Illustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı

Illustrator Dersleri - Illustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı Sponsorlu Bağlantılar 1. Ellipse Tool aracını seçelim ve sonra çalıştığımız alanda herhangi bir noktaya iki kere mouse ile tıklayalım... Çıkan pencereye Width: 200 pt / Height: 50 pt kadar ölçü ...

kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 16-12-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

1. Ellipse Tool aracını seçelim ve sonra çalıştığımız alanda herhangi bir noktaya iki kere mouse ile tıklayalım... Çıkan pencereye Width: 200 pt / Height: 50 pt kadar ölçü girelim... Oluşturduğumuz objeye Fill – siyah / Stroke – None özelliklerini verelim…

2. Daha sonra araç çabuklarından Twirl Tool aracını seçelim... Seçtikten sonra o araç üzerine mouse ile çift tıklayarak ayarlar menüsünün açılmasını sağlayalım... Resimde gösterilen ayarları girelim...

3. Ayarlardan sonra o aracın merkez noktası objenin merkez noktası üzerinde olmalı… Üzerine tıklayarak objemizi döndürelim... Çevirme yönünü değiştirmek için PC (alt) / Mac (elma) tuşunu basılı tutmalısınız…

4. Objemizde mask kullanacağımız için Fill – Beyaz / Stroke – None değerlerini girelim… Bu ayarları yapmamızın sebebi bildiğiniz gibi photoshop programında mask iki renkten oluşuyor... Siyah renk transparan, bu durumda beyaz renkte görünen nokta olmalı…

5. Objeden Brush yapacağımız için Window – Brush (F5) diyelim... Yanındaki küçük üçgen üzerine tıkladığımız zaman karşımıza bir menü çıkacak… Oradan New Brush diyelim ve New Scatter Brush deyip Ok butonuna basalım… Yeni bir isim verdikten sonra enter diyelim ve menüden çıkalım…

6. Daha sonra resmimizi getirelim (File – Place)...

7. Rectangle Tool (M) ile resimdeki gibi bir dörtgen çizelim.... Dolgu rengini beyaz yapalım... Daha sonra Shift tuşu ile Resmi ve Dörtgeni birlikte seçelim… Window – Transparency (mask uygulamak için)…

8. Transparency paletinde sağda küçük bir üçgen var… Üzerine tıklayarak çıkan menüden Make Opacity Mask seçelim…

9. Make Opacity Mask uyguladıktan sonra karşımızda yan yana iki resmi oluştu... Biri (solda olan bizim resim, diğeri de (sağda) Mask uyguladığımız resim... Mask’ı aktif etmek için üzerine tıklamamız gerekiyor)…

10. Mask seçili hale geldikten sonra araç paletinden Brush Tool’a gelelim ve Brush paletinde 5. madde de uyguladığımız Brush’ı seçelim... Gördüğünüz gibi Mask içinde değişiklik oluştu... Trancparency paletinde Resmin (solda) üzerine tıkladığımızda resimdeki gibi bir şekil oluşmuş olması lazım…

11. Daha sonra Brush Paletine (F5) gelip yaptığımız brush simgesinin üzerine çift tıklayarak brush ayarlarına girelim... Ayarları resimdeki gibi ayarlayalım ve Ok butonuna tıkladıktan sonra enter yapıp çıkalım…

12. Efekt çok güzel fakat dörtgen hala kendini çok belirgin etmekte... Bunun için Twirl Tool’a gelelim ve dörtgen üzerinde değişiklikleri yapalım… Tabi ki Twirl Tool özelliklerine girdiğimiz zaman Brush Size’ı değiştirebilirsiniz…

13. İşte bu kadar… Bundan sonrası sizin hayal gücünüze bağlı… Kolay gelsin…

Çeviri: kasta095

Benim örkenlerim:

Trancparency Mask paletinde İnverse dedikten sonra böyle bir fotğraf için çerçeve olduIllustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı

Not: derse uygulama yaptığım zaman çok eğelendım... tabi daha ner efekt olması için ne kadar resimleriniz büyük o kadar Brush size büyük olmalıIllustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 16-12-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
İlginç:P teşekkürler..Alternatif baya fazla şey çıkabilir..Teşekürler kasta
Bu mesajdan alıntı yap

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 16-12-2008 #3
İlginç:P teşekkürler..Alternatif baya fazla şey çıkabilir..Teşekürler kasta
evetIllustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı illustrator benim için sanki KinderSürpriz yumurta gibiIllustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı zevk ve eğelnceIllustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı
Bu mesajdan alıntı yap
the_one isimli Üye şimdilik offline konumundadır

the_one

Hiç Biri / İstanbul

Alt 16-12-2008 #4
Artık hazırcılık yok.Herkes kendi çerçevesini kendi yapsın. Illustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı
Güzel paylaşım kasta, emeğine sağlık.
Bu mesajdan alıntı yap

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 16-12-2008 #5
Artık hazırcılık yok.Herkes kendi çerçevesini kendi yapsın. Illustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı
Güzel paylaşım kasta, emeğine sağlık.
değil mi? kış akşamları başka ne yapabilir, otur ders yap, döndür & çevir - çerçeve yapIllustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı

teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 16-12-2008 #6
evetIllustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı illustrator benim için sanki KinderSürpriz yumurta gibiIllustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı zevk ve eğelnceIllustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı
O eğlence sadece benim bilgisayarımda var zannediyordum ne mutlu..Yaşasın Ai kardeşliği:P
O değilde gerçekten ders olayı apayrı sabır, doğru yönlendirme, doğru resim..Tekrar paylaşımına ve sabrına teşekkürler..
Ha bide yaşasın ai:P
Bu mesajdan alıntı yap

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 16-12-2008 #7
O eğlence sadece benim bilgisayarımda var zannediyordum ne mutlu..Yaşasın Ai kardeşliği:P
O değilde gerçekten ders olayı apayrı sabır, doğru yönlendirme, doğru resim..Tekrar paylaşımına ve sabrına teşekkürler..
Ha bide yaşasın ai:P
bu derste resimler anlatım bana ait değil, ben sadece çeviri yaptım tabi belki kendimden bir... iki eklenti yapmışımdırIllustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı

Yaşasın Ai değil, Yaşasın Adobe:P Illustrator dersleri: Grunge Borders / Grunge çerçeve yapımı :angel:
Bu mesajdan alıntı yap
Paint isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Paint

Yrd. Grafiker / Aydın

Alt 17-12-2008 #8
daha önce görmüştüm yinede paylaşım için saaol
Bu mesajdan alıntı yap

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 17-12-2008 #9
daha önce görmüştüm yinede paylaşım için saaol
görmüş olabilirsiniz... ama bizim forumda öyle bir paylaşim ben görmedım

kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap
Agrasifgibi23 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Agrasifgibi23

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Alt 26-12-2008 #10
farklı düşünceler ortaya çıkarır emeğine sağlık.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
borders, cerceve, dersleri, grunge, illustrator, sekli, yapimi