HAT sanatı yapmayı gerçekten çok istiyorum

Hat Sanatı - HAT sanatı yapmayı gerçekten çok istiyorum Sponsorlu Bağlantılar slm öncelikle çok araştırıorum ama işlerimden dolayı zaman ayırıp kurslara katılamıyorum yardım ederseniz hatsanatı yapımında nelere dikkatetmem gerekiyor ve neler yapmam gerekiyor çok sevinirim ilginizden dolayı teşekkürederim...

altug68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

altug68

Grafiker / İzmir

Alt 19-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

slm öncelikle çok araştırıorum ama işlerimden dolayı zaman ayırıp kurslara katılamıyorum yardım ederseniz hatsanatı yapımında nelere dikkatetmem gerekiyor ve neler yapmam gerekiyor çok sevinirim ilginizden dolayı teşekkürederim
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Alt 19-05-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
[COLOR="Red"]Hat eğitimi [/COLOR]

Başlangıçta alıştırma niteliğinde çalışmalara dayanan ve “meşk” adı verilen bu dersler tek tek harflerin yazılışının öğrenilmesiyle başlar, harflerin birleşme biçimleriyle, sözcüklerin ve tümcelerin yazılış tarzlarının öğrenilmesiyle sürdürülür. [COLOR="Gray"](alıntıdır)[/COLOR]

Bende çok fazla bilgiye sahip değilim. İsteğiniz üzerine internetten bir araştırma yaptım. Fazlası ile birçok işleyiş ve yapılış biçimine kadar örnekler mevcut.
Bu mesajdan alıntı yap
altug68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

altug68

Grafiker / İzmir

Alt 19-05-2009 #3
teşekkür ederim ilginden dolayı ama işlerden dolayı hiç bi kursa katılamıyorum bu konu hakkında bi döküman kitap gtibi bişey varmı bu sölediklerini anlatan??
Bu mesajdan alıntı yap
g.ecglr isimli Üye şimdilik offline konumundadır

g.ecglr(30)

Özel

Hiç Biri / İstanbul

Alt 19-05-2009 #4
teşekkür ederim ilginden dolayı ama işlerden dolayı hiç bi kursa katılamıyorum bu konu hakkında bi döküman kitap gtibi bişey varmı bu sölediklerini anlatan??
Böyle kitaplae elbette vardır ama hat kesinlikle kitaptan bakılıp öğrenilecek bir şey değil bence...
Herşeyden öte büyük bir kültürün parçasıdır.Bunu ancak bir usta eşliğinde öğrenebilirsin.Yoksa çalışmaların ne sana zevk verecektir nede kopya olmaktan öteye gidecektir...
Bu konudada ; eğer İstanbul' da ise; "Caferağa Medresesi" ni sana tavsiye edebilirim.Gerçekten istedikten sonra illaki vakit bulabilirsin.Ayrıca fiyatlarında piyasaya göre oldukça uygun.Tamamen geleneksel çalışıyorlar...
Bilginize
Bu mesajdan alıntı yap
Baterist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Baterist

Hiç Biri / İstanbul

Alt 20-05-2009 #5
Biz üniversitede çok uğraşıyorduk.
Hat öğrenmek epeyce zaman alan bir uğraştır.
Hat, Minyatür,Tezhip.
Geleneksel Türk El Sanatları dersimiz vardı.
Bu mesajdan alıntı yap
jack_38 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

jack_38

Öğrenci (Diğer) / Kayseri

Alt 23-05-2009 #6
degerli arkadasım bende amator olarak bazı calısmalar yapmaya calısıyorum bende işlerden dolayı ve buralarda bu sanatla ilgili bir kurs bulamadım internetten bir kac siteden ornekler toplayarak basladım ama su an devam edemiyorum arama motoruna kaligrafi dersleri yazarsan bir kac site cıkıyor birde kamısla felan degilde kırtasiyelerde hazır kalemler ve bristol kagıt bulabilirsin bende onlarla calıstım kalemin edding markalı olmasına dikkat et yoksa ucu hemen bozuluyor birde dolma degilde keceli sekilde ve kalın uclu alırsan daha kolay calısırsın benden bu kadar yardımcı olabildimse ne mutlu tesekkur ederim
Bu mesajdan alıntı yap
evinedelisi14 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

evinedelisi14(25)

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Alt 05-06-2009 #7
degerli arkadasım bende amator olarak bazı calısmalar yapmaya calısıyorum bende işlerden dolayı ve buralarda bu sanatla ilgili bir kurs bulamadım internetten bir kac siteden ornekler toplayarak basladım ama su an devam edemiyorum arama motoruna kaligrafi dersleri yazarsan bir kac site cıkıyor birde kamısla felan degilde kırtasiyelerde hazır kalemler ve bristol kagıt bulabilirsin bende onlarla calıstım kalemin edding markalı olmasına dikkat et yoksa ucu hemen bozuluyor birde dolma degilde keceli sekilde ve kalın uclu alırsan daha kolay calısırsın benden bu kadar yardımcı olabildimse ne mutlu tesekkur ederim
Teşekkürler HAT sanatı yapmayı gerçekten çok istiyorum
Bu mesajdan alıntı yap
patiayak isimli Üye şimdilik offline konumundadır

patiayak

Öğrenci (Diğer) / Sakarya

Alt 10-08-2009 #8
internetten bir pgoramram felan varmıdır hat sanatı yapabileceğimiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim
Bu mesajdan alıntı yap
blueden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blueden

Hiç Biri / Konya

Alt 10-08-2009 #9
Sayın altug68;
internetten bir pgoramram felan varmıdır hat sanatı yapabileceğimiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim
Ne döküman, ne kitap ile öğrenilecek ve basite alınacak kadar kolaydır hat, hat emek ve sabır ister HAT sanatı yapmayı gerçekten çok istiyorum Bu işe ömrünü veren insanlar var, ince eleyip sık dokuyan, ilmik ilmik işleyen...böylesine zahmetli bir uğraşı nasıl kolay öğrenilebilir ki...

Hat emek ister, zaman ister...en önemlisi sabır ister. O kamışı elinize aldıgında insan duygularını yansıtır herşeyiyle... Harfleri tek tek kazır beynine, işler, öğütür, yoğurur... Ne çok mutludur, ne de çok üzgün; yani kalemi ne çok sert tutar, ne de çok hafif... Çıkan ürün verdigi değer kadardır. O ona ilgi göstermeyince, kalemide ona göstermez; o zaman ne o iyi yansıtır, ne de eserini. Yani önemli olan emek vermektir. Ben de bir zamanlar uğraşmak istedim, gittim izledim... İzlemek bile o kadar rahatlatıyorki insanı, ama uğraşması ayrı bir rahatlık veriyor insana... Ama öğrenmek çok zaman ve SABIR istiyor... ben şahsen o kadar zaman ve sabır bulamadım kendimde HAT sanatı yapmayı gerçekten çok istiyorum Yani size tavsiyem madem bu kadar isteklisiniz; hattat'ın yanına gitmeniz ve ondan bu işi öğrenmeye çalışmanız...yani işin ehlinden =)

İnternetten ve kitaplardan sadece öğrenebileceğiniz kadarını öğrenirsiniz, unutmayın ki sanal alemin DUYGULARI YOKTUR HAT sanatı yapmayı gerçekten çok istiyorum Önce o duygunun aşılanması lazım HAT sanatı yapmayı gerçekten çok istiyorum

Kolay gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap
upsmeh isimli Üye şimdilik offline konumundadır

upsmeh

Eğitimci / Adana

Alt 26-10-2009 #10
arkadaşlar güzel şeyler söylemişler ben kursuna başladım kesinlikle sabır ve zaman ayırman lazım yogun çalışıyorsan zor dostum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları