Hazırlanan belgedeki taşmalar

InDesign - Hazırlanan belgedeki taşmalar ...

Alt 19-04-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba diyerek kafama takılan bir soru sormak istiyorum Mesela Hazıladığımız bir belgeyi 3 mm taşmasını da verdikten sonra pdf yaparken matbanın da bu taşmaları görmesi için nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor bunu öğrenmek istiyorum...Belki bilenler için basit ve bir o kadarda çok komik gelebilir sorum ama yardımcı olursanız sevinirim..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

N/A9 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A9

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 19-04-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Hazırlanan belgedeki taşmalar basit bir soruymuş... Yardımcı olayım.. taşırmaları vermeden önce çalışmanın bitmiş ölçülerinin kenarlarına registration renginde cros koymalısın... Zate sakın matbaaya krosssuz çalışma gönderme.. Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
mailadresilazim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mailadresilazim(41)

Grafiker / İstanbul

Alt 22-04-2008 #3
ctp li bir yere gondersekte cross ve cmyk bilgileri lazım mıdır?
Bu mesajdan alıntı yap

N/A9

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 22-04-2008 #4
ctp li bir yere gondersekte cross ve cmyk bilgileri lazım mıdır?
Tabiki gereklidir. ctp makinası olan matbaacı müneccimmi işi nerden keseceğini nerden bilsin...
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 22-04-2008 #5
basit bir soruymuş... Yardımcı olayım.. taşırmaları vermeden önce çalışmanın bitmiş ölçülerinin kenarlarına registration renginde cros koymalısın... Zate sakın matbaaya krosssuz çalışma gönderme.. Kolay gelsin.

Tşkler
Bu mesajdan alıntı yap
pacp10 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pacp10

Grafiker / İstanbul

Alt 22-04-2008 #6
eğer ctp'ye taşımlı bir iş gönderiyorsan 5mm taşım payını "freehand" de bleed alanı vererek görderirsen cros vermenede gerek kalmaz
Bu mesajdan alıntı yap
user82 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

user82

Grafiker / Kocaeli

Alt 08-05-2008 #7
eğer ctp'ye taşımlı bir iş gönderiyorsan 5mm taşım payını "freehand" de bleed alanı vererek görderirsen cros vermenede gerek kalmaz
peki matbaacı nerden keseceğini nasıl bilecek yada renklerin gercekten ust uste oturdugunu ben kendi sahsi fikrimi soyleyeyim ctp de olsa sonucta bu sadece kalıpla alakalı bi olay baskıda iş çarpıkmı renkler oturmusmu bunların ayarları kroslarla yapılır oncelikle daha sonra bu kroslar kesimde bize rehber olurlar yani baskıda kroslar onemlidir her yönden bleed alanı freehandde sadece sayfa dısına tasan yerlerinde cıkmasını sağlar bu senin kros koymayacagın anlamına gelmez zaten renkli işler cogunlukla revoltalı basılır tek tek basılmaz cunku genellikle bunların baskısında 32x45 35x50 50x70 yada 70x100 gibi buyuk makinalar kullanılır ki kagıttan tasarruf edilsin
Bu mesajdan alıntı yap
diagram isimli Üye şimdilik offline konumundadır

diagram

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 08-05-2008 #8
sizin kesim payını vermeniz önemli. Kenarlarına kros koyma olayını matbaaya bırakın. Onların kendilerine göre renk skalaları ve krosları vardır. Sadece işi gönderirken "... mm taşma payı verdim" diye not düşmeniz yeterli.

Montaj programlarında zaten kros, skala gibi öğeler sabit olduğunda sizin de kros koymanız çoğu zaman işi kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyor...
Bu mesajdan alıntı yap

N/A9

Forumdan Uzaklaştırıldı

Alt 08-05-2008 #9
sizin kesim payını vermeniz önemli. Kenarlarına kros koyma olayını matbaaya bırakın. Onların kendilerine göre renk skalaları ve krosları vardır. Sadece işi gönderirken "... mm taşma payı verdim" diye not düşmeniz yeterli.

Montaj programlarında zaten kros, skala gibi öğeler sabit olduğunda sizin de kros koymanız çoğu zaman işi kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyor...

Eski köye yeni adet getirmişsiniz. Tebrik ediyorum... Kros sadece renkleri üstüse oturtturmakta değil kesimdede kullanılır. Biraz teknik bilgimiz olsun arkadaşlar herşeyi matbaacıya bırakmayalım... Biz işimizi sağlama alalım değil mi?
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 09-05-2008 #10
Eski köye yeni adet getirmişsiniz. Tebrik ediyorum... Kros sadece renkleri üstüse oturtturmakta değil kesimdede kullanılır. Biraz teknik bilgimiz olsun arkadaşlar herşeyi matbaacıya bırakmayalım... Biz işimizi sağlama alalım değil mi?
diagram dogru söylüyor arkadaslar ctp baskilarda bleed vermeniz yeterli, zaten hazirladiginiz is otomatik montaj programinda kroslaniyor. ama tabiki ise kros vermeyi kroslarin registration renginde ve hairline olmasi gerektigini hepimiz bilmeliyiz....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
belgedeki, hazırlanan, taşmalar