Hexachrome Baskı Tekniği

Baskı - Hexachrome Baskı Tekniği ...

Cevapla
Hexachrome Baskı Tekniği
N/A1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A1(37)

Standart

Hexachrome Baskı Tekniği

Alt 20-09-2007 #1
Sponsorlu Bağlantılar

CMYK'dan iki kat daha fazla renk genişliğine sahip Hexachrome Hi-Fi baskı sistemi ile Pantone® kataloğu renklerinin %90'dan fazlası, ekranda görünen RGB renklerin ise tamamı basılabilmektedir.
Farklı olmak, ayrıcalıklı olmak, müşterilere daha iyi hizmet ve daha kaliteli, daha yenilikçi projeler sunmak, bütün rakiplerden çok daha geniş vizyona sahip olarak eşsiz fikirlerle müşterilerin karşısına çıkmak herkesin en büyük arzusu ve hedefidir. Bilhassa son yıllarda ülkemize giren 4+ renk üniteli baskı makinelerinin çokluğu gözönünde bulundurulduğu zaman matbaalar arasında da rekabet gittikçe kızışmakta, fiyatlar alabildiğine aşağılara çekilmekte ancak ne yazık ki bütün bu olumsuzluklara rağmen hiçbir olumlu ve yenilikçi hareket gözlenememektedir. Büyük ve isim yapmış matbaaların CTP (Computer to Plate)Maliyet avantajını hesaplarken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise, Hexachrome baskı sisteminin yükselteceği müşteri portföyünün gün geçtikçe artması ve firma genel giderlerinin artan iş potansiyeline paylaştırılmasıdır. Hepimiz biliriz ki, insanoğlu daha güzelini ve daha iyisini elde ettiği zaman, bir daha eskisine dönmek istemez. Özür dileyerek, kaba tabirle �Attan inip eşeğe binmek� istemez. Bu sebeple bu avantajı çok iyi değerlendirmek gerekir.filmsiz doğrudan kalıba pozlama teknolojisiyle kalitelerini yükseltmeye çalışmaları da aslında sektörümüze önemli bir yenilik getirmemekte, sadece daha hızlı ve daha kaliteli nokta basılabilmesi sağlanmış olmaktadır.
Halbuki yıllardır tüm gelişmiş ülkelerde başarıyla kullanılmakta olan Hi-Fi baskı sistemleri içinde gerçek renk zenginliğini inanılmaz güzellikte verebilen Hexachrome baskı tekniği ne yazık ki ülkemizde gerçek anlamda değerini bulamamış, ve bu sistemi denemek isteyenler de tam anlamıyla tekniğin tüm detaylarını bilemedikleri için başarıya ulaşamamışlardır. Gelişmiş ülkeleri ziyaret eden birçok işadamımız, Hexachrome ile basılmış örnekleri gördükçe, neden bizim ülkemizdeki basım sektöründe bu kadar ciddi yatırımlar yapılmış olmasına rağmen, halen daha istenilen kaliteye ve renk zenginliğine ulaşılamamış olmasına hayret etmekte ve çoğu zaman bu soruları bir şikayet ve sitem olarak bizlere yöneltmektedirler.
HEXACHROME BASKI NEDİR
Hexachrome baskı tekniği, Pantone® tarafından 1995 yılında dünya basım endüstrisine sunulan Hi-Fi (High Fidelity) ultra yüksek kalite 6-renk baskı sistemidir. Konvansiyonel baskı sisteminde kullanılan CMYK boya formülleri yeniden güncellenerek, renklerin daha kromatik olması sağlanmış ve ayrıca Orange (Turuncu) ile Green (Yeşil) boya ilave edilerek Ofset Baskı Renk Gamutu iki katına yükseltilmiştir. Böylece ekranda gördüğümüz fakat konvansiyonel baskı ile elde edemediğimiz tüm renkler Hexachrome ile basılabilmektedir. Öte yandan Pantone Renk Kataloğundaki tüm renk tonlarının %90�ı, sadece 6 renk kullanarak, CMYKOG, (Hexachrome) basılabilmektedir.

HEXACHROME BASKI AVANTAJLARI
Daha Canlı CMYK Renkler: Konvansiyonel baskıda kullanılan CMYK boyalar Pantone tarafından yeniden formüle edilerek renklerin kroma değerleri yükseltilmiştir. Böylece mevcut CMYK boyaların renk genişliği yükseltilerek baskıda çok daha parlak, çok daha doygun ve çok daha canlı renkler elde edilebilmektedir. Sadece Hexachrome CMYK boyaların baskıda kullanılması bile mevcut renk genişliğinin önemli ölçüde artmasını sağlamaktadır.
Hexachrome Baskı Tekniği
İki Katı Renk Genişliği: CMYK�ya ilave edilen diğer iki renk Orange ve Green (Turuncu ve Yeşil), ofset baskının basamadığı diğer renklerin de basılabilmesine olanak tanımaktadır. Bunun neticesinde, CMYK Renk Gamutu iki misli daha genişletilerek, ekranda gördüğümüz diğer renklerin (RGB) tümünün basılabilmesi sağlanmıştır. Hexachrome baskının renk genişliği RGB renk evreninden daha geniş olduğu için, ekrandaki renklerin tümü bu teknikle çok rahat elde edilebilmekte, müşterilerin ekranlarında gördüğü renklerin tamamı aynı tonda kağıt üzerine de aktarılmış olmaktadır. CMYKOG, 6 renk baskının neticesinde, Reklamcılık, Grafik, Basım, Yayıncılık ve Ambalaj Sektöründeki birimler arasında yıllardır süregelen renk uyuşmazlığı sürtüşmeleri de büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır.

Pantone Ekstra Renk Basımı: 6 renk Hexachrome baskıda, Pantone kataloğunda mevcut tüm ekstra renklerin (yaldız çeşitleri ve fosforlu renkler hariç) tamamı, %100 aynı renk tonunda basılabilmektedir. Bu önemli teknolojik yenilik, ekstra renkler için harcanan zaman ve para olarak çok büyük tasarruflar sağlamaktadır. Ekstra film, ekstra montaj, ekstra kalıp, ekstra boya, ekstra ayar zamanı, ekstra fersude baskı ve kuruma sorunları büyük ölçüde azalmaktadır. Bütün bunların hepsi zaman ve masraf demektir, ve elbetteki bunlar da direkt olarak fiyata ve müşteriye yansımaktadır. İçinde bulunduğumuz rekabet koşullarında ve ekonomik zorlukların yaşandığı bu dönemde, bu farkların önemi bir kat daha artmaktadır.
Hexachrome Baskı Tekniği
Zengin Renkler: Hexachrome baskı sistemi Art Direktör ve Tasarımcı Grafikerler için renklerin özgürce kullanılarak yepyeni ufukların açılması anlamına gelmektedir. CMYK ile elde edilebilen renkler çok kısıtlı olduğu için, bir anda Renk Gamutunun iki katına yükselmesi, tasarımlarda tüm Pantone kataloğundaki renklerin özgürce kullanılabilmesini sağlamaktadır. Ekstra renk maliyeti düşünmeden, tüm renkleri istediği yerde kullanabilen grafikerler, tasarımlarını hiçbir zaman elde edemedikleri renk zenginliğinde bastırabilmektedir. Hexachrome ile bu renk zenginliğinde basılan ürünler de en yüksek görsel çekiciliğe sahip olarak hizmet bekleyen tüm müşterilere önemli ölçüde geri dönüş ve katma değer kazandırmaktadır.
Hexachrome Baskı Tekniği
Gerçek Renkler: Konvansiyonel CMYK renk genişliği çok dar olduğu için, fotoğraflardaki renk tonlarının tamamının kağıt üzerine basılması teknik olarak mümkün değildir. Ancak Hexachrome baskı tekniği kullanıldığında, CMYK'nın iki kat renk genişliğinde baskılar elde edilebilmekte, bunun neticesi olarak kağıt üzerine basılan renkler gerçeğe en yakın ve en doğru tonlarda sağlanmaktadır. Gerek ten rekleri, gerekse yeşiller, maviler, turuncu ve kırmızılar, kahverengiler vs., gerçek hayattaki renklerle aynı tonda basılabilmektedir. Gelişmiş ülkelerdeki birçok renk katalogları, seramik ve halı, deri, tekstil, kozmetik vs., ürün kataloglarının hemen hemen tamamı Hexachrome tekniğiyle basılmaktadır.
Maliyet Farklılığı: Hexachrome baskıda 6 renk boya kullanıldığı ve bu boyaların normal CMYK ve ekstra renk boyalardan daha yüksek fiyatla satıldığı için, ilk bakışta toplam maliyetlerin daha yüksek olacağını hesap edeceksiniz. Ancak bu teknolojiyi daha geniş perspektifte incelediğiniz zaman, toplam maliyetin nasıl düşeceğini kolayca görebilirsiniz.er şeyden önce, Orange ve Green haricinde başka hiçbir ekstra renk satın almanıza ve stok yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Bilhassa ambalaj sektöründe çok fazla spot ve ekstra renk basımı isteyen müşteriler için fiyat farklılığı büyük ölçüde ortadan kalkacaktır. 8 ve daha fazla ekstra renkli işlerde, tüm maliyetleri ve zaman kaybını düşünürseniz, çok daha gerçekçi rakamlara ulaşabilirsiniz.
Reklamcılık ve yayıncılık sektöründe ise, maliyetleri katlanarak yükseldiği için genelde en fazla 1 ekstra renk isteyen müşteriler, Hexachrome baskı sistemi ile ekstra renklerin tümünü kullanabilme özgürlüğüne kavuşabilecekleri için, fiyat farkını kolayca kabulleneceklerdir.
Ayrıca üretim aşamasında, farklı Pantone renklerin kullanımı için ünitelere her seferinde farklı boyaların yüklenmesi, iş bitiminde ünitelerin tekrar yıkanması, temizlenmesi gibi zaman ve iş kayıpları da tümüyle ortadan kalkmakta, ünitelerde sürekli aynı boyalar (Orange ve Green) muhafaza edilerek hiçbir boya değişikliği yapılmadan her tonda Pantone renk aynı anda basılabilmektedir.
Maliyet avantajını hesaplarken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise, Hexachrome baskı sisteminin yükselteceği müşteri portföyünün gün geçtikçe artması ve firma genel giderlerinin artan iş potansiyeline paylaştırılmasıdır. Hepimiz biliriz ki, insanoğlu daha güzelini ve daha iyisini elde ettiği zaman, bir daha eskisine dönmek istemez. Özür dileyerek, kaba tabirle �Attan inip eşeğe binmek� istemez. Bu sebeple bu avantajı çok iyi değerlendirmek gerekir.
HEXACHROME BASKI ÖNCESİ HAZIRLIK

Baskı Öncesi Hazırlık safhası sistemin en önemli kısmını teşkil etmektedir. Hexachrome baskıda en önemli unsur CMYKOG renk ayırımı ve film çıkışıdır. Doğru renk ayırımın yapılabilmesi ve maksimum renk genişliğinin temin edilebilmesi için, görüntülerin mutlaka RGB olarak taranması ve bilgisayara (Adobe Photoshop�a) RGB olarak aktarılması gerekir. RGB Renk Gamutu CMYK�dan çok daha geniş olduğu için, RGB resimler kesinlikle CMYK renk düzenine dönüştürülmemelidir. Hexachrome CMYKOG renk ayırımı, Pantone HexImage programı ile yapılması gerekir. Adobe Photoshop için yazılmış olan HexImage programı, resimlerin CMYKOG, 6 renge ayrıştırılmasına olanak sağlar. Ayrıştırma işlemi ve 6 renk üzerinde gerekli renk rötuşları yapıldıktan sonra doküman mutlaka DCS 2.0 formatında kaydedilmelidir. Bu formatla kaydedilmiş olan resimler Adobe InDesign veya QuarkXPress ya da Hexachrome baskı sistemine destek veren diğer sayfa tasarım-mizanpaj programlarında kullanılabilir. Adobe Illustrator programında hazırlanmış çizim ve tasarımların da Hexachrome sistemiyle basılabilmesi için mutlaka Pantone HexVector programı yüklenmelidir.
Türkiye'de Hexachrome Denemeleri: Ülkemizde bir süreden beri Hexachrome Baskı Sistemi için çalışmalar yapan; ancak başarılı bir netice elde edemeyen arkadaşlarımız olmuştur. Bu örnekler kesinlikle sizleri yanıltmasın ve karamsarlığa itmesin. Elbette bu sistemin de kendi içinde birçok önemli unsurları vardır. Sektörümüz çalışanları olarak hepimiz biliriz ki, baskı makinası film üzerinde mevcut olanı basar. Film üzerinde olmayan bir şey veya yanlış ayrıştırılmış renkler için yapılabilecek fazla bir seçenek yoktur. Hexachrome baskı tekniğinde en önemli kısım baskı ön hazırlık safhasında yapılması gereken çalışmalardır.


HEXACHROME BASKI ÖNCESİ HAZIRLIK

Baskı Öncesi Hazırlık safhası sistemin en önemli kısmını teşkil etmektedir. Hexachrome baskıda en önemli unsur CMYKOG renk ayırımı ve film çıkışıdır. Doğru renk ayırımın yapılabilmesi ve maksimum renk genişliğinin temin edilebilmesi için, görüntülerin mutlaka RGB olarak taranması ve bilgisayara (Adobe Photoshop�a) RGB olarak aktarılması gerekir. RGB Renk Gamutu CMYK�dan çok daha geniş olduğu için, RGB resimler kesinlikle CMYK renk düzenine dönüştürülmemelidir. Hexachrome CMYKOG renk ayırımı, Pantone HexImage programı ile yapılması gerekir. Adobe Photoshop için yazılmış olan HexImage programı, resimlerin CMYKOG, 6 renge ayrıştırılmasına olanak sağlar. Ayrıştırma işlemi ve 6 renk üzerinde gerekli renk rötuşları yapıldıktan sonra doküman mutlaka DCS 2.0 formatında kaydedilmelidir. Bu formatla kaydedilmiş olan resimler Adobe InDesign veya QuarkXPress ya da Hexachrome baskı sistemine destek veren diğer sayfa tasarım-mizanpaj programlarında kullanılabilir. Adobe Illustrator programında hazırlanmış çizim ve tasarımların da Hexachrome sistemiyle basılabilmesi için mutlaka Pantone HexVector programı yüklenmelidir.

HEXACHROME BASKI UNSURLARI
Hexachrome baskı yapılabilmesi için mutlaka Pantone tarafından yeniden formüle edilerek üretilen özel Hexachrome Cyan, Hexachrome Magenta, Hexachrome Yellow ve Hexachrome Black boyalar ile Hexachrome Orange ve Hexachrome Green kullanılmalıdır. Bunlara benzer boyalar kullanmak veya diğer firmaların muhtelif boyalarını karıştırarak doğru netice elde etmek mümkün değildir. Çünkü bu boyaların pigment ve kimyasal bileşenleri, kroma değerleri ile kimyasal formülasyonları çok farklıdır. Ancak Hexachrome boyaları temin etmeniz de başarıya ulaşmanız için yeterli değildir.
HEXACHROME PROVA BASKI ÜNİTELERİ

Hexachrome baskı tekniği kullanan matbaalara gönderilecek ve aynı zamanda müşterilere sunulacak maket örneklerinin Hexachrome tekniği ile elde edilecek renklerle birebir örtüşen tonları elde edebilmek için konvansiyonel prova sistemleri, inkjet ve renkli laserlar da mevcuttur. DuPont Digital WaterProof/Chromalin AX4, Fuji ColorArt, Fuji Final Proof, Kodak Approval XP4, Latran PolaProof Prediction 1420 konvansiyonel prova üniteleri; profesyonel Roland HiFi Jet Pro FJ500, Roland HiFi Jet CJ400; Epson 9600, 7600, ve 4000 inkjet yazıcılarla birlikte ColorSpan, Mimaki, Mutoh ve Vutek firmalarının geniş format inkjet baskı sistemlerinde Hexachrome renk genişliğine sahip prova baskılar alınabilmektedir. Bazı inkjet yazıcılarda CMYK haricindeki Medium/Light Cyan ve Medium/Light Magenta boyaları çıkartılarak bunların yerine Orange ve Green boyalarla Hexachrome renk genişliğinde prova çıktısı da alınabilmektedir.
HEXACHROME EKRANLAR

Hexachrome ile elde edilen renk genişliği, en gerçekçi ve hatasız olarak ancak EIZO ColorEdge CG220 LCD ekranlarda görüntülenebilmektedir. EIZO Nanao Technologies tarafından üretilen bu ekranların özelliği, Hexachrome ile elde edilen renklerin tamamını gösterebilen en geniş Adobe RGB renk evrenini de içine alarak, diğer monitörlerden çok daha geniş renk gamutuna sahip olması ve her açıdan renkleri aynı tonda görüntüleyebilmesi, RGB proton yapısının çok daha kaliteli ve istikrarlı tüm renk tonlarını kusursuz sağlayabilmesidir. Hexachrome sistemi için kullanılabilecek diğer bir ekran olan Sony Artisan monitörler, geniş renk gamutuna sahip olmasına rağmen, Hexachrome sarı ve turuncu renklerin tamamını %100 aynı tonda gösterememektedir.

GretagMacbeth ekran kalibrasyon ve renk ölçüm cihazlarıyla birlikte; film, baskı ve kalıp kontrol densitometreleri, GretagMacbeth ICC Profil programları ve renk yönetim sistemleri Hexachrome baskı tekniğini uygulayanlar tarafından ilk sırada tercih edilmektedir.

TRAMLAMA TEKNİĞİ ve BOYA YOĞUNLUKLARI

Hexachrome baskı sistemi için konvansiyonel AM tramlama tekniği ile birlikte, FM (Stochastic) kum tram da kullanılabilmektedir.

FM tramlama tekniği ile Hexachrome baskı yapıldığında çok daha detaylı, çok daha net ve keskin, çok daha güzel degrade ve geçişlere sahip baskılar gerçekleşmektedir. Ancak FM kum tramın kullanılması büyük özen gerektirmekte, mutlaka densitometre ve baskı kontrol şeridiyle basım yapılması önerilmektedir. Hexachrome baskılarda kullanılan CMYK+OG boyaların densite değerleri konvansiyonel boya yoğunluklarından farklıdır. Hexachrome tekniğinin tamamı öğrenilmeden, renk yönetim sistemi kurulmadan ve uluslararası standartlar oluşturulmadan Hexachrome baskı tekniğinde başarılı olmak olanaksızdır.

Kaynak : Muammer ULUSAN
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Majestic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Majestic(32)

İzmir Grafiker

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 20-09-2007 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
iyimiş özellikleri paylaştığın için teşekkürler

''Farklı Düşün, Farklı Kal...''
NGrafik Katalog

Bu mesajdan alıntı yap
caylak isimli Üye şimdilik offline konumundadır

caylak

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 16-10-2007 #3
İlk defa duydum böyle bir baskı tekniğini. Paylaştığın biligi için tşk.
Bu mesajdan alıntı yap
berguvan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

berguvan

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 05-01-2010 #4
basılmış işler gördüm müthişti renkler kesilikle normal ofsetten çok daha kaliteli...
Bu mesajdan alıntı yap
ttuurrgguutt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ttuurrgguutt

Baskıcı / İstanbul

Standart
Alt 18-01-2010 #5
paylasımın ıcın saol
ama bu baskının sadece prıntırlar ıcın olabılecegını bılıyorum
ofsette pek mumkun degıl cmykog baskı
benım calıstıgım makına 7 renklı bende bı ara dusundum boyle bır sıstemde ıs basmayı ama asırı gecıslerden dolayı mumkun gozukmuyor.
Bu mesajdan alıntı yap
kEciSakaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kEciSakaL

Grafiker / Bursa

Standart
Alt 16-02-2011 #6
paylaşım için saol, tam da bunu araştırıyordum denk geldi Hexachrome Baskı Tekniği
Bu mesajdan alıntı yap
gokhanyaka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gokhanyaka

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 17-02-2011 #7
Onar Ofset iflas etmeden önce biz bu sistemle Türkiye'de ilk defa Hexachrome sistemiyle üretilen kitap olarak, ressam Necdet Çatak'ın Zümrüdü Anka İstanbul kitabını basmıştık. Süper olmuştu Alternatif yayınlarından temin edilebilir. Havaalanında dış hatlarda satılıyordu. Ofset baskı içindir bu sistem ama üretim maliyeti yüksek olduğu için tercih edilmiyor. Öncelikle 6 renkli baskı makinası olacak tek seferde işin bitmesi önemli, illustrator ve photoshop programlarına eklenti olarak CD'den hexachrome plug in yüklüyorsunuz. Bu 6 renk için de kendi özel boyaları vardır. Duyduğum kadarıyla kayseri'de bir matbaa maliyeti düşük tutmak için CMYK mürekkebi standart kullanıp 2 ekstra rengi sadece kendi boyasıyla basıyormuş. Böyle fantazileri olan arkadaşlar da yok değil. Sonuç olarak bu iş türkiyede zor olur çünkü herkes maliyeti düşük tutmanın peşinde.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
hexachrome, bask, teknii

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Baskı Öncesi Yapılması Gereken Ayarlar ve Baskı Kontrolü Bahtınur YILDIZ Baskı Öncesi 7 18-07-2013 09:08:39
dergi için forma oluşturma tekniği Bahtınur YILDIZ Baskı Öncesi 51 03-09-2011 21:48:05
Photoshop Dersleri: Kolay Rötüş Tekniği (Resimli Anlatım) Nazy Photoshop Dersleri 12 05-04-2011 14:43:43
Renkli kurukalem tekniği Cahit GÜLDEN Karakalem 16 03-07-2008 13:37:22
Foto manipilasyon Tekniği sezosailor Photoshop 0 22-08-2007 23:34:15

Kapat
Şifremi Unuttum?