İş İlanlarındaki Tutarsızlıklar

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - İş İlanlarındaki Tutarsızlıklar ...

Cevapla
İş İlanlarındaki Tutarsızlıklar
Value isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Value

Hiç Biri / İstanbul

Standart

İş İlanlarındaki Tutarsızlıklar

Alt 29-07-2013 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Büyütec altına alınmış nefis bir konu..Öncelikle ilk dikkatimi çeken, artık farklı uzmanlık alanlarına doğru yayılan web geliştirme, arayüz tasarımı, kullanıcı deneyimi tasarımı ve yazılımın hala birbirinden ayrışmamış olması.

İlanlara genel olarak bakıldığında bire bir ara yüz tasarımı uzmanlarının çok rağbet görmediğini söylemek mümkün. Onun yerine hala kombo çözümler revaçta.

Sıkıntı
Dilerseniz örnekler ile gidelim, bir firmaWeb Tasarım, Dökümantasyon, Grafik ve Tasarım Uzmanı başlığı ile aradığı profesyonelde ihtiyaç duyduğu özellikleri özetle şöyle sıralamış;

Tercihen yaptığı tasarımları HTML ve CSS 2.0 kurallarına göre uygulayabilecek,


Tercihen XHTML, HTML ve CSS bilgisine sahip,


Dreamweaver, Photoshop, Fireworks gibi web tasarım programlarını etkin biçimde kullanabilen,


Web ortamı için yaratıcı, özgün ve yetkin, kullanıcı dostu tasarımlar üretebilen,


İnternet’teki güncel eğilimleri ve son teknolojileri yakından takip eden,


İleri düzey İngilizce bilen,


Güler yüzlü, ekip çalışmasına yatkın ve iletişimi güçlü, yüksek algılama, tasarım ve gösterim yeteneğine sahip,


Mobil uygulamalar, e-kataloglar, email marketing gibi ek çalışmaları baştan sona yapabilecek,


Şirketimizin kurumsal imajı, firma tanımı ve müşterilerimizin bilgilendirilmesi amaçlı, gerekli tüm görsel dokümanı (belgeler, broşürler, logo, etiket, kataloglar, vb…) hazırlayacak,


Tasarım öncesinden, baskı uygulamaları için yapılan çalışmaların sonuna kadar süreç yönetimi yapabilecek,
İhtiyaç duyulan teknik dökümantasyonu hazırlayabilecek.


Liste daha uzayıp gidiyor, benim ise içlerinde anlamlandırabildiğim tek şey; Güler yüzlü, ekip çalışmasına yatkın ve iletişimi güçlü.. maddesi. Bana göre güler yüzlü motivasyonu yüksek çalışan profili ile karşılaşmak bugünlerde en zor olgu, güler yüzlülük ise artık bir erdem.

Bütün bu maddeleri eksiksiz olarak uygulayabilen birinin nasıl yaratıcı web ara yüzleri çıkarabileceğini merak ediyorum.

Bir başka ilana göz attığımda ise en garip isteklerden biri ile karşılaştım. Güneşli civarında ikamet eden, Prezantabl.. Güneşli değil Şişli de yaşıyorsanız işi zaten kaybettiniz, haydi bu metropolde bunu anlayabilirim pardon ama prezentabl biri değilsek, iyi web siteleri tasarlayamaz mıyız?

Bir başka web tasarımcısı ilanında artık işverenlerin ne derece uçtuğunu, büyük resimden ne denli habersiz olduğunu görmek mümkün;

Grafik tasarımının tüm alanlarında faaliyet gösterebilecek, reklam-poster çalışmaları, katalog broşür vb gibi ihtiyaçlara yönelik tasarım da yapabilecek,


Yaptığı tasarımı HTML’ e dökebilecek, Mobil ve tablet aplikasyonu yapma konusunda tecrübeli…
Son günlerin moda lafını etmeden geçemeyeceğim, peki bu neyin kafası hocam?

Görsel tasarım ile ilgilenen, web tasarım uzmanlık alanı bu olan bir kişi aynı anda nasıl mobil ve tablet aplikasyonu yapma konusunda deneyimli olabilir?

Örneklerden devam edelim, mesela bir başka firma; Tablo ve Div yapılarını çok hızlı bir şekilde, tüm browserların destekleyeceği şekilde hazırlayabilen, Tablo ve Div yapılarını çok hızlı bir şekilde, tüm browserların destekleyeceği şekilde hazırlayabilen diye devam eden bir ilana sahip. Hareketli görsel öğeleri tasarlayabiliyor olmak ise tercih sebebi olacakmış.

Bu ilanlardaki tutarsızlık ve anlaşılmaz tavır bana, bir havayolu şirketinin, savaş pilotu özellklerine sahip attığını vuran, kargo uçağı da uçurabilen, birinci sınıf gemi kaptanı olan adaylar arıyoruz, ayrıca kamyon ve tır kullanması da tercih sebebi olacaktır gibi bir ilan çıkması ile aynı hissi yaşatıyor! Anlamak mümkün değil.

Web yazılım üzerinde deneyimli PHP,ASP dillerinin herhangi birinde uzman tasarım yeteğine sahip büro içi personeli şeklinde ilan veren firma ise bir medya ajansı? Çay demleyebilen maddesini eklemeyi unutmuşlar sanırım?

Bir yayın kuruluşu olayı toptan çözmüş;

Corel, Photoshop, Indesign gibi tasarım programlarına hakim
Web sitesi tasarımı, kurulumu, güncellemesi, içerik yönetimi yapabilecek
Tercihen E-ticaret konusunda donanımlı
Bu kadar bilgiye eksiksiz sahip olan biri kendi girişimini çoktan kurmuştur bile herhalde ? Web tasarım uzmanı olup, e-ticaret konusunda bilgi sahibi, site kurulumu ve içerik yönetimi de yapacak. Yani diğer maddeler bir yana editörlük veya içerik geliştirme kendi başına zaten bambaşka bir uzmanlık dalı…

İşin kötüsü gezindiğim ilanlarda PHP uzmanları, frontend geliştiriciler ve benzeri ilanlar içinde aynı maddelerden bir çoğu geçerliydi. İyi bir PHP yazılımcısının çok iyi derecede grafik bilgisine sahip olması gerekliliği yakında yazacağım yazının asıl konusunu oluşturuyor aslında: Kendini Tasarımcı Sanan Yazılımcılar

Bu arada bu ilanların arasında kullanıcı deneyimi tasarımına yönelik hiç bir uzmanlık arayışının olmaması, bu işin genelde frontend ya da tasarım uzmanlarına ihale edilmiş olması da ilgimi çekti.

Esnek Çalışma Saatleri
Bu ilanların ortak bir başka yanı ise hemen hepsinde esnek çalışma saatlerine uyum gerekliliğiydi. Bu konuyu biraz araştırdım, esnek çalışma saatlerinin ne olduğunu tam olarak bilen yok gariptir ki. Ortak kanı sabah belirtilen saatte işe başlayıp, akşam belirtilen saat yerine en az 3-4 saat sonra eve gitmek anlamına geldiği.

Bir çok sunum, seminer ve derste de paylaşıyorum. Bir projenin (ekstra özel durumlar hariç.) tamamlanması için sürekli mesai yapılıyor, sabahlanıyor ise o proje sürecinde, planlama ya da kaynak temininde sorun vardır. Bu başka bir yazının konusu aslında, onun için fazla uzatmak istemiyorum.

Çözüm
Bir çok sosyal konuda olduğu gibi bu saçma sapan iş ilanlarının sona ermesi, insanların işinde uzman ve profesyonel kişiler yerine, köle aramasını engelleyecek unsur ortak bilinç sahibi olmaktan geçiyor.

Burada görev, rakip firmanın aynı pozisyon için aradığı eleman için ortaya koyduğu istekleri kopyala yapıştır yöntemi ile kendi arayışı için kullanan birimlere düşüyor öncelikle.

Firma içinde ihtiyaç duyulan pozisyonun, o pozisyona ait gerekliliklerin, firma içindeki yapılanma ve iş bölümünün gerektirdiği özelliklere sahip kişilerin, doğru şekilde konumlandırılması ile, onlardan çok daha fazla verim alınması mümkün.

Bu konuda sanırım öncelikle patronların, ve insan kaynakları departmanlarının kendine bir çeki düzen vermesi gerekiyor. Tam olarak ne istediğini bilememek, bu istek hakkında bilgi sahibi olmamak, o pozisyon için çalışacak birini bulamamaktan daha tehlikeli bence.

Evet hanımlar beyler, ister çalışan olun, ister işveren, ciddi şekilde web prodüksiyonu ile ilgili işlerin içindeyseniz, her işin bir uzmanı var artık. O afilli İsviçre Çakısı devri bitti. Şimdi uykudan uyanma zamanı!
Alınıdır.


Bilinçsiz bir iş verenle muhatab olmak, sanırım alplerde yamaç paraşütü yapmak gibi..
İşin garip yanı, iyi olacak derken iyiden iyiye batıyoruz..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

doujink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

doujink

Yrd. Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 29-07-2013 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Nazikçe köle aradıklarını söylüyorlar sanki bir yandan da.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Kapat
Şifremi Unuttum?