grafikerlik mi?

İşverenlerin Soru ve Sorunları - grafikerlik mi? ...

Cevapla
grafikerlik mi?
idealreklam isimli Üye şimdilik offline konumundadır

idealreklam(55)

Sanat Yn. / İstanbul

Standart

grafikerlik mi?

Alt 01-12-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Sevgili tasarımcı arkadaşlar

Son yıllarda ki sektörel tasarımcı grafiker kıyımına karşı durulması gereğine inandığım için deneyimlerimi, sizinle paylaşmak istiyorum.

1983 yılı MSÜ Grafik Mezunuyum. Mesleğimi uzun yıllardır sürdürüme zevkine sahip oldum. Çeşitli ajans ve matbaalarda yöneticilik, sanat yönetmenliği ve grafikerlik görevlerinde bulundum. Son iki yıldan günümüze de Matbaa istanbul matbaa ofset baskı dijital baskı | matbaacılık orgaritmasını yürütüyorum.

Sektörel deneyimim ve üstlendiğim görevlere yönelik, Yüzlerce personel alımı yaptım diyebilirim. Fakat son yıllarda, eğitimin sektörede ki teknolojik yapılanmaya yönelik olmadığını görmekteyim. Hala patetes baskılarla uğraştırıyorlar. Özellikle de grafik kurslarının geleceğin meslekleri reklamlarıyla yaptığı çıkışlarla, grafikerlere yönelik bir kıyımın başladığını düşünüyorum.

Ailelerin ve kursa giden arkadaşların kurs bitiminde yada eğitimlerinin sonunda beklediklerinin ve ödediklerinin karşılığını alacaklarını düşünmesiyle, sektörde yıpranmaktalar. Birkaç bilgisayar programını öğrenmekle grafiker olunamayacağını lütfen düşünün. Yada kursta veya okulda ki dönem ödeviyle bu işin bir alakası yok, lütfen Kursa gitmeden önce bir kaç grafikerin görüşünü alın. Bu mesleği sadece bilgisayarın karşısında oturup 09.-18.00 arasında yapılan bir iş olarak düşünmeyin...

 1. Pek çok kurstan mezun arkadaşımız, sadece operatör olarak kalacaktır.
 2. Tasarımcı olmak için öz veri, disiplin ve grafik gözünüzün gelişmesiyle geçecek 2-5 yıllık bir zaman dilimi gerekecektir.
 3. Sektörde tasarımcıyım derken işin içinde müşterinin unutulduğu ve stratejik satışa odaklı bir tasarımın yapılmasının önemini kavradıkça grafiker olunabildiği açıktır. Bu zaman ve deneyimle kazanılabilir.
 4. Marka yaratmak ve konsept oluşturmak, bir ekip işidir.
 5. Ben iş buldum başlıyorum yerine, nerde iş bulduğunuzun ve ajansın ne gibi işlerin üstesinden geldiğini görmeniz önemlidir. Başladığınız yer tüm yaratıcılığınızı göstermenizi yada yaratıcılığınızın körelmesini sağlayacaktır.
 6. Bedavaya çalışın, ama adam gibi bir yerde çalışın...
 7. Mutlaka çalıştığınız ajansta ekip ruhu arayın. Tek başınıza çalışmayın.
 8. Bir dergide yada tek sektöre hitap eden firmalarda bir yere kadar gelebilir, daha sonra tekrar en başa dönmek zorunda kalabilirsiniz. Unutmayın...
 9. Kesinlikle iş başvurularınıza yaptığınız işleri ekleyin.
 10. Eğer yeni mezun veya kurs mezunuysanız, ...... programı kullanabiliyorum; deyin. Biliyorum demeyin...
 11. Yeni arkadaşlarımızın bilmesi gereken en önemli konulardan biri de,"Bu iş acil derler" burada olay şuraya çıkar... ya bitirirsiniz yada gidersiniz. Bu mesleği seçerken zaman kavramının olmadığını iyi düşünmelisiniz...

Zor fakat bir okadar da zevkli olan mesleğe hoşgeldiniz...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Selim MERCANO isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Selim MERCANO(39)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 01-12-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
* Yaptığınız kural ihlali ile ilgili madde aşağıdaki gibidir:

Forum içerisinde iletişim bilgileri belirli alanlar dışında vermek yasaktır. Lütfen iletişim bilgilerinizi belirli alanlarda kullanınız.
Bu mesajdan alıntı yap
Costumier ére isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Costumier ére

Yrd. Grafiker / Ankara

Standart
Alt 05-06-2010 #3
Yazınızı düşünerek okudum, haklısınızda, tam grafik kursuna gidiyorum, 4 proğram. Kurs bitiminde iş bulamayacağımı iyi biliyorum, çünkü grafik camiası aşiret gibi, herkes tanıdıklarına şans veriyor ve çevre lazım. Kendimi geliştirmek istiyorum bu işi gerçekten yapmak istiyorum, sabahlar geceler boyunca. Ama hadi kursda öğrendiklerimi tekrar edeyimden, başkalarının çalışmalarının benzerlerini yapmaktan bıktım, körelmek istemiyorum. Ancak bir yerde çalışarak kendimi geliştirip farklı proğramlar öğrenebilirim. Ama çevre çevre çevre ....
Bu mesajdan alıntı yap
Erkan ERGEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Erkan ERGEN

Özel

Grafiker / Karabük

Standart
Alt 08-06-2010 #4
grafik tasarım çevre ile ilişkilendirilmemeli . Çevre bu işin vazgeçilmez şeyidir ama. şöyle anlatırsam daha iyi olur: şu anda yaşadığım yere geleli 6 sene oldu ve bunun iki senesinde zaten piyasaya iş yapmadım ve malum askerlik gibi bir sorun nedeniyle de çalışmaya ara verdim. ama son üç ayda yaptığım her iş beraberinde başka bir işi getirdi. Yani diyeceğim o ki grafik alanında tanidik zihniyeti yoktur. Çevre edinirsiniz çünkü yaptığınız iş beraberinde işinizi beğenen kişileri etrafınızda toplar. Birden kimse zaten bu meslekte flaş gibi parlayıp bir anda bir yerlere gelmez. Altyapınız geliştikçe, çantanızdaki iş sayısı arttıkça çevreniz de artar. O nedenle çevrem yok endişesiyle hareket etmek yerine çevre edinmek için işlerinize odaklanarak özenli ve size özel ( çakma hazır zeminler ve hazır şablonlar kullanmadan) işler çıkarın, uçuk kaçık fikirler ortaya atın, uç noktalarda düşünün vb. eğer bu yolda doğru yürürseniz merak etmeyin siz istemeseniz de çevreniz o kadar artar ki bir an "rahat bırakın beni" bile diyebilirsiniz. İyi günler iyi çalışmalar.
Bu mesajdan alıntı yap
sınırsız isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sınırsız

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 26-07-2010 #5
Yazılanların hepsi boş laflar. Burası Türkiye O kadar genç insan varki hepside masabaşı rahat iş peşinde. 3 aylık kurs tamam iş buldum dalgası
Bu mesajdan alıntı yap
Unicorn Design isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Unicorn Design

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 30-07-2010 #6
Okuyanda türkiyede harbiden bir grafik uygulaması var zanneder. Yurt dışına çıkmış arkadaşlarım görmüştür kesin ama çoğumuzun bilmediği birşeyler var biz hala 50 yıl geriden geliyoruz hem basılı işlerde hem açık hava reklamcılığında uçmuş artık dünya. Bizler hala web sitesi gerekli diye patron ikna etmeye çalışıyoruz. İkna etsekte 3-5 liraya kapamaya çalışıyoruz.
Bizler ister kabul edelim ister etmeyelim tr de grafikerCİK halimizle ancak REKLA MCIK yapabiliyoruz.
Tv reklamlarına bile bakın yurtdışından gelen görüntülere dublaj çakmaktan öteye gidemiyoruz.
Gerçektelerle aramızdaki perdeyi kaldırıncaya kadar daha çok yolumuz var ancak bizim torunlarımızın torunları belki oda grafikerlik mi?
Bu mesajdan alıntı yap
grafi_2010 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafi_2010

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 30-07-2010 #7
SANA SONUNA KADAR KATILIYORUMM HER KURSA GİDEN GRAFİKER OLSAYDI
DEDEMDE PROFOSÖR OLURDU???
BEN MESLEK LİSESİ GRAFİK TAARIM MEZUNUYUM.. VE BABAM 7 YAŞINDAN BERİ MATBALARDA ÇALIŞIO ŞUAN EMEKLİĞE AYRILDI
SABAH HÜRRİYET MİLLİYET AKLINIZA HANGİ GAZETE VARSA ORDA USTA BAŞILIK YAPTI VE DERKEN KENDİMİ BU İŞİN İÇİNDE BULDUM AMA MERAKTA VVAR BENDE HERŞEYİ SORARIMMM:rofl:
Bu mesajdan alıntı yap
grafi_2010 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafi_2010

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 30-07-2010 #8
SINIRSIZ ARKADAŞŞŞ DOĞRU DEDİNDE İŞ VERENDE ÖLE ADAMI MASABAŞINA
ORUTMUOOO??? GRAFİK ÇOK GENİŞŞŞ KAPSAMLI FİLMİ CROSU RENGİ IVIR ZIVIR ÇOKKKKK MATBAA BİLGİSİ ŞARTT:rofl:
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(39)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Standart
Alt 30-07-2010 #9
güzel tavsiyeler, İtirazım tek zaman olayına, Elbet acil işler her işte olduğu gibi bizim işimizde de mevcut, ama her işi acil oluyorsa, orda dur diyeceksiniz, bi işin oluru ve olmazını bileceksiniz... Aksi durumda iş yerinizi de büyük sıkıntı altına sokarsınız, ""trük"" denemeyecek kadar hatalı bir işin, sebebi zaman darlığı olsa bile özür olarak bu zaman darlığının hiç bir etkisi yoktur. Bu durumda kusara bakmayın bu iş bu zamana olmaz demek, 10 bin adet çöp basmaktan iyidir.

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
albay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

albay

Fotoğrafçı / İstanbul

Standart
Alt 13-08-2010 #10
Haklısınız tamamen katılıyorum size..

Kursa gitmek ile değil,,hayal gücünü kullanarak grafikerim demek yeridir..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
İş arıyorum Grafikerlik ismaild İş Arayan İlanları 7 07-02-2013 14:14:28
grafikerlik sago İş Arayan İlanları 5 18-10-2010 13:03:42
İsmek - Grafikerlik Joker64 Kantin 8 03-05-2009 11:18:11
grafikerlik mi? web tasarım mı? KTUKEK Web Tasarımı 85 29-12-2007 10:22:24
grafikerlik promet Hoşgeldiniz 1 21-08-2007 23:48:00

Kapat
Şifremi Unuttum?