İlk Illustrator Çizimim

Illustrator Dersleri - İlk Illustrator Çizimim ...

İlk Illustrator Çizimim
descosss isimli Üye şimdilik offline konumundadır

descosss

Hiç Biri / İstanbul

İlk Illustrator Çizimim

Alt 25-01-2013 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Ömrü hayatımdaki ilk karikatür çizimim arkadaşlar. Illustrator hakkında hiç bir bilgim yok kendi kendime kurcalayarak yaptım bir şeyler İlk Illustrator Çizimim Biraz ilkokul çocuğu çizimi gibi olmuş ama lütfen öldürücü darbelerde bulunmayın :P nasıl daha gelişebilir bu çizimler sizce?

İlk Illustrator Çizimim
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

grafikçe_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikçe_

Eğitimci / Eskişehir

Alt 25-01-2013 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
İlk bakışta karikatür havasını yakalamışsınız. Ama deneme yanılma yaptığınız için fazla üstüne düşmemişsiniz sanki.

Çiziminizi geliştirmek için doğru çizmeye de çalışın. Göze de hitap etmiş olursunuz hemİlk Illustrator Çizimim Bunun için önce bir eskiz kağıdına karikatür çizimleri yapıp, bilgisayara atarak bu programda çizebilirsiniz.

Emeğinize sağlık. Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap

descosss

Hiç Biri / İstanbul

Alt 25-01-2013 #3
İlk bakışta karikatür havasını yakalamışsınız. Ama deneme yanılma yaptığınız için fazla üstüne düşmemişsiniz sanki.

Çiziminizi geliştirmek için doğru çizmeye de çalışın. Göze de hitap etmiş olursunuz hemİlk Illustrator Çizimim Bunun için önce bir eskiz kağıdına karikatür çizimleri yapıp, bilgisayara atarak bu programda çizebilirsiniz.

Emeğinize sağlık. Kolay gelsin.
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Evet gerçekten de çok üzerine düşmedim öylesine bir şeyler karalıyordum İlk Illustrator Çizimim Kağıttan illustrator a nasıl aktarım yapıldığını ve üzerinde nasıl oynanıldığını hiç bilmiyorum, eğer beni bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevinirim..
Bu mesajdan alıntı yap
uoex89 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

uoex89

Grafiker / Konya

Alt 25-01-2013 #4
taratıp bilgisayara atın ve ilstr'de jpg olarak açın üstüne çizin. path yapar gibi
Bu mesajdan alıntı yap
byhemsinli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

byhemsinli(25)

Grafiker / İstanbul

Alt 29-01-2013 #5
hoş ve çekici olmuş elinize sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
Yavuz Mamaç isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yavuz Mamaç

Grafiker / İzmir

Alt 31-01-2013 #6
Descoss, doğru söylemek gerekirse çok kötü olmuş. Gerçekten karikatür çizmek istiyorsan önce sıkı bir biçimde eskiz, desen, anatomi çizimleri çalışman lazım. Doğrusunu bilmeden gerçek anatomik ölçülerde çizmeyi bilmeden karikatür yapmak kolay değildir ve sonuç çok parlak olmaz. Hevesin varsa devam et ama bu şekilde olmaz. Bu çizim karikatür denemesi olarak sunulacak bir çizim bile değil. Evet emek var ama tek başına emek harcayarak bir sonuca varmak mümkün değil. Size "eh işte, olmuş gibi" bile demek bu şekilde yanlış çizmeye ve çalışmaya devam etmenize sebep olacağı için bu gerçeği söylemek gerekir.
Bu mesajdan alıntı yap

descosss

Hiç Biri / İstanbul

Alt 01-02-2013 #7
Descoss, doğru söylemek gerekirse çok kötü olmuş. Gerçekten karikatür çizmek istiyorsan önce sıkı bir biçimde eskiz, desen, anatomi çizimleri çalışman lazım. Doğrusunu bilmeden gerçek anatomik ölçülerde çizmeyi bilmeden karikatür yapmak kolay değildir ve sonuç çok parlak olmaz. Hevesin varsa devam et ama bu şekilde olmaz. Bu çizim karikatür denemesi olarak sunulacak bir çizim bile değil. Evet emek var ama tek başına emek harcayarak bir sonuca varmak mümkün değil. Size "eh işte, olmuş gibi" bile demek bu şekilde yanlış çizmeye ve çalışmaya devam etmenize sebep olacağı için bu gerçeği söylemek gerekir.
Yorumunuz için teşekkürler.. İlk defa ullustrator programını kurdum, açtım ve bu çizimi yaptım. Ayrıca kötü bir mouse ile çizdiğim için çizgilerin iyi olmadığının farkındayım. Zaten herhangi bir iddam yok benim kendi çapımda uğraşıyorum işte bir hobi sadece. Belki doğruları söylediniz ama bence bunu bu kadar kırıcı bir şekilde söylememeliydiniz..
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 01-02-2013 #8
Size katılmıyorum. Sizinde bildiğiniz gibi, karikatür ile desenin, anatominin bir ilişkisi olsa dahi genellikle alakası da yoktur. Çünkü karikatür genel olarak bir abartı sanatıdır. Bazen bir çizgi ile, bazen patlıcan bir burun ile, bazende ifadesiz ve anatomik yapıya aykırı çizimler ile oluşur karikatür. Kendinizi ifade etmenin en şeker yoludur...

Fakat eskiz çizim konusuna katılıyorum. Ne kadar fazla çizime eğilirseniz, eskizler ve desenler üzerinde çalışırsanız çizim kabiliyetinizin ilerlediğini, gölge, ışık, vurgu, ifade, renk, karakter kavramlarını irdeleyebilirsiniz.

Çalışmaktan yılmayın ama ilk önce program yerine kesilikle kalem kağıt ile çizmeli ve mouse / tablet ile yapamadığını uygulamaya koyulmalısınız.

Caillou ilebBir akrabalık var sanırım:

İlk Illustrator Çizimim
Bu mesajdan alıntı yap
Yavuz Mamaç isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yavuz Mamaç

Grafiker / İzmir

Alt 01-02-2013 #9
Tabi ki kimse katılmak zorunda değil ben kendi fikrimi söylüyorum. Bu fikri de yıllardır bu sanatın içinde yer alarak edindim. Ulusal gazetelerde çizdim, uluslararası yarışmalarda ödüller, dereceler kazandım. Eğer ben doğru eleştirilerle ve yönlendirmelerle karşılaşmasaydım yanlış yapmaya devam ederdim. Başlangıçta ben de çok kötüydüm ve çizdiğim şeyleri iyi ve süper sanıyordum. Öyle olmadığını acımasız ve vurucu eleştiriler sayesinde gördüm. Biz birbirimizi kıyasıya eleştirmezsek, birbirimize mavi boncuk dağıtırsak kendimizi nasıl geliştireceğiz? Ben kendi yürüdüğüm yolda ustalarımdan böyle öğrendim. Bence acımasızca eleştirmek en doğru olan yoldur ve kırıcı olmayalım diye eleştirmeden kaçınmak da karşımızdaki insana yapılacak en büyük kötülüktür. Karikatürün "abartı sanatı" olup olmadığına gelince, "abartı" kavramı karikatürü tek başına anlatmaya hiç yetmez, sadece bir yönüdür. Karikatür koca burunlar koca kulaklar çizmek demek değildir. Hele ki anatomiyle doğrudan ilişkisi vardır. Herhangi bir karikatür-mizah dergisini açıp tipleri inceleyin hepsi farklıdır ama hepsinin içinde bir "oran" vardır ve o da anatomi bilgisinden gelmektedir. Verdiğiniz Caliu örneğinde bile bir anatomik oran var! beli ve bacakları şu kırmızı yakanın bitiminden başlayan ET görünümlü bir Calliu düşünemiyorum!
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 01-02-2013 #10
Tabi ki kimse katılmak zorunda değil ben kendi fikrimi söylüyorum. ...

Karikatüre bakış açımız biraz farklı sanırım. Olsun, farklı alanlarda aynı sahada olmakta güzel. Ödüllerim, derecelerim olmasa da bende bir çizer olduğum için olsa gerek; bakış açılarımız bahsettiğiniz dergilerdeki karakterler gibi değişik İlk Illustrator Çizimim Belkide ben anatomik oran kısmına fazla takılmıyorum. Bu benim kusurum, kusuruma bakmayın siz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları