illustrator clipping mask

Illustrator Soru ve Sorunlarınız - illustrator clipping mask ...

kaptikacti isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kaptikacti

Grafiker / Tekirdağ

Alt 18-11-2014 #1
Sponsorlu Bağlantılar

merhaba arkadaşlar illustratöre yeni geçiş yapıyorum. clipping mask özelliğini kullanıyorum ama bir sorunum var bir kaç parçadan oluşan çizimin içine resim uyguladığım zaman boş çıkıyor. ama corelde yaptığım gibi resmi uyguladıktan sonra ungroup ile ayırabiliyorum. nasıl yapabilirim. tabi her parçaya aynı resmi kopyalayıp bunu uygulayabiliyoruz ama çok parçalı işlerde sıkıntı oluyor. bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

ferox isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ferox

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 18-11-2014 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhaba,
Mask uyguladığın path in kapalı olması ve maskeleyeceğin nesnelerden üst katmanda olması gerekiyor,

layer panelinden yapabilirsin.
Bu mesajdan alıntı yap

kaptikacti

Grafiker / Tekirdağ

Alt 18-11-2014 #3
yapıyorum sorun yok ama mesela 2 kare çizdim ve bunların ikisine de grup yayıp uygyladım diyelim o zaman olmuyor boş görünüyor.
Bu mesajdan alıntı yap
aleebron isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aleebron

Grafiker / Adana

Alt 23-11-2014 #4
Hocam bende aynı sorunla karşılaşmıştım gerçi ai kullanıp bu sorunla karşılaşmayan yoktur gruplasanda bir işe yaramıyor o 2 kareyi pathle birleştir demekte çözüm olmuyor ayrı isteyenler için ... Tek yolu var resmi çoğaltalım kaç kareniz varsa o kadar kopyala Ctrl+C üstüne yapıştır ctrl+F şimdi tek tek maskeliyelim baya bir manuel oluyor ama çözüm bu malesef
Bu mesajdan alıntı yap

kaptikacti

Grafiker / Tekirdağ

Alt 29-11-2014 #5
evet bu şekilde yapıyorum ama bir kaç kare olduğunda sorun yok ama bazen 50-60 tane nesne olup içine maskeleme yapmam gerekiyor ve bunların da ayrı ayrı olması gerekiyor parçalayamıyorum. yinede sağolun
Bu mesajdan alıntı yap