İllistrator de Hata

Illustrator - İllistrator de Hata ...

İllistrator de Hata
serbay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serbay

Grafiker / İstanbul

İllistrator de Hata

Alt 07-01-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

CS3 kullanıyorum arkadaşlar illistratörde çalışırken aşağıdaki hatayı veriyor. Tabi çalışmada çok resim var onların ağırlığından kaynaklanıyor diye düşünüyorum ama bu proplemi yaşayan varmı çözümü nasıl buldu merak ediyorum. 2 gb rem var.

Hata mesajı:
The operation cannot complate because there isn't enough memory (RMA) available.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 07-01-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Sadece RAM olarak düşünmeyin. Harddiskiniz dolu olduğu için de aynı hata mesajını alabilirsiniz.

Edit -> Preferences -> Plug-ins & Scratch Disks sekmesinden

Primary ve Secondary seçeneklerini, ilkine en hızlı diskinizi, ikincisine de (varsa) diğer bir diskinizi gösterip denemenizi öneririm. (Gereksiz dosyalardan ve registry hatalarından kurtulmak için TuneUp Utilities programını kullanabilirsiniz. Net'te bulmak mümkün.)

Ayrıca, bu gibi büyük çalışmalarınızı yaparken, MSN, MediaPlayer, WinAmp, gibi açık diğer programları kapatarak bilgisayarınızı rahatlatabilirsiniz.

Bir diğer önemli konu da, sisteminizde yüklü olan fontların fazlalığıdır. Binlerce font yüklüyse, onları da ayıklamanızı öneririm. Sisteminiz gözle görünür bir şekilde hızlanacaktır.

Kolaylıklar diliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 07-01-2010 #3
Çalşımanın ebatları büyükse, içinde çok fazla resim (özellikle dpi'ları yüksek) ve lens varsa ram yüksek dahi olsa karşına çıkabilecek bir sorun..Ram yükseltmek alternatif fakat, çalışman metreli çalışmaysa, birebir ölçülerde daha ufak çalışmalısın. Yok eğer dergi tadında çalışıyorsan her sayfayı ayrı çalışmanda hem rahat çalışma hemde kolay kayıt ve açılırlık kazandırmanı sağlar.
Bu mesajdan alıntı yap

serbay

Grafiker / İstanbul

Alt 07-01-2010 #4
Arkadaşlar diskte daha 50 gb civarında yer var. Fakat resimlerin çoğunu sildim ama devam ediyor. Dosyayı açıp değişiklikleri yaptıktan sonra kaydet derken hata olarak ''Can't save the illustration'' hatasını veriyor. Birazdan bilgisayar donanımlarını kontrol edeceğim bakalım değişen bişey varmı.
Bu mesajdan alıntı yap
K.Çakır isimli Üye şimdilik offline konumundadır

K.Çakır

Hiç Biri / İzmir

Alt 07-01-2010 #5
Nedense Adobe'nin yazılımlarında çok fazla bellek hatası ve bu hatalardan dolayı çökmeler oluyor. Macos tarafında nasıl bilmiyorum fakat Windows XP'de yüklü dökümanlarla çalışırken çok fazla sorun yaşayabilirsiniz.

AI'de render motorunu biraz rahatlatırsanız belki görüntüleme sorunlarının önüne geçebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Nazy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nazy(31)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 07-01-2010 #6
Çalışmanızdaki gerekli yada tüm içeriği Kopyalayıp yeni bir sayfaya yapıştırmayı deneyin
Bu mesajdan alıntı yap

serbay

Grafiker / İstanbul

Alt 08-01-2010 #7
Arkadaşlar diğer bir hata kodu ise: ıd:108 mesaj ise ''can't fiish previewig. There isnt enough memory'' 50 mb lık bir dosya. Render motoru hakkında bilgi verirmisiniz ismi yabancı geldi anımsayamadım o yüzden.
Bu mesajdan alıntı yap

serbay

Grafiker / İstanbul

Alt 08-01-2010 #8
Çalışmayı başka sayfaya kopyalarken aynı hatayı veriyor. yeni sayfaya yapıştırıncada hata kodunu ve mesajını yapıştırıyor. Ne garip bişey ya.
Bu mesajdan alıntı yap
skyfox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

skyfox

Hiç Biri / Yurtdışı

Alt 09-02-2010 #9
Arkadaşlar diğer bir hata kodu ise: ıd:108 mesaj ise ''can't fiish previewig. There isnt enough memory'' 50 mb lık bir dosya. Render motoru hakkında bilgi verirmisiniz ismi yabancı geldi anımsayamadım o yüzden.
Bu mesajınızı gözden kaçırmışım, şimdi farkettim.

Eğer çok geç olmadıysa:

Render motoru; doku, renk, v.b. görsel öğelerin işlendiği/yorumlandığı altyordamdır diyebiliriz. Bir anlamda çalışmanızın modellenmesi, kaplanması, görünür hali..

Anlaşılan oldukça detaylı bir çalışmayla uğraşıyorsunuz. Yaptığınız her işlemden sonra, yeniden doku ve renk kaplaması için gereken alan ve işlem makinanızı 'kasıyor'.

Sanırım [Ctrl] + [Y] (View > Outline) seçeneği ile çalışmak sorununuzu çözecek, sisteminiz rahatlayacak.. Bu aşamadan sonra tüm gereksiz öğeleri silerek çalışmanızı optimize ederseniz tekrar preview modda çalışma imkânınız olabilecek.
Bu mesajdan alıntı yap
reborn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

reborn

Grafiker / İstanbul

Alt 09-03-2010 #10
corel kullan derim İllistrator de Hata
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları