illüstratörde tireleme

Illustrator - illüstratörde tireleme ...

illüstratörde tireleme
freesoul isimli Üye şimdilik offline konumundadır

freesoul

Sanat Yn. / Mersin

illüstratörde tireleme

Alt 26-07-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

merhaba arkadaşlar,
elimde 64 sayfalık bi dergi var ve birçok sayfa yazıdan oluşuyor. benim sorunum tireleme işleminin düzgün olmayışı. tireleme yapmama ragmen sorun yaşıyorum, yani kelime aralarında ki boşluklar tam oturmuyor. iki yana yaslanmış bir düzenleme söz konusu. kelime arasındaki boşlukları sorunsuz bir şekilde düzeltmenin yöntemlerini biliyorsanız paylaşırsanız sevinirm.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

YasinGRFK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

YasinGRFK

Grafiker / Antalya

Alt 27-07-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Merhabalar,

böyle bir işi InDesingde yapman daha doğru, sağlıklı ve kolay olacaktır.
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(38)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Alt 27-07-2010 #3
Text Box'ın altındaki dil seçeneği Türkçe mi değilmi? Türkçe olduğundan emin olunca, Justified ( iki yana yastlı dizgi) seçeneği kullanacaksanız eğer illaki tireleme yaptırmalısınız. Aksi taktirde o boşlukları dengelemenin tek yolu her boşluğa ayrı ilgi göstermektir ki bunda bile başarı şansı yok denecek kadar azdır. Tireleme yaptırmadan düzgün justify yapma yolu ne Ai de ne ID de ne de yaşadığımız evrendeki benzer dil kuralları içinde, yoktur.

Elbette 3-4 satırlık paragraflar için konuşmuyorum. Uzun yazılar için konuşuyorum.

Ama herşekilde Dergi tipi dizgi veya tasarımların adresi değildir Ai, Yol yakından ID ye geçmekte fayda var.

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
freesoul isimli Üye şimdilik offline konumundadır

freesoul

Sanat Yn. / Mersin

Alt 27-07-2010 #4
yorumlarınız için teşekkürler... Indesign'da çalışmayı düşündüm fakat baskıya yollama aşamasında bi yol gösterici bulamadıgım için (ki forumda da çok aradım hatta konu açtım ) bildigimden şaşmayayım hesabıyla illustrator de çalıştım... tirelemeyi program otomatik yapıyor ve çogu zaman yanlış yerde ayırıyor bunu ayarlama şansımız var mı acaba ?
Bu mesajdan alıntı yap
feylosoft isimli Üye şimdilik offline konumundadır

feylosoft

Hiç Biri / İzmir

Alt 27-07-2010 #5
Yanlış yerde ayırmaz, diliniz türkçemi sola hizalı justify mi yapıyosunuz yoksa her iki yanamı bu önemli. Arkadaşımız güzelce açıklamış. Anlatılanlara uyulursa sorun olmaz. Ama aide dergi tasarlamak başlı başına bir sorundur zaten. Bu temel konuya hakim olmadığınıza göre ai'ye de hakim değilsiniz yol yakınken id'ye başlayın bence.
Bu mesajdan alıntı yap