illustrator den aktarım problemi!

Illustrator - illustrator den aktarım problemi! ...

baharb isimli Üye şimdilik offline konumundadır

baharb

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 25-12-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar, çalışmalarımı illustrator de yapmayı tercih ediyorum , fakat matbaaların freehand formatında veya tif gibi istekleri oluyor, şuan böyle bir sorunla karşılaştım. Forumu taradım ama tatmin olacağım bir anlatım bulamadım. Yardımcı olan arkadaşlar profesyonel oldukları için bazı ufak detayları yazma gereği görmemişler, benim ricam illustratorden freehand'e bir dosyayı sorunsuz aktarmamın bir yolu var mıdır, yoksa hangi yolu tavsiye edersiniz?
Teşekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

sertand isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sertand

Grafiker / İstanbul

Alt 04-01-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Arkadaşlar aynı dert bendede var , bilen varsa vede cevaplarsa çok iyi olur....
Bu mesajdan alıntı yap
gizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gizli

Sanat Yn. / Yurtdışı

Alt 04-01-2010 #3
Adobe Illustrator de save as diyoruz eps veya ai seçebiliriz sonra kaydeceğiniz yeri seçin ve kaydet diyeceksiniz karşınıza bir menü çıkacak en üstte döner butonlardan Illustrator 8 deyip okey diyoruz artık freehand de açabiliriz lakin Illustrator gelişmiş bir program olduğu için her yaptığınız özellik freehand da açtığınızda parça parça veya renk değişimi olabilir.
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 07-01-2010 #4
Yüksek versiyondan düşük versiyona kaydetmenin bir eksisi de kullanılan degrade, lens ve kesmelerin sapıtabilmesidir. Düşük versiyon Ai, Eps kaydettikten sonra mutlaka kontrollerinizi yapın. Aslında sıkılmanızın anlamı yok, yüksek versiyon bile kaydetseniz, film kalıp alan atölyelerde tüm programlar mevcuttur. Matbaa sizden alıp bu firmalardan çıkış almak zorundalar.
Bu mesajdan alıntı yap

gizli

Sanat Yn. / Yurtdışı

Alt 07-01-2010 #5
Aslında sıkılmanızın anlamı yok, yüksek versiyon bile kaydetseniz, film kalıp alan atölyelerde tüm programlar mevcuttur. Matbaa sizden alıp bu firmalardan çıkış almak zorundalar.
Türkiye'de küçük matbaaların fazla program bilgisi olmadığından dolayı illa freehand formatında olacak demişlerdir o yüzden arkadaş sıkıntı yaşayıp bu soruyu sormak gereksimi duymuştur.
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 07-01-2010 #6
Türkiye'de küçük matbaaların fazla program bilgisi olmadığından dolayı illa freehand formatında olacak demişlerdir o yüzden arkadaş sıkıntı yaşayıp bu soruyu sormak gereksimi duymuştur.
Matbaa bu grafiker arkadaştan işi alıp, nerede filme veya kalıba çektirecektir işi? Bir matbaada değil ama film çıkış veya CTP atölyelerinde programlar türkçe olarak ''ganidir''. Ve operatörlerinde düzenleme, baskı için kullanmadıkları program neredeyse yoktur. Yani, matbaa yollanan işi kendi bünyesinde kontrol maksadıyla illaki bu veya şu formatta istiyorsa kendi makinasında olan programa göredir. Kısacası çalışmayı, onlara göre değil kendi rahat olduğu formatta kullanıp tamamlaması en doğru ve hatasız yöntemdir. TAbi illaki çalışma dışı formatlarda veya exportla farklı uzantılara yönlenecekse takdir artık kendisindedirillustrator den aktarım problemi!
Bu mesajdan alıntı yap
serbay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serbay

Grafiker / İstanbul

Alt 09-01-2010 #7
Arkadaşlar benim gördüğüm kadarıyla büyük matbaalar işleri illistratör yada farklı uzantılarda alabiliyorlar. Küçük ve gelişmelere kapalı olanlar ise aynı şekilde devam ediyorlar. Aslında işleri illistratörde matbaaya göndermeye çalışmak onlarında bu noktada öğrenmeye olan gayretlerini artıracaktır. Ben bir matbaacı arkadaşla tartışmıştım adobe illistratör programının ismini bile duymadım dediği için. 2 ay sonra beni aradı hocam artık illistatördede gönderebilirsiniz dedi. Gelişmelere kayıtsız kalmamalı matbaalar.
Bu mesajdan alıntı yap

gizli

Sanat Yn. / Yurtdışı

Alt 09-01-2010 #8
Büyük ve gelişmiş maatbalar işleri pdf formatında kabul ediyorlar. Kısacası hangi programda yaparsanız yapın pdf e çevir gönder aslında en doğru sistem budur ve gelecek teknolojide insanlar bilgilendiğinde bu sistem oturacak ama ne kadar zamanda oturur bilemeyizillustrator den aktarım problemi!
Bu mesajdan alıntı yap
selcukbursa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

selcukbursa

Matbaacı / Bursa

Alt 11-05-2011 #9
Adobe Illustrator de save as diyoruz eps veya ai seçebiliriz sonra kaydeceğiniz yeri seçin ve kaydet diyeceksiniz karşınıza bir menü çıkacak en üstte döner butonlardan Illustrator 8 deyip okey diyoruz artık freehand de açabiliriz lakin Illustrator gelişmiş bir program olduğu için her yaptığınız özellik freehand da açtığınızda parça parça veya renk değişimi olabilir.
kralsın...çok çok saol....
Bu mesajdan alıntı yap
mrtaxy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mrtaxy

Hiç Biri / İstanbul

Alt 11-05-2011 #10
matbaa sizin grafiğiniz üzerinde oynamaycaksa pdf dönüştürüp göndermeniz daha sağlıklı olur
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları