illustrator'da ters rakam sorunu

İllüstrasyon Çalışmaları - illustrator'da ters rakam sorunu ...

harungundogdu1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

harungundogdu1

Grafiker / İstanbul

Dosya23

Alt 13-05-2015 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İllustrator ı indirirken arapça destekli indirdim. Büyük ihtimalle ondandır.
Örneğin 7/3 yazıyorum 3/7 oluyor. preferences ayarlarına girdim biraz karıştırdım ama düzelme olmadı. Yardımlarınızı bekliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

harungundogdu1

Grafiker / İstanbul

Alt 13-05-2015 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Tamam hallettim. Adobe'un kendi sitesinde gördüm. text alanı seçili iken character panelinde sağ üst köşedeki aşşağı bakan oka tıklayıp Left-to-right character direction'a tıklarsanız düzeliyor.
Bu mesajdan alıntı yap
serkanbens isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serkanbens(27)

Grafiker / İstanbul

Alt 13-05-2015 #3
Tamam hallettim. Adobe'un kendi sitesinde gördüm. text alanı seçili iken character panelinde sağ üst köşedeki aşşağı bakan oka tıklayıp Left-to-right character direction'a tıklarsanız düzeliyor.

Bir şey soracam. Bende mesela arapça sağdan sola bir cümleyi google dan kopyalayıp illustratore atıyorum. Ama yazı sağdan sola iken ıllustrator de soldan sağa oluyor. bunun için dediğiniz left to right character seçeneğine mi tıklamam gerekiyor
Bu mesajdan alıntı yap

harungundogdu1

Grafiker / İstanbul

Alt 14-05-2015 #4
Bir şey soracam. Bende mesela arapça sağdan sola bir cümleyi google dan kopyalayıp illustratore atıyorum. Ama yazı sağdan sola iken ıllustrator de soldan sağa oluyor. bunun için dediğiniz left to right character seçeneğine mi tıklamam gerekiyor
right to left yaparsanız büyük ihtimalle olur. Rakamlarda sorun yaşarsanız (bazen arapça yazsa da rakamı latin harflerle yazıyor) type>apply middle eastern composer'ı tıklayın. o da olmazsa character panelini açıp sağ üstteki açılır menüye tıklayıp show options'u tıklayıp digits'i hindi yaparsanız düzelecektir. illustrator'da ters rakam sorunu
Bu mesajdan alıntı yap

serkanbens(27)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-05-2015 #5
right to left yaparsanız büyük ihtimalle olur. Rakamlarda sorun yaşarsanız (bazen arapça yazsa da rakamı latin harflerle yazıyor) type>apply middle eastern composer'ı tıklayın. o da olmazsa character panelini açıp sağ üstteki açılır menüye tıklayıp show options'u tıklayıp digits'i hindi yaparsanız düzelecektir. illustrator'da ters rakam sorunu
Ben cs6 kullanıyorum. characterin üstündeki oka tıklıyorum ama right to left seçeneği belirmiyor. Videolara baktım onlarda gözüküyor. acaba CC ye özel bir eklentimi bu ?
Bu mesajdan alıntı yap

harungundogdu1

Grafiker / İstanbul

Alt 14-05-2015 #6
Ben cs6 kullanıyorum. characterin üstündeki oka tıklıyorum ama right to left seçeneği belirmiyor. Videolara baktım onlarda gözüküyor. acaba CC ye özel bir eklentimi bu ?
özel eklenti olduğunu sanmıyorum. panelde olmasa bile type kategorisinde vardır.

http://i.hizliresim.com/1yNNdB.jpg
Bu mesajdan alıntı yap

serkanbens(27)

Grafiker / İstanbul

Alt 14-05-2015 #7
özel eklenti olduğunu sanmıyorum. panelde olmasa bile type kategorisinde vardır.

http://i.hizliresim.com/1yNNdB.jpg
çok ilginç. Ben character olsun diğerleri olsun sağdaki oka tıklıyorum. örneğin o seçenekleri bırak 6 7 tane seçenek beliriyor. neyse teşekkür ettim.
Bu mesajdan alıntı yap

harungundogdu1

Grafiker / İstanbul

Alt 15-05-2015 #8
çok ilginç. Ben character olsun diğerleri olsun sağdaki oka tıklıyorum. örneğin o seçenekleri bırak 6 7 tane seçenek beliriyor. neyse teşekkür ettim.
bir yol var aslında ama biraz uğraştırıyor. photshopta arapça yazıp kopyala yapıştır dersek sıkıntı çıkmadan düzenleme yapabiliyoruz. mecbur kalırsan kullanabilirsin kardeş
Bu mesajdan alıntı yap