idemama hakkında..

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - idemama hakkında.. ...

idemama hakkında..
exodus1088 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

exodus1088

Sanat Yn. / Ankara

idemama hakkında..

Alt 12-03-2011 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar idemama'yı merak edip üye oldum ama çalışma prensibi hiç hoşuma gitmedi. Bir proje aktif oluyor ve sizde çalışmanızı gönderiyosunuz, sizi sanki yarıştırıyorlarmış gibi yüzlerce tasarım arasından biri kazanıyor. Benim bildiğim işe teklif verirsin işi alırsın, müşteri beğenmesse duruma göre değişikliğe gidersin tasarımında. Fakat bunlar akıllı olduklarını sanıyorlar.

Ben mi yanlış anladım bilmiyorum ama insanları salak yerine koyan bi sistem kurmuşlar.

Selamlar.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Matbuu.com Reklamları

flowest isimli Üye şimdilik offline konumundadır

flowest

Grafiker / İstanbul

Alt 15-03-2011 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
kesinlikle haklısın.
ayrıca o kadar işin yarıştırılması haricinde, 70-100 iş arasında "bak bu kesin alır" dediğin işler çıkıyo kalite olarak gerçekten iyi fakat işveren şirket bir b... tan anlamadığı için insanları istediği şekilde yönlendirdiği gibi birde gidip nerde saçma sapan bazı grafik kurallarına ve kullanım alanlarına aykırı tasarım var onu seçiyor.
anlam veremiyorum doğrusu.site yöneticileri bu müşterilerini yönlendirmelide aynı zamanda bence.bu kadar göz yumulmamalı.kalite düşüyor çünkü bi yerden sonra. çevremden 3-5 kişi bende dahil bu platforma tasarım vermemeyi düşünüyoruz artık açıkçası.

sağdan soldan ordan burdan dizayn ve done çalan insanlarda çabası idemama hakkında.. onlara çok gülüyorum mesela idemama hakkında..

sevgiler..
Bu mesajdan alıntı yap
eseckin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

eseckin

Grafiker / İzmir

Alt 23-03-2011 #3
bende size katılıyorum. idemama.com tam anlamıyla tasarımcı karşıtı bir site bence. tasarımları yapan kişilerin haklarını savunmayan tasarımcıların firmalar tarafından sömürülmesine tamamen izin veren, emek nedir bilmeyen, müşteri ve para odaklı bir site. Tasarımları işin sahibinin dışında herkese açık olarak göstermekte inanılmaz amatörlük. Çok fazla parlatılmış abartılmış reklamları ile insanları kendi bünyesine çekmeye çalışıyor. Ayrıca buraya bence hiç bir tasarımcı arkadaş katılmamalı emeklerini haklarını yedirmemelidir. İster amatör olsun ister profesyonel.

Sevgiler.
Bu mesajdan alıntı yap
burak10 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

burak10

Bilg. Teknikeri / Çanakkale

Alt 25-05-2011 #4
katılanlar zorla mı katılıyor, anlamadım? öyle bi anlatmışsınız ki, site birilerini kandırıyor gibi...konuşmak ne güzel değil mi?

kurabiyeler sizi
Bu mesajdan alıntı yap
exodus1088 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

exodus1088

Sanat Yn. / Ankara

Alt 26-05-2011 #5
elbette zorla katılmıyorsun ama zorla katıl ya da katılma sonuç olarak kurdukları sistem uygun değil,

belki örnek olmayacak ama diyelim ki mecliste çıkmış saçma bir kanun var , senin doğruluğuna katılmaman o kanunun çalışmasını engellemez... Ben katılmıyorum idemama'ya fakat kurdukları kurnaz düzen işliyor, insanlarıda kandırıyolarlar

"Bence"
Bu mesajdan alıntı yap
HisarMedya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

HisarMedya

Webmaster / Ankara

Alt 14-06-2011 #6
bi nevi kuranda fake bir site tasarım hırsızlığı ve arşivleme yapıyor site adminleri
Bu mesajdan alıntı yap
wisky isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wisky

Grafiker / Nevşehir

Alt 16-09-2011 #7
Site adminlerini tanıyormusun ?
Bu mesajdan alıntı yap
RD3S1GN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

RD3S1GN

Sanat Yn. / Konya

Alt 16-09-2011 #8
fikir olarak güzel uygulama olarak basit bir site.
Bu mesajdan alıntı yap
kermanisa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kermanisa

Sanat Yn. / Ankara

Alt 22-10-2011 #9
Arkadaşlar bu firmanın bende gazabına uğradım. Bir müşterim teklif verdiğim işi kabul edip çalışmamı istedi. Meğer aynı zamanda bu idemamadanda iş istemiş ben çalışmayı yaptıp bitirdim. Tam iş bitti sona geldik. Müşteri siz ankaradasınız ben istanbuldayım. bu idememe firması onlara başka tasarımlar da yapmış içlerinden birini daha çok beğenmiş, ben işi istanbulda yaptıracağım vazgeçtim. Şimdi ben sorarım müşterimin terbiyesizliği bir yana dursun. ben bir hafta boyunca çalışmışım. Bana işi yap demişler adam bu edamamayada iş yaptırdı diye benim emeğim boşa gitti.

Bu tarz bir firma hem sektöre, hem emekçilere büyük tehlike arz etmektedir. Böyle bir çlaşma şekli olmaz. Gerçi Müşterimi mahkemeye verdim. Hakkımı alacığım ama bu firma yüzünden emin olunki birçok kişinin canı yanacak.

Böyle bir çalışma şekli olmaz. Etik olmaz, Ahlaklı olmaz.

Düşünü at yarışında bile kazanan at dışında diğer atlarda para kazanır. Sonuç Grafik tasarımcı at kadar değreli değildir.
Bu mesajdan alıntı yap
coldnodia isimli Üye şimdilik offline konumundadır

coldnodia(32)

Öğrenci (Diğer) / Edirne

Alt 30-01-2012 #10
Ben bu siteyi yeni keşfettim ve üye oldum...Evet tasarımcıları yarıştırma konusunda bende sizden farklı düşünmüyorum.Bir proje için 100ün üzerinde tasarımcı 200ün üzerinde proje hazırlıyor.Bunlardan bazıları ciddi emek ve kafa yorulmuş işler olabiliyorken bazıları ciddi kopyalamalar ya da çok basic çalışmalar olabiliyor.

Ama sitenin tam bir sanat direktörü boşluğunu doldurmadığı, proje sahiplerinin isteklerinin tasarım olarak net bir şekilde belirtilmediği bir gerçek.İyi ajanslar firma isteklerinde firmayı da eğitirler kimi durumda, ya da isteklerini profosyonel olarak yönlendirirler-geliştirirler ama burada site sadece aracı vasfını sahiplenmiş, yönlendirici-geliştirici rolden çok uzakta.Bu yüzden firmalarda çeşitli klişe argumanlarla tasarım arayışlarına giriyorlar.Firma "sade ve belirgin" bir tasarım isterken ortaya çıkan ve beğendikleri çalışma tam anlamıyla bu olmuyor veya ilk adımı geçip firmanızın sizin beğendiğiniz tasarım üzerinde geliştirme beklerken bir anda 0 dan bişeyler yapmaya uğraşıyorsunuz.Buna benzer bir durumda kaldım proje olumlu sonuçlanmadı ve yaptığım çalışmalara, firmanın yönlendirmelerine proje sonunda baktığımda tam bir hayal kırıklığına uğradım. 100ün üzerinde çalışma, fikir, tema, consept ve karşısında ne istendiği bilinmeyen belli olmayan bir firma isteği.
Siteye ilk üye olduğumda 6 projeye çalışma gönderdim ve firmaların olumlu geri dönüşleri ile bir anda 3.000 liralık bir gelir elde edebilecek hale geldim ama çalışmaların ilerleyişinde fikirler ve yönlendirmeler o kadar farklı hale geldi ki bir anda hiçbir gelir elde edemeden projeler tamamlandı.Çalışmalarıma bakıyorum, kazanan projelere bakıyorum.Öz eleştiri yapabilen veya kendi tasarımlarımı körlemesine beğenen biri değilim ama bazen ciddi bir beğeni farkı oluyor.

Ancak bu iyi tasarım kazanır tag'ı siteninde benimsediği bir durum değil.Site olayı bir yarışma olarak görmüyor göstermiyorda.Aracı rolünü sahiplenmiş durumdalar.Biz porje sahipleri ve tasarımcıları bir araya getiririz.zaten sitede idemama'nın firma ve tasarımcılar için hazırladıkları spotlarda bu çok belli oluyor.

Bir diğer noktada tasarımcılar arasında ciddi bir esinlenme durumu oluyor.Bunu çok yaşamaya başladım.Bir tasarım koyduktan sonra projeye 1-2 gün içine benim yakaladığım noktayı, çalıştığım renkleri, fontların...benzerleri bir anda koyulmaya başlanıyor.Buda bazen can sıkıcı oluyor.Tam projenin sonun yaklaştığınız zaman firmanın istediğini iyi analiz edip-en iyi karşılığını verdiğinizde ve firma da olumlu geri dönüş yaptığı sırada.Sizin fikrinizin farklı halde ama "esinlenilerek" çeşitli çalışmaların ortaya çıkması ve hatta projeyi sizin değilde bu çalışmalardan birisinin alması sinir bozucu oluyor.

Ama şu konuda sitenin iyi puan topladığını da kaçırmamak lazım. Öncelikle ben freelance bu işi yürütmeye çalışıyorum ve aldığım işlerin çoğu basit bir "söz" üzerine kurulu oluyor. Biranda firma ile diyalog kesilebiliyor, çalışma son noktasına ulaşıyor ödeme sırasında firma sessiz kalıyor bu ve bunun birçok sıkıntıyla karşılaşılmasını önlüyor.Bu sistem...

İşleyişide benim gördüğüm kadarıyla iyi bir kaç problemle karşılaştığım için gerek telefonla gerekse mail ile bilgi alma imkanım oldu. Firma projeyi açtığı anda bir ön ödeme yatırıyor, proje süresi boyunca tasarım çıkmazsa ek süre talep edebiliyor bu ek süre sonunda halen firmanın beğendiği tasarım çıkmazsa para iade ediliyor.(Bu kısma kadar firma hakları iyi korunmuş gibi gözüküyor).Firma tasarım beğendi ve tasarımcı-firma arasında diyalog kurularak projenin geliştirileceği 1 haftalık bir süreç başlıyor bu süreç içerisinde eğer firma birden diyalogu keserse, idemama da olan proje ücreti otomatikman tasarımcıya aktarılıyor.(Tasarımcı hakları burada iyi korunmuş bence).

Projelerin fiyatları ile freelance 2012 fiyat listesini karşılaştırdığımda fiyatların birbirine paralel olduğunu gördüm.Örneğin bir logo tasarımı için 500 lira gibi bir fiyat belirlenmiş KDV ve %10 site komisyonu sonucunda 441 lira gibi bir ücret elinize geçiyor bu da makul ki idemama sizin adınıza vergi vb hükümlülükleride yerine getirmiş oluyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Reklam