsememek lazım. Her ne kadar doktor ve ebe ile anlatmak istediğim anlaşılamamış olsa da, aynı yolu izleyerek, ülkemiz için Cumhuriyet tarihinin çok eski olmadığını ve buna bağlı olarak eğitimli kişi sayısının yeter seviyeye ulaşamaması ile, ara eleman ya da çırak olarak tabir edilen kişilerin tamamlayıcı olarak kullanıldığını hatırlatırım. Alaylı olan ile işini çözmeye çalışan kişinin zamanla eğitimliye yönelmesi her sektör için kaçınılmazdır.
Sanat yönetmeni, reklam sorumlusu vs. ile çalışan işyerlerinin krizden etkilenmediğini varsayımanın ya da nadir olarak nitelendirebilmenin doğru olmadığına inanıyorum.
11 senelik sektörel geçmişimi göz önüne alırsak; yazdıklarımın boyutunun sadece bana ve bize anlatılanlar ile kalmadığını, fikirlerimin deneyimlerle şu süreçteki “çocukça” haline geldiğini de bilmenizi isterim.
Kişisel deneyimlerimiz ile olması gerekenleri ve olanları ölçüp, yaşamsal karar ve yargılarda bulunmamız gibi olağan bir durum garipsenemez.
Bu mesajdan alıntı yap
Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 11-04-2012 #14
Grafikerlik mesleği gittiği yere kadardır grafikerlik mesleği nereye kadar
Bu mesajdan alıntı yap
xman93 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

xman93

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 11-04-2012 #15
ben kursa gidip grafik alanında iş arayanlardan birisiyim iyi maaşlarada çalıştım sigortasız net 500 tl veren yerdede

bu işte iş olmadığının farkına vardım
iş olması için yetenek çok iyi bir yerlere gelebilmek için ise çok yardırmak gerekiyor. eğer yeteneğin yoksa ve daha yeni isen amelelikten başka bir iş değil amelenin bile günlük yemiyesi 80-100 tl

iyi bişey bulursam girerim ama ekstradan ticarette iş aramaya başladım mesela pazarlama he grafikte +'ım olur o başka

yeniyim ama yıllarca yapılacak bir meslek olmadığı belli
yıllarca yapan insan sağlık bakımından sürüneceği kesin sağlık olmayınca art direktör olmuşsun para neişe yarar artık ahiret resimleri çizmeye başlar grafikerlik mesleği nereye kadar
Bu mesajdan alıntı yap
artvizyon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

artvizyon

Desinatör / İstanbul

Standart
Alt 11-04-2012 #16
Her alanda kalite standartlarını yükseltme girişimleri, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun şekilde sürmektedir.. Milli Eğitim sisteminin diğer sektörlerde olduğu gibi bizim sektör ile ilgili genel anlamda (diploma ile ) sertifikalandırılması kaçınılmazdır.. Bu ayrıca şarttır da... Her halükârda belli kalite standartlarına ulaşmış firmalar (ISO kuralları gibi), diplomalı kişileri bünyesine katmaya özen gösterecektir.. Bir çok iş bulma sitelerinde "Eğitim Seviyesi" kısmında, -üniversitenin ilgili kısımlarından mezun yazmakla beraber, bu günlerde yüksek lisan yapmış gibi ibarelerde koymaktadır.. Bu alaylıların bir zamandan sonra ister istemez çember dışında kalacağına işarettir. (Belki yakın zamanda değil ama sonunda mutlaka...)
Alaylı ya da okullu konusu ego malzemesi olmasından ziyade (eziklikmiş gibi ya da okuyan çok üstünmüş gibi), kişinin kendini bu alanda eğitiminden başka bilgi ve becerisini kişisel referanslar dışında, ülke genelinde (hatta yurtdışı için dünya genelinde) benimsenmesini sağlayacak birimlere (ki bunlar üniversiteler oluyor nihayetinde) onaylatmak durumundadır.
Bu bölümlerle ilgili farklı bir müfredat geliştirilmesi ayrıca bir zaman alacaktır... (Yani sadece Photoshop - Freehand - Corel - Illistratör üniversitesi kurulamayacağı göz önüne alındığında grafikerlik mesleği nereye kadar ...
Zaten bu bağlamda ara geçiş olarak "Freelance" kavramı güçlendi... Şirket bünyesinde bulunamayan çok iyi olan bir alaylı dışarıdan iyi para kazanabiliyor. Okullu olan biri, alaylıdan çok daha az para kazanabiliyor vs. vs...
Bu işi seçecek olan arkadaşların, hedeflerini, bu yolda yürüken önlerini göremeyecek kadar çok yukarıya koymamalarıdır. Zira bu yol, bolca taş, çamur, toprak, viraj girinti-çıkıntı içermekte olup, (yüksek beklentisi olanların) psikolojik rahatsızlık sahibi olmasına yol açabilir. Her işte olduğu gibi en başta sabır, metanet, alçakgönüllülük vs. gibi daha birçok şeyi bir arada bulundurmanız gerekecektir....
Bu mesajdan alıntı yap
artvizyon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

artvizyon

Desinatör / İstanbul

Standart
Alt 11-04-2012 #17
Benim mesleki tecrübem de 11 yıldan fazla.. Bu kısmın yeni başlayanlara ışık tutacağına emin olduğum için diğer arkadaşlarında burada tecrübelerini paylaşması, yeni olan alaylı ya da okullulara ışık tutacağı kesin...
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(39)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Standart
Alt 11-04-2012 #18
yani ben eğitim kapının önüne konulmaya engel olduğunu hiç yazmadım ya da düşünmedim, sadece okulda öğrenme sürecinin alay da öğrenme sürecine göre ne kadar konforlu olduğunu anlattım. yoksa elbette yaptığı işlerde firmasına bir çok para kazandırmış, bir çok başarılı projeye imza atmış kişi ister okullu olsun ister alaylı olsun kolay kolay kapı önüne konmaz elbette... yani bir öğrenci hata yaptığında, en kötü notu kırılırken, bir çırak hata yaptığında muhtemelen işinden olur. bu yüzdendir ki alaylılar okullulara göre daha kolay vazgeçerler, havlu atarlar...

Ben sizi anladım, en başta da anlamıştım, anlıyorum da. sizin gibi eğitim almış alan bir çok arkadaşım var ki biri de benim kardeşim.hatta onu okula yönlendiren de benim, ne gerek var abi sen okumadan da halletin dediğinde, olum sende benim gibi tırmalamak zorundamısın adam gibi rahat rahat öğren dediğimde beni dinlemiş olacak ki, bölüm birincisi kerata... ne patron kaprisi ile, ne de diğer grafikerlerin üzerine yığdığı angaryalarla uğraşmıyor...

sıkıntılarınızı da anlıyorum. handikaplarınızı da... sizde söylediklerimi egodan ayrılarak anlamaya gayret gösterin. faydasını bu sektörde çalıştıkça göreceksiniz eminim. Deneyimlere kulak verin.

sonuçta bir tasarım kitabında özgeçmişinize ayrılan yer 2 paragraftır en çok, kalan kısımlar işleriniz içindir. bu kitapları alın bakın, kurcalayın, yerli olanlarına bakın, yabancı olanlarına bakın. mesela ben çok takip ederim, el oğlu ne yapıyor, trendler neler merak ederim... dünyanın parasını harcarım bu kitaplar için... sizde baktığınızda göreceksiniz ki, bir çok Sanat akademisi mezunu olduğu gibi, bir çok iletişim mezunu, matematikçi, gazeteci veya lise mezunu yerli ve yabancı sanatçıyı fevkalade eserlerinin yanındaki o 2 paragrafta göreceksiniz...

Artvizyon arkadaşımın aktardığı bilgi malesef bu sektör için uygulanamaz, türkiye'de uygulanamayacağı gibi, zaten halihazırda dünyanın hiç bir yerinde uygulanamamaktadır.
Sebebi önceki yazımda da belirttiğim gibi bu bilimin materyalist bir bilim olmamasıdır. Akademi mezunu olmadığı halde, literatüre girmiş ve girmeye devam eden ressam, heykeltraş, grafik sanatçısı vs. dünyanın her yerinde oldukça fazladır.

ve dediğim gibi, diploma almak sadece bizim ülkemizde bir yarış ve ayrıcalıktır... dünya eğitime böyle bakmamaktadır. bu yüzden okullar sınavsızdır, girmesi kolay ama bitirmesi meseledir... oysa bizim ülkemizde, belli başlı fakülteler dışındaki fakülteelere denk bir diploma almak 30 bin liraya mümkün olan bişeydir... hemde doğru dürüst okula gitmeden...

