İllustrator'de Master Page var mı ?

Illustrator Soru ve Sorunlarınız - İllustrator'de Master Page var mı ? Sponsorlu Bağlantılar İllustrator'da freehand'deki gibi master page uygulaması var mı ? İnternette araştırdım ama benzer birşey göremedim. Böyle birşey var mı yok mu ? Elimde bir dergi tasarımı var ve ...

uguryontucu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

uguryontucu

Hiç Biri / Erzurum

Alt 17-06-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

İllustrator'da freehand'deki gibi master page uygulaması var mı ? İnternette araştırdım ama benzer birşey göremedim.

Böyle birşey var mı yok mu ? Elimde bir dergi tasarımı var ve freehand'te çalışmak istemiyorum İllustrator'de Master Page var mı ?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 17-06-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Ustam freehand, illustrator, corel mizanpaj ve çok sayfalı tasarım için geliştirilmedikleri için master ve ileri mizanpaj özellikleri yoktur.

Ai'de dergi yapmak bana göre çok yanlış ama zevkler tartışılmaz tabi. Cs5 de artboard aracı geliştirilmiş sayfalarla falan bayağı ileri derecede oynayabiliyorsun. Ama elbette master gibi değil.

Not: freehanddeki masterin sadece adı masterdir.
Bu mesajdan alıntı yap

uguryontucu

Hiç Biri / Erzurum

Alt 18-06-2010 #3
Eyvallah hocam sağol. Tipografik ağırlıklı olacağı içindir ki freehand bana biraz yetersiz kalıyor. İllustrator'de daha rahatım =)
Bu mesajdan alıntı yap

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 18-06-2010 #4
Eyvallah hocam sağol. Tipografik ağırlıklı olacağı içindir ki freehand bana biraz yetersiz kalıyor. İllustrator'de daha rahatım =)
Ai çok ileri resim ve fotoğraf gösterme özelliklerine sahiptir. Tam ayarlanabilir bir önizlemesi yoktur. Bu özellik freehandde bile vardır biliyorsunuz. Bu gibi sebepler yüzünden ilk forma sonunda makinanınızın aşırı şişeceğini düşünüyorum. Büyük ihtimalle 3. formayı falan görmek için bir ws sınıfı bir pc yada 2 xeonlu bir macproya sahip olmanız gerektiğini düşünüyorum.

Neden quark yada indesign varken freehand yada ai'de dergi? Tipografi dersen indesigin text özelliklerinin üstüne bir özellik daha yoktur zaten.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 18-06-2010 #5
8 Xeonlu mac kullanıyorum, Bırak Ai de dergi yapmayı, bunu düşününce bile aklım 30 saniyeliğine tüm işlem kapasitesini yitiriyor...

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap

uguryontucu

Hiç Biri / Erzurum

Alt 21-06-2010 #6
indesign'a geçiş yapmak için vaktim olmadı. Tam bilmediğim bir programlada çalışmam pek mantıklı olmaz zaten. Çalıştığım makina 24inç mac. 136 sayfalık bir dergi çalışması ai formatında bana geldiğinde üzerinden çalışmaya devam etmiştim. Hiçte kasılmadı ve problem çıkartmadı =)
Bu mesajdan alıntı yap

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 21-06-2010 #7
indesign'a geçiş yapmak için vaktim olmadı. Tam bilmediğim bir programlada çalışmam pek mantıklı olmaz zaten. Çalıştığım makina 24inç mac. 136 sayfalık bir dergi çalışması ai formatında bana geldiğinde üzerinden çalışmaya devam etmiştim. Hiçte kasılmadı ve problem çıkartmadı =)
Bir sorun olmalı. 24" İmac dediğin makina, iki çekirdekli core2 işlemcili öylesine bir makina en fazla 4 gb ram. Belki de efsunlu falandır. Ben core i7 işlemcili makinada 20. resimden sonra katlanamıyorum ai'yeİllustrator'de Master Page var mı ?

Tabi benim bir hız fetişim olduğunu biliyorum ama o kadar da fark olmaması lazım. Eğer gerçekse o makinayı sat banaİllustrator'de Master Page var mı ?. 24 işlemcili olabilirİllustrator'de Master Page var mı ?
Bu mesajdan alıntı yap

uguryontucu

Hiç Biri / Erzurum

Alt 21-06-2010 #8
valla bilmiyorum efsunlu mudur büyülü müdür İllustrator'de Master Page var mı ?

Bende bir problem çıkartmıyor. Belkide daha hızlı bir makinada çalışmadığım için bu bana normal geliyordur =)
Bu mesajdan alıntı yap
muzikbaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

muzikbaz

Grafiker / Bursa

Alt 21-06-2010 #9
Bende Illustrator kullanıyorum, bir dergi çalışmamız var lakin indesign ı çok az kullandım. Ne önerirsiniz? Indesign da yapmayı düşünüyorum ama illustrator tecrübemi indesing a yansıtabilirmiyim acep?
Bu mesajdan alıntı yap

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 21-06-2010 #10
Adobeciler türkiyedeki ai alışkanlığına çok şaşırıyor. Bir röportajda okumuştum bırakın dergiyi. Ufak tefek işlerin yapılmasını bile indesignde öneriyorlar.
Çünkü ai çizim programı(illustrasyon, logo, maskot vb) Tasarım ve mizanpaj programı olan ise id. Ai ve Ps kullanan biri tahminim bi haftada id'yi söker ve hayat ne rahatmış der.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları