guldengourmet

Logo Tasarımları - guldengourmet ...

Anketimiz: LOGO AMACA UYGUNMU?
TAMAMEN KATILIYORUM 13 34,21%
KATILIYORUM 23 60,53%
KATILMIYORUM 2 5,26%
KATILMIYORUM ÇOK KÖTÜ 0 0%
Katılımcı sayısı: 38. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

guldengourmet
Cahit GÜLDEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Cahit GÜLDEN(54)

Eğitimci Grafiker

Grafiker / İstanbul

guldengourmet

Alt 05-01-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Amerikada New jersey de faaliyet gösteren bir akrabamın şirketinin online satış yapan http://www.guldengourmet.com sitesi için logo taslağı çalışması:

Kuruluşun çalışma alanı: Paketlenmiş kahve ürünleri ve şişelenmiş zeytinyağı, zeytin yağı sabunu vs.

Kuruluşun istekleri: İngilizcede "Ü" harfinin olmaması nedeniyle ticari alanda Gülden isminin telafuz edilmesindeki sıkıntılar nedeniyle, diğer uluslar tarafından gulden olarak algılanması, Türkler tarafındanda Gülden olarak sağlıklı bir şekilde algılanması. Ayrıca gourmelik kavramının verilmeside ek istekler arasında.

Tasarımın açıklanması: Gülden kelimesindeki ü harfinin noktalarını bir kahve kupasında çıkan buharlar olarak düşündüm böylece ü nün fonksiyonunu hem ü hemde kahve kupası olarak düşünerek ingilizce Gulden algısına zarar vermeden Türkçe gülden olarak algılatılma hedefine ulaşmaya çalıştım. Başta kullandığım G harfi ile bir insan başı profil görünümüyle birleştirerek, burun ve ağız yapısında bir şeyi içen ve koklayan bir insan görünümünü algılatmayı hedefledim.

Yukarda açıkladığım özelliklere bakarak henüz değerlendirme aşamasında olan bu logo hakkındaki fikirlerinizi ankete oy vererek veya sözlü olarak açıklarsanız sevinirim.
NOT: Tasarımda kullanılan harf karakterleri tamamıyla tarafımdan üretilmiştir.

ANKET SORUSU : LOGO AMACA UYGUNMU? (anket şıkları üst taraftadır)

guldengourmet

Dilimize sahip çıkalım.
Takıldığımız yerlerde alttaki linki tıklayalım.

TIKLA

'Basit bir kimse en küçük bir eleştiriye çıldırır,
akıllı adam ise kendini eleştirenlerin,
kendisiyle tartışanların düşüncelerini kapmaya çalışır.'

L. Ron Hubbard

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ayyildiz76 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ayyildiz76(32)

Grafiker / İstanbul

Alt 06-01-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bence bahsettiğin hedeflere ulaşmışsın.Amaca uygun olmuş.
Bu mesajdan alıntı yap

Cahit GÜLDEN(54)

Eğitimci Grafiker

Grafiker / İstanbul

Alt 06-01-2008 #3
Görüş belirttiğiniz için teşekkür ederim.

Dilimize sahip çıkalım.

TIKLA

L. Ron Hubbard

Bu mesajdan alıntı yap
Bahtınur YILDIZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bahtınur YILDIZ(33)

Grafiker / Tekirdağ

Alt 06-01-2008 #4
elinize sağlık hocam
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 06-01-2008 #5
iyi olmuş eline sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
seruvenist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seruvenist

Grafiker / Konya

Alt 06-01-2008 #6
şöyle söyleyeyim siz logoyu olması gerektiği gibi yapmışsınız. başarılı bir çalışma. ama başarısız olan logoyu yapmış olduğunu şirket. çünkü yaptığı iş türkiyede yaygın olan bir iş değil ve hedefleri arasında türkiyede bir yer açmak olduğunu sanmıyorum. dolayısıyla türklere hitap etmenin bir gereği olmadığını düşünerek şirket ismi seçiminde büyük bir hata yaptıklarını düşünüyorum. buna örnek verecek olursak. arçelik büyük bir firmadır ismi yaygın ve bilindiktir. ama dünaya açılmaya gelince arçelik isminin dil konusunda uyumsuz olacağını ve telaffuzunun zor olacağını düşünerek beko markasını yaratmıştır. bilmem anlatabildim mi?
Bu mesajdan alıntı yap

Cahit GÜLDEN(54)

Eğitimci Grafiker

Grafiker / İstanbul

Alt 06-01-2008 #7
şöyle söyleyeyim siz logoyu olması gerektiği gibi yapmışsınız. başarılı bir çalışma. ama başarısız olan logoyu yapmış olduğunu şirket. çünkü yaptığı iş türkiyede yaygın olan bir iş değil ve hedefleri arasında türkiyede bir yer açmak olduğunu sanmıyorum. dolayısıyla türklere hitap etmenin bir gereği olmadığını düşünerek şirket ismi seçiminde büyük bir hata yaptıklarını düşünüyorum. buna örnek verecek olursak. arçelik büyük bir firmadır ismi yaygın ve bilindiktir. ama dünaya açılmaya gelince arçelik isminin dil konusunda uyumsuz olacağını ve telaffuzunun zor olacağını düşünerek beko markasını yaratmıştır. bilmem anlatabildim mi?
Öncelikle tasarımım hakkında ayrıntılı görüşlerinizi almak isterdim sizden.
Şirkete gelince hedefleri arasında Türkiye'de markasını pazarlamak var, ayrıca Amerikada azınsanmayacak sayıda Türk var. Bu nedenlerden dolayı hem Türklere, hemde evrensel alana hitap edilecek logo istendi. Hata olayına gelince size katılmıyorum bende olsam soyadımı kullanırdım. Kuruluş özellikle kahve alanında markalaşma sürecindedir ve inşallah çok yakında uluslarası bir marka olacaktır.

NOT : Aşağıdaki ürünlerin ambalajları hali hazırda kullanılan ambalajlardır.

guldengourmet

guldengourmet

Dilimize sahip çıkalım.

TIKLA

L. Ron Hubbard

Bu mesajdan alıntı yap
Hande DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hande DEMİR(43)

Grafiker

Alt 07-01-2008 #8
ellerinize sağlık. gayet başarılı bir çalışma.

açıklamalarınızı okumadan önce logoyu inceledim ve "bu font nedir acaba? çok hoş" diye geçirdim içimden. okuduktan sonra anladım ki yazı karakterini kendiniz yaratmışsınız. çok başarılı olmuş. (belki n harfinin bitimi de l harfi gibi olabilir)

tasarımcı için zor bir firma... hem paketlenmiş kahveyi, hem zeytinyağını, hem de sabunu anımsatıcak.. bu da yetmezmiş gibi "ü" harfi kaygısı da var tabi...

eminim ki yaptığınız başka çalışmalar arasından bunu seçerek bizimle paylaştınız. diğer çalışmalarınızı da görmek isterdim açıkçası.

(ü-u) harfinin algılanmasını ustalıkla tasarlamışsınız.
kahvenin anlatımı da gayet güzel.
sadece zeytinyağı ve sabununu algılamakta güçlük var.

acaba zeytin yeşili ve kahve renklerini kullanarak [COLOR="DarkRed"]gul[/COLOR][COLOR="Olive"]den[/COLOR] hecelerini renklerle ayarlasanız. insan profilini hiç kullanmadan.

"Gul" hecesi; kahverengi ve sizin yaptığınız ü harfi ile kahveyi tanımlar.
"den" hecesi de; zeytinyeşili ve mesela d harfine ekleyeceğiniz zeytin dalı ile diğer ürünleri tanımlar.

not: benim yoruma açtığım işlerime yorum beklediğim kişilerden biriydiniz. değerli fikirlerinizin olumlu da olsa, olumsuz da olsa bana doğru yön vereceğini düşünüyorum. işlerime yorumlarınızı bekliyorum.)
Bu mesajdan alıntı yap
keskintepe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

keskintepe(32)

Grafiker / İstanbul

Alt 07-01-2008 #9
çalışma anlamına değer vermiş. Tabi yukarıdaki arkadaşımızın dediği gibi renk olayınıda zeytinyağı rengi ve kahve rengi ile bir bileşim yaparsanız. Sanırım istenilen materyal ortaya çıkmış olacaktır. Devamını bekleriz. Saygılarımla.
Bu mesajdan alıntı yap
Countryman isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Countryman(33)

Grafiker / İzmir

Alt 07-01-2008 #10
Elinize sağlık hocam. ü nün noktalarına duman etkisi vermek gayet klasik bir yöntem olsada, ingilizcede okunabilirliği bakımından son derece isabetli olmuş. Kahve içen yada koklayan adam silüetide gayet akılcı. Ama logoyu ilk gördüğüm anda yarattığınız fonttan emin değilim. Türk kültürüne özel bir şeyi ve yıllara dayanan bir geçmişi olan bir içeceği üreten bir firmayı kurumsallaştırırken, ürettikleri ürünü göz önüne alarak daha sofistike, belkide daha alaturka bir font yaratmak daha yakışıklı olmazmıydı? Tabi tarayılan alaturka fontta yine kahve için adam ve dumanı tüten ü harfini uygulayarak guldengourmet

ve bir ekleme. madem akrabanız, birde web sayfalarına ufattan bi el atın derim guldengourmet
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
guldengourmet

Kapat
Şifremi Unuttum?