İllustrator Baskı Ayarları

Illustrator Soru ve Sorunlarınız - İllustrator Baskı Ayarları ...

oznugurlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

oznugurlu

Öğrenci (Grafik) / Ankara

Alt 11-11-2013 #1
Sponsorlu Bağlantılar

MERHABALAR; Ben yiğenimin diş buğdayı kutlaması için illustrator ile süslemek için ufak birkaç çizim yaptım ancak daha önce çizimlerimi hiç baskıya göndermedim. Sitede baskı ile ilgili birçok bilgi var ancak net şekilde sırası ile yapılması gerekenler yok ve ben bu konuda amatörüm.

Taşma payı olsun, CMYK mod olsun, yazıları convertleme kesin yapılmalı mı? kısa ve öz bir bilgi verirseniz sevinirim. Dediğim gibi amatörüm ve yardımınıza ihtiyacım var.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

grafiserkann isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiserkann(27)

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 11-11-2013 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Yaptığınız çalışmayı paylaşırsanız ona göre daha net cevap yazabiliriz.Baskıya zaten cmyk olarak göndereceksiniz,yazıları convertlemek şart çünkü fontunuz karşı tarafta olmayabilir.Taşma payını 3 Cm bırakırsanız iyi olur.Ama siz yinede çalışmayı bir paylaşın derim.
Bu mesajdan alıntı yap
ma®tin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ma®tin

O®jinal

Hiç Biri / İzmir

Alt 11-11-2013 #3
MERHABALAR; Ben yiğenimin diş buğdayı kutlaması için illustrator ile süslemek için ufak birkaç çizim yaptım ancak daha önce çizimlerimi hiç baskıya göndermedim. Sitede baskı ile ilgili birçok bilgi var ancak net şekilde sırası ile yapılması gerekenler yok ve ben bu konuda amatörüm.

Taşma payı olsun, CMYK mod olsun, yazıları convertleme kesin yapılmalı mı? kısa ve öz bir bilgi verirseniz sevinirim. Dediğim gibi amatörüm ve yardımınıza ihtiyacım var.

Örnek:

Ayrıca: cmyk olmalı, yazılar convertli ve eğer çalışmada resim kulanacaksanız o da cmyk, çözünürlüğü de 300dpi olmalı, resim fıormatı da tif kullanabilirsiniz.

Son olarak da baskıya gönderirken tüm çalışmayı pdf kaydedebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim...

Bu mesajdan alıntı yap

oznugurlu

Alt 11-11-2013 #4
Öncelikle herkese çok teşekkür ederim yardımları için. Çizimlerimi gönderiyorum hemen hemen bitmek üzere. Ancak dediğim gibi amatörüm ve baskı aşamasını bilmiyorum. Sizin yazdıklarınız ile kafamda belirdi. Birde çalışmam cmyk ancak kalitesi 300 ppi değilmiş 72 ppi ile yapmışım bunu 300 ppi ye dönüştürebilir miyim?

Birde çalışmalarımın bazılarını gönderiyorum. Şimdi SU için benden istenen ölçü 20,8 x 4,9cm ...Diğer yuvarlaklar ise 5 x 5 cm filan. yuvarlakları nasıl ayarlayacağım. yardımcı olursanız sevinirim.
Bu mesajdan alıntı yap

oznugurlu

Alt 11-11-2013 #5
Yaptığınız çalışmayı paylaşırsanız ona göre daha net cevap yazabiliriz.Baskıya zaten cmyk olarak göndereceksiniz,yazıları convertlemek şart çünkü fontunuz karşı tarafta olmayabilir.Taşma payını 3 Cm bırakırsanız iyi olur.Ama siz yinede çalışmayı bir paylaşın derim.
Örnek:

Ayrıca: cmyk olmalı, yazılar convertli ve eğer çalışmada resim kulanacaksanız o da cmyk, çözünürlüğü de 300dpi olmalı, resim fıormatı da tif kullanabilirsiniz.

Son olarak da baskıya gönderirken tüm çalışmayı pdf kaydedebilirsiniz.

Kolay gelsin.
Yardımlarınız için teşekkürler anladığım kadarı ile benden istenen çalışma 20 x 5 cm olursa ben bunu 23x8 cm mi yapacağım çalışmamı taşma payı için?

Birde yukarıya koydum çalışmalarımı yuvarlak çalışmalar için nasıl bir pay belirlenir. Bir de pdf ye çevirirken Press Quality mi seçmem gerekiyor bazı yerlerde onun seçilmesi önerilmiş. Yardımlar için teşekkürler...
Bu mesajdan alıntı yap
grafiserkann isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiserkann(27)

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 11-11-2013 #6
Yardımlarınız için teşekkürler anladığım kadarı ile benden istenen çalışma 20 x 5 cm olursa ben bunu 23x8 cm mi yapacağım çalışmamı taşma payı için?

Birde yukarıya koydum çalışmalarımı yuvarlak çalışmalar için nasıl bir pay belirlenir. Bir de pdf ye çevirirken Press Quality mi seçmem gerekiyor bazı yerlerde onun seçilmesi önerilmiş. Yardımlar için teşekkürler...
Pdf olarak kayıt et Press Quality olacak evet.20,6 x 5,6 ebatında çalış.72 olmasın 300 ppi yap.72 Çok büyük ebatlarda kullanılır.
Bu mesajdan alıntı yap

oznugurlu

Alt 11-11-2013 #7
Pdf olarak kayıt et Press Quality olacak evet.20,6 x 5,6 ebatında çalış.72 olmasın 300 ppi yap.72 Çok büyük ebatlarda kullanılır.
Çok teşekkür ederim bilgiler için...
Bu mesajdan alıntı yap