ilustratorden pdf yapma

Illustrator - ilustratorden pdf yapma ...

ilustratorden pdf yapma
fatihyamas isimli Üye şimdilik offline konumundadır

fatihyamas

Grafiker / İstanbul

ilustratorden pdf yapma

Alt 15-06-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

ilustrator gelen bır ısı en saglıklı bır sekılde nasıl pdf yapabılırım
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

aDoBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aDoBe(47)

Grafiker / Gaziantep

Alt 15-06-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
PC kullanıyorsanız....
Öncelikle makinenizde Acrobat 8x Pro kurulu olması gerekmektedir.

işinizi normal bir şekilde Print diyerek yazıcı olarak Acrobar PDF Writeri seçmeniz ve yazıcı özelliklerinden Press Quality veya repro servisinizden alacağınız pdf ayarlarını kullanarak bastırabilirsiniz.

Mac kullanıyorsanız ise makinenizde Brisque adlı rip driverini kurunuz ve yine illustratörden bu yazıcıcıyı secerek dosyaya yazdırınız ve oluşan bu .ps dosyanızı ADoBe Dstiller'dan pres quality veya repro servisinizden alacağınız pdf ayarlarını kullanarak pdfinizi oluşturunuz.

ben en sağlıklı yöntem olarak MAC te anlattığım yöntemi kullanıyorum. aslında hiçbir fark yok ama kullanışlı ve sağlıklı olmasından emin olduğum yöntem bu.

AMAN DİKKAT:
illustratorde siyahlarımız overprint vermeyi,
imajlarımızın TIF ve en az 305 dpi olmasını
kullanılan renklerin CMYK olması gibi ayrıntıları gözden geçirmeyi unutmayınız.

kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap

fatihyamas

Grafiker / İstanbul

Alt 15-06-2008 #3
tesekkur ederım mac kullanıyorum. brisque arastırmam gerekecek
Bu mesajdan alıntı yap
aDoBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aDoBe(47)

Grafiker / Gaziantep

Alt 15-06-2008 #4
araştırmana gerek yok
System Preferences panelinde Printer larda
add printer de
sonra biraz kurcala more printer diyerek kurabilirsin.

isteyen arkadaşlara MAC kullanan arkadaşlara kendi kullandığım PDF ayarını ve Brisque'e ait PDD dosyasını yollayabilirim.

tabi bugün değil ilustratorden pdf yapma)
Bu mesajdan alıntı yap

fatihyamas

Grafiker / İstanbul

Alt 15-06-2008 #5
bana musaıt oldugun bır zaman yollarmısın sımdıdıden tskler
Bu mesajdan alıntı yap
wolki1907 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

wolki1907(30)

Grafiker / İstanbul

Alt 13-02-2012 #6
kardeş paylaşımın çok güzel ama o dosyayı bende önemle rica edicem sendenilustratorden pdf yapma bana da atarmısın o PDF ayarını ve Brisque'e ait PDD dosyasını rica etsem..
Bu mesajdan alıntı yap
tutuncuebru isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tutuncuebru

Grafiker / İstanbul

Alt 13-02-2012 #7
slm,

senin kullandığın PDF ayarını ve Brisque'e ait PDD dosyasını bana da yollayabilirsen çok sevinirim...

tsk ler...
Bu mesajdan alıntı yap
ThreeBuddha isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ThreeBuddha

Grafiker / İstanbul

Alt 28-02-2012 #8
Aslında harici bir rip programı kurmanız "eğer" dijital bir baskı alınmayacaksa o kadar önemli değildir. Bilindiği üzere bir çok renk profili bulunuyor ve siz isterseniz bu renk profillerine göre çalışmalarınızı yapıp o şekilde gönderebilirsiniz burada esas nokta baskı için gönderdiğiniz çalışmaların içine profili gömme nedeninizdir.

Biraz daha açıklamak gerekirse; Press Quality preseti kullanarak hazırladığınız bir PDF belgesine kullandığınız profili gömün veya gömmeyin pozlanırken kullandığınız renk değerlerine göre çıkış alınır ve basılır ama siz bu baskı için öncesinde bir dijital prova görmek isterseniz o zaman kullandığınız profili gömmeniz elzemdir çünkü dijital baskıda bu profiller önem kazanır ama böyle bir prova kullanmayacaksanız o zaman ister gömün ister gömmeyin bir yel değişmez.

Profillerin bu farklılığıda kullanılan renk skalalarının bölgesel farklılıklar göstermesinden ileri gelir. Biraz daha açıklamak gerekirse euroscala bir renk profili ile Japanscala renk profilleri veya Amerika standartı olan dinscala birbirinden farklıdır bununda sebebi kullanılan boyalardaki pigmentlerin farklı olmasından kaynaklanır. Birinde magenta barındırdığı pigment yüzünden daha yoğun bir görüntü verirken diğer skalada yellow aynı sebepten farklılık gösterir yani bu farklı skalalara ait magentaları yanyana koyarsanız hepsinin aynı olmadığını görürsünüz. Bu farkılıkları gidermek içinde renk profilleri oluşturulmuştur. Basitçe görmeniz için oluşturduğunuz PDF belgesini farklı profilleri seçerenk görüntülemeniz daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak sizin ilk kullanıcı olarak makinenize herhangi bir rip driver kurmanızın bir anlamı yoktur yapmanız gereken heleki bir renk yönetimi sistemine bağlı olarak çalışmıyorsanız (yani siz, pozlama ve baskı birbiriyle kalibreli değilse) PDF belgenize hiçbir profili gömmemek ya da baştada dediğim gibi öncesinde dijital bir prova yapılacaksa profili gömmeniz yeterli olacaktır.
Bu mesajdan alıntı yap

Tags
ilustratorden, pdf, yapma