İllustratorde clipping mask ve dublicate sorunu...

Illustrator Soru ve Sorunlarınız - İllustratorde clipping mask ve dublicate sorunu... Sponsorlu Bağlantılar 1-Merhaba arkadaşlar, illustratorda clipping mask (ctrl+7) yaptığım zaman objeler orjinal dolgu renklerini kaybedip siyah ve beyaz renge dönüşüyor sorunu gidermeme yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler 2-Birde İllustratorde freehanddeki ...

sentelay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sentelay

Grafiker / İstanbul

Alt 03-05-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

1-Merhaba arkadaşlar, illustratorda clipping mask (ctrl+7) yaptığım zaman objeler orjinal dolgu renklerini kaybedip siyah ve beyaz renge dönüşüyor sorunu gidermeme yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler
2-Birde İllustratorde freehanddeki gibi (clone: ctrl+shift+d) seçilen objeyi aynı hizada objenin üstüne nasıl kopyalayabiliriz?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

sinan_ad isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sinan_ad

Grafiker / İstanbul

Alt 03-05-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
maskeleme sorununun ne olduğunu anlayamadım. acaba sayfanızla ilgili bir sorun mu var. objeleri seçip yeni bir sayfa açıp ordan deneyin birde. objeyi aynı hizada koplayamak için ctrl+c – ctrl+f yaparsanız objenin üstüne, ctrl+b yaparsanız objenin altına kopyalar.
Bu mesajdan alıntı yap
efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(37)

Grafiker / İstanbul

Alt 05-05-2010 #3
clipping mask yaparken siyah beyaz olan objenizi en önde olacak şekilde yerleştirmelisiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
sentelay isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sentelay

Grafiker / İstanbul

Alt 06-05-2010 #4
teşekkürler efoja, clipping mask yapıyorum fakat altta kalan nesne otomatik olarak dolgu ve çerçeve rengini "none" yapıyor benim tekrardan renklerini her seferinde düzeltmem gerekecek galiba...
Bu mesajdan alıntı yap
eno isimli Üye şimdilik offline konumundadır

eno

Grafiker / İstanbul

Alt 11-05-2010 #5
Illustratörde malesef bu işlem FreeHand'deki Paste insight özelliği gibi değil, objeyi üst üste çoğaltıp yapmak gerekiyor zorlaştırılmış gibi.
Bu mesajdan alıntı yap
maia dea isimli Üye şimdilik offline konumundadır

maia dea

Sanat Yn. / İstanbul

Yardım! clipping mask ve crop ile ilgili benzer bir sorun

Alt 01-06-2010 #6
Merhaba
Arkadaşın yaşadığı benzer bir sorunu ben de yaşıyorum ancak biraz daha farklı.clipping mask uyguladığımda,efekt uyguladığım objelerin bir kısmı orjinalliğini korurken bir kısmı rengini korumakla birlikte efektini kaybediyor.
@Efoja bahsettiğin öne alma işlemini anlamadım.
Ayrıca clipping mask yaptığımızda objelerin konturlerini sadece maskelemiş oluyoruz.ben kompozisyonun çevresini tamamen temizlemek istiyorum. Crop kullanarak kesmeyi denedim fakat o zamanda çalışma tek bir objenin içine doluyor.
Desen hazırlarken gruplayıp yaptığım zaman sorun yok ancak manzara çalışırken aynı sonucu alamıyorum.Araştırmadığım yer,denemediğim şey kalmadı.
nerede hata yaptığımı bilen biri var mı ya da neyi atladığımı?

Teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 13-06-2010 #7
Adı üstünde ai deki bir içine yapıştır, kopyalama olayı değildir. Bir nesneyi maskeleme yapma amacıyla kullanırsınız, doğal olarak o da sadece maskeye dönüşür ve özelliklerini kaybeder. Ama tekrar onu seçip özelliklerini verebilirsiniz. Maske yapılacak nesne arkada, maske olacak üstte olmalıdır. Sonuç olarak iki nesnede seçilip mask yapılır.
Son soruyu pek anlamadım ama denemek için 3 den fazla efekt verilmiş bir nesneyi mask yaptığımda bir sorunla karşılaşmadım acaba yanlışlıkla efektli nesneyi mi mask olarak kullanıyor yani olayın tersini yapıyorsunuz?
Bu mesajdan alıntı yap