Illustrator bilenler bakabilir mi?

Illustrator - Illustrator bilenler bakabilir mi? ...

grafuse isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafuse

Grafiker / Ankara

Alt 01-10-2014 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar merhaba illusratorde henüz çömezim, belki çok basit bir şey ama nasıl yapılır bir türlü bulamadım

sorunum konturla ilgili, layerlar birleşmiyor dolaylı olarak kontur atmak istediğimde bütün çizime kontur atıyor, benim yapmak istediğim yalnızca dış kontur, bunun yöntemi nedir ? layerlar nasıl tek bir şekil olur?

yapmaya çalıştığım şey 2.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

rhinokurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rhinokurt

Grafiker / İstanbul

Alt 01-10-2014 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Birleştirmek istediğin 3 şekli seç.
Menüden Window>Pathfinder (Pencere>Yolbulucu) seç.
Çıkan kutuda Unite (Birleştir) simgesine tıkla.
Bu mesajdan alıntı yap
Hugareva isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hugareva

Grafiker / Ankara

Alt 01-10-2014 #3
Arkadaşlar merhaba illusratorde henüz çömezim, belki çok basit bir şey ama nasıl yapılır bir türlü bulamadım

sorunum konturla ilgili, layerlar birleşmiyor dolaylı olarak kontur atmak istediğimde bütün çizime kontur atıyor, benim yapmak istediğim yalnızca dış kontur, bunun yöntemi nedir ? layerlar nasıl tek bir şekil olur?
Sanırım sizde benim gibi Ps den Ai ye geçtiniz ps deki gibi kontur istiyorsunuz.
İlk başlarda bende uğraşmıştım ve aynı Ps deki gibi kontor özelliklerini zorda olsa bulmuştum. Ai de dış kontor vermek Ps den daha zahmetli. ve kontor verdikten sonra yazının geneline geçişli renk verebilmek için convertlemeniz gerekiyor, buda ayrı bir problem.

Şimdi gelelim nasıl yapıldığına;
Önce yazımızı normal şekilde yazıyoruz, daha sonra window/appearence menüsüne tıklıyoruz

ve karşımıza stroke - fill bölümü geliyor. stroke bildiğiniz üzere kontor ve menüde gördüğünüz gibi stroke ayrı bir katman şeklinde ve fill in üstünde. fill ise yazımızın rengi. Yani kontorun rengi yazının renginin önünde olduğundan strokeyi kalınlaştırıkça yazımız kayboluyor. Biz bunun önüne geçebilmek için aşağıda gösterdiğim gibi strokeyi tutup aşağıya çekiyoruz.

Böylelikle yazının rengi öne geçiyor ve istediğiniz kalınlıkta dışa doğru kontor verebiliyorsunuz.

Kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap
Byoxe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Byoxe

Grafiker / Ankara

Dosya16

Merhaba

Alt 01-10-2014 #4
Bir kaç şey daha eklemek istiyorum.
Hangi şekil kaç tane olursa olsun hepsinin dışına tek kontur (stroke) eklemek istiyorsan resimleri takip edebilirsin.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

Sonuç;

Kolay gelsin.
Bu mesajdan alıntı yap

grafuse

Grafiker / Ankara

Alt 01-10-2014 #5
çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz Illustrator bilenler bakabilir mi?, ancak bunun daha basit bir yöntemi yok mu, dış kontur vs gibi bir şey
Bu mesajdan alıntı yap

Byoxe

Grafiker / Ankara

Dosya16
Alt 01-10-2014 #6
çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz Illustrator bilenler bakabilir mi?, ancak bunun daha basit bir yöntemi yok mu, dış kontur vs gibi bir şey
Eğer sorunuz iç içe bir kaç şeklin dışına tek kontur vermekse anlattığım kolay bir yöntem Illustrator bilenler bakabilir mi? lakin başka bir nesneye veya yazıya kontur verecekseniz işler duruma göre değişir. Illustrator bilenler bakabilir mi?
Bu mesajdan alıntı yap

grafuse

Grafiker / Ankara

Alt 01-10-2014 #7
aslında istediğim şey çok basit, outer glow gibi ancak bu da bulanık bir kontur çekiyor, 2. resimde sizin dediğiniz gibi yaptım ancak bu sefer dışarıda kalan objeler içinn sıkıntı oldu, Illustrator bilenler bakabilir mi?( Illustrator bilenler bakabilir mi?
Bu mesajdan alıntı yap

Byoxe

Grafiker / Ankara

Alt 01-10-2014 #8
Söylediklerimi eksik yapmış yada birini atlamışsınız görüntü kaymış içlerede kontur dolmuş büyük ihtimalle renkli arabayı gruplamadan ortalamaya çalıştınız. üst tavan kaymış.. vs.

Diğer baloncuklara gelince resimli anlatımımdaki yöntemi onlarıda kapsayıcı bir bçimde yaparsanız dışarıda üşümeyecekleri bir konturla sarmanız mümkün olacaktır.

Eğer yapamazsanız mesaj yoluyla irtibata geçelim yardımcı olmaya çalışayım..
Bu mesajdan alıntı yap
Hugareva isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hugareva

Grafiker / Ankara

Alt 02-10-2014 #9
Arkadaşım sen istediğini direk olarak bize anlatsaydınız sana basitçe anlatabilirdik. Ben şimdi sana nasıl yapacağını anlatıyorum. Bu istediğin bi kaç kolay işlemle yapılacak bir şey.
Aşağıdaki adımlara uyarak çalışmanı yapabilirsin. Bu yöntem sana kesin sonuç verecektir. (araban anlatımdaki gibi grup değilse bütün katmanları seçip ctrl+g yap ondan sonra başla)

Bundan da daha basit bir yöntem arıyorsan vektörü ps de açıp kontor verebilirsin Illustrator bilenler bakabilir mi?
Bu mesajdan alıntı yap