Hiç Bir Şey Bilmiyorum!

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Hiç Bir Şey Bilmiyorum! ...

Cevapla
Hiç Bir Şey Bilmiyorum!
yenigrafikler isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yenigrafikler

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

ünlem

Hiç Bir Şey Bilmiyorum!

Alt 05-08-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar oyun veya kitap, dergi gibi ürünlerin konsept tasarımlarını yapmayı çok istiyorum.. Yapanlara da türk usulü ''Vay be'' diyebiliyorum ancak.. Ben de bu çalışmaları yapmak istiyorum fakat bugüne kadar hiç doğru dürüst çizim yapmadım.. Aptal gibi merak salıp çizmedim de.. Şuan lise 3. sınıfa geçtim otomotiv motor mekaniği bölümünde babamın zoruyla okuyorum.. Ben tasarım yapmak istiyorum.. Hangi alanda olduğu farketmez.. Yeter ki kerem beyit gibi çizimler yapabileyim.. Dediğim gibi nereden başlasam ne yapsam bilmiyorum.. Bu yüzden size soruyorum siz bu işlerin erbabı kişilersiniz.. Bana iyi çizim yapmayı öğretebilecek bir üniversite bölümü belirleyebilirseniz memnun olurum.. Nereden başlamalıyım.. Nasıl iyi çizimler yapmaya başlayabilirim.. Hangi bölümlerde okuyarak kendimi geliştirebilirim lütfen yardımcı olun. Bana bir yol haritası belirleyin arkadaşlar.. Konsept çizimler yapmayı çok istiyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

muhendisane isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muhendisane

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 05-08-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
7. Bir işte en iyi olmak için ne kadar süreye ihtiyaç var?
Yurt dışında yapılan birkaç araştırmada, kendi alanında çok iyi olan insanların, mesleklerinde bu ustalık seviyesine ulaşmadan önce en az 10.000 saat sırf o işe odaklı yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır. Normal mesai saatleriyle yaklaşık beş yılı bulan bir süredir bu.
8. Yeni bir alanda kariyer yapıyorum, çok şey veriyorum ama geri dönüş alamıyorum. Yanlış yolda mıyım, acele mi ediyorum?
Yeni bir alanda kariyer yapıyorsanız, hayatınızın yaklaşık 10 yılını gözden çıkarmalısınız. ilk yıl 10 verseniz de, bir alabilirsiniz. İkinci yıl, yine 10 verirseniz, bu defa iki geri dönüş alırsınız. Üçüncü yıl 10 vermeye devam ederseniz, üç alırsız.
Aradaki farklar aslında boşa gitmez, o alanda başarılı olunca, bir noktadan sonra bir verip on almaya başlayabilirsiniz. bu konuda akademik araştırmalar olmasa da, inanıyorum ki, bir insan 10 yıl oyunca bir alanda sürekli çaba gösterirse, o alanda gelebileceği yer, o kişinin o alandaki kapasitesini yeterince gösterir.
Mmin Sekman | Baar Dnr, Konuuru, Yazar! |

“Yaratıcılık, gelişmiş toplumlarda sadece sanat, tasarım gibi alanların tekelinde değil. Yaratıcılık kavramı, estetik duyarlılıkla beraber çekirdek ailenin büyümesinde, ilkokullarda, toplumu oluşturan her adımda devreye girmekte ve bireysel gelişimin yapı taşlarından biri olarak değerlendirilmekte. Bizde ise “Çok okuma, gözün bozulur!” anlayışı hâkimdir. Bilgisiz, altyapısız kişiler, ellerindeki araçları da ancak bildikleri kadar kullanabiliyorlar. Sennett, iyi bir zanaatkârın yetişmesi için yaklaşık on bin saatlik bir deneyime gereksinim olduğunu söylüyor. Türkiye’de bu süre, birkaç aylık kurslarla karşılanmaya çalışılıyor. Sonuç olarak nicelik artıyor, ama nitelik azalıyor.”
GENNARATION – Ömer Durmaz: Kavramsal düşünmeden özgün iş üretilemez

http://androidarts.com/art_tut.htm
http://www.autodestruct.com/thumbwar.htm

Keri: Dijital çizim ve renklendirme konusunda bir uzman olarak yeni başlayanlara, çizerlere, illüstratörlere neler önerirsin?
Emrah Elmaslı: Özellikle çizmeyi amaç edinen ve hayatını bu şekilde idame ettirmek isteyenler bilgisayarı, tableti bir köşeye koyup her gün doğru düzgün, kağıt kalemle çizip desen tekniklerini geliştirsinler. Direk dijital ortama dalıp hüsrana uğrayan çok kişi gördüm. Eninde sonunda boyamayı öğrenirsiniz ama çizginizi ve form algınızı yeteri kadar geliştirmediyseniz yanlış çizgileri ve formları boyarsınız. Geçen zaman bir daha geri gelmiyor. Bu bence akıllarının bir köşesinde bulunsun...
Emrah Elmaslı ile Röportaj - FRPNET | Türkiye'nin Fantastik Yaşam Portalı
http://www.konsolussu.com/2011/11/ye...4-kerem-beyit/

"The New York Times, Washington Post ve Wall Street Journal’a çiziyorum. Bunu yapabilmek için ekstra bir şey yapmanıza ya da birilerini tanımanıza gerek yok. ABD’de işinizi iyi yapıyorsanız ve yaptığınızı biliyorsanız size tüm kapılar açılır. The New York Times’a portfoloyomu gösterip çizmeye başladım. Ardından, Wall Street Journal ve Washington Post, işlerimi görüp benimle iletişime geçti. Çalıştığım editörlerin çoğunun yüzünü bile görmedim. İnsanların zannettiği gibi, burada müthiş bir çevre sahibi olmanıza gerek yok. Ya da tam tersi; kimi tanırsanız tanıyın, kimin çocuğu olursanız olun, yaptığınız iş iyi değilse, size kimse iş vermez. Çünkü ABD’de her iş, adalet sahibi yöneticiler tarafından, liyakat sahibi kişilere verilir.”
Kutlukhan Perker Dünyayı Çizer / Carpe Diem / Tempo Online
Portfolio: M.K. Perker, Comic Book Artist / Editorial Illustrator

BEN PROCTER // ONLINE PORTFOLIO - Home
Artist spotlight: Ben Procter, art director, TRON: Legacy | CG Channel

DC Studio

http://www.kenokuyamadesign.com/design/en/

http://www.swdesign-office.com/SIXMOREVODKA | PORTFOLIO AND STUDIO SITESTHE ART OF GLEN KEANE.http://livlily.blogspot.com/2010/10/james-baxter.html

Peter de Sève

Bu mesajdan alıntı yap
muhendisane isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muhendisane

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 06-08-2012 #3
Pm: Türkiye de grafik tasarımın ve illüstrasyonun yeri nedir sizce? Yurt dışı ile kıyaslarsak nasıl bir sonuç çıkıyor ortaya?
GDE: İllüstrasyon Türkiye'de çok kötü durumda, şöyle ki; Türkiye de okullarda illüstrasyon eğitimi verilmiyor. Bu çok önemli. İllüstrasyon eğitimi tercih edilmiyor. İllüstrasyon eğitimi verilmeyen bir kurumda çocuk illustratör olamıyor zaten. Sadece tasarımcı olduğu zaman, illüstrasyon eğitiminden geçmediği için, kültürünü bilmediği için tasarımlarında illüstrasyon kullanmıyor. Kullanmayınca, fotoğraf kullandıkça, illüstrasyona talep olmuyor, talep olmayınca da yeni yetenek doğmuyor. Yurt dışında ise bunun tam tersi. Yarışmalarda ödül alan çalışmalara bakın, %80'inde illüstrasyon kullanılmış. Orada bir illüstrasyon yaparak,bir kişi, bir ay rahat rahat geçinir. Bizde adam çocuk kitabı illüstrasyonları yapıyor, gelmiş 35 yaşına, okuldan mezun olalı yıl olmuş... Ne kadar alıyorsun diyorum, elli milyon alıyorum diyor. 10 tane yapsa, 500 milyon olacak ve bu parayla geçinecek... Beslemediğin sürece bu iş nasıl gelişsin ki?
Dergi Temmuz 2006 Sayısı - Dünya Çapında Bir Büyük Sanatçı; Gürbüz Doğan | Photoshop Magazin
Grbz Doan Ekiolu

İstanbul’da 20 yıl önce 40-50 illüstratör vardı, şu anda %70‘i işi bıraktı. Bunun nedenini sektör sorgulamalı. Sektörün daha da güçlenmesi ve uluslararası arenada söz sahibi olabilmesi için uluslararası normların bu ülkede de uygulanması gerekir. Çalışma biçiminden, bütçe sorunlarından, uygun olmayan sürelerden, günde 20 saat çalışan insanlardan, Paris’te yaşıyormuş gibi sonuçlar alması beklenemez. Eskiden bir annual hazırlamayı düşündüğümüz illüstratör arkadaşlarımızla artık bir mizah kitabı hazırlamayı düşünüyoruz. Adı da “Müşteri temsilcileriyle kahreden diyaloglar”.
Bak Dergisi | Gürcan Özkan Röportajı
Grcan ZKAN

'En Kahraman Rıdvan Don Kişot ruhlu' - Edebiyat Haberleri- ntvmsnbc.com
Bugün TV - 8 Ocak En Kahraman Rıdvan kitabı ropörtaj | Facebook
BULENT ARABACIOGLU

Kültürel - Güncel: Yıldırım Örer Röportajım:

http://thegregcapullo.deviantart.com/http://comicartcommunity.com/gallery...php?cat_id=364http://jimlee00.deviantart.com/http://comicartcommunity.com/gallery...php?cat_id=290

Bu mesajdan alıntı yap
yenigrafikler isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yenigrafikler

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 06-08-2012 #4
Tamam bana bu işin çok zor olduğunu ve çok çalışmam gerektiğini göstermeye çalıştınız sanırım ya da ben anlamadım.. Ancak çok çalışmam gerektiğini biliyorum da nasıl başlamalıyım onu bilmiyorum.. nerede başlamalıyım onu bilmiyorum.. Şimdi hödük gibi liseyi bitirdikten sonra grafikerlik okusam hiçbir şey yapamam herhalde.. önümdeki 2 yılda birşeyler yapmalıyım veya çizmeyi sıfırdan öğretecek bir okul bulmalıyım?..
Bu mesajdan alıntı yap
muhendisane isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muhendisane

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 07-08-2012 #5
Linkleri dikkatle incelediyseniz, fazlasıyla açıklayıcı idi halbuki.
Yine de bir "okul adresi" daha verelim madem:

FZD School of Design - YouTube
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Ne desem bilmiyorum BASCHKENT mtk Fontlar 2 29-11-2009 15:54:03
Resim i nasıl boyacagımı bilmiyorum... eyyubi0614 Photoshop Soru ve Sorunlarınız 7 13-09-2009 01:25:09
bilmiyorum nasıl bulursunuz ama hondarslan Kitap kapağı, broşür, menü vb. 8 26-08-2008 14:27:21

Kapat
Şifremi Unuttum?