Gravür Sanatı

Resim - Gravür Sanatı ...

Cevapla
Gravür Sanatı

Gravür Sanatı

Alt 11-01-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

[FONT="Comic Sans MS"][COLOR="Red"]Gravür Sanatı Nedir ?[/COLOR][/FONT]

[COLOR="Red"]Tanım Gravür Sanatı/COLOR]

Fransızca [COLOR="Red"]"Gravure" [/COLOR]sözcüğünden alınan gravür, kazıma resim sanatı demektir. Ağaç, ****l ve muşamba gibi çeşitli materyal üzerine kazınarak ya da taş üzerine yağlı kalem ile işlenerek ve baskı ile elde edilen resim ya da yazıya "gravür" adı verilmektedir.

Gravür sanatı, çinko, bakır, madeni veya tahta ya da linolyum (=muşamba) gibi plakalara kazıma tekniğini içerir ve kazınan resimlerin kağıda basılması ve çoğaltılmasıyla elde edilir.

[COLOR="Red"]Tarihçe Gravür Sanatı/COLOR]

Grafik sanatların bir kolu olan ve Osmanlıca’da “ hakk “ [COLOR="Red"](=kazıma-kabartma) [/COLOR]sözcüğü ile ifade edilen resim tekniğinin, XV. yüzyılda, Hollanda'da başladığı sanılıyor. Daha sonra diğer coğrafyalara yayılan bu sanat, Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa'da yapıla gelmiştir. İlk bilinen gravürler XV. yüzyılda Ren kıyılarında ağaç üzerine kazınarak yapılmış olan figürlerdir. XV. Yüzyılda Alman Albert Dürer, ağaç ve bakır üzerine yaptığı gravürlerle tanınır. İtalya'da Marca Antonio, maden üzerine çelik uçla kazıyarak yaptığı eserleriyle bilinir. Fransa'da gravür sanatının ilk temsilcisi Jean Duvet'tir. XVI. Yüzyılda Avrupa'da çok ünlü gravür sanatçıları yetişmiştir. Thomas Leu, Robert Monteuil, Andran'lar, Jean Pesne, Edelinck, Callot, Claude ve Brebiette bunlardandır. Ressam Rubens renkli gravürü ile tanınırken, Rembrandt, bakır üzerine yaptığı desenlerde büyük ifade gücüne ulaşmıştır.

XVIII. Yüzyılda gravür sanatı gelişmiş ve renkli ağaç baskılar dünya üzerinde görülmeye başlamıştır. Bu sanat Japonya'da da ileri gitmiş ve Avrupalı sanatçıları etkilemiştir. [COLOR="Red"]Türkiye'de II. Abdülhamit[/COLOR] devrinde azınlıklar ve daha önceleri Avrupa ülkelerinin elçileri tarafından başlatılan gravür sanatı, saray çevresinde gelişmiştir. XVII. yüzyıl ve daha sonraları, özellikle İstanbul'u tasvir eden batılı elçi ve gezgin sanatçılar, çok sayıda renkli ve siyah-beyaz gravür çalışması yapmışlardır. Bu çalışmalar, Avrupa ve ABD kütüphanelerinde nadir eserler olarak korunmaktadır. İstanbul, İzmir ve diğer büyük merkezleri gravürlerle tasvir eden belli başlı sanatçılar şunlardır:

[COLOR="Red"]Jean-Baptiste van Mour, Antoine Ignace Melling, Eugene Flandin, Thomas Allom, William Bartlett, Gaspare Fossati, Louis-François Cassas, Joseph Schranz, Germain-Fabius Brest, Amadeo Pireziosi ve CarI Gustaf Löwenhielm. İstanbul ve çevresinin tarihini, mimarisini, yaşayışını, hayatın pek çok detaylarıyla tasvir etmişlerdir.[/COLOR]

İstanbul'da, azınlıklar, evlerindeki özel preslerle gravür baskıları yaparken, Türkler de bu sanata ilgi duymuş ve çeşitli baskılar gerçekleştirmişlerdir. Fakat, bunların yaptıkları baskılar konusunda belge mevcut değildir.
[COLOR="Red"]
Bilinen ilk gravürler, Osman Hamdi Bey'in açtığı Güzel Sanatlar Akademisi’nde taş baskı yöntemiyle yapıldı. Yapılan bu gravürlerin en iyi örnekleri Ressam Hoca Ali Rıza'nın yaptığı çalışmalardır.[/COLOR]

Cumhuriyet döneminde, 1937'de, Güzel Sanatlar Akademisi’nde açılan gravür atölyesinde, ilk Türk gravürcüleri yetiştirildi. Burada ****l plakalar üzerine, iksilografi [Resim Basma] ve litografi [Yazı Basma] çalışmaları başlatıldı.[COLOR="Red"] Sabri Berkel özellikle gravür çalıştı. Daha sonra Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Nevzat Akoral, Cemal Tollu Turgut Zaim ressamlar da gravür çalıştılar. Bunlar arasında sayılmayan ve gravür sanatında isim yapan sanatçılar ise Muzaffer Aslıer, Aliye Berger, Muammer Bakır, Gündüz Gölönü ve Mustafa Plevneli'dir.[/COLOR]

[COLOR="Red"]Teknik Gravür Sanatı/COLOR]

Gravür, esas olarak iki teknikle yapılır :

Tahta üzerine kabartma gravür ve ****l üzerine oyma gravür.

[COLOR="Red"]1- Tahta Üzerine Kabartma GravürlerGravür Sanatı/COLOR]

a- Lifli tahta üzerine kazıma gravür tekniği
b- Uç tahta gravür tekniği
c- Tümsek gravür tekniği
d- Japon gravür tekniği

[COLOR="Red"]1- Métal Üzerine Oyma vb. GravürlerGravür Sanatı/COLOR]

a- Kazı gravür tekniği

b- Kalburlama gravür tekniği

c- Kuru uç gravür tekniği

d- Siyah usul veya mezzo tinto tekniği

e- “Ofort” tekniği

f- “Acqutinta” teknikleri

g- Kalem tarzı gravür veya ruletli gravür tekniği

h- Yumuşak vernik tekniği

i- Bakır üzerine silme tekniği

[COLOR="Silver"]Alıntı:Milli Kütüphane[/COLOR]
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Gravür Sanatı' ndan Örnekler

Alt 11-01-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
[COLOR="Red"]Gravür Sanatı' ndan Örnekler[/COLOR]

Gravür Sanatı

Gravür Sanatı

Gravür Sanatı

Gravür Sanatı

Gravür Sanatı

Gravür Sanatı

Gravür Sanatı
Bu mesajdan alıntı yap
jekfer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

jekfer

Grafiker / Mersin

Standart
Alt 11-01-2008 #3
siz gravür çalıştınızmı merak ettim?
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 11-01-2008 #4
Neden merak ettiniz bunu?
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
gravr sanat

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Cam Sanatı Yeliz GÖKÇEN Heykel 19 03-08-2011 21:36:06
KOLAJ Sanatı (Resimden Resim Yapma Sanatı) VolkanTEKiN Resim 26 21-06-2011 13:03:55
hat sanatı maltepe Hat Sanatı 27 10-03-2011 21:57:44
Buz sanatı Morpheme Graficafe 4 17-03-2010 09:24:57
Filografi Sanatı N/A8 Resim 20 22-07-2008 16:00:13

Kapat
Şifremi Unuttum?