İllustrator Renk Bulma

Illustrator Soru ve Sorunlarınız - İllustrator Renk Bulma ...

İllustrator Renk Bulma
mystylex isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mystylex

Grafiker / İstanbul

İllustrator Renk Bulma

Alt 27-06-2014 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar Merhaba,

Illustrator de hemen hemen herşeyi çözdüm eski freehand kullanıcısıyım o yüzden fazla zorluk çekmedim ancak bir eksiklik yaşıyorum...

Mesela bana bir iş geldi iş 5 renk basılacak ancak renk paletinde 18 renk var ben kullanılmayan renkleri sildiğimde geriye 8 renk kalıyor...

burada da seperation panelinden tek tek bütün renkleri spot renk yapıp nerede hangi renk olduğunu bulup gereksizleri sliyorum ya da diğer renklere bağlıyorum...

ancak bazı işler geliyor ki renk paletinde 20 renk kalıyor ve hepsi kullanılıyor olarak gözüküyor işin altında v.s. kalan renkler ama bunları seperation paletinden yapınca bana çok vakit kaybettiriyor...

Sorum şu 20 renk var sayfada ve hepsi kullanılıyor ancak iş 5 renk basılacak...Freehand kullanıcıları bilir find and replace'den ben renk panelinde ki bir rengi seçiyordum ve onu bul diyordum o renk neredeyse bana onu buluyordu bende onu gereksizse siliyordum...

Illustrator de böyle bir şey var mı?

şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

gulli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gulli(48)

Hiç Biri / Ankara

Alt 27-06-2014 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Önce Rengi Seç Ardından
Select>Same>Fiil & Stroke veya Select>Same>Fiil Color
Bu mesajdan alıntı yap

mystylex

Grafiker / İstanbul

Alt 27-06-2014 #3
çok teşekkürler ancak o değil tam olarak sormak istediğim...yani olay şu bir iş düşün baktığında sorun yok 5 renkli bir iş ama sayfada 13 renk daha var ve bu renkler kullanılıyor...

yani ben o renkleri göremiyorum ki seçiyim...o renkler işin altında köşesinde kenarında bir yerde...ben şunu istiyorum renk paletinde kullanılan ama göz önünde olmayan bir rengi bul diyeceğim o da bulacak...freehand'de vardı illustratorde olmaması büyük saçmalık muhakkak vardır ama ben bilmiyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
rhinokurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rhinokurt

Grafiker / İstanbul

Alt 27-06-2014 #4
İllustrator Renk Bulma

Swatches panelinin köşesindeki minik oka tıklayıp çıkan menüden
Add Used Color'u seçin.
Bu mesajdan alıntı yap

mystylex

Grafiker / İstanbul

Alt 27-06-2014 #5
teşekkürler ancak dediğiniz şey sayfada kullanılan renkleri çıkarmaya yarıyor benim sorduğum soru ise yukarıda yazıyor...
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 27-06-2014 #6
teşekkürler ancak dediğiniz şey sayfada kullanılan renkleri çıkarmaya yarıyor benim sorduğum soru ise yukarıda yazıyor...
aynı yerde "select all unused color" seçerseniz dokumanda kullanılmayan renklerin hepsi silinir
Bu mesajdan alıntı yap

mystylex

Grafiker / İstanbul

Alt 27-06-2014 #7
arkadaşlar sağolun ancak bu yazdıklarınız zaten bildiğim şeyler.....

aşağıda daha önceden verdiğim cevaba bakarsanız cevabını aradığım soru budur...

çok teşekkürler ancak o değil tam olarak sormak istediğim...yani olay şu bir iş düşün baktığında sorun yok 5 renkli bir iş ama sayfada 13 renk daha var ve bu renkler kullanılıyor...

yani ben o renkleri göremiyorum ki seçiyim...o renkler işin altında köşesinde kenarında bir yerde...ben şunu istiyorum renk paletinde kullanılan ama göz önünde olmayan bir rengi bul diyeceğim o da bulacak...freehand'de vardı illustratorde olmaması büyük saçmalık muhakkak vardır ama ben bilmiyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
vejdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 27-06-2014 #8
sorunuza anlatan örnek bir dosya (.ai) ekleseniz sorunuzu daha anlaşılır hale getirebilir
Bu mesajdan alıntı yap
vejdi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vejdi

Arı Üye

Hiç Biri / Ankara

Alt 27-06-2014 #9
Sizin ne bilip bilmediğinizi bilmiyorum sizden başkasıda bilmez zannedersem ;

Çalışmadaki kullanılan tüm renkleri Swatches panel görmek için

Çalışma sayfasına gelin Ctrl+A ardından
Swatches panelden > New Color Group
Selected Artwork seçeneği ve include swatches for tints seçilir ve bu seçimlerden sonra tüm renkler yeni bir renk grubu olarak karşınızı çıkar
bundan sonra renkleri secip silebilirsiniz

İllustrator Renk Bulma

Umarım doğru anlamışımdır İllustrator Renk Bulma)
Bu mesajdan alıntı yap

mystylex

Grafiker / İstanbul

Alt 27-06-2014 #10
vejdi kardeşim çok sağol ancak...sorum zaten açık şekilde yazıyor...

Şöyle anlatayım dışardan bir çalışma geldiğini düşün...iş 5 renk basılacak bunu biliyorsun ve işi açtığın zaman herhangibir sorun olmadığını 5 renk bir işin karşında durduğunu görüyorsun...buraya kadar bir problem yok....

şimdi işi imalata almak için renk ayrımı yapmaya çalışalım...iş 5 renk....

ama renk paletinde (misal)33 renk var...kullanılmayan renkleri sil diyorsun...belli bir kısmı siliniyor ancak 18 renk var hala....

iş 5 renkti 13 renk fazladan var....ama işe baktığın zaman iş sadece 5 renk gözüküyor...diğer 13 renk nerede ? işin altında çizgi olarak yada fill olarak kalmış muhtemelen...eee peki ben bu şekilde denizde kum mu arıyacağım ?

ben diyorum ki o fazla olan 13 renkten birini tutayım ve diyeyim ki bana bu dokumanda o rengin nerede kullanıldığını söylesin....bende ona bakıyım eğer gereksiz birşeyse sileyim yok gerekliyse hangi renge bağlanması gerekiyorsa ona bağlıyım...

Freehand kullananlar bilir find and replace paneli vardır orada bu anlatmak istediğim olay var mesela diyorsun ki sarı renkleri bana seç....sayfada olan bütün sarıları seçiyor sende denizde kum aramıyorsun....

umarım anlatabilmişimdir....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları