Hangi Tripod?

Fotoğraf Makineleri ve Donanımları - Hangi Tripod? ...

Cevapla
Hangi Tripod?
poseidon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poseidon

Grafiker / Yurtdışı

Standart

Hangi Tripod?

Alt 13-04-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

[COLOR="DarkOrange"]Hangi Tripod?[/COLOR]


Bir fotoğrafçının keskin ve net fotoğraflar yakalamak konusunda kendisine yardımcı olan en önemli dostları, ilk bakışta aslında önemsiz gibi görünseler de tripodlardır.

Amatör, yarı amatör ve profesyonel fotoğrafçıların fotoğraf makinelerinin yanında vazgeçemedikleri bir şey daha vardır. Eğer bir yere fotoğraf makinesi ile gidiyorlarsa, onları da mutlaka yanlarında götürürler ve deyim yerindeyse onlarsız bir adım bile atmazlar. Evet, konumuz tripodlar...
Oncelikle tripodu oluşturan parçalara kısa bir göz atacağız. Ardından da 3 farklı markanın (Manfrotto, Gitzo, Slik) 11 farklı modelini, teknik detaylarını içerir şekilde iceleyeceğiz. Dilerseniz önce tripodumuzu kısaca bir tanıyalım.

Gövde

Hangi Tripod?

Tripod ayakları üzerine monte edilen gövde, özellikleri ve kalitesine göre değerlendirmeye alınmalıdır. Gövde, tripodun en önemli ve en karmaşık parçasıdır. Tüm kontrol mekanizması, yaylar ve ağırlıklar gövde üzerinde yer alır. Profesyonel bir tripodun gövdesi üzerinde duran kamera ile her türlü hareketi kolayca yapabilirsiniz. Tripod kafasını sıkıştırmak için gerekli ayarlamaları doğru bir şekilde yapmanız gerek. Daha sonra da ayaklar üzerine kafa sıkıştırma civataları ile gövdeyi sabitlemelisiniz. Kimi tripodlarda su terazisi bulunur. Kameranın çalışacağı görüntü üzerindeki düzlemlerin doğru olması için su terazisi ayarını da yaptıktan sonra tripod kafasını sabitlemeniz daha doğru olacaktır. Tripod kafasını gerçekten sabitleyip sabitlemediğinizi kontrol etmeniz kameranızın düşüp de kırılmasını da önlemesi açısından çok önemli.


Dengeleyici

Kamera hareketlerini kontrol edebilmeniz çekimleriniz için çok önemlidir. Bunun için kamera ağırlığını dengelemeniz gerekir. Kamera üzerine sonradan ağır bir objektif veya filtre tutucu eklenirse denge bozulabilir. Bu yüzden sürekli olarak ayarlamalar kontrol edilmelidir.


Kızak Adaptörü


Hangi Tripod?

Kamera üzerindeki kızak, vida veya diğer aparatlar yardımı ile kameranın tripoda monte edilmesine yarayan ve ileri geri hareket ederek kameranın dengede durmasını sağlayan parçadır. Bu aparatı kolayca söküp çıkarabilir, daha küçük ya da daha büyük aparatlarla değiştirerek kullandığınız makine ile uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.


Pan Ağırlık Halkası

Makineyi sağa/sola hareket ettirirken, sabit veya değişken hızlar kullanmanız gerekebilir. Bu işlemleri manuel olarak yaptığımız için hatalarla da karşılaşmamız olası. Bu hataları minimize edebilmek için tripod gövdesi üzerine ağırlıklar konur. Bu ağırlıklar tripodun özelliklerine ve taşıdığı kamera ağırlığına göre çeşitlilik gösterir.


Kumanda Kolu

Fotoğraf makinesinin daha kontrollü hareket edebilmesi için tripod üzerine bir kumanda kolu monte edilir. Bu kol sayesinde fotoğrafçı bütün hareketleri kolayca yapabilir. Genelde profesyonel tripodlarda kumanda kolunun sağ ya da sol elini kullanan fotoğrafçılar için veya özel durumlarda diğer tarafa monte edilebilmesi için tripod gövdesinin sağında ve solunda kol monte yuvaları bulunur. Kumanda üzerine zoom ya da netlik yapılabilmesini sağlayan ek aparatlar da takılabilir. Ayrıca kol üzerinde fotoğrafçının elinin kaymasını önleyen plastik bir parça da bulunur.


Su terazisi


Hangi Tripod?

Tripodun kurulduğu yerin eğimi ne olursa olsun, kamera ile çalışılan görüntünün dikey ve yatay olarak doğru düzlemde olması gerekir. Özel çalışmaları bu konunun dışında tutabiliriz. Şu an üretimi yapılan bazı tripodlarda su terazisi fosforlu veya ışıklıdır. Böylelikle karanlık ortamlarda ayar yapmak kolaylaşır. Düzlem ayarının doğru ve sağlıklı yapılabilmesi için fotoğraf makinesinin ve ek aparatların tripoda tam olarak monte edilmesi gerekmektedir.

Tripod Ayakları

Fotoğrafçının o anki durumuna ve konuya göre kamera yüksekliğini belirlemek ve bu yüksekliğe göre fotoğraf makinesinin kurulması tripodun yetenekleri ile doğru orantılıdır. Fotoğraf makinesinin zemine en yakın seviyelere yerleştirilebilmesi için tripod ayakları da kademeli olarak üretilmiştir.

Pan: Yatay düzlemde yapılan sağa veya sola dönüş hareketidir.

Tilt:
Dikey düzlemde yapılabilen harekettir. Yukarı aşağı dönüş hareketidir.

Head: Kafa olarak çevrilebilir. Kafa üzerinde bulunan kızağa görüntü alacağımız cihazın yerleştirildiği, pan - tilt ayarları ve ağırlıklarının bulunduğu, düzlemleri ayarlamak için su terazisi olan, içinde yaylar ve frenler bulunan en önemli tripod parçasıdır.

Spreader: Yıldız. Tripod ayaklarının yüzeye temas eden yüzeyinin genişliğini ayarlamak, ayakların birbirine olan mesafesini ayarlamak, ayakların kaymamasını sağlamak amacıyla üretilen tripod parçasıdır.

Dolly: Tekerlekli Yıldız. Yıldızın tekerlek takılan modelidir. Amaç tripod üzerine monte edilen cihazın hareket etmesini sağlamaktır.

Rubber Feet: Lastik Palet. Yıldızın ucunda bulunan çiviye monte edilen ve kaygan zeminlerde ayakların kaymamasını sağlayan aksesuardır.

Bubble Level: Su Terazisi. Tripod üzerine monte edilen cihazın yatay ve düşey düzlemlerinin doğru olarak ayarlanmasını sağlayan cam veya mika malzemeden üretilen aksesuardır. Işıklı, fosforlu modelleri vardır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Hangi Uzantılı Dosya Hangi Programda Çalışır? dorad Grafik Sözlük 39 22-02-2010 15:02:17
Canon: Üç ayaklı sehpa. / Canon: Tripod. VolkanTEKiN Afiş Tasarımı 6 04-03-2009 10:32:24
hangi LCD nihavend77 Donanım Rehberi 5 10-09-2008 17:08:30
Doğum tarihinize göre hangi otsunuz? * Doğum tarihinize gore Hangi Yemeksiniz grafipapatya Graficafe 23 30-08-2008 23:09:31
Hangi Meslege, Hangi Font? arda kerman Fontlar 7 16-08-2008 23:08:14

Kapat
Şifremi Unuttum?