İlk gazete reklam çalışmam

Kitap kapağı, broşür, menü vb. - İlk gazete reklam çalışmam Sponsorlu Bağlantılar Yerel bi gazeteye yaptığım ilk reklamım Gider gitmez elime tutuşturuldu bismillah dedim bu çıktı!...

FatihDora isimli Üye şimdilik offline konumundadır

FatihDora(29)

Grafiker / İstanbul

Alt 03-08-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Yerel bi gazeteye yaptığım ilk reklamım

Gider gitmez elime tutuşturuldu bismillah dedim bu çıktı!İlk gazete reklam çalışmam

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Imperatore34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Imperatore34

Grafiker / İstanbul

Alt 03-08-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Çalışmayı : Kitap kapağı, broşür, menü vb. kategorisi altında yayınlasaydınız daha uygun olurdu.

En alttaki yazılarda yine bir önceki çalışmadaki gibi hiza sorunu var. Yazıları alana tamamen sığdırmaya çalışmak yerine biraz daha küçük yapsanız hem daha estetik görünür ve göze sokulmuş gibi olmaz, hemde çalışmayı daha ön plana çıkartır. Bir de kelimeler arasında (/) yerine virgül koysanız daha doğru olur diye düşünüyorum.

-Kartonpiyer ve Kemer görsellerinin altında küçük bir dekupe hatası var.

-Üzerinde emek harcanmış bir çalışma, ancak genel olarak bakıldığında çok fazla karmaşık ve gözü yoran bir obje & yazı karmaşası var. Daha sade ve özgün çalışmalar yaparsanız göze çok daha hoş gelir. Mesela size bir örnek vereyim beni daha iyi anlarsınız ; Sol üst köşede katlanmış kağıt görünümü içerisinde yazılar var. Çok güzel, yapıcı.. Ancak altındaki bina görseli malesef bu detayı öldürüyor ve göze çarpmamasını sağlıyor. Göze çarpması için bu işi tasarımcı gözüyle incelemek gerekiyor. Ama müşteriler çalışmaya bizim baktığımız gözle bakmazlar. O yüzden müşteriye bu detayları gösterememiş olursunuz.

Bir de çalışmalarınızda ön plana çıkardığınız nesnelerin öncelik sırasını iyi ayarlamanız gerek. Bu aslında genel olarak evrensel kuallara sahip bir çalışma şeklidir, Ancak ülkemizde bu prensiplere göre pek iş yapıldığına rastlamadım. Büyük firmalar hariç. Örneğin Önem arz eden nesneler baktığımız alanın SOL tarafında olur. Sağ tarafta ise SOL taraftaki bu önemli noktayı betimleyecek bir dünya olur. Veya önemli öğeleri sağ tarafa koyuyorsanız, sol taraftaki kalan kısımda bu önemli öğeleri betimleyecek ve onların önemini gösterecek bir dünya olur. Buna (Görsellerin belirli bir düzen içerisinde çalışmaya oturtulmalarına) : Kompozisyon denir.

Altta örnek olarak koyduğum fotoğrafı inceleyin:

Örneğin bu görselde tren (veya metro herneyse) fotoğrafın tamamına yayılsa idi etrafındaki dünyadan hiç haberimiz olmazdı.

Bu gibi çalışmalarda amaç ürünü ön plana çıkarmak ve bunu yaparken yazıları okutmaktır. Dizayn etkileyici olursa bakan kişi zaten yazıları okuyacaktır. Bu nedenle yazıları bakan kişinin gözüne sokmadan daha sade yazmak daha uygun olur. Eğer yazıları ön plana çıkartır, arkayı objeler ile doldurursanız buna bakan kişinin gözü birkaç saniyeden fazla çalışma üzerinde kalmaz. Örneğin bu çalışmayı size TIR üzerine giydirme olarak uyarla deseler; Otobanda tırın yanından geçtiğinizde bir anlık bu geçişte gözlemciye hiçbirşey anlatamamış olursunuz. Bunu dikkate alarak öyle bir çalışma yapmalısınız ki, heryerde kullanılabilmeli. Araç üzeri giydirmelerde, dükkan camlarında one vision baskı olarak, afiş olarak, dergiye kapak olabilecek nitelikte, broşürü yapılabilecek şekilde vs.

Saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 03-08-2010 #3
Kardeş müşteriyi ara söyle (millet yapmaz genelde ama sonuç olumlu olur) bir gaste ilanında bu kadar resim olmaz de (boyut nedir bilmiyorum, yarım sayfa yada yakın bir ilansa elbet olabilir) valla paranız çöp olur de. Yok kardeşim dicek türden bi yaşam formu ise o zaman elden geldiğince iyi bir hiyerarşi ve denge ile ürünleri yerleştir. Hatta bir kurgu oluştur göze güzel gelip ilan görevini yapabilsin.

Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap
Furkan EKMEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Furkan EKMEN

Arı Üye

Öğrenci (Diğer) / Muğla

Alt 03-08-2010 #4
kardeş bu resim ne

Bu mesajdan alıntı yap

FatihDora(29)

Grafiker / İstanbul

Alt 03-08-2010 #5
İmparatore Teşekkür ederim ilgin için Yazdıklarını tek tek dikkatle okudumİlk gazete reklam çalışmam

Belirttiğim gibi İLK olduğu için Heyecan yapmıştım Ne yapacağımı şaşırmıştım,
o kartonpiyer dekupesinde sorun var dediğin yerde sadece resmi elips içerisine cliping mask yapmıştım.

Diğer konularda haklısın Saygı duyarım Bu arada söylediklerinin hepsini Patroncağzımda söylemişti İlk gazete reklam çalışmam

(Konuyu nereye açacağımı bilemedim özür dilerim Burası Uygundur sandım)
Bu mesajdan alıntı yap

FatihDora(29)

Grafiker / İstanbul

Alt 03-08-2010 #6
Kardeş müşteriyi ara söyle (millet yapmaz genelde ama sonuç olumlu olur) bir gaste ilanında bu kadar resim olmaz de (boyut nedir bilmiyorum, yarım sayfa yada yakın bir ilansa elbet olabilir) valla paranız çöp olur de. Yok kardeşim dicek türden bi yaşam formu ise o zaman elden geldiğince iyi bir hiyerarşi ve denge ile ürünleri yerleştir. Hatta bir kurgu oluştur göze güzel gelip ilan görevini yapabilsin.

Kolay gelsin.
Kardeşim Bu çoktan basıldı bile Üstelik Tamda düşündüğün gibi Yarım Sayfa Reklamdıİlk gazete reklam çalışmam

Yorum için Tşkrler İlk gazete reklam çalışmam
Bu mesajdan alıntı yap
EMRE699 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

EMRE699

Grafiker / İstanbul

Alt 22-09-2010 #7
güzel eline sağlık.. teşekkürler paylaşım için.
Bu mesajdan alıntı yap

FatihDora(29)

Grafiker / İstanbul

Alt 27-09-2010 #8
teşekkürlerİlk gazete reklam çalışmam
Bu mesajdan alıntı yap
Nihat BAYSAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nihat BAYSAL(46)

Hiç Biri / Elazığ

Alt 10-10-2010 #9
Konu taşınmıştır.
Lütfen konularınızı ait oldukları bölüme açınız.
Bu mesajdan alıntı yap

FatihDora(29)

Grafiker / İstanbul

Alt 11-10-2010 #10
Konu taşınmıştır.
Lütfen konularınızı ait oldukları bölüme açınız.

Anlamadım Nereye açmamız gerekiyordu?

(konuyu açalı aylar oldu zaten)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları