İDEAL GRAFİK EĞİTİMİ nasıl olmalıdır?

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - İDEAL GRAFİK EĞİTİMİ nasıl olmalıdır? ...

Konu Kapatılmıştır
farukcagla isimli Üye şimdilik offline konumundadır

farukcagla(60)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 09-10-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Üniversitelerdeki ve meslek liselerindeki grafik eğitiminin olumlu yönleri var mıdır?

Olumsuz yönleri nelerdir?

BU eğitim yeterli midir? Nasıl olmalıdır?

Okullar az sayıda mezun verdiği için mi okullu grafikerler az sayıdadır?

Yoksa okullar normal sayıda mezun vermektedir ama, okullu olmayan grafikerlerin sayısı bir hayli kabarık olduğu için mi okullu sayısı az gibi görülmektedir?

Okullar yetenek kazandırmaz, aslolan yetenektir. Yeteneği olanın okula gitmesine gerek yoktur, düşüncesi doğru mudur?

İdeal grafik eğitimi okulda olmaz, usta çırak ilişkisi içinde piyasada olur görüşünü destekliyor musunuz?

Okul bitirmiş grafiker piyasa tecrübesi kazanırsa , okul bitirmemiş ve piyasa tecrübesi kazanmış bir grafikerden daha avantajlı olur görüşü doğru mudur?

Özel kurslarda 2 ayda grafiker yetişiyor ama okullarda 4 yılda grafiker yetişmiyor görüşü doğru mudur? Doğruysa sebebi nedir?

Grafik okulları aslında pek de gerekli değildir, olmasa da olur diyor musunuz?

İdeal Grafik Eğitimi nasıl olmalıdır?

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Bu ve buna benzer soruların cevapları, sanıyorum ki günümüzde yaşanan tartışmaların sağlıklı sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılar.

Faruk ÇAĞLA

Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

superclarkie isimli Üye şimdilik offline konumundadır

superclarkie(36)

Ressam / İstanbul

Alt 10-10-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
çok güzel bir konu temel sanat eğitimi almamış çizim yeteneği ve tasarım anlayışı olmayan grafikerleri(copy+past çiler diyorum ben onlara) çıkartırsak grafiker sayısı türkiyede %10 a düşer.. ortada gerçek grafikerler olur. değerimiz artar. aldığımız para 3 4 kat artar....
cansen79 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cansen79

Webmaster / İstanbul

Alt 10-10-2008 #3
çok güzel bir konu temel sanat eğitimi almamış çizim yeteneği ve tasarım anlayışı olmayan grafikerleri(copy+past çiler diyorum ben onlara) çıkartırsak grafiker sayısı türkiyede %10 a düşer.. ortada gerçek grafikerler olur. değerimiz artar. aldığımız para 3 4 kat artar....

bence çok katı girdin konuya adam zaten bu özelliklere sahip değilse (sanat eğitim ve çizim yeteneği) seni baltalamazki aksine değerini artırır senin sen işinin ehliysen kazanırsın derim bu arada usta çırak ilişkisinede katılıyorum çırak birazda yaratıcıysa bu iş tamamdır derim

farukcagla(60)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 10-10-2008 #4
bence çok katı girdin konuya adam zaten bu özelliklere sahip değilse (sanat eğitim ve çizim yeteneği) seni baltalamazki aksine değerini artırır senin sen işinin ehliysen kazanırsın derim bu arada usta çırak ilişkisinede katılıyorum çırak birazda yaratıcıysa bu iş tamamdır derim
Grafik eğitimi nasıl olmalıdır?
Sadece usta çırak ilişkisi yeter mi? Okul gerekli değil midir? Gerekliyse nasıl bir okul olmalıdır?
cansen79 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cansen79

Webmaster / İstanbul

Alt 10-10-2008 #5
hocam eğitim muhahakkak gerekli bunun okulunuda okuma fırsatı warsa mis gibi olur tabi ben yazılan eklentiye biraz takıldım sert oldu eğitimsiz bu işe balta wuruyor hawası yarattı bende
yarenay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yarenay

Grafiker / İzmir

Alt 10-10-2008 #6
grafik eğitiminden kastınız sanırım program becerisi. çünkü yaratıcılık olmadan tasarımcı olunmaz. herşey de olduğu gibi bu konuda da eğitim şart tabiiki. usta çırak ilişkisine kesinlikle katılıyorum. yardımcı grafiker anlayışı oturtulmalı. hemen pat diye grafikerim denmez. hele hele tasarımcıyım hiç denmez. okullarımızda maalesef eğitim yetersiz. bilgisayar az, sürekli teorik eğitim veriliyor. hangi tuşun ne işe yaradığını sadece deneyerek anlayabilirsiniz, okuyarak değil. bence okullardaki öğretim görevlilerine çok fazla iş düşüyor.
grafiker.iso isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiker.iso

Grafiker / Ankara

Alt 10-10-2008 #7
Üniversitelerdeki ve meslek liselerindeki grafik eğitiminin olumlu yönleri var mıdır?

Olumsuz yönleri nelerdir?

BU eğitim yeterli midir? Nasıl olmalıdır?

Okullar az sayıda mezun verdiği için mi okullu grafikerler az sayıdadır?

Yoksa okullar normal sayıda mezun vermektedir ama, okullu olmayan grafikerlerin sayısı bir hayli kabarık olduğu için mi okullu sayısı az gibi görülmektedir?

Okullar yetenek kazandırmaz, aslolan yetenektir. Yeteneği olanın okula gitmesine gerek yoktur, düşüncesi doğru mudur?

İdeal grafik eğitimi okulda olmaz, usta çırak ilişkisi içinde piyasada olur görüşünü destekliyor musunuz?

Okul bitirmiş grafiker piyasa tecrübesi kazanırsa , okul bitirmemiş ve piyasa tecrübesi kazanmış bir grafikerden daha avantajlı olur görüşü doğru mudur?

Özel kurslarda 2 ayda grafiker yetişiyor ama okullarda 4 yılda grafiker yetişmiyor görüşü doğru mudur? Doğruysa sebebi nedir?

Grafik okulları aslında pek de gerekli değildir, olmasa da olur diyor musunuz?

İdeal Grafik Eğitimi nasıl olmalıdır?

Bu ve buna benzer soruların cevapları, sanıyorum ki günümüzde yaşanan tartışmaların sağlıklı sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılar.

Faruk ÇAĞLA

1-Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?
2-Klasik memur zihniyetinde veya toplumunu küçük görüp başka ideolojilerin temsilciliğini yapan hocalar olumsuz etken.
3-Bu eğitim yeterlilikten ziyade sistem olarak eksiklikleri var. Yeterli temel eğitim ve atölye içi pratik kazandırılmadan yaptırılan stajlar formalitenin yerine getirilmesinden öteye gidemiyor. Temel eğitimi yetersiz öğrencileri stajiyer olarak kabul eden kurumlar, bu öğrencileri çırak gibi kullanıp; branşıyla ilgili pratik kazanmasına fırsat vermiyorlar. Uğraşmak istemiyorlar.
4-5-Okullar, piyasa ile yeterince içiçe olmadığından; piyasanın potansiyel ihtiyacını ölçme gibi bir endişeyeri yok. Okullardan mezun olan az sayıdaki grafikerin büyük bir kısmı da multimedyaya yöneldiğinden mektepli sayısı az kalıyor. Diğer yandan Ülkenin 1991 Körfez Krizi, 1995 Devalüasyon Krizi 1999 Deprem Krizi, 2001 Şubat Krizi ve süregiden bu krizlerle daralan iş piyasasının da zorlamasıyla ucuz da olsa kalitesiz de olsa bir işin ucundan tutma ihtiyacından doğan sertifikalı grafik ameleleri piyasayı düşürmüştür. Bu işin kıymetini bilenler zaten iyi grafikerlerle çalışmaktadır. Ancak bunların sayısı da günden güne azalmaktadır.
6-Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?
7-Nasreddin Hoca misafirliğe gitmiş. Ev sahibi hocaya sormuş: Hocam çay mı içersiniz, kahve mi? Hoca cevap vermiş: Kabın varsa önce çay, sonra kahve.
8-Doğrudur.
9-Özel kurslarda grafiker yetişmez. Grafikerlerin kullandığı programlar öğretilir. Okullarda, grafikerliğin altyapısı hazırlanır. Tasarımın kriterleri, tasarımcının yeteneğinin destek donanımları kazandırılır. Okullardan da grafiker namzeti mezun edilir.
10-Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?
11-İlgi>Yetenek>Azim>Öğretim>Eğitim>Başarım=Grafiker
Saygılar
İsmail Ev
losttiger isimli Üye şimdilik offline konumundadır

losttiger

Grafiker / Konya

Alt 10-10-2008 #8
Faruk Bey öncelikle tebrik ederim çok güzel bir konu ama öncelikle kültür ve yaşanılan ülke de çok önemli bence bu sorulara cevap verirken.

Her mesleğin temelinde rahat bir yaşam geçirmek için kazanç daima ağır basar. Nice sanatkarlar gördüm ama akşam evine ekmek götüremeyecek kadar zor durumda nedeni, ülkemizde sanata ve sanatçıya ne kadar değer verildiğinde yatıyor.

Piyasada adı grafik tasarımcı olarak geçen yüzlerce insan var... Photoshopta iki efekte basıp iş yaptıklarını zannederler, matbaaya iş gönderip baskının canına okuduktan sonra binbir türlü bahaneler uydururlar İDEAL GRAFİK EĞİTİMİ nasıl olmalıdır?

Neyse birden içimdekiler kabardı konuyu dağıttım. İDEAL GRAFİK EĞİTİMİ nasıl olmalıdır?

Ben sorulara kendi gözümle cevap vereyimde konu ilerlesin, bir nebze katkımız olsun yeni düşünceler için...

[COLOR="Silver"]Üniversitelerdeki ve meslek liselerindeki grafik eğitiminin olumlu yönleri var mıdır?[/COLOR] Bence eğitimin olumsuzu olmaz ama eksiğide olumsuz noktalar oluşturur.

[COLOR="Silver"]Olumsuz yönleri nelerdir?[/COLOR] Sözde eğitim alırlar ama yetersiz eğitim, buda eğitim alanları kibirli yapar ve eksiklerini öğrenmeye çalışmayıp derme çatma duyduklarını bilgi olarak değerlendirirler buda bence çok yanlış. Bir bilginin beyne kayıt edildikten sonra düzeltilmesi çok zordur.

[COLOR="Silver"]BU eğitim yeterli midir? Nasıl olmalıdır?[/COLOR] Aldıkları eğitim bence çok eksik, çünkü kusura bakmasın değerli hocalarımızın çoğununda bilgisi eksik vede gelişen teknolojilere kendilerini adapte etmiyorlar. Her eğitimde olduğu gibi standart kitaplardan ders veriyorlar. Ben bir çok güzel sanatlar fakültesi öğrencii eğittim. Bana göre çok eksikleri var nedenmi? Çünkü sadece teknik bilgileri alıyorlar. Bunun birde piyasa ve müşteri tarafı var. Kültürümüzde müşterinin istedikleri belli, çizgileri belli... Bunlara çoğu mezun cevap veremiyor ve meslekten soğuyor. Tabi ajans sahipleride müşterilerini memnun edemiyor... Çümkü müşteri farklı birşey istiyor eğitimli grafikerimiz farklı birşey sunuyor.

[COLOR="Silver"]Okullar az sayıda mezun verdiği için mi okullu grafikerler az sayıdadır?[/COLOR] Evet. Çok az sayıda bu konuda üniversite var. Şunun 10 sene gerisine dönersek kac tane fakülte vardı. Kaç tane grafiker yetiştiren kurum vardı. Kaç tane tasarımcı vardı. Eskiden alaylı ve mektepli sayoso aynı idi fakat şimdi alaylı 100 mektepli 10 neden?

[COLOR="Silver"]Yoksa okullar normal sayıda mezun vermektedir ama, okullu olmayan grafikerlerin sayısı bir hayli kabarık olduğu için mi okullu sayısı az gibi görülmektedir?[/COLOR] Yukarıda sanırım cevabı İDEAL GRAFİK EĞİTİMİ nasıl olmalıdır?

[COLOR="Silver"]Okullar yetenek kazandırmaz, aslolan yetenektir. Yeteneği olanın okula gitmesine gerek yoktur, düşüncesi doğru mudur?[/COLOR] Yanlıştır. Yetenekli insan yeteneğini nasıl kullanacağını ve geliştireceğini öğrenir.

[COLOR="Silver"]İdeal grafik eğitimi okulda olmaz, usta çırak ilişkisi içinde piyasada olur görüşünü destekliyor musunuz?[/COLOR] Okulda temel eğitim, ustanın yanında işin ayrıntıları incelikleri ve piyasa tecrübesini alır.

[COLOR="Silver"]Okul bitirmiş grafiker piyasa tecrübesi kazanırsa , okul bitirmemiş ve piyasa tecrübesi kazanmış bir grafikerden daha avantajlı olur görüşü doğru mudur?[/COLOR] Okul ve piyasayı iyi harmanlayıp doğru yerde kullanırsa en iyisidir. İDEAL GRAFİK EĞİTİMİ nasıl olmalıdır?

[COLOR="Silver"]Özel kurslarda 2 ayda grafiker yetişiyor ama okullarda 4 yılda grafiker yetişmiyor görüşü doğru mudur? Doğruysa sebebi nedir?[/COLOR] Bir grafiker bence en aşağı 5 yıl piyasa tecrübesi yoksa grafiker sayılmaz. Grafik tasarım işi sadece ekranda veya kara kalemin ucunda bitmiyor, müşteri ilişkisi, baskı öncesi sonrası gibi eneyimler kolay kazanılıyor. Yapılan yanlışlar yüksek maliyetli zararlara yol açıyor. Sen ne kadar iyiyim desende işimiz ekip işi, grafiker, repro, usta, baskı makinası, baskı sonrası ekstralar, bunlardan birisi hatalı olsa faturası grafikere ve ajansa patlar. Basacak ustadan basılacak makinanın merdanelerine kadar birçok konu var İDEAL GRAFİK EĞİTİMİ nasıl olmalıdır? Yani bunların deneyimi ne 2 aylık kursta nede 4 yıllık okulda verilir. İnsanlar bunları düşünmez grafiker iyi yada kötü der İDEAL GRAFİK EĞİTİMİ nasıl olmalıdır?

[COLOR="Silver"]Grafik okulları aslında pek de gerekli değildir, olmasa da olur diyor musunuz?[/COLOR] Kesinlikle hayır, okul olmalı, birde grafik okuluna alımlar biraz daha kolay olsa bence piyasada okullu grafiker daha artar ve kalitede yükselir. Neden bunları söylüyorum? En basitinden ben bir alaylıyım. Ben bu mesleğe başladığımda siyah 46X64 ler vardı ve rapido ve bantlarla montaj hazırlardık, ama şimdi herşey çok basit. Benim kendi gözümde en büyük eksikliğim bir diplomam olmaması. Piyasada diplomayı arıyorlar ama gerisi hüsran. Ben niye okuyamadım çünkü kara kalem çizimim yok. Yetenek sınavını geçemem. İDEAL GRAFİK EĞİTİMİ nasıl olmalıdır? Yeni bir soru ekleyeyim. Sizce iyi ve yetişmiş grafikerin mutlaka kara kalemi olmalımı? Olmazsa ondan grafiker olmazmı? Eğer olursa neden sadece kara kalemi olanlar girebiliyor okula? Görsel zevki ve yaratıcılığı olan yüzlerce grafiker neden okulunu okuyamıyor?

[COLOR="Silver"]İdeal Grafik Eğitimi nasıl olmalıdır?[/COLOR] Bilgili hocalar (tüm hocalarımı kastetmiyorum, niceleri var photoshop kullanmayı bilmiyor) yeterli uygulamalı eğitim, temizlik ve çay işleriyle ugraşılmayan vede kağıt üzeri olmayan stajlar olursa gerçekten kalite artar.

Kafanızı şişirdim kusura bakmayın bunlar benim acizane düşüncelerim İDEAL GRAFİK EĞİTİMİ nasıl olmalıdır?

farukcagla(60)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 11-10-2008 #9
Sayın İsmail Ev ve Sayın Kayıp Kaplan'a teşekkür ediyorum.

İlgi ile ve bilgi ile cevap vermişsiniz.

Aynı ilgi ile okudum.

Aşağı yukarı aynı görüşlerdeyiz.

Öncelikle kimsenin dikkat etmediği çok mühim bir detayı belirten Losttiger demiş ki, desen çizemeyen resim yapamayan grafiker olmasın mı? Yetenek sınavlarında bu yüzden elenenler olabilir, okula girmek kolay olmalı...

İnanın aynı PARADOX'u 1 hafta önce ders verdiğim fakültede yaşadım. Öğrencilerden bir bölümü geçen yıl sadece klavye kısayolları ezberlediklerini ve program kullanamadıklarından yakındı. Bir kısmı biz grafiker olacaksak desen çizmeliyiz, hiç kara kalemle resim çizmedik, bunun eğitimini almak istiyoruz dediler.

Diğer bir bölüm ise "aaa, biz karakalem resim çizemiyoruz, yeteneğimiz yok, biz beceremeyiz" dediler.

Bunun üzerine elimdeki küçük plastik pet su şişesini gösterdim, arkadaşlar isteyen bunu karakalem çizer isteyen bilgisayarda freehand programıyla çizer, ama kara kalemle çizebilenler de yine freehandde çizecek tamam mı dedim, hepsi tamam dediler.

Yani el ile çizemeyenler, bilgisayarda çizebilmeyi çok istiyorlar. Demek ki, artık el ile desen çizemeyenler e grafiker olabilir, bunu kabul etmeleri lazım birilerinin, herkes ressamlıktan gelerek grafiker olmayabilir...Ama grafiker resim kurallarını bilmek zorundadır. Bilmezse photoshopu iyi kullanamaz. İllüstrasyon çizemez.

Bir yapılan yanlış da temel sanat eğitimi derslerinde... Oğlum meslek lisesi grafik bölümüne okuyor... Temel sanat eğitimi dersinde, tıpkı bilgisayarın kullanılmadığı yıllardaki gibi, 10 cm x 10 cm kareler çizdiriliyor kağıda. Bu karelerden 8 tane yaptırılıyor. Her bir kareye üçgen, kare ve dairelerden oluşmuş alanlar çizdirilip her bir alan 0,5 rapido ile noktalama suretiyle tram veya degrade yaptırılıp geçişler, dokular elde ettiriliyor. Sabırla kalemin ucunu kağıda dikiş makinesi gibi vurup çekebilenler başarılı oluyor. Bir çocuk 80 santimetrekarelik alanı kaç günde noktayla doldurabilir? BU , eğitim değil, gavur eziyetidir.

8 kutu yerine 2 kutu yaptırırsın, birini nokta ile diğerini tarama ile yaptırırsın, öğrenci tramı da çizgiyi de dokuyu da bu kadar öğrenir gerisini bilgisayar tamamlar.

Dediğiniz gibi hocalar bilgisayar bilmiyor, her şeyi elle ve kalemle yaptırmayı marifet sayıyorlar, kendi geriliklerini doğru gibi kabul ettiriyorlar. Öyle olmasa kendi varlıklarının gereksiz olduğu anlaşılacak..

Bunun karşısında ise grafik eğitimini sadece program eğitimi olarak gören anlayış var ki, buna göre de bir mac operatörünü koy öğrencinin önüne, freehand, corel, indesign veya quark öğretsin, "ne çok program biliyor, ne kadar bilgili hoca, keşke tüm hocalar böyle olsa" deniliyor.

Bu mantığa göre 2 aylık piyasa kurslarında program öğreten hocalar da grafiker yetiştiren grafik tasarım hocası.

Bu konuda yarenay kardeşimiz demiş ki;
"grafik eğitiminden kastınız sanırım program becerisi. çünkü yaratıcılık olmadan tasarımcı olunmaz. herşey de olduğu gibi bu konuda da eğitim şart tabiiki. usta çırak ilişkisine kesinlikle katılıyorum. yardımcı grafiker anlayışı oturtulmalı."

Kendisine cevabım şudur; grafik eğitimden kastım program becerisi değildir. Tek başına program becerisi sadece YARDIMCI GRAFİKERLİĞİ ilgilendirir. Operatörlüğü ilgilendirir. Eğitim dediğim şeyin içinde sanat tarihi, tipografi , resim, reklamcılık, yazı, illüstrasyon, sanat yorumu, uygarlık tarihi vs gibi dersler de vardır. Ben eğitimden program eğitimi gibi teknik eğitimin yanısıra; tasarımın püf noktaları, istif ve kompozisyon, renk ve alan arasındaki ilişkiler, yazı ile resim yapmak gibi teorik kurallar ve bunun pratik uygulama alanları gibi teorik ve sanatsal dersleri de bir bütün olarak alıyorum...

Dolayısı ile bilgisayar öncesi klasik-manuel (el ile) yapılan eğitime artık gereğinden fazla önem verildiğini, bunun yeterli miktarının korumamız, aşırısını atmamız gerektiğini düşünüyorum.

Sadece program eğitimini ise grafiker eğitimi olarak ele almamızın yanlış olduğunu, bunun da grafik ve sanat kültürü almamış grafik amelesi yetiştirme yöntemi olduğunu, her iki sistemin artık tek bir yapı ve çatı altında birleştirilmesi gerektiğini savunuyorum.

Yerenay kardeşimize katıldığım nokta şudur; YARDIMCI GRAFİKER ANLAYIŞI oturtulmalıdır. Evet çözüm budur. Nasıl ki Genel müdür asistanı ben niçin genel müdür olamıyorum diye genel müdürü kıskanmıyorsa, yardımcı grafiker de pozisyonundan dolayı kendini alçalmış görüp daha grafiker olmadan, ben grafikerim dememelidir.

Okul nasıl diploma veriyorsa, usta çırak ilişkisi ve lonca sistemi ile çıraklık, kalfalık ve sonunda ustalık belgeleri verilmelidir.

İsmail Ev beyefendi loncalık sistemine özel bir önem vermektedir. Bunu açıklarsa sevineceğim, hepimize yararlı olacak.

Kısaca şimdilik bunlar.
Flood yapmamak için devam etmiyorum. Yazacak olanları bekliyorum. Sonra yine alıntılarla görüş bildirmeye devam edeceğim.
losttiger isimli Üye şimdilik offline konumundadır

losttiger

Grafiker / Konya

Alt 11-10-2008 #10
Hocam parmaklarına sağlık çok güzel yazmışsın. İDEAL GRAFİK EĞİTİMİ nasıl olmalıdır? Devam et. Piyasada, grafikerliğin en temel noktası olan LPI, DPI, PPI nedir bilmeyen sözde grafiker arkadaşlarımız ben çok iyi photoshop kullanırım deyip bir gazete reklamına bile verebileceği değerleri bilmiyor. İşte burada da okul ve usta ön plana çıkıyor.
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Konu Kapatılmıştır

Tags
eĞİtİmİ, egitimi, grafik, grafık, ideal, nasil, nasıl, olmalidir, olmalıdır, İdeal