hizalama sorunu?

Corel Draw Soru ve Sorunlarınız - hizalama sorunu? ...

hizalama sorunu?
agra isimli Üye şimdilik offline konumundadır

agra(36)

Hiç Biri / Hatay

hizalama sorunu?

Alt 18-02-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar corelde (örnek) bir dikdörtgeni bir çizginin solundan hizaladığımız zaman corel hizalamayı çizginin ortasını baz alarak yapıyor. boyle olunca tam sola hizalı gözükmüyo bunu nasıl düzeltebiliriz
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

timsah_sg isimli Üye şimdilik offline konumundadır

timsah_sg

Grafiker / İstanbul

Alt 18-02-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
öyle birşey olmaz varsada resim ile gösterirseniz daha sağlıklı olur
Bu mesajdan alıntı yap
özgüll isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özgüll

Hiç Biri / İstanbul

Alt 18-02-2011 #3
arkadaşlar corelde (örnek) bir dikdörtgeni bir çizginin solundan hizaladığımız zaman corel hizalamayı çizginin ortasını baz alarak yapıyor. boyle olunca tam sola hizalı gözükmüyo bunu nasıl düzeltebiliriz
Çizginin kalınlığından dolayı öyle oluyordur. Çizgiyi ctrl + shift + q yaparak şekle çevirin. Bir daha deneyin. Bu sefer tam sola yaslıyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(46)

Hiç Biri / Bursa

Alt 18-02-2011 #4
öncelikle tüm vektörel programlar içersinde hizalama (alingment) menüsü en gelişkin, en pratik, vede en kullanışlı olan corel' indir.

bahsettiğiniz sorunda bir eksiklik yada yanlış anlaşılma... Alingment menüsü standarttır. opsiyonel değildir. istesenizde böyle bir değişliği yapamazsınız.

Ancak sizdeki sorun bence çizginin (line) kontur kalınlığıyla alakalı.... eğerki ; bir çizgi ve çizgi kalınlığı diyelimki 2mm. bu hiza alınacak olan nesne olsun + hizalanan dikdörtgen bir çizim ve kontürü yok dolgu renkli sola blok hizaladığınızda çizginin orta noktası referans alındığı için (kalem kontürü referans alınmaz) zoom yapıp bağtığınızda hizalama sorunu görünür. ama görünüm penceresinden görünüm ayarını tel çerceve olarak seçtiğinizde iki nesneninde soldan tam bloklu olduğunu göreceksiniz...

umarım sorunuza cevap olabilmişimdir....

şimdiden kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap

agra(36)

Hiç Biri / Hatay

Alt 18-02-2011 #5
bu örnekte olduğu gibi

[IMG]hizalama sorunu? Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
Bu mesajdan alıntı yap

agra(36)

Hiç Biri / Hatay

Alt 18-02-2011 #6
Çizginin kalınlığından dolayı öyle oluyordur. Çizgiyi ctrl + shift + q yaparak şekle çevirin. Bir daha deneyin. Bu sefer tam sola yaslıyor.

freehandtool ile çizdiğim bu çizgi curveye çevrilmiyor.

tamam ben shift kullanmamıştım bu şekilde oluyor. ama çizdiğimiz her çizgiyi şekle çevirmekte uzun bir iş olacak bayağı
Bu mesajdan alıntı yap
özgüll isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özgüll

Hiç Biri / İstanbul

Alt 18-02-2011 #7
freehandtool ile çizdiğim bu çizgi curveye çevrilmiyor.
Ben de şimdi çizdim ve dediğim gibi ctrl + shift + q yaptığınızda içi dolabilen bir şekil oluyor. İçini doldurun ve dışına kontur vermeyin. Yalnız ben, bahsettiği yeri göremesem de Murat Bey'in dediğinizi yapmanız daha sağlıklı olacaktır.hizalama sorunu?

İyi çalışmalar.
Bu mesajdan alıntı yap
ZxxxE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ZxxxE

Hiç Biri / Ankara

Alt 18-02-2011 #8
[quote=agra;899229]freehandtool ile çizdiğim bu çizgi curveye çevrilmiyor.

Ctrl+Shift+Q yaptığınızda zaten curve çevirmiş oluyorsunuz bu sebeple Convert To Curve menüsünün çalışmaması sizi aldatmasın...
Bu mesajdan alıntı yap