Illustrator CS 4'te Kısayol Ayarlamak-Eklenen sayfa koordinatları ve gridler

Illustrator - Illustrator CS 4'te Kısayol Ayarlamak-Eklenen sayfa koordinatları ve gridler Sponsorlu Bağlantılar Merhaba, 1. AI CS 4'te kısayolları ayarlamak isterken, "F" olan klavyem "Q" klavyeye dönüşüyor bir anda ve kısayol atayamıyorum. Programda bir sayfa üzerinde metin belgesinde yazarken F klavyeye ...

umtumt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

umtumt

Grafiker / İstanbul

Alt 26-05-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba,

1. AI CS 4'te kısayolları ayarlamak isterken, "F" olan klavyem "Q" klavyeye dönüşüyor bir anda ve kısayol atayamıyorum. Programda bir sayfa üzerinde metin belgesinde yazarken F klavyeye göre yazıyor, ama kısayola geçince Q...
Örneğin Elma ve F'ye basınca Elma+Q çıkıyor.

2. Shift+O'ya basıp tek sayfa olan belgemdeki sayfayı yana çoğaltıyorum ve bir sayfa daha oluşturuyorum. Oluşturduğum sayfanın koordinatları ilk sayfaya göre veriliyor. İlk sayfanın en solu "0" koordinatı oluyor ve çoğalttığım sayfa ona göre koordinatlanıyor. Freehand'de çoğalttığımız sayfanın kendi sol kenarı "0" koordinatıydı. Freehand'deki gibi yapmanın bir yolu var mıdır?

3. Cetvelden, herhangi bir sayfanın üzerine bir grid çektiğimde bu grid bütün beyaz alanın sonlarına kadar uzuyor. Örneğin, iki sayfa çalışırken ilk sayfaya çektiğim grid diğer sayfanın üzerine de geliyor (yanyana sayfalar). Bu karışıklık yaratıyor. Çektiğim gridin, Freehand'deki gibi, sadece çektiğim sayfada görünmesini sağlayabilir miyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bu arada, AI bilgimi ilerletmeye çalışıyorum. Çoklu sayfaları InDesign'da zaten yapıyorum. InDesign'da çalış önerisi verecek arkadaşlar için bir not Illustrator CS 4'te Kısayol Ayarlamak-Eklenen sayfa koordinatları ve gridler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

umtumt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

umtumt

Grafiker / İstanbul

Alt 26-05-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
AI bilen arkadaşlar. İMDAAAT Illustrator CS 4'te Kısayol Ayarlamak-Eklenen sayfa koordinatları ve gridler
Bu mesajdan alıntı yap
onuroden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

onuroden

Webmaster / Aydın

Alt 06-07-2012 #3
aynı sorun bendede photoshopta oluyor. yaptığım çalışmayı kaydediceğim anda f klavyeye dönüşüyor yanlız photoshop haricindeki diğer programlarda klavyem normal vaziyette q şeklinde devam ediyor.. çözümü olmasa bile acaba bozulduğu anda menü üzerinden tekrar Qya alma şansım varmı yardımcı olabilirmisiniz..
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 06-07-2012 #4
Merhaba,

1. AI CS 4'te kısayolları ayarlamak isterken, "F" olan klavyem "Q" klavyeye dönüşüyor bir anda ve kısayol atayamıyorum. Programda bir sayfa üzerinde metin belgesinde yazarken F klavyeye göre yazıyor, ama kısayola geçince Q...
Örneğin Elma ve F'ye basınca Elma+Q çıkıyor.

2. Shift+O'ya basıp tek sayfa olan belgemdeki sayfayı yana çoğaltıyorum ve bir sayfa daha oluşturuyorum. Oluşturduğum sayfanın koordinatları ilk sayfaya göre veriliyor. İlk sayfanın en solu "0" koordinatı oluyor ve çoğalttığım sayfa ona göre koordinatlanıyor. Freehand'de çoğalttığımız sayfanın kendi sol kenarı "0" koordinatıydı. Freehand'deki gibi yapmanın bir yolu var mıdır?

3. Cetvelden, herhangi bir sayfanın üzerine bir grid çektiğimde bu grid bütün beyaz alanın sonlarına kadar uzuyor. Örneğin, iki sayfa çalışırken ilk sayfaya çektiğim grid diğer sayfanın üzerine de geliyor (yanyana sayfalar). Bu karışıklık yaratıyor. Çektiğim gridin, Freehand'deki gibi, sadece çektiğim sayfada görünmesini sağlayabilir miyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bu arada, AI bilgimi ilerletmeye çalışıyorum. Çoklu sayfaları InDesign'da zaten yapıyorum. InDesign'da çalış önerisi verecek arkadaşlar için bir not Illustrator CS 4'te Kısayol Ayarlamak-Eklenen sayfa koordinatları ve gridler
Konuyu baya geç gören birisi olarak ilk önce özürlerimi sunuyorum ama hiçbir konu cevapsız kalmamalı düşüncesindeyim. O yüzden cevaplarınız:

1: Denetim masasından TR / Eng seçeneğini sadece TR veya ENG yapmanız yeterlidir.

2: Freehand mantığını unutun. Koordinatları mouse ile üzerinden gezerek sıfırlayabilir veya kendi istediğiniz bir ayara getirebilirsiniz.

3: Atılan guide(çizgileri) Object > Path > Split Into Grid ile sadece sayfanız içinde kullanabilirsiniz. (Bu yöntem farklı amaçlar için kullanılsa da ben bu yönde kullanıyorum)

aynı sorun bendede photoshopta oluyor. yaptığım çalışmayı kaydediceğim anda f klavyeye dönüşüyor yanlız photoshop haricindeki diğer programlarda klavyem normal vaziyette q şeklinde devam ediyor.. çözümü olmasa bile acaba bozulduğu anda menü üzerinden tekrar Qya alma şansım varmı yardımcı olabilirmisiniz..

Denetim masası / Dil seçeneklerinden sorununuzu çözebilirsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap