grafikerlik nasıl öğrenilir?

Anketler - grafikerlik nasıl öğrenilir? ...

Cevapla
grafikerlik nasıl öğrenilir?
Standart
Alt 15-04-2008 #21
Sponsorlu Bağlantılar

ben okul felann okumadımmm ben kendimm öğrendimmm şuand a da yavaş yavaş yukseliyorummm
Bu mesajdan alıntı yap
LuNaTiC isimli Üye şimdilik offline konumundadır

LuNaTiC(35)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 02-06-2008 #22
                             Sponsorlu Bağlantılar
Nice pratikler tanıdım, okulu yoktu... Nice okullular tanıdım pratiği yoktu..grafikerlik nasıl öğrenilir?
Bence iyi bir grafiker olmak için işin eğitimini almak gerekli. Ben okula gidemedim eksikliğini yaşıyorum. Ama şu ana kadar yanımda bir çok okullu çalıştı ama çoğunluğu gerçek bir grafiker olamazdı, çünkü iş programlara gelince sıkılıyorlardı. Neyse demem o ki ikisi de olmazsa olmaz...
Bu mesajdan alıntı yap
Selimsel isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Selimsel

Grafiker / Bursa

Standart
Alt 02-06-2008 #23
Aşkımın Başlangıcı

burda yazdımgrafikerlik nasıl öğrenilir?
Bu mesajdan alıntı yap
Angelus884 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Angelus884(35)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 15-07-2008 #24
Grafikerlikten kasık meslek etiketi olucaksa elbette okulunu okumak şart. Çoğu ilanlara bakın ilgili bölümden mezun aranıyor diye yazıyor.

mesela kendimden örnek vericek olursam ticaret lisesi muhasebe bölümü bitirdim ama bi türlü muhasebeyi sevemedim ve bıraktım. sonrasında kendi işimizi yaptım ve ordanda ayrıldım şuan için birazda yaş itibariyle öss ile de uğraşamayacağımdan dolayı grafikerlik adı altında iş arıyorum. 10 seneden beri bilgisayar deneyiyim var çoğu programıda az çok kullanabiliyorum. freehand photoshop Quark programlarını işimi görücek kadar kullanabiliyorum ve şimdide Illustrator programını kullanmaya başladım. hevesimde var internetten kaynaklarıda bulabiliyorum (grafikerler.net) yavaş yavaş pratiklerlede kendimi geliştiriyorum hayal gücüde var ama okulunu okumadıkça ne kadar iyi bilirsem bileyim sanki hiç bizaman grafiker olamıcakmışım gibi geliyor grafikerlik nasıl öğrenilir?
Bu mesajdan alıntı yap
bluecrab isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bluecrab

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 19-07-2008 #25
ikisi de önemli fakat pratik yapmadan olmuyor...
Bu mesajdan alıntı yap
erdemcagla isimli Üye şimdilik offline konumundadır

erdemcagla

Webmaster / İstanbul

Standart
Alt 21-07-2008 #26
Kesinlikle üniversite veya lisede öğrenilir. Üniversiteye gidemeyenler de orta yaşlı mektepli usta bir grafikerin yanında 1-2 sene çalışarak kendilerini geliştirebilirler.
Bu mesajdan alıntı yap
gulum352 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gulum352

Grafiker / Kayseri

Standart
Alt 21-07-2008 #27
once unv. egtımı sart daha sonrada cok calısıp kendını olabılecegın en ıyısı olmak ıcın hazırlamak gerek...bence grafıker olmak ıcın okulunu bıtıreceksın........
Bu mesajdan alıntı yap
tasagraf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tasagraf

Eğitimci / Ankara

Standart
Alt 15-08-2008 #28
2 yıl teknik okulda GRAFİKER, doğuştan da TASARIMCI olursun.

Yeterli sanırım.
Bu mesajdan alıntı yap
sahinkartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sahinkartal

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 11-10-2008 #29
evet pratik ve eğitim önemli ama en önemlisi (yetenek ve hayalgücü)
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 11-10-2008 #30
evet pratik ve eğitim önemli ama en önemlisi (yetenek ve hayalgücü)
Sanırım benim özel bir durumum var. Çok küçüklükten beri resim ve illustrasyon hastasıydım. 4-5 yaşında çizmeye başladım. Yaşıma göre çizimim iyiydi hatırlıyorum çizimleri gören bazı kişiler eve bol bol resim kağıdı gönderiyorlardı.
Fakat Almanyadan Türkiyeye gelince olay değişti. Çok az kullanılan bir defterimin ortasına hastayken çizdiğim resimler yüzünden ilkokul öğretmenimden evire çevire dayak yedim. Böyle bir dayağı yemeniz için normal şartlarda sapıklık yapmanız gerekirgrafikerlik nasıl öğrenilir?

Biraz dersler biraz ortam biraz aile yüzünden ilgim azaldı. Arada çiziyordum gene bir şeyler ama eskisi kadar iyi değildi. Lisede resim konusunda teorik-teknik bilgiler alıyorduk. Biz gün Resim hocası bi çizimimi görünce sen kesinlikle grafik tasarımcı olmalısın dedi.grafikerlik nasıl öğrenilir? Neden Ressam, resimci demedi orasını hatırlamıyorum.

Fakat ben aileden nasıl tepki alacağımı bilmediğimden hiç konunun üstünde durmadım. Tarih öğr. kazanıp sırf kolay ve kabul edilebilir diye grafikerlik nasıl öğrenilir? Ankaraya geldim. Orda ev arkadaşlarımın ve iş yerlerinde çalışkan arkadaşların bilgisayarlarında yeniden kendimi buldum. Programlar öğrendim. Flashla çizim ve animasyon yapmaya başladım. Yıl 2000'di.

Anladım ki yaparken tek sevicem iş bu tasarım-illustrasyon-animasyon arası bir meslek bulmalıydım. Lakin 2. bi okul çok zordu.

Daha sonraki yıllarda gerek arkadaşların gerek okulların çizim, animasyon, video edit gibi işlerini amatörce yapmaya başladım. Ve dedimki ben bu işi yapmalıyım ne olursa olsun. Dedim ki kafam çalışıyor bilgim var neyi öğrenebileceğimi kendim bulabilirim.

Ondan sonrada delicesine internet olsun basılı materyal olsun okumaya başladım. İnternet sitelerini takip ettim. Forumlarda ustalarla tanıştım sürekli sordum. Ve sonra kendi isteğimle çok düşük bir maaşla çok kötü bi ajansda çalışmaya başladım. Bunu özellikle yaptım. Staj olacaktı benim için girerkende herşeyi anlattım. Sonra bir matbaaya girdim. Zaten teorik olarak öğrendiğim şeylerin uygulamasını yaptım. Ondan sonra da kendime güvenerek daha iyi yerlerde çalışmaya başladım.

Bu süreç zarfında yüksek okul ya da fakülteye gitmeyi hep düşündüm güzel sanatlarda. Ama dedimki kendime istiyorsan yapabilirsin ama para kazanman ve kesinlikle daha fazla pratik bilgiye ihtiyacın var. O yüzden bunu sürekli erteledim.

Bende tasarım kitapları ve ebooklardan faydalanmaya başladım eğer bir yerde bilmediğim bi terim varsa araştırdım buldum öğrendim. Öğrenmek için tesadüfen olayın başıma gelmesini ve bi hata yapmayı beklemedim, birinin bana öğretmesini hiç beklemedim. Bu yüzden birim zamanda normal bir eğitim-öğretim sürecindeki (alaylı olsun okullu olsun) kişiden kat kat fazla ilerlediğime eminim.

O yüzden 3 yıllık mı? 3 yıllık tecrübemi olur diye konuşan arkadaşlara herkesin kendi süratinde ve ortamında ilerlemediğini hatırlatmak isterim. Ben 12 saatlik mesai sonunda 4-5 saatte evde çalışıyordum. Hem sanat tarihi dersi de aldımgrafikerlik nasıl öğrenilir? Şu anda rahatladım eskisi kadar sıkmıyorum yeni şeyler öğrenmeyi zamana bıraktım.

Ama hala çok eksiğimin olduğunun farkındayım hala öğrenecek çok şey var mesleğimin en güzel tarafı bu. Mesleğim diyorum her yerde de savunuyorum. Acemi arkadaşlara çevremde sürekli okula gitmelerini öneriyorum.

Herkese kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
grafikerlik, nasl, nasıl, renilir, öğrenilir

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Coderlik mi Grafikerlik mi? KTUKEK Anketler 55 01-04-2010 10:59:32
grafikerlik işi arıyorum sahanka Sonuçlanan İlanlar 1 08-04-2008 19:03:38
grafikerlik mi? web tasarım mı? KTUKEK Web Tasarımı 85 29-12-2007 10:22:24
grafikerlik promet Hoşgeldiniz 1 21-08-2007 23:48:00

Kapat
Şifremi Unuttum?