idemama hakkında..

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - idemama hakkında.. ...

Cevapla
idemama hakkında..
coldnodia isimli Üye şimdilik offline konumundadır

coldnodia(34)

Öğrenci (Diğer) / Edirne

Standart
Alt 07-02-2012 #11
Sponsorlu Bağlantılar

Siteyle alakalı yaşadığım yeni bir gelişmeyi buradan paylaşmak istiyorum. Sitede 6 aydır üyeyim ve kazandığım logo projeleri bulunmakta. Ama 20 gün kadar önce site durup dururken benim yükleyeceğim çalışma listesini düzenleyerek. "Logo" ve "Kurumsal kimlik Çalışması" yükleyemeyeceğim şekilde yeniden düzenlediler tam 15 gün maillerime cevap vermediler neredeyse her gün mail attım ve uygun dille bu listenin güncellenmesini istedim. Düzenlemediğiniz her gün bir proje kaçırıyorum ve kazanma şansım olan projelere tasarım yükleyemeden kaybediyorum diye belirttim ve geçen gün siteden mail geldi.

Bana, firmaların da yorumları doğrultusunda DENEYİMİM LOGO VE KURUMSAL KİMLİK TASARIMI YAPMAYA YETERLİ OLMADIĞINI belirttikleri bir mail attı. Bu yazıyı görünce resmen çıldırdım ve bu yorumu yapabilecek kurumun seviyenin onların olmadığına kaldı ki hiçbir firmayla negatif bir yorumlaşmaya girmediğimi hatta yüklediğim çalışmalar için firmalardan iyi yorumlar ve yönlendirmeler aldığımı kaldı ki kazandığım logo çalışması sonucunda bir firmanın benim tasarlıdığım logoyu kullandıklarını hatırlattım. Ancak dalga geçer gibi, ilk attıkları mail'in aynısını birkez daha gönderdiler.

10 yıldır grafik tasarım yapıyorum. Serbest olarak çalışıyorum. Tasarladığım logoları kullanan firmalar var, kaldı ki sadece logo değil bir çok farklı grupta çalışmam kullanılıyor ve ben bu işten para kazanıyorum. Bu yorumu okuyan arkadaşlarımı bilgilendirmek için siteye yüklediğim bütün logo ve kurumsal kimlik çalışmalarını buraya yükleyeceğim ve alçakgönüllü olarak sizlere soracağım benim tasarımlarıma baktığınızda "LOGO TASARIMI KONUSUNDA SİZCE DENEYİMİM VAR MI?".

Bu maildeki yazıyı ben resmen bir hakaret olarak algılıyorum ve sizlerin yorumlarınızı merak ediyorum bu durumla ilgili.

Teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
pixelyus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pixelyus

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 13-04-2012 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
İdemamaya tasarım yüklemeye çalışıyorum fakat sürekli hata veriyor ve çalışmaları kabul etmiyor. birkaç sefer aradım hala sonuç yok.
İçimden bir ses bu işin danışıklı döğüş olduğunu söylüyor.
Bu mesajdan alıntı yap
sahtekobay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sahtekobay

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 02-05-2012 #13
Ya arkadaşlar.Bırakın bu tür işleri.Bu adamlar kendileri para kazanamak için bu şekilde bir site açmışlar ve garipki bayağa bir tasarımcıda bu siteye üye olup çalışmalarını buraya yüklüyorlar.Arkadaşlar yüklemeyin emeğiniz çalınmasın.coldnodia katılıyorum bende 15 yıldan beri kurumsal çalışmalar oldu ve para kazandım.Neyse bu siteyi görünce bende üye olayım dedim.3 kez farklı üye ismi ile üye oldum ve bana da arkadaşın maili gibi mail geldi gülüyorum sadece.15 gün boyunca Telefon açtım ve bir bayan telefona çıkıyor geç de olsa telefona bakıyor.Ne yazıkki bu bayan her seferinde yetkili ile görüşmek istediğimde dışarıda oluyorlar.Pardon da Hangi dışarıdan bahsediyor bunlar veya kaç kişiler burada çalışanlar 2-3.Neyse uzun lafın kısası EMEĞİNİZİ ÇALDIRMAYIN BURAYA ÜYE OLARAK. İyi çalışmalar
Bu mesajdan alıntı yap
Kadir Kara isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Kadir Kara

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 04-05-2012 #14
Tasarım sitesinden çok ucuza yarışma yapan bir site gibi geldi bana, tamamen emek hırsızlığı, kimsenin bu siteye giripde tasarım yollamasını tavsiye etmem, büyük bir emek hırsızlığı var çünkü.
Bu mesajdan alıntı yap
yakamoz002 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yakamoz002

Grafiker / Aksaray

Standart
Alt 08-05-2012 #15
idemama sitesine üyeyim ama çalışma gönderemiyorum çünkü ben henüz profesyonel değilmişim tabi bu o sitenin kararı. Bu işte 8 yıllık tecrübem var. Ancak idemamanında böylebir kararı var.
Benim gönderdiğim çalışmalar kadar iyi olmayan portfolyolar var ama nedense yada kimse artık bu kıyaslamayı yapan çok da merak ediyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Alleyezonme isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alleyezonme(31)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 16-05-2012 #16
Bence çok saçma bi sistem. Ve sadece idemama deil bi ton site türedi böyle son zamanlarda...

Ben onca yıllık iş ve okul tecrübemle kurallara göre özgün bir iş çıkartacam, ama 2 ayda pphotoshop öğrenip o 2 aylık photoshop kullanma beceresiyle iş yapan adamın sağdan soldan arakladığı logo seçilecek.

Emekler boşuna gidecek.

Kusura bakmayın ama tamamen enayilik ve amatörce.
Profesyönel düşünen bi grafiker böyle sitelere çalışma göndermez bence. Ben göndermiyorum. Ve arada sırada denk geliyorum çalışmalara bakıyorum da acaip amatörce işlere firmalar 1000 tl 500 tl gibi paralar veriyor. Yazık.
Bu mesajdan alıntı yap
aspirin_00 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aspirin_00

Grafiker / Trabzon

Standart
Alt 16-05-2012 #17
uzun lafın kısası bu tip sitelerden para kazanacaksanız hiç bulaşmayın eğer yeni işin başında biriyseniz.. çalışmalarınzıı gelişmesi açısından tavsiyemdir...
Bu mesajdan alıntı yap
porcelain isimli Üye şimdilik offline konumundadır

porcelain

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 12-06-2012 #18
idemama.com kapanmış gözünüz aydınidemama hakkında.. açılmıyoridemama hakkında..
Bu mesajdan alıntı yap
Hugareva isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hugareva

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 12-06-2012 #19
idemama.com kapanmış gözünüz aydınidemama hakkında.. açılmıyoridemama hakkında..
Fazla sevinme bende açılıyor :smile: kapitalist sistemler çökmezler :wink:
Bu mesajdan alıntı yap
Cahit GÜLDEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Cahit GÜLDEN(55)

Eğitimci Grafiker

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 29-07-2012 #20
Burada Türkiyeden site adı vererek eleştiri yapmayacağım.
Sistem üzerinde aynı çalışmayı yapan birkaç site mevcut, bunlar stocklogos.com, mycroburst.com gibi siteler ve sistemleri birbirine benzer.
Bu sitelerin çalışma sistemi basitçe yarışma mantığına dayanıyor. Burada jüri çalışmayı talep eden firmadır. Firma kim peki? Firma orta ölçek altında çalışma yapan küçük işyerleri. Bu firmaları mercek altına aldığımız zaman, bu firmaların reklam ve diğer tanıtım masraflarına bütçe ayıramayacak kadar küçük işletmeler olduklarını görmekteyiz. Peki yarışmacıları değerlendirecek jüri hakkını para ödeyerek satın almış olan bu firma sahipleri kimlerdir? Sanatsal bir çalışmayı değerlendirip seçim yapacak yeterliliğe sahip uzmanlar mıdır? %99,9'unun bu yeterliliğe sahip olmadığı kesindir.
Peki yarışmacılar kimlerdir? Bu konuda bir çoğu yeterli seviyede çalışma yapabilen tasarımcılardır.
(Kopye ve alıntı görsel kullananları bu kategori dışında tutuyorum.)

Şimdi ortaya çıkan tabloyu kısaca irdeleyelim:
Müsteri istekte bulunur, yarışma açılır, tasarımcılar belirlenen süre zarfında, belirlenen sayıda çalışmayı siteye yüklerler. Süre sonunda jüri yani işveren değerlendirmesini yapar ve çalışmasını seçer. Buraya kadar harika çalışan bir sistem gibi gözüksede, atıyorum 100 tasarımcının katıldığı bir yarışmada 1 çalışma barajı geçecektir. Kalan 99 tasarımcı site için kazanç gibi gözüksede kayıptır. Dolayısı ile site sistemi, tasarımcı odaklı değilde, işveren odaklı bir sistem üzerine kurulu olduğu için böyle bir resim vermektedir. Bu yargıya nereden vardığımı, kazanamayan tasarımcının neden site için bir kayıp olduğunu, 25 yıl her yaş grubuna sanat eğitimi veren birisi olarak şöyle açıklayayım. Her yıl MEB okullarına çok çeşitli kuruluşlardan yarışma duyuruları gelir. Bunlar resim afiş veya diğer görsel çalışmalardır. Bunlara okullardan seçilen öğrencilerden bir çoğu katılır, ödülleride bu yarışmalardan çokta iyidir. Bu yarışmalara eğitimciliğimin ilk yıllarında katılırdım. Sonra şunu gördüm, her yarışmadan sonra yetenekli öğrencilerim çalışmadan soğuyordu, bazıları bırakıyordu, bunu farkedince artık yarışmalara katılmayı bıraktım. Sonuçta, sanatsal herçalışma motivasyon ve beğeni ister, motivasyonu bozulmuş bireyin kendine olan güveni kaybolarak o işi bırakır. Şuna katılıyorum, her alanda olduğu gibi grafik tasarım alanındada bir eleme şart ama sağlıklı bir şekilde bu elemenin yapılması lazım. Eğer ben bu işi bırakıp manavlık yapacaksam, restaurant sahibi Mehmet bey in jüri üyeliği ile değilde hakikaten işin uzmanı insanların değerlendirmesi ile bırakmalıyım.

Ben böyle düşünüyorum bilmem siz ne düşünürsünüz?

Dilimize sahip çıkalım.
Takıldığımız yerlerde alttaki linki tıklayalım.

TIKLA

'Basit bir kimse en küçük bir eleştiriye çıldırır,
akıllı adam ise kendini eleştirenlerin,
kendisiyle tartışanların düşüncelerini kapmaya çalışır.'

L. Ron Hubbard

Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Dfx ve Dwg hakkında seco007 Illustrator 2 15-02-2011 00:16:22
G4 hakkında lale_du Macintosh 5 19-06-2010 20:52:48
cdr ve eps hakkında tarimbilisim74 Corel Draw 3 21-04-2010 14:09:55
GX-24 hakkında GRAFAKİRR Folyo kesim 4 25-03-2010 11:51:15
XML hakkında mc_mrt Php, Asp, Perl, Html 3 26-04-2008 12:53:10

Kapat
Şifremi Unuttum?