İllustratorde resmi dekupeli (pathli) olarak nasıl açılıyor?

Illustrator - İllustratorde resmi dekupeli (pathli) olarak nasıl açılıyor? ...

tdogan86 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tdogan86(31)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 31-07-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar umarım konu başlığında yeterince açıklayıcı olmuşumdur. forum içinde forum dışında da arattım ama bulamadım. benim sorunum şu. ben herhangi bir resmi dekupe yapıp illustratore çağırdığım zaman etrafındaki resimlerle birlikte geliyor. yani dekupeli olmuyor. fakat yurtdışından dekupe yapılmış resimler geliyor onları attığımda illustratore direk o şekilde pathin içine gömülmüş olarak dekupeli olarak çıkıyor. photoshopta path kısmına gelip save path dedim, clipping path seçeneğini seçiyorum yok olmuyor olmuyor. yardımcı olabilirseniz çok makbule geçecek. bunun yüzünden yani yapamadığımdan transparan tiff olarak kaydedip atıyorum yada psd olarak ama bu sefer de dosya boyutu büyüyor.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 31-07-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Dekupe yi nasıl yaptığınız önemli! Dekupe yapıp bırakmamalısınız. Yaptıgınız alanın gerisini silin. Tiff veya Psd olarak çağırın.
Bu mesajdan alıntı yap

tdogan86(31)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 31-07-2009 #3
öyle oluyor ozaman sorun yok. sorumu yazarken yazmıştım. psd yada tiff olarak transparan çağırırsam sorun yok ama elimde olan başka fotoğraflar var yurtdışından bunları dekupesi filan yapılmış halde geldi jpeg de çağırsam tiff de çağırsam etrafı olmasına rağmen dekupeli olarak geliyorlar. ilgin için teşekkürler creedwar
Bu mesajdan alıntı yap

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 31-07-2009 #4
Sen çağırdığın görselleri, link üzerinden hazır Ai şablonuna mı relinkliyorsun? (çağırmak)
Bu mesajdan alıntı yap

tdogan86(31)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 31-07-2009 #5
yok mesela bir tane ai sayfası açıyorum. sürükle bırak ile içine atıyorum. dediğim gibi hazır gelenlerde sorun yok ama kendi dekupe yaptıklarımda sorun oluyor.
Bu mesajdan alıntı yap

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 31-07-2009 #6
Ps de pathledin. Path alanından Load path as a selection ( Path alanını seçili hale getirmek) Yaptın? Ctrl C sonra Ctrl V yaptın? Eski alanı sildin. Pathledğin alan kaldı?
Ve halen zeminli geliyor?
Bu mesajdan alıntı yap

tdogan86(31)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 31-07-2009 #7
tam olarak dediğin gibi yapmıyorum ben. şöyle yapıyorum. dediğin gibi ps de pathledim seçili hale getirdim(ctrl+enter) seçimi ters çevirdim select inverse ile etrafını siliyorum. eğer dediğim gibi etrafını silersem bu seferde zemin olarak beyaz geliyor. fark yok yani. bunun bir püf noktası vardır ama çözemedim bi türlü
Bu mesajdan alıntı yap
kasta095 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kasta095(34)

Grafiker / Yurtdışı

Alt 31-07-2009 #8
peki resmi çağırdığınız zaman backgroundan layer 0 olarak yapın... (layer üzerin çizf tıklayrak) ettıkten sonra pen tool ile decube işleri yapın... path üzerine sağ click yaptığınız zaman create vector mask ettıkten sonra - save as - tiff - buyur resim zeminsiz geliyor

hımmm birde cevap verdıkten sonra tekrar düşündum da... ne için lazım PS de decube yapmayi? İllustrator programda aynı işlem yapabilirsiniz... PEn Tool ile Path alın, Path ve resmi seçtıkten sonra - Object - Clipping Mask - Make = buyur size pach'li decubeli zeminsiz görsel
Bu mesajdan alıntı yap

tdogan86(31)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 31-07-2009 #9
evet bu ikinci söylediğiniz de mantıklı ama orada da şöyle bir sorunum vardı bu çalışma da çok fazla dekupe işleri oluyor. o yüzden dışarıdan yapan arkadaşlar var onlarda psde yapıolar haliyle ordan jpg atıyorlar. neyse artık ben eski usül devam edicemİllustratorde resmi dekupeli (pathli) olarak nasıl açılıyor? transparan tiff kaydediyorum da dosya çok şişiyor çalışırken filan zorluyor o yüzden öğrenmek istemiştim.
Bu mesajdan alıntı yap
answersaray isimli Üye şimdilik offline konumundadır

answersaray

Grafiker / İstanbul

Alt 31-07-2009 #10
png olarak kaydet o zaman. yine aynı sorunu gösterecekmi bir bak...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları