Hisar Gazetesi QuarkXPress İlk Çalışmam.

QuarkXPress - Hisar Gazetesi QuarkXPress İlk Çalışmam. ...

Cevapla
Hisar Gazetesi QuarkXPress İlk Çalışmam.
hisarweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hisarweb

Webmaster / Kütahya

Dosya22

Hisar Gazetesi QuarkXPress İlk Çalışmam.

Alt 10-03-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Üstadlar arkadaşım gazete mizanpajı için ricada bulundu. Site üzerinde araştırma yaptım ve QuarkXpress programını indirdim. Kurdum. Bu benim ilk çalışmam. Amatörce bir çalışmadır. Sizlerle paylaşıyorum. Profesyonel arkadaşlar inceleyip dikkat etmem gereken konuları benimle paylaşırsa eğer sevinirim...

not: gazete 5000 nufuslu bir ilçede dağıtılmaktadır.

Hisar Gazetesi QuarkXPress İlk Çalışmam.Hisar Gazetesi QuarkXPress İlk Çalışmam.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

serhendi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serhendi(38)

Yrd. Grafiker / Trabzon

Standart
Alt 10-03-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
yorumumu birinci sayfa için yapmak istiyorum...

başlıkların çok küçük ve uzun gibi.. sayfanda başlık yok gibi.... başlıkları ezmemeye dikkat etmissin sanırım ama yazı bölünmüş ( kampa-nyası) yazılarında tireleme sorunu var. resimleri çok küçük kullanmışsın (Başkanın kafasını kesmissin- şapta hayvanları göstermiyorsun)

yazı alanlarında ve çerçevelerde simetrik boşluklar bırakmışsın fakat hepsi aynı değil bir resim çerçeveye uzak yazıya daha yakın (sürmanşetteki haber) mesela bir 5 milim kuralı uygula kendine her taraftan 5 milim boşluk bırakarak çalışabilirsin.

umre haberinde resim dışarı bakıyor yazıya sırtını dönmüş.. buna dikkat etmen lazım resmi çevireyibilrsin veya yerini değiştirebilirsin..

bir de haberileri sen mi ayarlıyorsun bilmiyorum ama mesela manşet haberin çok gereksiz bi haber... sürmanşet haberi gibi duruyor... manşete şap kampanyasını, mazot ödemesini, veya öğrencilere pilavlı doping haberini kullansan daha çarpıcı olur..

ana manşet kalın karakter (arial black swiss franklin gibi) kullanırsan iyi olur.. gazetenin ölçüsünü bilmiyorum ama 5 sutun çalışmıssın galiba normalde ulusal gazete ölçüsünde ise 9 sutun çalışınman gerekir. manşet başlığını tek satır 9 sutun çekeceksen yazının yüksekliği en fazla 4 veya 5 cm olmalı çift satır başlık kullanıyorsan en fazla 8-10 cm 3 satır başlık kullanıyorsan yüksekliği 12 cm geçmemeli.. bu kurallara göre başlık atman gerekir...

sürmanşet haberleri için başlıkları frutiger gibi ince veya times gibi tırnaklı karakterler kullanabilirsir... haberi gösteren işlenişidir. başlığıyla resimiyle haber görselliği ayarlarmalı ve okuyucuyu yormadan haberi anlamalıdır diye düşünüyorum..
ulusal gazeteleri incelemeni tavsiye ederim. mizanpaj konusunda akşam milliyet sana fikir verebilir...

ilk gazete için çok çalışma güzel... kendini geliştirince çok daha sağlam işler yapacağına şüphe yok.. bu konuda seni tebrik ederim. emeğine sağlık...
Bu mesajdan alıntı yap
ulala isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ulala

Grafiker / Muğla

Standart
Alt 10-03-2010 #3
Kapakta gözüme çarpanlar;
1- Gazetende manşet yok!!!.
2- Haber başlıklarında illa cümlenin tamamını kullanmak zorunda değilsin. Mesela "Sınava girecek öğrencileri pilavlı doping" yerine "Öğrencilere pilavlı doping" yazsan daha büyük bir karakter kullansan, başlık olduğu daha iyi anlaşılır.
3- Başlıkta tireleme olmaz....
4- Başlık ile haberlerin arasında kalan boşlukta bariz bir orantısızlık var.
5- Fotoğraflar dışa bakmaz.
6- Fotoğrafları sündürme, orjinal boyutunu kullan, icabında yazıdan kesme yap, yada fotoğrafın boyutunu küçült ama sündürme. Bu o fotoğraftaki kişilere saygısızlıktır. Hiç bir insan göründüğünden farkıl olarak ince yada şişman gözükmek istemez.
7- Senin gazeten zaten Hisarcık'a yönelik değilmi. Niye hemen hemen her haberde "Hisarcık" kelimesini kullanma ihtiyacı duydun ki. Hisarcık'ı kullanmasan başlık biraz daha belirgin olabilirdi.

İç safyada gözüme çarpanlar;
1- Kapağa göre daha acemice olmuş.
2- Başlık sorunu yine aynen devam ediyor. ULusal gazetelere dikkat edersen, genelde bir haber o safyada öne çıkan haber olur. Senin sayfanda ise tüm haberlerde hemen hemen aynı ebatta başlık kullanılmış. Başlık arial ve küçük punto olunca da kaybolmuş.
3. Başlığın zeminnde kullandığın kare olmamış. Onun yerine siyah bir zemin üzerine beyaz yazı kullansan daha iyi olurdu. Tabii çerçeve genişliğinde.
4- Basketbol kursu açıldı haberinin içerik yazısı ile başlık bölümü birbirinden kopmuş. Haber üstteki haberin içine girmiş. bu tür haberlerde
5- Kütahla il Emniyet Müdürü haberinin altındaki boşluk olmamış. Fotoğraf büyütme, başlık büyütme vs. işlemlerle orayı doldurabilirdin. Zaten başlığında çok küçük kalmış.
6- Haberlerdeki blokların orantısız.
7- Cumuriyet İlköğretim okulu ile, Şeyhler belediye başkanı haberinde bloklama yok. Bloklama insanların okumasını kolaylaştıran ve görselliği artıran bir unsurdur. Gazetelerinde kendine göre çeşitli biçimlerde kullandığı birşeydir.
8- İlker Kurum'un yazısı kısa kalmış, altında da boşluk var.

Not. Yinede ilk çalışmaya göre kötü sayılmaz.

Saygılarımla..
Bu mesajdan alıntı yap
hisarweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hisarweb

Webmaster / Kütahya

Standart
Alt 10-03-2010 #4
Üstadlarım merakla yorumlarınızı bekliyordum. Yorum yazarak inanın beni çok sevindirdiniz. Ben bugüne kadar hiç gazete hazırlamamıştım. Haliyle kuralları ve dikkat edilmesi gereken bilgileri detayları bilmiyordum. Bu sitede paylaşıp hatalarımı görmek istedim. İç sayfa tasarımını inanın bende beğenmedim. Ama gazete ölcüsü 571*410mm (çift sayfa). 9 sütun yapmak zor. Ama o kuralıda öğrenmiş oldum.

Sizden bir ricam daha olacak. Gazete hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir. İç sayfaları hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. ?

bunları anlatan video veya pdf kaynak biliyomusunuz?

Eğer elinizde örnek qxp dosyaları varsa paylaşırsanız sevinirim. Büyük gazeteler ile bizim ilçe gazetesini bir yapmam çok zor. 4 sayfa gazete cıkarıyoruz çünkü
Bu mesajdan alıntı yap
ulala isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ulala

Grafiker / Muğla

Standart
Alt 11-03-2010 #5
slm.
bende ilçe gazetesi çıkartıyorum. 35,6x52 ebatlarında (tek sayfanın ebatı). renkli 16 sayfa olarak. küçük yerlerdeki gazetelerde ulusala göre fotoğraf sayında bariz bir artış oluyor. 40-50 sayfalık gazetelerden daha fazla fotoğraf kullandığım oldu gazetemde, ortalama 100-150 arası fotoğraf kullanıyorum,bunun haricinde pekde bir farkı yok aslında.
dikkat edileceklere gelince, kendi adıma evvela her sayfa belirli bir konuya ayrılı şekilde (ulusalda olduğu gibi). sağlık, ekonomi, siyaset, yaşam, spor vs. Karışık sayfalarda var elbette ama bu ayrımı yapmaya dikkat ediyorum ki okur da baktığı sayfada birbirinden farklı konularda haberle karşılaşmasın ve aradığı konuyu belirli bir bölgede bulsun.
ikinci olarak sayfanın ana haberini belirliyorum, o üstte olmasa bile başlığı ve mizanpajı ile bir parça öne çıkıyor diğer haberlerden. Ve en önemli unsurda fotoğraf seçimi. Benim için ulusal basından ayrıldığım en önemli şey safyada kullanılan fotoğrafın o haberi anlatması değil,o haberle ilgili kişileri göstermesiHisar Gazetesi QuarkXPress İlk Çalışmam. sonuçta resmi ilan almayan ve satış-reklam üzerine çıkabilen bir gazetem var, bu da benim için mecburiyet.
şimdilik bu kadar aklıma başka gelirse yazarım.

Burada benim Güneyege gazetesine ait yayınlanan bazı sayfalar.

Güneyege Gazetesi
Spor Sayfası Örnekleri
Bu mesajdan alıntı yap
G28Erdal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

G28Erdal

Sanat Yn. / Gümüşhane

Standart
Alt 09-04-2011 #6
ellerinize saglik cok sahane olmus bana bu gaztenin sablonunu yollayabilirmisiniz dolu haliyle tam sayfa
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Sur(hisar) vektörel xfaruk Vektörel 10 12-10-2012 21:06:05
Marmara Çağdaş Gazetesi Çalışmam için yorumlarını Bekliyorum sokrades InDesign 20 20-04-2010 21:46:40
Yenigüç Gazetesi Kartvizit Çalışmam pcfaresi Kartvizit Tasarımları 8 30-06-2009 12:04:06
Hisar Gıda broşür kirikkalemim Kitap kapağı, broşür, menü vb. 4 04-11-2008 12:43:46
hisar magazasına el ilanı bar.20 Kitap kapağı, broşür, menü vb. 17 04-11-2008 10:48:22

Kapat
Şifremi Unuttum?