İllustrator Öğreniyorum Ama....

Illustrator - İllustrator Öğreniyorum Ama.... ...

aydunya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aydunya

Grafiker / İstanbul

Alt 25-10-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba arkadaşlar.
Ben web tasarımcıyım. Ve kısa zaman önce bir reklam ajansında işe girdim. Yaptığım iş web tasarım, flash animasyon hazırlamak vs. Ancak bazen ufak çaplı çizimler, el broşürleri gibi belgeler hazırlamam gerekiyor.. matbaaya yollayacağım zaman genelde illustrator olması problem oluyor.. İllustrator mu corel mi kullanmalıyım diye çok arada kaldım. çünkü matbaacılar genelde corelde çalışıyor. Corel bilmiyorum. Ve ben illustratorde geliştirmek istiyorum kendimi..

Kısaca sormak istediğim şu.. Baskıya yollayacağım işleri illustratorde hazırladığımda dikkat etmem gereken şeyler ve kayıt formatı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 26-10-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
aydunya, foruma hoşgeldiniz

sorduğunuz soru ilgili foumda araştırma yapıp açik cevaplar bulabilirsiniz

iyi forumlar
Bu mesajdan alıntı yap

aydunya

Grafiker / İstanbul

Alt 26-10-2008 #3
hoşbuldum (gerçi foruma ben geleli epey oldu ama)

son iki saattir forumda dolaşıyorum. ama kafam iyice karıştı.. ve zaten bu yüzden bu konuyu açtım. yine de teşekkürler..

İnşallah bu konuda bilgi verebilecek arkadaşlar olur.. En azından forumda hangi bölümden bakabileceğim konusunda link verseniz bile olur..:sweating:
Bu mesajdan alıntı yap
kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 28-10-2008 #5
Merhaba arkadaşlar.
Ben web tasarımcıyım. Ve kısa zaman önce bir reklam ajansında işe girdim. Yaptığım iş web tasarım, flash animasyon hazırlamak vs. Ancak bazen ufak çaplı çizimler, el broşürleri gibi belgeler hazırlamam gerekiyor.. matbaaya yollayacağım zaman genelde illustrator olması problem oluyor.. İllustrator mu corel mi kullanmalıyım diye çok arada kaldım. çünkü matbaacılar genelde corelde çalışıyor. Corel bilmiyorum. Ve ben illustratorde geliştirmek istiyorum kendimi..

Kısaca sormak istediğim şu.. Baskıya yollayacağım işleri illustratorde hazırladığımda dikkat etmem gereken şeyler ve kayıt formatı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler..
mesleğe başladığımdan beri hep beni şaşırtır şu olgu, eğer matbaacıda işte bi düzeltme yapmayacaksa işin hangi formatta geldiğinden onlara ne bu olsa olsa filmcinin sorunu olur filmci ise en azından işi hatasız basacak kadar programlara hakim olmalıdır. Ya da en azından evrensel bi yol izlemeli pdf yollayın demelidir çünkü işi nerde hazırlarsınız hazırlayın pdf verebilirsiniz.

Valla seçme şansınız varsa ciddi program seçmeyen yerlerle çalışın yoksada yine ai'de çalışın ufkunuz açılır.

Şöyle bi yöntem deneyebilirsiniz ai'de çalışın ama işi corelde teslim edin. Eski sürümlerde yapacağınız bir kayıt (en sağlıklısını kendiniz için deneyerek görün) yazıları convertledikten sonra ai 3-ai 7 gibi sürümlerde işi kaydedin corelde açın ve corel 11 olarak kontrolden sonra işi kaydedin öyle gönderin.

Ama ai'de çalışma bittikten sonra gerek görüyorsanız, expandlama (çizgileri, efektleri, renk geçişlerini vb. düzleştirir), flatten(transparanlıkları düzleştirir görünümü korurken transparanlığı yok eder) yaparsanız sizin için daha sağlıklı olur.
Bu mesajdan alıntı yap

aydunya

Grafiker / İstanbul

Alt 28-10-2008 #6
mesleğe başladığımdan beri hep beni şaşırtır şu olgu, eğer matbaacıda işte bi düzeltme yapmayacaksa işin hangi formatta geldiğinden onlara ne bu olsa olsa filmcinin sorunu olur filmci ise en azından işi hatasız basacak kadar programlara hakim olmalıdır. Ya da en azından evrensel bi yol izlemeli pdf yollayın demelidir çünkü işi nerde hazırlarsınız hazırlayın pdf verebilirsiniz.

Valla seçme şansınız varsa ciddi program seçmeyen yerlerle çalışın yoksada yine ai'de çalışın ufkunuz açılır.

Şöyle bi yöntem deneyebilirsiniz ai'de çalışın ama işi corelde teslim edin. Eski sürümlerde yapacağınız bir kayıt (en sağlıklısını kendiniz için deneyerek görün) yazıları convertledikten sonra ai 3-ai 7 gibi sürümlerde işi kaydedin corelde açın ve corel 11 olarak kontrolden sonra işi kaydedin öyle gönderin.

Ama ai'de çalışma bittikten sonra gerek görüyorsanız, expandlama (çizgileri, efektleri, renk geçişlerini vb. düzleştirir), flatten(transparanlıkları düzleştirir görünümü korurken transparanlığı yok eder) yaparsanız sizin için daha sağlıklı olur.
Maalesef pdf i kabul etmediler..

Forumda bayağı bir araştırma yaptım. Ve bu konuda ne yapabileceğimi epey anladım.. Sizin yazdıklarınıza da dikkat edeceğim. Çok teşekkür ediyorum..(ai nin eski sürümünde eps olarak kaydetmem gerektiğini bilmiyordum mesela)
Bu mesajdan alıntı yap
ethic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ethic

Grafiker / Giresun

Alt 31-10-2008 #7
Pdf kabul etmemelerini anlayamadım. Onlarında sonunda yapacakları iş pdf e çevirmek olacak. Ama şöyle bir sorun var sen hazırladığın datayı convert ettikten sonra pdf e çevirirsen ozaman kabul etmeme gibi bir şanşları yok.

iyi çalışmalar.
Bu mesajdan alıntı yap
_arti10_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

_arti10_

Grafiker / İstanbul

Alt 14-09-2010 #8
Aİ de yaptığın çalışmaları Aİ.1 veya EPS olarak export edersen çizim tam olarak corel de açılabilir ve vektörel düzeltmeler üzerinde yapılabilir. PDF yapıp göndereceksen işi sorunsuz göndermen gerekir. Matbaa bunun üzerinde vektörel bir düzelme yapabilmek için çok uğraşır.
Ama şunu da belirtmek isterim bazen EPS exportlarda corel açılımı sorunlu olabiliyor. Burda kesinlikle vektörel olması şart.
Bu mesajdan alıntı yap
FatihDora isimli Üye şimdilik offline konumundadır

FatihDora(29)

Grafiker / İstanbul

Alt 03-10-2010 #9

Arkadaşıma aynen katılıyorum.Şahsen bende öyle yapıyorum!İllustrator Öğreniyorum  Ama....
Çalışmanı Aİ'de hazırlarsın gönderirken DÜŞÜK SÜRÜM EPS yapar gönderirsin!
Bu mesajdan alıntı yap
Sihir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Sihir

Grafiker / Kayseri

Alt 05-10-2010 #10
ai olarak hazırla pdf yap corelde açar İllustrator Öğreniyorum  Ama....
Saygılar..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
ama, İllustrator, öğreniyorum