İndesign CS3'te f karakteri sorunu

InDesign - İndesign CS3'te f karakteri sorunu ...

buhari83 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

buhari83

Eğitimci / İstanbul

Alt 05-11-2010 #1
Sponsorlu Bağlantılar

arkadaşlar, dergi dizaynı yapıyorum, makale içinde f harfi kendinden sonra gelen bazı karakterlerle (i, l, j harfleriyle) bitişip değişik bir karakter oluşturuyor... tabi ortaya çıkan yeni karakter de kelimeyi bazen okunmaz hale getirebiliyor... bu sorunu nasıl çözebiliriz, bilgisi veya önerisi olan acilen paylaşırsa sevinirim.

Bu fonttan da (myriad pro) kaynaklanıyo olabilir ama çözemedim bir türlü :crying:

f harfinin kendinden sonraki harflerle bitiştiğinde almış olduğu yeni karakter durumları:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

CemN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

CemN

Yrd. Grafiker / İstanbul

Alt 05-11-2010 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Fontu değiştirmek istemiyorsanız eğer, işinize yarar mı bilemiyorum ama, harf aralarına açıklık vererek bu sorunu kaldırabilirsiniz. Veya da fl karakterini arama penceresine yazıp, değiştirilecek kısımada, harf arası açık olarak fl yazıp değiştir diyebilirsiniz. Hepsi bir anda değişmiş olur.

Hiç denemedim ama, fikir vermek istedim.

Saygılarımla;
Bu mesajdan alıntı yap
buhari83 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

buhari83

Eğitimci / İstanbul

Alt 05-11-2010 #3
İki ayrı kelimeymiş gibi duruyorlar böyle yapınca... denemiştim :sadsmile:
Bu mesajdan alıntı yap
Yavuz Mamaç isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yavuz Mamaç

Grafiker / İzmir

Alt 08-11-2010 #4
window/character menüsünü aç... sağ üst köşede liste imgesini tıkla.... ligaturies sekmesindeki check işaretini kaldır... (tüm yazı alanın seçili haldeyken yapmalısın)

biraz daha detaya girersek, aslında bu bir sorun değil, sorun çözme yöntemi olarak düşünülmüş bir bileştirme işlemi... bazı fontların tırnakları birbiriyle çakışır... bu çakışma hoş bir görüntü yaratmaz, matbaacılar bu sorunu çözmek için bu çakışmalarda "ligature" yani bağlama yöntemini kullanmışlar. Harfleri birbirine bağlamışlar. Bu yöntem doğru yerde doğru şekilde kullanılırsa iyi sonuç verir. Gerekli olduğu yerlerde de kullanılmazsa akabinde tasarım ve dizgide çirkin bir görüntü oluşur.
Bu mesajdan alıntı yap