ID ve Mathmagic Font Problemi

InDesign Soru ve Sorunlarınız - ID ve Mathmagic Font Problemi ...

dddnnnsss isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dddnnnsss

Eğitimci / Denizli

Alt 13-12-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Mathmagic eklentisini ID içinde sağlıklı bir şekilde default ayarlarla kullanabiliyorum. ID de döküman yazı fontu ile uyumlu olsun diye mathmagic font ayarlarında bazı oynamalar yaptığımda aşağıdaki hatayı alıyorum. Sorunun çözümü nedir? Benzer sorunlarla karşılaşan arkadaşlar nasıl aşıyorlar bu sorunu ?

Yapılan font ayarları ; (sadece numbers için font ayarı "HelvaticaStd" yapıldı)

Yapılan font ayarından sonra alınan hata ...

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

sahap9999 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sahap9999

Grafiker / Ankara

Alt 14-12-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Bu Hata Formatını İngilizce Olarak Google İle Arama Yap Bakalım Ne Sonuç Çıkacak.
Bu mesajdan alıntı yap

dddnnnsss

Eğitimci / Denizli

Alt 14-12-2012 #3
Bu Hata Formatını İngilizce Olarak Google İle Arama Yap Bakalım Ne Sonuç Çıkacak.
Zaten google da hatayı arattım ancak elle tutulur bir sonuca ulaşamadım....O sebeble buradayım...Sorunla karşılaşan birilerine rastlamadım. Çözüm bulan olursa memnun olurum.Bazı fontlarda sorun yok (sabon font) ama helvatica serilerinde sorun oluyor...
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 14-12-2012 #4
Zaten google da hatayı arattım ancak elle tutulur bir sonuca ulaşamadım....O sebeble buradayım...Sorunla karşılaşan birilerine rastlamadım. Çözüm bulan olursa memnun olurum.Bazı fontlarda sorun yok (sabon font) ama helvatica serilerinde sorun oluyor...
Font kullanmak istediğiniz karakteri postscript olarak barındırmıyor zaten mesajda "bu dosyadan eps yaratabilirim ama hatalı görünebilir veya basılabilir" şeklinde bir uyarı var.
Bu mesajdan alıntı yap

dddnnnsss

Eğitimci / Denizli

Alt 14-12-2012 #5
Font kullanmak istediğiniz karakteri postscript olarak barındırmıyor zaten mesajda "bu dosyadan eps yaratabilirim ama hatalı görünebilir veya basılabilir" şeklinde bir uyarı var.
Çözümü nedir ben Helvetica serisi fontları kullanamayacak mıyım ? Elimdeki Helvatica serisine postscript özelliğini fontlab programı ile kazandırabilir miyim?

Ya da bir fontun postscript özelliğini destekleyen hali ayrıca mı bulunur? Mesela elimdeki sabon font *.otf formatında diğer bir font *.ttf formatında sorun bununla da alakalı değil. Çözüm nedir yol gösterirseniz memnun olurum.

Mesela mathtypeda eps dosyasında aynı fontu kullanıp ID içine çağırınca sorun çıkmıyor.Sorun tamamiyle postscript olmakla mı alakalı ?
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 14-12-2012 #6
Çözümü nedir ben Helvetica serisi fontları kullanamayacak mıyım ? Elimdeki Helvatica serisine postscript özelliğini fontlab programı ile kazandırabilir miyim?

Ya da bir fontun postscript özelliğini destekleyen hali ayrıca mı bulunur? Mesela elimdeki sabon font *.otf formatında diğer bir font *.ttf formatında sorun bununla da alakalı değil. Çözüm nedir yol gösterirseniz memnun olurum.

Mesela mathtypeda eps dosyasında aynı fontu kullanıp ID içine çağırınca sorun çıkmıyor.Sorun tamamiyle postscript olmakla mı alakalı ?
Fontlab türü bir font edit programıyla bunu halledebilirsiniz bunun dışında kolaylık olması açısından elimdeki helvetica ailesini bir kontrol edeceğim eğer uygunsa sizinle paylaşırım.
Bu mesajdan alıntı yap
kEciSakaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kEciSakaL

Grafiker / Bursa

Alt 15-12-2012 #7
ben de buna benzer bir sorunla karşılaşmıştım ama mathmagic eklentisinde değildi. font değiştirmemi istiyordu. web fontlarından arial olarak değiştirdim, zaten bilindiği gibi en genel fonttur kendisi, düzelmişti o şekilde.
illa helvetica olması gerekli diyorsan eps yapacaktır ID
Bu mesajdan alıntı yap

dddnnnsss

Eğitimci / Denizli

Alt 15-12-2012 #8
ben de buna benzer bir sorunla karşılaşmıştım ama mathmagic eklentisinde değildi. font değiştirmemi istiyordu. web fontlarından arial olarak değiştirdim, zaten bilindiği gibi en genel fonttur kendisi, düzelmişti o şekilde.
illa helvetica olması gerekli diyorsan eps yapacaktır ID
Valla kafaya taktım biraz ID ve Mathmagic Font Problemi Arial fontu hiç sevmiyorum o "t" harfi yok mu delirtiyor beni ID ve Mathmagic Font Problemi aşırma bir font gibi geliyor bana nedense...

Sayın KeciSakal , siz soruna nasıl teşhis koydunuz ? Sebeb nedir? bu gidişle arial ile matematiksel ifadeleri yazacağım. Kullandığım sabon font "serif "formatında bir font ama "sans" formatında olsun istediğim için helvatica kullanayım dedim. Çözüm bulursanız ve bilgilendirirseniz memnun olurum...
Bu mesajdan alıntı yap
kEciSakaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kEciSakaL

Grafiker / Bursa

Alt 17-12-2012 #9
programın kendi sitesinde şöyle bir bölüm var ki programda kullanıldığında sorun yaratmayacağına inanılan fontların listesi olmalı herhalde
Bu mesajdan alıntı yap