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(39)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 11-04-2012 #19
...ve dediğim gibi, diploma almak sadece bizim ülkemizde bir yarış ve ayrıcalıktır... dünya eğitime böyle bakmamaktadır. bu yüzden okullar sınavsızdır, girmesi kolay ama bitirmesi meseledir... oysa bizim ülkemizde, belli başlı fakülteler dışındaki fakülteelere denk bir diploma almak 30 bin liraya mümkün olan bişeydir... hemde doğru dürüst okula gitmeden...
Yüksek yapmış ziraat mühendisi ancak manavda çalışabiliyor ve iş kapısı bulamıyor ise, diplomasız olanlarda bırakın grafiker olsun efenim.
Bu mesajdan alıntı yap
seruma isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seruma

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 12-04-2012 #20
Yazdığım yazıların genelinde, kaliteli eğitim veren devlet üniversitelerinden bahsettiğimi sanırım tekrar ve açık olarak vurgulamam gerekiyor. Burada paranızla okumuyorsunuz, yetenek ve akıl ilk rolleri oynuyor.
İşimizi yaptığımız sektörde kurumsal bir firmada çalışmak istiyorsanız, mezunu olduğunuz okulun devlet mi, özel mi olduğu, hatta; örgün mü, ikinci öğretim mi olduğu bile belirleyicilerin başında yer alıyor. Siz sunum dosyanızı verseniz bile kurumsal firmalarda pek fazla anlam ifade etmiyor. Kurumsal olmayan, küçük ya da büyük çaplı reklam ajansından, tabelacısına kadar gittiğiniz tüm iş görüşmelerinde ise sunum dosyanıza tek tek bakılıyor. Her iki yapıda da çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki; kurumsal olmayan firmalarda bu işin şartlarının zor hale gelmesi haksız rekabet sonucu ortaya çıkıyor. “Bu konuda iyisin, eğitimin de var, işimizi çok rahat yaparsın, ama istediğin para çok yüksek, bu maaşı ödemektense 2 kişi çalıştırırım” diyen
bir çok girişimci olduğuna dikkatinizi çekerim. Aldığı eğitime rağmen sektördeki sıkıntılar sebebiyle bu işi yapmayan ya da yapmaktan vazgeçen onlarca arkadaşım varsa, bu vazgeçişlerin genel sebebi çektiğiniz sıkıntının karşılığı olan maddi ve manevi tatminsizlikse, yakından ilişkili.

“Demiyorum ki çalışmasınlar ya da bu işi yapmasınlar, ancak; yiğidi öldürüp hakkını yememek lazım” cümlemi tekrar okursanız, ego kurbanı olmadığımı görebilirsiniz.

O basitmiş gibi görülen iki paragraf ile siz, siz olarak ortaya çıkarsınız. Geçmişten aldığınız ışığı geleceğe yansıtırsınız. Bu geçmiş dün de olabilir, yıllarca öncesi de, ancak; derecesi önemlidir. Bir üst paragraftaki cümlemi tekrar yazmama sanırım lüzum yok.

Artvizyon’un söyledikleri dünya çapında uygulanan ve uygulaması da her geçen gün artan bir durum. Bu yayılım tüm sektörleri içerisine almaktadır. İlk paragrafta yazdığım gibi, kurumsal yapılar bu uygulamada daha öncü konumdadır.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
internetten edinilen meta kullanımı, nereye kadar legal? stransistors Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları 2 04-02-2012 15:25:45
Bu meslek dalı ile ilgiliyim fakat benim grafikerlik mesleği ile endişelerim var cemcey Kantin 6 25-06-2011 13:42:39
Grafikerlik Mesleği (Sorularım var İçerii ) hard78 Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları 4 10-02-2011 12:13:57
Nereye Kadar? -1 merturk Organik Tarım Grafik Tasarım Yarışması 9 05-02-2010 22:55:11
Grafikerlik mesleği hakkında yardım ?? Sherry =) Kantin 8 29-11-2009 05:26:29

Kapat
Şifremi Unuttum?