Güzel Sanatlar Fakültesi?

Karakalem - Güzel Sanatlar Fakültesi? Sponsorlu Bağlantılar Arkadaşlar benim anlamadığım bi durum var.Ben GSF ye hazırlanıyorum ancak geçenn gün resim öğretmenimle sohbet ederken kafamı öyle bi karıştırdıki anlatamam.GSF de kaç çeşit grafik tasarım var:S Bazı ...

Alt 23-01-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar benim anlamadığım bi durum var.Ben GSF ye hazırlanıyorum ancak geçenn gün resim öğretmenimle sohbet ederken kafamı öyle bi karıştırdıki anlatamam.GSF de kaç çeşit grafik tasarım var:S
Bazı okullarda Grafik/Eğitim oluyo ama onlar dijital eğitim almıyorlar sadece çizim dersi alıyorlar ve üni.yi bitirince kimse onlara grafikmi resimmi diye sormuyor.Yani öğretmen oluyorlar direkt olarak.Ancak ben dijital eğitim almak istiyorum bu nedir?Grafik tasarımı diilmi?:S
Benim amacım Anadolu GSF Grafik.Ama benmi yanlış biliyorum anlamadım kafam çok karıştı.Anadolu grafikte verilen eğitim dijital eğitimmi yoksa "Eğitim" gibi bişeymi?Mimar sinanda dijital eğitim verildiğini biliyorum.PS olsun Fotoğrafçılık eğitimi vs kısacası insanı grafiker olmak için yetiştiriyorlar.Anadoludada böylemi yoksa anadoludaki Eğitimmi?Biraz karışık anlattım biliyorum ama siz anlamışsınızdırGüzel Sanatlar Fakültesi?
Yardımcı olursanız çok sevinirim ):
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

cinesu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cinesu

Grafiker / Bursa

Alt 23-01-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Öncelikle Slm. Anadolu GSF Grafik bölümündeyim. Bilmiyorum ama resim hocan sana yanlış bilgi vermiş sanırım. Yani ortada kafa karıştıracak bir durum yok. Ortada 1 tane grafik var. Bazı üniversiteler Eğitim Fakültesi, bazıları da Güzel Sanatlar Fakültesi. İyi bir grafiker olmak istiyorsan bu benim görüşüm Güzel Sanatlar okumalısın. Eğitimden öğretmen çıkarsın. GSF'ten de her türlü grafik programına hakim bir grafiker olarak ayrılırsın. Bana göre Anadolu'yu tercih etmelisin. Kafan karışmasın. Ama Güzel Sanatlar Sınavında Desenin büyük önemi var. Eğitimde ise ÖSS puanının yüksek olması yetiyor. Desen çok ağırlık verdiklerini sanmıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 23-01-2008 #3
Öncelikle verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.Geçen sene çanakkalede sınava girdim ve grafik sınavında yedeklere bile kalamadım:S Acaip zordu konusu.Bu sene anadoluda sınava girmeyi düşünüyorum çok metettiler çünkü grafik dalında(:
Bu mesajdan alıntı yap

cinesu

Grafiker / Bursa

Alt 23-01-2008 #4
Bence doğru söylemişler. Eğer teknolojinin nimetlerinden faydalanmak istiyorsan Anadolu'yu tercih etmelisin. Bende geçen yıl kazandım. Ama Çanakkale'de zorlandıysan Anadolu'ya daha sıkı çalışmalısın.
Bu mesajdan alıntı yap
drummer91 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

drummer91

Öğrenci (Diğer) / Diyarbakır

Alt 23-01-2008 #5
Hmms evet haklısın bende ilk merak ediyodum bu konuları ancak bölümlere ayrıldığını kastetmiş heralde endüstriyel tasarım grafik tasarım plastik tasarımı cam tasarımı vs. bu kadar biliyorum yararlı olmusumdur insalla..Bu arada ben Gfs ye hazırlanıorm basarılar dilerim..Güzel Sanatlar Fakültesi?
Bu mesajdan alıntı yap
mc_mrt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mc_mrt

Hiç Biri / Samsun

Alt 23-01-2008 #6
Öncelikle Slm. Anadolu GSF Grafik bölümündeyim. Bilmiyorum ama resim hocan sana yanlış bilgi vermiş sanırım. Yani ortada kafa karıştıracak bir durum yok. Ortada 1 tane grafik var. Bazı üniversiteler Eğitim Fakültesi, bazıları da Güzel Sanatlar Fakültesi. İyi bir grafiker olmak istiyorsan bu benim görüşüm Güzel Sanatlar okumalısın. Eğitimden öğretmen çıkarsın. GSF'ten de her türlü grafik programına hakim bir grafiker olarak ayrılırsın. Bana göre Anadolu'yu tercih etmelisin. Kafan karışmasın. Ama Güzel Sanatlar Sınavında Desenin büyük önemi var. Eğitimde ise ÖSS puanının yüksek olması yetiyor. Desen çok ağırlık verdiklerini sanmıyorum.
O Okulda Okumayı Çok İsterdim Fakat ÖSS Denen Sınav Benim Önümde Kocaman Bir Engel ve Şuanda Yapmak İstedigim İşle Uzaktan Yakında Pek Alakası Olmayan Bi Bölümdeyim (Bilgisayar Tekn. Prog)
Üni. Okuyacak Olanlar için Tek Tavsiyem İstediginiz Bölüme Gidin Aksı Taktirde Okuma Eğlenceli Bir içten Çıkyor ve İşkence Haline Dönüyor.
Bu mesajdan alıntı yap

cinesu

Grafiker / Bursa

Alt 23-01-2008 #7
O Okulda Okumayı Çok İsterdim Fakat ÖSS Denen Sınav Benim Önümde Kocaman Bir Engel ve Şuanda Yapmak İstedigim İşle Uzaktan Yakında Pek Alakası Olmayan Bi Bölümdeyim (Bilgisayar Tekn. Prog)
Üni. Okuyacak Olanlar için Tek Tavsiyem İstediginiz Bölüme Gidin Aksı Taktirde Okuma Eğlenceli Bir içten Çıkyor ve İşkence Haline Dönüyor.
ÖSSden sonra karşında binlerce kişi bekliyor. Anadolu GSFde ilk 30, MSÜ de ilk 20ye girebilmek için. Ve en çok seçilen bölüm: Grafik ve Animasyon. Sınava giren bütün herkes bu bölümleri seçer. MSÜde sınava girdim 75. yedek oldum sanırım geçtiğimiz yaz. Ama oradaki kadar iğrenç bir olay yok. Sanırım 3000-4000 arası kişi giriyor sınava. Anadolu'da da 750-1000 arası değişiyor. İlk hedefim MSÜ idi. Fakat Grafik ve Animasyon alanında bilmiyorum Anadolu'nun eline su dökebilir mi? (Tabiki bu benim görüşüm)
Bu mesajdan alıntı yap
puhuma isimli Üye şimdilik offline konumundadır

puhuma

Eğitimci / Bursa

Alt 23-01-2008 #8
...... İyi bir grafiker olmak istiyorsan bu benim görüşüm Güzel Sanatlar okumalısın. Eğitimden öğretmen çıkarsın. GSF'ten de her türlü grafik programına hakim bir grafiker olarak ayrılırsın. Bana göre Anadolu'yu tercih etmelisin. Kafan karışmasın. Ama Güzel Sanatlar Sınavında Desenin büyük önemi var. Eğitimde ise ÖSS puanının yüksek olması yetiyor. Desen çok ağırlık verdiklerini sanmıyorum.
Görüşlerinize katılmıyorum.
1. İyi bir grafiker olmak için GSF önemli ama tek başına kriter değildir. GSF mezunu eğitim pedagoji alarak eğitimci statüsüne yükselebilir ve görev yapabilir. Aynı şekilde EF-GSEB mezunu da öğretmen olacak diye bir kaide yok aldığı anasanat dallarının eğitimi ile kendini iyi geliştirmiş olmasına bağlı olarak sanatçı ya da tasarımcı statüsüne yükselebilir ve görev yapabilir.
2. GSF ile EF-GSEB için yapılan özel yetenek sınavlarının sistematiği, uygulaması, ölçmesinde hiç bir fark yoktur. Değerlendirmesin ise bazı koşullara (GSLise mezunu avantajı vb) göre sınav puan hesaplaması yapılır. Sonuç EF-GSEB özel yetenek sınavlarının değerlendirmesinde desene ağırlık verilmemesi gibi bir yorum yanlıştır. EF-GSEB nin GSF ye göre OSS farkı bahsettiğiniz gibi vardır bu yüksek değildir. Ve OSS nin uygulama sınavları ile değerlendirmedeki payı %30 civarındadır. Geri kalan %70ini uygulama sonuçları etkiler.
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 24-01-2008 #9
Verdiğiniz bilgiler için en başta çok teşekkür ederim.Benim aklımda anadoludan sonra mimar sinanda şansımı denemek vardı ancak dediğiniz gibiyse kendimi başka okulların sınavlarında denemek en mantıklısı.
Ayrıca Öss puanının Gsf grafik tasarım bölümüne olan etkisi tam olarak nedir anlayamadım.Benimde bildiğim kadarıyala öss puanı Eğ.Fak. için sınava girenleri etkiliyordu.Yanlış biliyorum sanırım:S
Bu mesajdan alıntı yap
merveporay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

merveporay(32)

Grafiker / İstanbul

Alt 24-01-2008 #10
öss puanı bildiğim kadarıyla burs için filan gerekli oluyo moralini bozmak istemem ama msü ni düşünme anadoluya git çunku msü de çok fazla torpil oluyor girmek gerçekten çok zor ama anadolu üni muhteşem bir okul.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
gzel, sanatlar, fakltesi