Hangi Bellek Karti?

Fotoğraf Makineleri ve Donanımları - Hangi Bellek Karti? ...

Cevapla
Hangi Bellek Karti?
poseidon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poseidon

Grafiker / Yurtdışı

Standart

Hangi Bellek Karti?

Alt 09-04-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Hangi Bellek Karti?

Dijital kameralarla elde edilen verilerin depolandığı, çıkarılabilir ortamlara genel olarak “bellek kartları” deniliyor.


Bu marifetli kartları günlük hayata çeşitli şekillerde sokabilmek mümkün.
Dijital kamera ile elde edilen fotoğraf, video, ses gibi bilgileri bir bellekte depolamak gerekiyor. Ancak bu belleğin dahili olması, kamerayı sınırlayan bir durum olduğu için, çıkarılabilir bellekler tercih ediliyor. Bu konuda birkaç standart teknoloji bulunuyor. Bu standartlar, dijital kameralar haricinde cep bilgisayarları, MP3 çalarlar, yazıcılar, dizüstü bilgisayarlar gibi pek çok başka yerde de kendine yer bulabilmiş. En çok bilinen çıkarılabilir bellek standartları şunlar:


Compact Flash
Hangi Bellek Karti?

Type I ve Type II şeklinde ikiye ayrılan Compact Flash kart teknolojisi en yaygın ve eski teknolojilerden biri. Type II kartlar, Type I kartlara oranla yapı itibarıyla daha ince ve genel olarak daha fazla kapasiteye sahip. Compact Flash kartların kapasitesi 8MB ile 1GB arasında değişiyor. IBM’in ürettiği ve Compact Flash Type II kasasına yerleştirdiği mikro boyutlardaki sabit disk Microdrive, şu anda kapasite olarak CF teknolojisinin ve diğer tüm bellek standartlarının en yüksek kapasitelisi.
Microdrive’ın patentli üreticisi IBM’in ürün üzerindeki çalışmaları devam ediyor ve yakın bir gelecekte 4GB’lık Microdrive’ların piyasaya sürülmesi bekleniyor. Microdrive, genellikle profesyonel kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Bunun sebebi, kayıpsız olarak kaydedilen fotoğrafların çok yer tutması. Compact Flash standardını benimseyen firmalar arasında Nikon, Canon, Sanyo, Fujifilm (ileri seviye modeller) bulunuyor.


Smart Media
Hangi Bellek Karti?

Compact Flash kartlara göre oldukça ince olan Smart Media kartlar, büyüklüğünü saymazsak sim kartları andıran bir görünüşe sahip. Smart Media, uzun süre Olympus ve Fujifilm tarafından kullanıldı. Ancak bu teknoloji en fazla 128 MB kapasiteye kadar çıkabildiği için, bu firmalar xD-Picture kart teknolojisine geçiş yapmaya başladılar.


Memory Stick
Hangi Bellek Karti?

Sony’nin patentli markası olan Memory Stick, yalnızca Sony marka ürünlerde rastladığımız bir ürün. Smart Media gibi Memory Stick de 128 MB ile sınırlanmış durumda. Ancak Sony, ürünü geliştirmek adına adımlar atmaya başladı ve geçtiğimiz aylarda Memory Stick Pro ve Select modellerini duyurdu. Memory Stick Pro, 256MB ile 1GB aralığında bilgi depolayabiliyor. Ancak Memory Stick uyumlu her ürün, Memory Stick Pro uyumlu değil.
Memory Stick Select modeli ise Sony’nin, eski ürünlerini 128MB darboğazından kurtarmak için attığı önemli adımlardan biri. Karttaki bellek, iki adet 128 MB’lık çipte saklı. Bu iki çip arasında seçim yapmak için kart üzerindeki bir düğme kullanılıyor.
Memory Stick standardını ağırlıklı olarak destekleyen firma tabi ki Sony. Sony, bu kartları MP3 çalar veya DV kamera gibi başka elektronik cihazlarına da bellek çözümü olarak kullanıyor.Multi Media Card / Secure Digital
Hangi Bellek Karti?

İsimleri MMC ve SD olarak kısaltılan bu ürünler, oldukça küçük boyutlara sahip oldukları için pek çok aygıta çoktan adapte edilmiş durumdalar. MMC ve SD kartlar yapı itibarıyla birbirlerinin aynısı. Ancak MMC uyumlu her alet, SD kart ile uyumlu olamayabiliyor. Bunun sebebi MMC’nin daha ilkel bir teknoloji olması SD’ye göre daha yavaş ve daha az güvenli.
SD kartlar, küçük boyutları sayesinde, çıkarılabilir disk olarak da çeşitli aletlere adapte edilebiliyor. SanDisk Cruzer, buna verilebilecek güzel örneklerden biri. SD kartların kapasiteleri 256 MB’a kadar çıkabiliyor. SD kartlar Kodak, Ricoh, Minolta gibi pek çok marka tarafından kullanılıyor. Ayrıca, Palm el bilgisayarları da SD kart ile çalışabiliyor.


xD-Picture Card
Hangi Bellek Karti?

En son depolama teknolojierinden biri olan xD-Picture teknolojisi, 8GB’a kadar çıkabilmeye olanak tanıyan bir yapıya sahip. xD, “extreme digital” kelimelerinin kısaltılmasından türetilmiş. Gerek boyut, gerek kapasite bakımından özellikle Smart Media’nın yerini alması beklenen xD-Picture kartların, şu anda piyasada mevcut olan en yüksek kapasitesi 256 MB. Bu sene sonuna kadar 512 MB ve 1 GB’lık modellerin çıkması bekleniyor.

Alternatif Bellek Kartı Donanımları

Kart Okuyucular: Bellek kartlarını bilgisayara tanıtmak için kullanılan cihazlara verilen genel isim. Çok çeşitli formlarda bulunabilir. Bazıları tek bir kart tipiyle kullanılabilirken kimi modeller birden fazla kartı destekler.

PCMCIA Adaptörler:
Genellikle dizüstü bilgisayarlarda kullanılan ve “PC Kartı” diye de bilinen PCMCIA kartları, bellek kartlarıyla PCMCIA slotu bulunan herhangi bir cihaz arasında adaptör olarak da kullanılıyor. PCMCIA destekli ürünler arasında dizüstü bilgisayarlar ve bellek kartından doğrudan baskı yapabilen yazıcılar bulunuyor.

Taşınabilir Bellek Üniteleri: USB arayüzünden bilgisayara doğrudan tanıtılabilen diskler yaygınlaşmaya başladı. Bu ürünlerden bazılarının belleği değişebiliyor. Sandisk Cruzer buna güzel bir örnek.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Corel'de Bellek Bitti Hatası The Mask Corel Draw Soru ve Sorunlarınız 4 20-03-2009 08:52:00
Eıdetıc (fotoğrafsı) Bellek N/A9 Graficafe 2 10-04-2008 10:04:40
Mozilla Firefox bellek tüketiminin düşürülmesi tumer Windows 0 07-06-2007 12:50:05
Sony Flash Bellek(by öfa) designed by ofa Photoshop 16 04-06-2007 20:02:59

Kapat
Şifremi Unuttum?