Indesign da adobe dosyalarını kullanabilme?

InDesign - Indesign da adobe dosyalarını kullanabilme? ...

Hugareva isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hugareva

Grafiker / Ankara

Alt 22-10-2012 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaşlar, Ps yi bitirmiş ve Ai da iyi kullanabilen biri olarak artık indesign a geçmenin vakti geldi diye düşünmekteyim.

Adobe nin belirttiğine göre resimleri ps de düzenleyip, çizimleride ai de yaptıktan sonra bütün işleri indesign da tertipleyip baskıya gönderilmesi en verimli çalışma şekliymiş.

Buraya kadar sorun yok. Sorun bu açıklamadan sonra ben ai de çizdiğim vektörü veya ps de hazırladığım psd dosyasını indesignda açmak istediğimde, yanlış dosya formatı hatası almam . Dk 1 demeden tökezledim yani :smile:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(38)

Tornado of souls

Grafiker / İzmir

Alt 22-10-2012 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
Arkadaşlar, Ps yi bitirmiş ve Ai da iyi kullanabilen biri olarak artık indesign a geçmenin vakti geldi diye düşünmekteyim.

Adobe nin belirttiğine göre resimleri ps de düzenleyip, çizimleride ai de yaptıktan sonra bütün işleri indesign da tertipleyip baskıya gönderilmesi en verimli çalışma şekliymiş.

Buraya kadar sorun yok. Sorun bu açıklamadan sonra ben ai de çizdiğim vektörü veya ps de hazırladığım psd dosyasını indesignda açmak istediğimde, yanlış dosya formatı hatası almam . Dk 1 demeden tökezledim yani :smile:
Ai'den kopyala yapıştır yöntemiyle çalışmalarınızı alabilirsiniz. Görselleri de genelde eps ağırlıklı kullanabilirsiniz. Aslına bakarsanız dergi, kitap gibi çok sayfalı çalışmalar yapmıyorsanız Ai size yeterli gelecektir. ID sadece quark'ın gelişmiş versiyonu gibi Indesign da adobe dosyalarını kullanabilme?
Bu mesajdan alıntı yap
rhinokurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rhinokurt

Grafiker / İstanbul

Alt 22-10-2012 #3
Indesign'da vektörel ve bitmap dosyalarını iki türlü ekleyebilirsiniz
1. Menüden File>Place
2. Yeni açılmış boş sayfaya veya mevcut sayfaya sürükle-bırak yöntemiyle..
Bu mesajdan alıntı yap
rhinokurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rhinokurt

Grafiker / İstanbul

Alt 22-10-2012 #4
Sürükle-bırak yönteminde önemli ayrıntı:
Sürükle-bırak kapalı dosyayı açık Indesign dosyasına sürüklemek şeklinde olursa vektör ve bitmap görseller harici link olarak eklenir.

Açık Illustrator dosyasından çizimi tutup sürüklerseniz vektörleri Indesign objesine çevirmiş olursunuz. Bitmap resimlerde embedli eklenir
Vektörel çizim çok detaylı ise Indesign kendi objesine de çeviremez EPS olarak embed eder. (Bu yöntemde gerek vektörler gerek bitmapler embedlendiği için dosyanız şişer.)
Bu mesajdan alıntı yap
Hugareva isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hugareva

Grafiker / Ankara

Alt 23-10-2012 #5
Bilgilendirmeler için teşekkürler,

Indesign ı şunun için merak ettim; en son yaptığım 50 sayfalık bir kitapta eklemeler çıkarmalar yapmak için tüm sayfaları tek tek kaydırmam gerekecek, indesign da sanırım bu işler çok kolay.
Bu mesajdan alıntı yap
EsPriTüeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır

EsPriTüeL

Grafiker / İstanbul

Alt 23-10-2012 #6
Kullanım amacına göre değişir o . Ordan yap buna aktar en iyi tasarım şekli denmesi zaten yanlış. Yok eğer ben çok sayfalı mizanpaj işleri de yapacam , dergi vb işler yapacaksan zaten diğerleri asla işini görmez. Ama şu da bir gerçek ki , ben grafik tasarımcıyım bu meslekte iyiyim diyebilmen için bu 3 programı muhakkak bilmesi lazım. Diğer söylediğine gelince zaten adobe programları arasında ki köprüden dolayı çok kolay bir şekilde kullanabilirsin.
Bu mesajdan alıntı yap
kadiror isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kadiror

Hiç Biri / İstanbul

Alt 06-11-2012 #7
sayfaları kaydırmana gerek kalmıyor. Zaten metin otomatik olarak aşağı öteleniyor.. Yalnız, muhtemeldirki resimde vardır kitabında. Resimlerinde metinler ile beraber hareket etmesini istiyorsan, resimleri metine demirlemelisin "Anchor object". Ayrıca bunun da ayarlaraı da var indesingde..
Bu mesajdan alıntı yap