İllustrator Türkçe karakter sorunu

Illustrator Soru ve Sorunlarınız - İllustrator Türkçe karakter sorunu ...

fenercini isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fenercini

Grafiker / İstanbul

Alt 29-08-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İllustrator Türkçe karakter sorunu mac kullanıyorum freehand ve photoshopta kullanıdığım türkçe karakterler illustratorda çalışmıyor yardımcı olursanı sevinirim forumlarda baktım ama yeterli cevabı bulamadım teşekkurlerİllustrator Türkçe karakter sorunu
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Melih Yongacı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Melih Yongacı

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 29-08-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Selam,

Kullandığınız Photoshop ve Illustrator program versiyonlarını belirtmemişsiniz. FreeHand programında kullandığınız fontlar " Turkish-Carbon " klavye betiği nedeniyle türkçe harfleri tanımlıyordur. FreeHand carbon yazılım olduğu için klavye betiğinizi yazı yazarken " Turkish-Carbon " seçeneğinde tutmalısınız. Bu şekilde Türkçe harfler tanımlanabilir. Bunun dışında Illustrator ve Photoshop CS3 versiyonlarından söz ediyorum Unicode temelli yazılımlardır.

Klavye betiğinizi " Turkish-Carbon " seçeneğinden " Turkish " seçeneğine getirip Illustrotor programında yazmayı deneyin. Ayrıca fontlarınız eğer Opentype formatında ise yani son takısı ( .otf ) ise o zaman kullandığınız programın carbon ya da Unicode olması sorun yaratmaz.

Opentype fontlar edinin sorunu temelden çözün.

Saygılar...

Not : Bu yazı bilgisayar sisteminin 10.4 (Tiger) olması ve kullandığınız Adobe programlarının CS3 serisi olması üzerine yazılmıştır. Eğer sisteminiz 10.5 Leopard ise sorun bu anlamda daha da içerisinden çıkılmaz olacaktır ve fontlarınızı kesin olarak Opentype formatında kullanmanız gerekecektir.
Bu mesajdan alıntı yap

fenercini

Grafiker / İstanbul

Alt 29-08-2008 #3
Sistemim 10.4.11 Tiger İllustratorum da Cs3 Versiyondur Kullandığım Truetype fontları Opentype formatındaki fontlarla değiştirdiğim veya bir program yardımıyla değiştirdiğim takdirde freehand mx ve Photoshop cs3 Programlarında font sorunu yasarmıyım acaba
Bu mesajdan alıntı yap

fenercini

Grafiker / İstanbul

Alt 29-08-2008 #4
veya bir arkadaşımdan duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum ama illustrator cs3 un font sorunu gidermek için bir yama oldugundan bahsetmişti ama böyle birşey hakkında bilginiz varmı acaba
Bu mesajdan alıntı yap

fenercini

Grafiker / İstanbul

Alt 29-08-2008 #5
kusura bakmayın bişey daha soracağım dediğiniz gibi turkish-carbon dan turkise gectim ş, ı, ğ harflerinde sorun çözuldu ama ö-ü-ç harflarinde sorun devam ediyor bu neden kaynaklanır acaba
Bu mesajdan alıntı yap
Melih Yongacı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Melih Yongacı

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 29-08-2008 #6
Selam,

Adobe CS3 serisi programlarda ( Photoshop, Illustrator, Indesign vb. ) kullandığınız fontların Türkçe karakterleri doğru tanımlaması için ilgili fontun mutlaka Opentype olması gerekir.

Şu an kullandığınız Truetype fontlar Unicode klavye yerleşimine uygun olmayan fontlardır. Bu fontların Turkish-Roman temelinde yeniden düzenlenip Unicode klavye yerleşimine göre yeniden tanımlanması ve Opentype font formatında kaydedilmesi gerekiyor. Bu çok zor olmayan ama nasıl yapılması gerektiğinin bilinmesini zorunlu kılan bir yeniden düzenleme yöntemidir.

İnternet üzerinde biraz araştırma yapıp ilgili düzenlemenin nasıl yapıldığına ve konu ile ilgili açıklamalara ulaşabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir eklenti fon yapısına müdahale etmeyeceği için herhangi bir geçerlilik oluşturmaz. İsterseniz deneyin.

Bu arada önemli bir durum daha var. Klayve betiğini Turkish seçeneğine getirmediğiniz zaman Adobe yazılımlarında tuş kısaltmalarını da kullanamazsınız.

Saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap

fenercini

Grafiker / İstanbul

Alt 29-08-2008 #7
tuş kısaltmaları ondan kullanamıyorum ozaman tamam teşekkurler size çok yardımcı oldunuz hayırlı günler
Bu mesajdan alıntı yap
muscift isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muscift

Grafiker / İstanbul

Alt 20-10-2012 #8
Freehand MX de kullandığımız fontları Adobe İllustratör CS 4 de nasıl kullanabiliriz
Bunlara otf yapma imkanı var mı bir program vasıtasıyla...
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 20-10-2012 #9
Freehand MX de kullandığımız fontları Adobe İllustratör CS 4 de nasıl kullanabiliriz
Bunlara otf yapma imkanı var mı bir program vasıtasıyla...
Otf uzantısına gerek yok. Aynı bilgisayardaki tim programlarda sistem klasörünüze yüklediğiniz fontlar çıkmaktadır.
Bu mesajdan alıntı yap
ercanimerv3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ercanimerv3

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 30-01-2013 #10
Merhaba, opentype fontlar ile de türkçe karakter sorunu yaşıyorum. Sizce neden olabilir?
windows 8, illustrator cs6, franklin gothic font ailesi (opentype)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
illustrator, karakter, sorunu, türkçe