History Nedir ?

Photoshop - History Nedir ? ...

History Nedir ?
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

History Nedir ?

Alt 02-02-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

History araç kutusu adındanda anlaşıldığı üzere "Geçmiş" anlamını taşır. Her photoshop kullanıcısının history in ayarlarını yaparak mutlaka temelini iyi kavramış olması gerekiyor diye düşünüyorum...
Örnek 1:
History Nedir ?
Örnek 2 de gösterilen fotoğrafta sarı alanla seçili yapılıp kırmızı ok ile gösterilen alan "unlited-1" history nin ilk başlangıcıdır. Belgenin ilk hali.
Örnek 2:
History Nedir ?
Örnek 3 de gösterildiği gibi history paletinde yapılan her adım kayıt edilir. İsterseniz mouse nız la isterseniz klavyenizle geri adım yada ileri adım alıp yapmış olduğunuz yanlış işlemi düzgün yapmanızı sağlar.
Örnek 3:
History Nedir ?
Gelelim hemen history nin genel ayarına. photoshop un üst menüsünden edit>preferencens>performance
History Nedir ? a tıklayınız.

Tıkladıkdan sonra History& Cache ayarında History States i : 250 yapın. Cache levels : 6 da kalsın.

History Nedir ?

Bu ayarı yaptığınızda history de 250 kere geri gidebilirsiniz. 250 bence standart rakamdır.

Create new document from current state :
History Nedir ?

Anlamı çalıştığınız görselde en son adımda çalışmış olduğunuz dosyanın aynısından oluşturmaktır. Ancak history inizin son adımı ele alır ve öncesini ele alamaz bu kopya.

Create new snapshot :
History Nedir ?
Anlamı çalıştığınız görselde en son kaldığınız adımı history paletinde kayıt etmeye denir. Yani history de seçili olan güncel en son adımdan bir tane kopya oluşturmak.

Delete Current State :
History Nedir ?
Anlamı history inizdeki son yapmış olduğunuz işlemi silmeyi ve bir adım geri gitmenizi sağlar.

Evet history paletinin özellikleri bunlardır arkadaşlar. Gelelim history paletinin bir kaç özelliğine.
History paletini eğer göremiyorsanız Yukarıdaki photoshop menülerinden Window>History sekmesine tıklarsanız history paleti açılır.
History Nedir ?

Klavyeden history sekmesini yönetebilirsiniz.
"Ctrl+z" ile history sekmenizi bir adım geri götürebilirsiniz.
Step Backward "Alt+Ctrl+Z" : History ayarınız kaç ise örneğin : "250" adım sa "250" kere geri götürebilirsiniz.
Step Forward "Shift+Ctrl+Z": History inizi fazla geri aldıysanız ileri adıma götürebilirsiniz.

History nin sağ üst tarafındaki ok işaretine bastığınızda karşınıza aşşağıdaki örnekte gösterdiğim gibi yeni bir menü çıkacaktır. Bu menüden bahsedelim birazda.
History Nedir ?

Yukarıda bahsettiğim gibi
Step Backward "Alt+Ctrl+Z" : History ayarınız kaç ise örneğin : "250" adım sa "250" kere geri götürebilirsiniz.
Step Forward "Shift+Ctrl+Z": History inizi fazla geri aldıysanız ileri adıma götürebilirsiniz.

New snapshot :
Anlamı çalıştığınız görselde en son kaldığınız adımı history paletinde kayıt etmeye denir. Yani history de seçili olan güncel en son adımdan bir tane kopya oluşturmak.

Delete :
Anlamı history inizdeki son yapmış olduğunuz işlemi silmeyi ve bir adım geri gitmenizi sağlar.

Clear History:
Historyinizi temizlemeye yarar. Yaptığınız tüm adımlar silinmiş olur.

New document :
Anlamı çalıştığınız görselde en son adımda çalışmış olduğunuz dosyanın aynısından oluşturmaktır. Ancak history inizin son adımı ele alır ve öncesini ele alamaz bu kopya. Duplicate state olarak ilk adımı sayar.

History Options:

History paletinin ufak tefek bir kaç ayarı mevcuttur içinde.

Yanlış, eksik bir bilgim var veya kafanızın karışmasına sebep olan bir unsur gördüyseniz lütfen bu konudan bildirin hem yanlışımı düzeltiyim hemde kafanızın karışmasına sebep olmayalım...

Saygılarımla kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Alt 02-02-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Çok güzel bir anlatım olmuş yine, bir sürü işinin arasında bu güzel çalışmaları da yapıyorsun, tebrik etmek lazım...

Emeğine ve ellerine sağlık History Nedir ?
Bu mesajdan alıntı yap
Hande DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hande DEMİR(44)

Grafiker

Alt 02-02-2008 #3
anlaşılır, eksiksiz bir anlatım olmuş.
photoshop'un sadece ctrl+Z ile 1 adım geri gidebildiğini sanan pek çok arkadaş var. 250 adım geri gidebilmesi süper kolaylık.
(benim ayarlarım 250'de değildi, hemen yeniledim.)
teşekkürler anlatım için.
Bu mesajdan alıntı yap
ufukdural isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ufukdural(53)

Hiç Biri

Alt 02-02-2008 #4
güzel ifadelerle anlatmışsın.. pek çok kullanıcının bildiği bir özellik değildir.
eline sağlık..
Bu mesajdan alıntı yap
Ali Emre isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Ali Emre(27)

Webmaster / İzmir

Alt 02-02-2008 #5
Öğrendiğim çok şey oldu abi teşekkür ederim Grafikerler.Net in farkı aşırı derecede belli oluyor...History Nedir ?History Nedir ?
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
photoshop history, history, photoshop history kullanimi